SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Złe nawyki

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 6813

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 448 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 9145
Postanowilem to umiescic przekonujac sie na wlasnej skórze co to jest zly nawyk/technika... mianowicie na poczatku zabawy z ciezarami nabawilem sie kontuzji plecow przy wioslowaniu ( robilem "koci grzbiet" ;/ )

1. Trening przy pustym żołądku

Byłoby głupio pochłonąć olbrzymi posiłek tuż przed treningiem, ale przyjście na siłownię z całkowicie pustym żołądkiem jest równie nieracjonalne, szczególnie jeśli trenujesz rano. Za niski poziom we krwi przyczyni się do niezbyt inspirującego treningu, spowodowanego brakiem energii, a napady głodu mogą przeszkodzić twojemu postanowieniu dokończenia pełnej sesji lub mogą też doprowadzić do późniejszego przejadania się. Aby ciało miało odpowiednie zapasy energii i było gotowe do wizyty w klubie o dowolnej porze, jedz pięć małych posiłków rozłożonych równomiernie w ciągu dnia. Jeśli wciąż potrzebujesz jakiegoś dodatkowego zastrzyku przed treningiem, wybierz owoc lub sok owocowy zamist słodkiego napoju lub batonika.

2. Niedostateczna rozgrzewka

Znalezienie czasu na dotarcie do klubu może być samo w sobie niezłym treningiem. Mimo wszystko dzień ma tylko tyle godzin, ile ma, i kiedy w końcu znajdziesz czas na sen, pracę i rodzinę, rzadko kiedy masz jeszcze czas, żeby zająć się swoją sylwetką. Ale jeśli odpuścisz sobie rozgrzewkę, to właściwie nic się nie stanie prawda? Nieprawda! Jeśli nie zrobisz właściwej rozgrzewki, możesz czuć się strasznie obolały po treningu, a nawet odnieść kontuzję. Rozgrzewka powinna obejmować co najmniej 5-10 minut takich zajęć jak bieganie, chodzenie, jazda na rowerze, po których następuje streching, dzięki któremu rozluźniasz główne grupy mięśni i ułatwiasz im wejście w trening. Rozciąganie zachowuje naturalny zakres ruchu w stawach oraz giętkość mięśni i ścięgien, czyniąc je bardziej odpornymi na urazy i przyczyniając się do lepszego całego treningu.

3. Brak przygotowania psychicznego

Wyciąganie jak najwięcej korzyści ze swojego treningu ma tyle samo wspólnego z byciem silnym psychicznie, co fizycznie. Pozostaw sprawy pracy, szkoły, domu i swoich związków z ludźmi za sobą i skup całą swoją uwagę na sprawie, którą się w danej chwili zajmujesz. W miarę jak robisz każdą serię na dowolną partię ciała, którą w tym momencie trenujesz, wyobrażaj sobie swoje ramiona, mięśnie brzucha i grzbietu takimi, jak zawsze chciałeś, żeby wyglądały. Tworzenie w wyobraźni obrazu celu jest pierwszym krokiem na drodze do jego osiągnięcia, przy czym ustalaj sobie cele i rewiduj je w miarę, jak będziesz robił postępy. Zanim się zorientujesz, twój trening dobiegnie końca, a twoje codzienne problemy wydadzą ci się nieważne.

4. Statyczny odpoczynek pomiędzy seriami

Po ostrej serii zaczynasz odczuwać zmęczenie i możesz mieć ochotę na chwilę bezruchu. Zrobiłeś swoją robotę a teraz czas na odpoczynek, no nie? No cóż niezupełnie. Nieruchome siedzenie po wykonaniu ostrej serii może spowodować zatrzymanie krwi w zmęczonych mięśniach i prowadzić do zesztywnienia. Mini-rozciąganie pomiędzy seriami lub pozostawanie na nogach i chodzenie może pobudzić twoje mięśnie, zwiększyć cyrkulację krwi i wzbogacić twoją następną serię. Szczególnie ważne jest pozostanie na nogach i poruszanie się pomiędzy seriami, kiedy trenujesz dolne partie ciała. Rozciąganie górnych partii ciała może wspomóc regenerację i treningi.

5. Zaniedbywanie słabego punktu

Wszyscy lubimy robić rzeczy, które wychodzą nam dobrze; poczucie osiągnięcia i dumy z dobrze wykonanej pracy może wspaniale poprawić nasze mniemanie o sobie. Pomyśl o tym: jeśli masz wspaniałe mięśnie najszersze grzbietu, czy nie czujesz odrobiny więcej frajdy w dniu, kiedy się na nich skupiasz, niż w pozostałe dni treningów? Czy nie łatwiej ci również skoncentrować się i włożyć więcej wysiłku w dokończenie tego właśnie treningu? Jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak" na którekolwiek z powyższych pytań, rozwinął się u ciebie co najmniej jeden brzydki zwyczaj - zaniedbywanie słabych punktów.

Pomijanie tych najmniej atrakcyjnych części twojej anatomii i trenowanie ulubionych partii utrzyma twoją sylwetkę w nierównowadze. Jeśli jesteś niezbyt zachwycony danym fragmentem swojego ciała, spróbuj pochwycić okazję i poświęć nieco więcej wysiłku na trening właśnie tego szczególnego mięśnia. Może to być na początku niezbyt przyjemne, ale nauczysz się kochać i tę część swojego ciała, w miarę jak będzie ona reagować na twoje starania. Poza tym mięśnie rosną tylko wtedy, kiedy poddajesz je progresywnemu obciążeniu, więc dołóż im, niech pracują! Wkrótce znajdziesz inny fragment swojej sylwetki, który będzie tym najmniej ulubionym.

6. Biceps

Wyginanie romion do góry i do przodu na modlitewniku lub przy ćwiczeniach izolujących zmniejsza zaangażowanie bicepsów.

7. Mięśnie najszersze grzbietu

Jeśli przy ściganiu linki wyciągu unosisz się w momencie, kiedy ciężar powraca na miejsce, oznacza, że wykorzystujesz ciężar własnego ciała, ułatwiając sobie w ten sposób zrobienie następnego powtórzenia.

8. Mięśnie piersiowe

Robienie za dużych wyprostów i rozciągania ramion przy wyciskaniu z klatki piersiowej może spowodować kłopoty w obrębie tej i tak słabszej partii ciała.

9. Mięśnie naramienne

Kołysanie się do przodu i do tyłu przy bocznym unoszeniu ramion, żeby dodać jeszcze kilka powtórzeń, powoduje zaangażowanie dolnych mięśni grzbietu i może doprowadzić do urazu tej partii grzbietu.

10. Wykrok

Kiedy twoje kolano wychodzi poza piętę nogi prowadzącej, wówczas na staw kolanowy wywierany jest ogromny nacisk, napinający więzadła kolana. Równie niebezpieczne jest dopuszczanie, aby kolano nogi pozostającej z tyłu uderzało o podłogę.

11. Niedostateczne uzupełnianie płynów

Pocenie się i napięcie towarzyszące treningowi mogą pozbawić twój organizm płynów oraz niezbędnych witamin i minerałów. Jeśli również palisz papierosy i pijesz kawę lub alkohol, ryzyko niedoborów płynów jest jeszcze większe. Pij wodę przed treningiem, trochę w trakcie, a na pewno sporo po treningu. Jeśli odwodnienie lub pragnienie nie wystarczą, abyś sięgnął po picie, pamiętaj, że woda jest ważnym elementem w procesie spalania tłuszczu.

12. Za mało odpoczynku

Wiedza, kiedy się wycofać i pozwolić ciału na regenerację jest równie ważna, jak wiedza, kiedy się zmuszać do wysiłku. Nie obawiaj się wziąć jednego lub dwóch dni wolnych, jeśli twój organizm tego potrzebuje lub jeśli chcesz złapać więcej oddechu przed następnym treningiem.

Nie pozwól, aby złe nawyki „wykoleiły" twój program treningowy. Trzymanie się dobrych zasad wymaga czasu, ostrej pracy i uwagi, ale zabójcze ciało warte jest tych wysiłków.

źrdódło: kulturystyka.pl
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 52 Napisanych postów 3517 Wiek 34 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 21015

Sog juz nie wejdzie

sra ta ta ta ta...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 67 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 837
fajne! sog
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 448 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 9145
:)

Dobra.. Dalszy ciag miesni piersiowych.

Wyciskanie sztangi na lawce poziomej:

Niesymetryczne ustawienie stop na podlodze - gorsza stabilnosc oraz niesymetryczny rozklad sil w dolnym odcinku kregoslupa.

Trzymanie stop na lawce ;p - gorsza stabilnosc mniejsza sila.

Zbyt durzy ciezar sztangi - problemy z prawidlowym wykonaniem cwiczenia, a w skrajnych wypadkach grozba utraty kontroli nad sztanga.

Zbyt szeroki lub zbyt waski chwyt sztangi - nadmierne przeciazanie stawow nadgarstkowych.

Nierowny chwyt sztangi - nierownomierne obciazenie stawow barkowych, tricepsow i miesni piersiowych.

"Malpi chwyt" (kciuki nie obejmuja od gorry gryfu sztangi) - mozliwosc zsuniecia sie sztangi z dloni.

Nierowne wyciskanie sztangi - nie rownomierny rozklad sil w stawach barkowych.

"Wyrzucanie" barkow do przodu - zbyt duze zaangazowanie przednich czesci miesni naramiennych kosztem klatki piersiowej.

Odbijanie sztangi od klatki piersiowej - oslabienie pracy trenowanych miesni.

Odrywanie glowy od lawki - narazanie szyjnego odcinka kregoslupa na kontuzje.

Mostkowanie - niebespieczne przeciazenie kregoslupa.

Odrywanie stop lub od podlogi - gorsza stabilnosc.

Konczenie wyciskania sztangi maksymalnym wyprostem rak - przeniesienie pracy z miesni piersiowych na stawy barkowe.

Zbyt wczesne wypuszczanie powietrza z pluc - likwidacja cisnienia wewnatrz brzusznego oraz wewnatrz piersiowego, aw konsekwencji gorsza stabilnosc i mniejsza sila.

Nieumiejetne oddychanie - mozliwosc utraty przytomnosci !!

Zbyt szybkie tympo wykonywania powtorzen - mozliwosc utraty kontroli nad praca miesni i nad ciezarem.

Opuszczanie sztangi do szyi bez asekuracji - mozliwosc przcisniecia szyi sztanga.

Wrzucanie sztangi na stojaki po zakonczeniu ostatniego powtorzenia - mozliwosc nietrafienia sztanga na stojaki. :)

Brak spowolniania ruchow opuszczania sztangi - niewykorzystanie rezerw sily tkwiacej w miesniach i, co za tym idzie, ich znacznie gorszy rozwoj.

"Kulturystyka i fitnes"

za błedy i brak ogonków przepraszam ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 448 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 9145
Miesnie Lydek:

Wspiecia na palce siedzac:

Brak rozgrzewki - wzrost zagrozenia kontuzja

Wykonywanie cwiczenia przy kacie miedzy udami a podudziami wiekszym niz 90 stopni - mniejsze zaangazowanie cwiczonych miesni.

Zbyt duzy ciezar - ograniczenia zakresu powtorzen oraz wymuszanie nieprawidlowego wykonania cwiczenia.

Zbyt duze tempo wykonania powtorzen - utrudniona kontrola nad praca i napinaniem cwiczonych miesni.

Zwiekszanie na sile zakresu ruchu w czasie opuszczania ciezaru - znaczny wzrost mozliwosci nabawienia sie kontuzji.

Zaniechanie napinania miesni w czasie wykonywania cwiczenia - spowolnianie procesu rozwoju cwiczonych miesni.

Zaniechanie zatrzymywania ruchu w pozycji maksymalnego wspiecia na palce -
spowolanianie procesu rozwoju cwiczonych miesni.

Zaniechanie spowolniania tempa opuszczania cizaru w stosunku do jego unoszenia - spowolnianie procesu rozwoju miesni.

Zbyt mocne wysuniecie kolan przed "poduszki" oporowe maszyny - spowolnianie procesu rozwoju miesni.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 337 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4669
elegancko, napewno sie przyda :) SOG

tańcz, idź w bal...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 448 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 9145
Miesnie proste brzucha

Spinanie miesni prostych brzucha lezac:

Wykonywanie cwiczenia przy nogach wyprostowanych - nazbyt duze wlaczanie sie do pracy miesni zginaczy bioder kosztem miesni prostych brzucha.

"Pomaganie" sobie przyciaganiem glowy rekami - zbyt duze obciazenie odcinka szyjnego kregoslupa.

Zmniejszanie kata ugiecia nog w trakcie wykonywania cwiczenia - mniejsze zaangazowanie cwiczonych miesni.

Zbyt wczesne wypuszczanie powietrza z pluc - likwidacja cisnienia wewnatrz brzusznego efektem czego jest mniejsza efektywnosc pracy miesni brzucha.

Zbyt duze tempo wykonywania cwiczenia - utrudniona kontrola nad praca miesni brzucha.

Unoszenie prostego tulowia - mniejsze zaangazowanie cwiczonych miesni.

"Kulturystyka i fitnes"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 448 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 9145
Miesnie naramienne

Wyciskanie sztangi:

Złe nawyki: Niektorzy cwiczacy, w zaleznosci od tego, czy sztange wyciskaja zza karku, czy z klatki piersiowej, maja nawyk odbijania jej albo od gornej czesci miesni czworobocznych, albo od gornej czesci miesni piersiowych wielkich. Najczesciej dochodzi do tego wtedy, gdy zaczyna im brakowac juz sily na dokladne i prawidlowe wykonanie powtorzen. Odbijanie sztangi nadaje jej pewien ped, ktory ulatwia rozpoczynanie, a tym samym i wykonywanie powtorzen, jest jednak niebespieczne. Nie jet to tak, jak przy "wybijaniu" sztangi z kolan. Przy duzym ubytku sily o wiele trudniej jest nam kontrolowac tor ruchu sztangi i moze dojsc do tego, ze zamiast uderzyc gryfem o wierzchnia czesc miesni czworobocznych uderzymy troche wyzej, czyli w odcinek szyjny kregoslupa, a to juz w skutkach moze okazac sie bardzo niebespieczne. Taki wiec zamiast odbijac sztange o wiele lepiej jest korzystac z pomocy partnera treningowego, ktory, gdy zajdzie taka potrzeba, pomoze nam w najtrudniejszych fazach powtorzen.

Kontuzje: Jest pewna grupa cwiczen, o ktorych mozna powiedziec, ze o wiele bardziej naraza nas na kontuzje niz cwiczenia pozostale. Do tej grupy nalezy m.in wyciskanie sztangi zza karku. Gdy nasze stawy barkowe sa genetycznie slabszej konstrukcji, to w cwiczeniu tym powinnismy unikac zbyt duzych ciezarow. Jezeli juz koniecznie musimy cwiczyc duzymi ciezarami to albo wyciskajmy sztange z klatki piersiowej, albo zamiast sztangi uzywajmy sztangielek.

"Kulturystyka i fitnes"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 29 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 387
artykuł bardzo dobry, avatar kiepski

całe życie sie ucze..

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 8751 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 42589
no avatar kiepski

a ten co mi zmienił podpis na jestem lamerem sam jest lamerem i niech sie wali na ryj.

pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 29 Napisanych postów 1286 Wiek 39 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 20408
fajny art sogacz leci
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trening na mase i siłe Jarosawa Dymka

Następny temat

Ciezki problem ze zmeczeniem

WHEY premium