SFD.pl Zdrowie i Uroda

Dodaj odpowiedź

Złamanie kości śródręcza

Wysłana -
Witam wczoraj złamałem środkową kość śródręcza założono mi gips lekarz powiedział ze 5 tyg to miniumum ;/ trenuje 3 lata boks i około roku chodze na siłownie chiałbym się was zapytać co mogę robić? w sensie cwiczen. wiadomo ze nie zamierzam się forsować ale myślałem żeby chociaż po pierwszym tygodniu zacząć biegac bo reka boli nawet bez ruchu . plus jakiś brzuch i nogi. nie wytrzymam bez jakiś cwiczen ;/
Wysłana -
Może i ja się ' pochwalę '.
w lipcu 2013 podczas zakrapianej imprezy złamałem V kość śródręcza.
Stało się to w piątkową noc .. ręka strasznie napuchła lecz nie bolała aż tak mocno. w niedziele zebrałem się i pojechałem do szpitala.
nie obyło się od nastawiania... po czym ręka trafiła w gips na 6 tygodni. w listopadzie 2013 wznowiłem treningi na siłowni. Ćwiczyć się da normalnie ,choć odczuwam osłabienie uścisku... strasznie mi to przeszkadza podczas wykonywania niektórych ćwiczeń (np: podciąganie na drążku - puszcza uchwyt) ..Dłoń jest duzo słabsza niż przedtem choć minęło już sporo miesięcy. Ostatnie dwa palce wygięte są w tzw "rogal" a kostki od małego palca praktycznie nie widać. da się żyć choć jest to dość uciążliwe. Odczuwam ból gdy np ktoś silniej uściśnie mi dłoń bądź zmienia się pogoda . Małego palca nie moge wyprostować do samego końca. Jest to paskudne złamanie i obawiam się ,ze kontuzja może się powielać z czasem.. trzeba naprawdę uważać bo można narobić sobie niezłego bałaganu.

tak to wygląda u mnie, życzę dużo zdrowia i pozdrawiam
Wysłana -
Witam ja pod koniec maja złamałem V kość śródręcza, wsadzili mi w szynę i kazali przyjechać za tydzień do kontroli. W ogóle nigdzie nie chcieli mnie przyjąć na tą wizytę bo terminy dopiero za miesiąc, ale jakoś się udało no i zrobili RTG z którego wynikało, że kość się przestawiła i trzeba wsadzić druty. Na początku czerwca miałem włożone druty i szynę do połowy przedramienia na 6 tygodni. Po tym czasie szyna zdjęta i przez pierwsze dwa tygodnie ręka wracała do pełnej sprawności. Od końca sierpnia wróciłem na siłownię i już mogę właściwie wszystko nią robić, ale nie wszystkie ćwiczenia mogę wykonywać bo drut mi się wbija w nadgarstek jakby przy niektórych ruchach. Byłem 4 miesiące na l4 i po tym czasie ustaliłem termin wyjęcia drutów na 22 grudnia. Ręka jest sprawna w miarę, ale nie mogę wszystkiego robić bo mi te druty się wbijają i boli. Pytanie moje jest takie czy po wyjęciu drutów będzie jakieś usztywnienie? Ręka znowu będzie mniej sprawna czy wszystko wróci do normy tak jak teraz ? Jakaś rehabilitacja będzie potrzebna czy nie? Pozdro

Zmieniony przez - zdziebo w dniu 2015-10-20 12:54:15
Wysłana -
Witam,
Widzę, temat długi i pewnie wielu pechowców szuka tutaj info co i jak (jak i ja po złamaniu) więc podzielę się swoim doświadczeniem.
Jestem teraz 8 tygodni po złamaniu 4 kości śródręcza.
Zderzenie na rowerze, łapa spuchła, bolała, pojechałem zrobić RTG, wyszło złamanie spiralne (z niewielkim przemieszczeniem).
Poszedłem do lekarza - ortopedy - powiedział, że ok, jak na stare standardy to można włożyć w gips, ale jak ma być porządnie i ręka sprawna ( bez krzywych palców ) to lepiej operacyjnie - w moim przypadku albo druty albo śrubki. Ostatecznie wyszło na 2 śrubkach/wkrętach.
Spędziłem 2 dni w szpitalu, operacja i na następny mnie wypisali. W trakcie operacji okazało się, że złamanie było wieloodłamowe - czyli więcej niż 2 kawałki. Zalecenie - łapa w ortezie gipsowej na 5 tyg. ( gips od spodu i obwiązane bandażem od góry ). Akurat trafiłem - mundial, więc szybko leciało. Ćwiczyłem codziennie brzuszki, jazda na rowerku stacjonarnym, po 2 tyg zdjęcie szwów i dalej gips - zacząłem wtedy jakieś ćwiczenia zdrową ręką i tą w gipsie tak na sucho, bez obciążeń.
Zero alkoholu. Nie palę - więc nie było problemu. Dieta - dużo nabiału, sery białe/żółte, kefiry, maślanki. Dużo ryb z ościami. Tabletki z wapniem, magnezem i wit. D raz dziennie.
Po 5 tyg. zrobiłem RTG, okazało się, że się zrasta - tak stwierdził ortopeda i nakazał zdjąć gips. Co ciekawe RTG wg opisu radiologa wskazywało na brak zrostu, ale pewnie się nie znał tak dobrze jak ortopeda - ten od razu jak zobaczył, mówi, że zrasta się i można gips wyrzucić, bo jak łapa nie zacznie pracować to się obraz na RTG nie zmieni - czyli kość zacznie się przebudowywać po wstępnej fazie zrostu jak będzie stymulowana ruchem/siłą mięśni.
Lekarz mówił, że mam słuchać organizmu i najpierw pracować nad zakresem ruchu - dopiero jak będzie zakres mogą być ćwiczenia siłowe.
Co dalej po 5 tyg - na początku po zdjęciu łapa sztywna, nie mogłem palcem wskazującym dotknąć kciuka, masakra.
Ćwiczenia delikatne, ściskanie gąbki - tak ortopeda zalecił i powoli do przodu. Po jakiś 2 tygodniach (od zdjęcia gipsu) byłem w stanie zgiąć pięść - o ile można nazwać to pięścią, bo łapa cały czas opuchnięta i jednak deficyt ruchu był.
Ale pierwsze ćwiczenia hantlami już można było robić, delikatnie, na b. małych obciążeniach.
Teraz po 3 tygodniach (od zdjęcia gipsu) pompki, jazda na "normalnym" rowerze, pięść już się zgina tak na 90%, jest dużo mniejszy obrzęk - choć cały czas jest, trochę brakuje siły ścisku, ale czuję, że 1-2 tyg i można będzie na siłce bardziej zaszaleć. Ogólnie z każdym dniem widać postęp, a jak się porównuje tydzień do tygodnia to jest baaaaardzo duża różnica.
Moim zdaniem nie warto się za bardzo spieszyć, trzeba być cierpliwym.
Pozdrawiam wszystkich!

Zmieniony przez - Balusiak w dniu 2018-07-28 23:10:52

Zmieniony przez - Balusiak w dniu 2018-07-28 23:13:58

Zmieniony przez - Balusiak w dniu 2018-07-28 23:15:28

Zmieniony przez - Balusiak w dniu 2018-07-28 23:17:03

Zmieniony przez - Balusiak w dniu 2018-07-28 23:18:44

Zmieniony przez - Balusiak w dniu 2018-07-28 23:21:40

Zmieniony przez - Balusiak w dniu 2018-07-28 23:39:04
Wysłana -
Balusiak

Po 5 tyg. zrobiłem RTG, okazało się, że się zrasta - tak stwierdził ortopeda i nakazał zdjąć gips. Co ciekawe RTG wg opisu radiologa wskazywało na brak zrostu, ale pewnie się nie znał tak dobrze jak ortopeda - ten od razu jak zobaczył, mówi, że zrasta się

zrasta się a brak zrostu to co innego jedno gdy jest pełny a drugie gdy dopiero się zaczyna co trwa do kliku tygodni
Strona 8 z 8
Dodaj odpowiedź