SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wyciskanie na klatkę - czy powieniem zatąpić czymś innym?

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1129

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 26 Wiek 29 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 1089
Wiek - 22 lat
Wzrost -187 cm
Waga - 78 kg
Witam, ćwiczę około 5/6 miesięcy, teraz nadszedł czas na zmianę planu. Od początku moje ćwiczenia na klatkę to wyciskanie skos górny i ławka płaska na zmianę. Czy może to dalej tak wyglądać? Czy powinienem to zmienić? Nie chciałbym zmieniać na hantle, bo słabo czuje pracę klatki i jakoś barki to bardziej odczuwają. Wydaje mi się, że takich podstawowych ćwiczeń nie trzeba zmieniać..
I druga sprawa, co z ćwiczeniami na tylny akton barków? Czy mogę wrzucić np. wznosy ramion leżąć na ławce w planie B, czy to są ćwiczenia przeznaczone dla średniozaawansowanych?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6503 Napisanych postów 62294 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777621

Wyciskanie leżąc to chyba jedno z najpopularniejszych ćwiczeń siłowych świata i praktycznie każdy wyciskana na klatkę leżąc. Jednak w ramach periodyzacja treningu wymaga żeby co jakiś czas zmieniać formę ćwiczenia.

Przy czym jeśli jesteśmy osobą początkującą to nie trzeba zbyt często zmieniać ćwiczeń jeśli one w danej chwili przynoszą dobre rezultaty. Skuteczność ćwiczeń najłatwiej ocenić po postępach. Jak dokładamy kilogramy na sztangę, a klatka piersiowa rośnie to znaczy, że działa to na nas odpowiednio.

Jednak tak czy inaczej po jakimś czasie powinno się wprowadzić nowe ćwiczenia tak aby zapewnić mięśniom różnorodne bodźce treningowe w poszczególnych cyklach treningowych. Może się okazać, że wyciskanie hantli zamiast sztangi da nam lepsze efekty masowe albo pompki na poręczach.
Różnorodność ćwiczeń na klatkę piersiową jest ogromna i po początkowym okresie treningowym warto zmieniać ćwiczenia i sprawdzić co na nas działa najlepiej.
Trening daje nam szerokie możliwości personalizacji, ale jednocześnie zamknięcie w sztywnych ramach konkretnych ćwiczeń może ograniczyć nasz rozwój.

Polecamy również: Zmiana planu treningowego. Jak często zmieniać plan treningowy?




Zmieniony przez - rion10 w dniu 2021-08-20 14:21:57

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51562 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Skoro przy wyciskaniu leżąc czujesz bardziej barki aniżeli klatkę to coś z techniką nie teges. Sztangę spokojnie można zastępować hantlami - wielu tak robi i sobie chwali tę zmianę. Poza tym, poza wyciskaniami na ławce, masz też np świetne ćwiczenie jakim są pompki na poręczach...

Co do barków i tylnych aktorów to masz face pull, odwrotne rozpiętki czy unoszenia w opadzie lub na ławce...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12033 Napisanych postów 160416 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234314
jezeli barki mocniej pracuja przy klasycznym WL to po prostu mozesz z niego zrezygnowac, nie jest to cwiczenie typowo kulturystyczne, aby stanowilo podstawe rozwoju klaty czy jej element.

ja obecnie robie pompki na poreczach, wl na hantlach w skosie dodatnim, koncze na rozpietkach w serii laczonej z klasycznymi pompkami

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 69 Napisanych postów 414 Wiek 40 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 33775
Poręcze są moim zdaniem znakomitym ćwiczeniem na klatkę. Często wyciskania sztangi nawet nie mam w planie. Wyciskanie sztangi jest ok. ale w moim odczuciu to poręcze stawiał bym na pierwszym miejscu. Próbuj, tylko zadbaj o prawidłową technikę.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 26 Wiek 29 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 1089
okej, dzięki za odpowiedzi, pompki na poręczach też robiłem, ale było to u mnie jako ćwiczenia na tricpes (robię trening FBW). Póżniej wrzucę nowy plan do oceny
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 69 Napisanych postów 414 Wiek 40 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 33775
Pompki na poręczach robione techniką na klatkę są nieocenione w pomocy rozbudowy masy jak również siły.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51562 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dzięki pompkom na poręczach zwiększyłem nie tylko siłę do wyciskań ale i rozbudowałem m.in. klatkę czy obręcz barkową. Stąd też bardzo je polecam. Zresztą gdzieś czytałem czy zasłyszałem, że pompki na poreczach są dla rozwoju klatki tym, czym przysiady dla rozwoju nóg.

WL ze sztangą jest moim zdaniem przereklamowane a poza tym mnóstwo osób robi je źle, przez co łapią kontuzje.


Zmieniony przez - SzeA w dniu 2017-12-11 14:47:51
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pomoc w ułożeniu planu pod mma.

Następny temat

hit-interwaly

WHEY premium