SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wyciskanie - od czego zalezy...?

temat działu:

Aktualności - Sporty Siłowe

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2514

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a) Temat przeniesiony przez p-aR-ker z działu Strongman.
Zgłoś naruszenie
x-ray ZASŁUŻONY
Specjalista
Szacuny 51 Napisanych postów 7467 Wiek 52 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 32016
Czy kiedykolwiek ktos z was zwrocil uwage na to, ze czesc osob wyciska sztange na lawce poziomej/skosnej, nachwytem a czesc nachwytem bez kciuka. Czy dla kogos z was mialo/ma jakies znaczenie ulozenie kciuka i czy to wplynelo na wasze wyniki?

Wybór należy do Ciebie.
Minister Zdrowia, Szczęścia i Pomyślnosci.

TRY & WIN
GREETINGS

Koksy to nie wszystko http://www.sfd.pl/temat148281/
Nie masz koncepcji, zajrzyj tutaj http://www.sfd.pl/temat255388/
Patrz co jesz http://www.sfd.pl/temat280738/
Train smarter, not just harder!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 1741 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 27250
W IPF podczas zawodów obowiazuje pełny chwyt(palce i kciuk obejmuja gryf sztangi)- dla bezpieczeństwa.
Kiedyś słyszałem że chwyt bez obejmowania kciukiem pozwala na wieksze angazowanie m. piersiowych.Takim chwytem czesto wyciskaja kulturyści, choc zdaza sie że na zawodach tez jest używany (w innych organizacjach trójboju).

Power comes from God.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 4054 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 10579
Ma znaczenie!

Przy kciuku obejmującym gryf musi spoczywać w środkowej części dłoni, jest więc duży nacisk na kości w stawie nadgarstkowym.

Gdy kciuk jest pod gryfem, a więc go nie obejmuje, gryf może opierać się na dolnej części dłoni, w rzucie pionowym leżąc nad nadgarstkiem. Zmniejsza to naprężenia w nadgarstku, ale drastycznie zwieksza możliwość wypadnięcia sztangi z dłoni i upadek jej na żebra. Przsypadek taki widziałem parukrotnie na zawodach, w czasach gdy "małpi chwyt" nie był jeszcze zakazany.

Co jeszcze? Obejmujący gryf kciuk ustala położenie ręki w stosunku do gryfu - ręka musi pozostawać w położeniu zbliżonym do równoległego do gryfu (traktując układ stawów paliczkowych jako układ odniesienia do osi gryfu). Stosując "małpi chwyt" zwalniamy jeden stopień swobody i dłoń może pod gryfem skręcić się tak, jak najlepiej pasuje to zawodnikowi.

Każdy ma preferencje genetyczne i wytrenowane do wyciskania - w pewnych pozycjach wyciska mu sie lepiej. Obejmujący kciuk może (ale nie musi) zmusić rekę do przyjęcia niekorzystnego położenia na gryfie, a tym samym zmianę położenia łokci - bardziej lub mniej wychylonych do przodu, lub bliżej lub dalej odległych od tułowia. Wtedy zawodnik czuje brak komfortu wyciskania, a przy wyciskaniu pracują inne włókna mięśniowe niż przy treningu lub powiiiny przy optymalnych pozycjach. Pobudzane też są inne ścieżki nerwowe. Rezultatem jest słabszy wynik. Uwolnienie skretu ręki pod gryfem przywraca optymalne połozenia kości do wyciskania. Ot i cała tajemnica rodzaju położenia kciuka na gryfie.

"Małpi chwyt" jest efektywniejszy, ale niebezpeiczny. W sporcie podstawową sprawą i preambułą wszelkich przepisów technicznych jest sprawa bezpieczeństwa zawodnika na pomoście i na treningu. Stąd wziął się zakaz używania takiego chwytu.

Podobnie rzecz ma się ze stosowanie podchwytu. Popróbujcie zdejmowania sztangi ze stojaka takim chwytem i wyciskania. Wtedy okaże się jak mało stabilna jest sztanga spoczywająca w dłoniach!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 1741 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 27250
Parker napisz ksiązke , taką wiedza trzeba sie podzielić

Power comes from God.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
x-ray ZASŁUŻONY
Specjalista
Szacuny 51 Napisanych postów 7467 Wiek 52 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 32016
No cóż. Dziękuję koledze p-aR-ker'owi za wszelkie udzielone tu informacje. Sądzę, że czasami takie "błachostki" umykają gdzieś w gąszczu informacji a mimo wszystko mogą one mieć duży wpływ na nasze wyniki. I tu np.: jeden mały "źle umiejscowiony" palec a jak wiele zmienia. Jeszcze raz dzięki.
Pozdrawiam.

Wybór należy do Ciebie.
Minister Zdrowia, Szczęścia i Pomyślnosci.

TRY & WIN
GREETINGS

Koksy to nie wszystko http://www.sfd.pl/temat148281/
Nie masz koncepcji, zajrzyj tutaj http://www.sfd.pl/temat255388/
Patrz co jesz http://www.sfd.pl/temat280738/
Train smarter, not just harder!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 4054 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 10579
Błahostki... Życie składa się z drobiagów. Jeśli na zawodach oderwiesz jeden palec od gryfu między komendami sędziego, to bezwględni sędziowie bez zmrużenia oka spalą ci podejście! W szczegółach pies jest pogrzebany...

Kingeri... Nie zastanawiałem się nigdy nad rolą kciuka w wyciskaniu. Moja interpretracja spowodowana była zapytaniem w pierwszym poście. Wtedy dopiero zastanowiłem się nad powstającymi naprężeniami w kościach spowodowanymi zablokowaniem swowbnego obracania się ręki pod gryfem. Dokonałem więc analizy na poczekaniu (miałem wolną chwilę w pracy) i opisałem. Wcześniej mnie to nie interesowało.

Jest bardzo dużo takich problemów, które pozostają nieprzeanalizowane. Gdy się pojawiają wystarczy potraktować człowieka jak mechanizm, układ sztywnych prętów połączonych przegubami różnego rodzaju, do których podpięto siły wywołujące naprężenia rozciągające i ściskające, wywołujące momenty gnące i skrętne. Znacznie to upraszcza wszelke analizy. Kiedyś zastanawiałem się nad stworzeniem komputerowego modelu trójboisty, na którym możnaby symulować trening i start, stosowanie sprzętu i różnych ćwiczeń. ale cierpię na chroniczny brak czasu, więc zamysł odłożony jest ad acta.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 1741 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 27250
Tym bardziej wykorzystaj swój intelekt i napisz ksiązkę...

Power comes from God.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

MARIUSZ PUDZIANOWSKI W GALI !!

Następny temat

Wypcenie Wody do zawodów.

WHEY premium