SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wspomaganie-do P.Ambroziaka

temat działu:

NUTRIFARM&OLIMP

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 1844

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 207 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1815
Wiatm.Dzisiaj miałem wykład z biochemi dotyczący wspomagania.Prowadziła go pani prof.G.Lutosławska.Dowiedziałem się wielu ciekawych wiadomości a najgorsze że te wiadomości były mocno sprzeczne z tymi z którymi na codzień spotykam się na forum oraz w opisach róznych produktów zamieszczonych w katalogach.Oto te wiadomości:
1-
odżywki węglowodanowo-białkowe wcale nie są lepsze do budowania masy tj.badania nie potwierdziły jakoby spożycie białka w obecności węgli miało by poprzez nasilenie produkcji insuliny wpłynąć na zwiekszony napływ białek do kom.mięśniowych oraz stmulujący wpływ insuliny na syntezę białek
2-
Kreatyna
Jej transport do kom.mięśniowych jest bardzo ściśle regulowany tak więc bardzo trudno jest zwiększyć jej ilość w komórce.U osób u których w kom.było mało kratyny na skutek suplementacji jej ilość wzrosła ale u osób co miały jej w kom.naturalnie dużo ilość kreatyny nie zmieniła się.Wnioski przytoczone przez panią profesor są takie że bardzo trudno jest zwiększyć ilość kreatyny w organiżmie chyba że mamy wyjątkowo niski jej poziom.
Do tego dowiedziałem się że w przypadku kreatyny brak jakiegokolwiek działania anaabolicznego co stoi w sprzeczności z pana artykułem w marcowym SDW.(nie wiem jak pani prof.pojmuje działanie anaboliczne ale stwierdziła że kretka takowego nie wykazuje-próbowałem po wykładzie nabąknąć jej o stymulacji cAMP ale powiedziała że nie spotkała się w prosie naukowej z informacją że kreatyna działa anabolicznie)
3-
L-KARNITYNA
Pani prof stwierdziła że suplementacją nie da się zbytnio zwiększyć ilości L-Karnityny w kom.mięśniowej i potwierdziła to badaniami.Stwierdziła że "mitochondrium nie jest workiem do którego możemy wszystko wrzucać"i że to ile jest tam karnityny zależy od genów a nie od tego czy będziemy się suplementować.Ponad to potwierdziła badaniami że w wyniku suplementacji wcale nie wzrasta metabolizm tłuszczu i jego intensywniejszy udział w cyklu
Krebsa.
Na koniec wykładu zapytałem o to czy jak ktoś stosuje np.dietkę odchudzającą i w zwiaku z tym niedoborową (z czego wyniknie że ilosć karnityny w kom.się zmniejszy) to czy suplementacja wyrówna ją do normy.
Pani odp.że bardzo trudno obniżyć poziom L-karnityny ale stwierdziała że taka suplementacja wyrówna do normy i wszystko.
Jak stwierdziła to tylko witamina A może być gromadzona i żadna inna.

POSUMOWUJĄC
Pani prof swierdziła że wszelkie suplement są wymyslane głównie dla zysku i reklamy a ich działanie bardzo rzadko jest potwierdzone naukowo i głównie polega na naszaej wierze tzw.PLACEBO.

Bardzo bym prosił o Pańską opinię na te poruszone przezemnie sprawy
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
Jutro coś napiszę... Dyskusja nad oczywistymi faktami sprowadza się do wymiany zdań na temat: czy białe jest na prawdę białe, czy może jest czarne?... To, że trening, dieta i jej suplemntacja są podstawowymi środkami rozwoju zdolności wysiłkowych, to właśnie fakty oczywiste, wielokrotnie potwierdzone licznymi badaniami i codzienną praktyką przygotowań sportowych.

S. Ambroziak

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 386 Napisanych postów 37478 Wiek 4 lata Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 126446
...z tak dośćpobieżnego przeczytania tych wniosków nasuwa mi sie myśl, że napewno nie są one wyciągnięte w stosunku do osób obciążonych dużym wysiłkiem fizycznym bo jeżeli nawet nie zauważa się istotnego zwiększenia pewnych mierników u osób suplementujących np. kreatyną to dzieje sie to właśnie u osób u których nie zachodzą dosć poważne zmiany przystosowawacze/adaptacyjne/ które wywołać może w praktyce jedynie obciążenie fizyczne i to te w dość znacznym wymiarze.
jednym słowem obciążenie fizyczne jest takim właśnie bodźcem do przestawienia się na troszkę inny niż przeciętnie szlak metaboliczny.
pozdrawiam!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
Papaj - muszę przyznać, że niektóre wnioski, jeżeli ich opacznie nie zrozumiałeś, wprowadzają mnie w zażenowanie...

Nad pierwszym punktem nie chce mi się w ogóle dyskutować! Dyskusję musielibyśmy sprowadzić do tezy, że dieta energetyczno-białkowa nie sprzyja przyrostowi masy ciał i rozwojowi zdolności wysiłkowych a insulina nie jest hormonem anabolicznym, czyli że musimy zrewidować cały dotychczasowy dorobek nauk o żywieniu, fizjologii wysiłku, endokrynologii, diabetologii, itp.

Co do kreatyny, polecam artykuł profesora Richarda Kreidera z nr 7/2002 Medycyny Sportowej. Jest on przeglądem krytycznym 400 prac na temat kreatyny. Jeden z jego wiosków mówi wyraźnie, że suplementacja kreatyny wspomaga rozwój beztłuszczowej masy ciała, co - nie muszę chyba tłumaczyć - jest równoznaczne z jej działaniem anabolicznym.

Chyba najobszerniejszymi, wydanymi w języku polskim, kompilacyjnymi opracowaniami monograficznymi tematu karnityny są prace Zbigniewa Bentkowskiego i Agnieszki Wawrzeńczyk: "Karnityna - nowa era zastosowań klinicznych" i "Karnityna - rola fizjologiczna i terapeutyczna". Oba opracowania potwierdzają zasadność stosowania karnityny w programach rdukcji tkanki tłuszczowej. Druga pozycja powołuje się na 7,5 tys. opublikowanych do 2002 roku prac o karnitynie, została wydana przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne i była dotowana przez Komitet Badań Naukowych.

Stosowane we wspomaganiu składniki pokarmowe legitymują się najczęściej obszerną bazą naukową, potwierdzającą zasadność uzupełniania nimi sportowej diety - kreatyna, karnityna, glutamina, tauryna, arginina, HMB, BCAA, CLA, białko, węglowodany, elektrolity, itd.
Oczywiście, że produkowane są dla zysku!... To samo dotyczy np. leków, co jednak w żaden sposób nie umniejsza ich przydatności dla poszczególnych grup odbiorców. Wręcz przeciwnie - świadczy o popycie na nie - co tylko potwierdza efektywność ich działania. Chyba, że uznamy, iż miliony ludzi na świecie ulega zbiorowej sugestii i zdrowieje po podaniu antybiotyku lub zwiększa swoją masę mieśniową po spożyciu kreatyny!!!

S. Ambroziak

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Biniu Moderator
Ekspert
Szacuny 251 Napisanych postów 41358 Wiek 52 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 126211
Slawku bez urazy dla osoby pytajacej
ale wysuwa ona czesto dziwne wnioski z wykladow
wiec byc moze osoby wykladajace sa dosc dziwne ....

czesto nie bardzo wiadomo od ktorej strony zaczac udzielac wyjasnien
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 3393 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15438
Między innymi dzięki takim wykładom i poradom mamy takie a nie inne wyniki w sporcie. Najlepiej gonic światową czołówkę na bananach i jogurtach. Akurat jestem w toku pracy badawczej sposobu żywienia i suplementacji ścisłej czołówki polskich pływaków (juniorów) Wstępne wyniki są porażające. Dopóki tacy specjalisci będą nam doradzać, dopóty będziemy przywozić tyle medali z olimpiad ile przywozimy
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Biniu Moderator
Ekspert
Szacuny 251 Napisanych postów 41358 Wiek 52 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 126211
ja mialem okazje pomagac kilku strogmanom
obecnie w czolowce
w ich okresie raczkowania
nie wiem czy wykorzystali moje porady
ale to co dostalem od nich na poczatek przerazalo

Darku
3mam kciuki za powodzenie !!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Seewy Piękny Zbyszek
Ekspert
Szacuny 116 Napisanych postów 21032 Wiek 40 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 208598
omg, niektorzy ludzie to...;-/
ladne brednie :/

FITNESS ACADEMY King Square Kraków


"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 207 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1815
Dzięki za opinię.Ja też byłem zaszokowany takim wykładem i aby się upewnić czy nic opacznie nie zrozumiałem zostałem po wykładzie i zadawałem pytania.A odp dostałem właśnie takie jakie dostałem.
Zwróciłem się do Pana bo wydaje mi się że miał Pan styczność z warszawskim AWF-em będąc zastępcą redaktora naczelnego pisemka "MSS PAKER" którego to redakcja znajdowała się na terenie AWF-u.
Co do kreatyny to prof.Lutosławska powiedziała że wzrost beztłuszczowej masy ciała jest wywołany tylko i wyłącznie wzrostem uwodnienia kom.mięśniowych.
Ale,ale...może pani Lutosławska inaczej rozumie pojęcie działania anabolicznego.Może jest to dla niej działanie podobne jak działanie leków anabolicznych-czyli że np:suplementacja KREATYNA sama w sobie(tj.np:testosteron)wywołuje wzrost syntezy bialka (bez potrzeby treningu)
Ale tego juz nie wiem a poza tym temat wykładu dotyczył wspomagania a nie dopingu.
Najbardziej zaskoczyła mnie wiadomość o L-Karnitynie.Ze jej suplementacja nie wpływa na polepszenie metabolizmy tłuszczów.

A i jeszcze jedno:jak na dzisiejszych zajęciach wspomniałem że L-Karnityna jest witamina Bt to dowiedziałem się że jest to aminokwas i w żadnym wypadku nie jest to witamina.(ale nazewnictwo można juz podarować bo tu to ja mogłem byc w błędzie)

Mimo wszystko bardzo dziękuję wszystkim za wyrażenie szczerej opini.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
Kilka tygodni temu leciał w tlewizji materiał o szkole, w której jedna z nauczycielek opowiadała uczniom, że Kolub był polskim podróżnikiem, który dokonał OPŁYWU ziemi...

S. Ambroziak

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
Zjadłem "m" w Kolumbie. Sory!

S. Ambroziak

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Do D.Szukały-Kolejność wprowadzania supli przy redukcj tk.tłuszczowej

Następny temat

Glutatauryna (3 pytania)

WHEY premium