SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wpływ postu co drugi dzień na redukcję tkanki tłuszczowej

temat działu:

Odchudzanie i forma po męsku

słowa kluczowe: , , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 5646

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 1017 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 41556
Najczęściej stosowana w badaniach naukowych metoda Intermittent Fasting (IF) – modyfikowany post co drugi dzień (alternate day modified fasting, ADMF) polega na naprzemiennym występowaniu dni konsumpcji, w których żywność spożywana jest ad libitum w ciągu 24 h z dniami postu, podczas których dozwolone jest spożycie jednego posiłku, stanowiącego 25% zapotrzebowania energetycznego, najczęściej między 12:00 a 14:00. W tym wpisie odniosę się do nowego badania IF, w którym zbadano wpływ postu co drugi dzień, bez „modyfikacji” umożliwiającej spożycie jednego posiłku w dniach postu (alternate day fasting, ADF) (1).

W pierwszych 8 tygodniach uczestnicy (osoby otyłe, głównie kobiety) przestrzegali ADF lub normalnej diety z deficytem energetycznym (-400 kcal/dzień). Wszystkie posiłki w tej fazie zostały przygotowane w laboratoryjnej kuchni. Dodatkowo, co sprawia, że omawiana próba jest innowacyjna wykonano jeszcze raz pomiary po kolejnych 24 tygodniach, żeby sprawdzić, czy przestrzeganie ADF nie sprzyja ponownemu przyrostowi masy ciała w momencie, gdy uczestnicy nie byli zobowiązani do przestrzegania zaleceń dietetycznych.

Po 8 tygodniach nie odnotowano istotnych różnic w ubytku masy ciała między grupami (-8,2 vs. -7,1 kg, odpowiednio dla ADF i normalnej diety), mimo, że spożycie energii w grupie ADF było znacznie niższe (2065 vs. 1374 kcal). Po 8 tygodniach nie odnotowano również różnic w ubytku tłuszczowej i beztłuszczowej masy ciała między grupami. Zamiany stężeń ważnych dla sylwetki hormonów – leptyny i greliny nie różniły się między grupami zarówno po 8, jak i po 32 tygodniach. Niespodziewanie, stężenie BDNF wzrosło w tygodniach 8-32 w grupie ADF i zmalało w grupie na normalnej diecie – w znacznej części badań wykazano, że niskie stężenia BDNF są związane z większym ryzykiem chorób neuropsychiatrycznych, takich jak depresja i choroba Alzheimera. Stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji HDL i LDL po 8 tygodniach uległy obniżeniu w obu grupach. Stężenia glukozy na czczo i triglicerydów uległy istotnemu obniżeniu jedynie w grupie ADF – nie odnotowano jednak różnic między grupami. Przestrzeganie ADF nie wiązało się ze zwiększony ryzykiem ponownego przyrostu masy ciała.

Wnioski/zastosowanie
Na podstawie przedstawionych rezultatów autorzy wyciągnęli wniosek, że ADF to bezpieczne i dobrze tolerowane rozwiązanie, mogące stanowić rozsądną alternatywę dla konwencjonalnych rozwiązań stosowanych obecnie w leczeniu otyłości.

W mojej opinii niepokojące jest jednak to, że uczestnicy przestrzegający ADF uzyskali podobne rezultaty w zakresie redukcji masy ciała i masy tłuszczowej przy znacznie niższej podaży energii (2065 vs. 1374 kcal). Autorzy nie podali takich informacji, ale uczestnicy przestrzegający ADF pewnie dostarczali mniej witamin i składników mineralnych, co w dłuższym rozliczeniu może mieć swoje konsekwencje. Brak różnic w ubytku masy ciała prawdopodobnie po części był związany ze zmniejszeniem termogenezy niewynikającej z ćwiczeń (NEAT) w grupie ADF. Obecnie podczas rozważań na temat skuteczności rozwiązań, takich jak wydłużanie nocnego postu lub unikanie węglowodanów w pierwszym posiłku rzadko zwraca się uwagę na to jak te rozwiązania mogą wpływać na NEAT a to jest ważny aspekt. Szerzej na temat NEAT pisałem w jednym ze swoich artykułów:
http://180rekompozycja.pl/neat-termogeneza-niewynikajaca-z-cwiczen

Nie można wykluczyć, że faktyczne spożycie energii w grupie ADF było wyższe od deklarowanego, tym bardziej, że istotne obniżenie spoczynkowej przemiany materii (RMR) odnotowano jedynie w grupie na normalnej diecie (-16 vs. -112 kcal/dzień; odpowiednio dla ADF i normalnej diety).

W dniach konsumpcji uczestnicy w grupie ADF spożywali 2,565 ± 148 kcal a więc nie głodzili się, ale też nie odnotowano u nich nadmiernego spożycia. W tym przypadku zastosowano spożycie do woli w dniach konsumpcji, co uznałbym za korzystne pod kątem zmniejszania ryzyka znacznego obniżenia stężeń hormonów tarczycy i płciowych oraz wzrostu stężeń hormonów stresu.

Interesujące jest, że przestrzeganie ADF nie sprzyjało zwiększeniu ryzyka popularnego efektu jo-jo w większym stopniu niż przestrzeganie normalnej diety – w tygodniach od 8 do 32 w grupie ADF wystąpił ubytek tłuszczowej masy ciała (-0,4 kg) i wzrost beztłuszczowej masy ciała (2 kg), podczas gdy w grupie przestrzegającej normalnej diety wystąpił wzrost tłuszczowej masy ciała (1,2 kg) i beztłuszczowej masy ciała (1,1 kg).

Brak różnic w ubytku beztłuszczowej masy ciała przy znacznie niższej podaży energii i wyjątkowo niskiej podaży białka (55 g vs. 83 g/dzień; odpowiednio dla ADF i normalnej diety) sugeruje, że podczas przestrzegania ADF nie dochodzi do znacznego ubytku beztłuszczowej masy ciała. W tym zakresie należałoby jednak wstrzymać się z wyciąganiem daleko idących wniosków, gdyż w badaniu brały udział osoby otyłe a nie aktywne fizycznie osób z niskim poziomem tkanki tłuszczowej.

Pomimo intrygujących obserwacji poczynionych w tym badaniu myślę, że grono osób, dla których ADF może stanowić trafny wybór nie jest szerokie i przede wszystkim należą do niego osoby otyłe bez tendencji do hipoglikemii.

1) Catenacci i wsp. (2016). A randomized pilot study comparing zero-calorie alternate-day fasting to daily caloric restriction in adults with obesity. Obesity (Silver Spring). 24, 1874-83. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27569118 
1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 759 Wiek 38 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 5302
ciekawe badania,

wychodzi na to, ze lepiej trzymac staly poziom kcal niz bardzo nim manipulowac w ciagu redukcji.

jestem ciekaw wynikow badan gdzie srednia podaz kcal na dzien byla by rowna dla obu metod.




Zmieniony przez - Tytanov w dniu 2016-11-21 14:37:34

Zmieniony przez - Tytanov w dniu 2016-11-21 14:38:04
1

Tytan, jest znany ze swojej wysokiej wytrzymałości mechanicznej w stosunku do niskiego ciężaru.

dziennik treningowy
http://www.sfd.pl/[BLOG]_Droga_po_zdrowsze_jutro.-t1120358.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
lodzianin1 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 94381 Napisanych postów 364300 Wiek 48 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1668720
fajnie napisane
do przewidzenia było

treningi,suplementacja,odblokowanie [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 1017 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 41556
Tytanov w jednym ze swoich poprzednich wpisów odniosłem się do badania, w którym zwrócono uwagę, żeby podaż energii w grupie IF nie była istotnie niższa niż w grupie kontrolnej:
https://www.sfd.pl/Badanie_Leangains-t1131512.html 
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Kolejny IF dla endo

Następny temat

[BLOG] Huban - jak z prosiaka zrobić dzika

WHEY premium