SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wpływ diety low-FODMAP na dolegliwości ze strony układu pokarmowego

temat działu:

Odchudzanie i forma po męsku

słowa kluczowe: , , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2342

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 1017 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 41556
Znaczna część sportowców odnotowuje dolegliwości ze strony układu pokarmowego wywoływane przez ćwiczenia. W ostatnich miesiącach odnośnie tego tematu w literaturze naukowej został przedstawiony dosyć ciekawy opis przypadku – 31-letni mężczyzna, przygotowujący się do zawodów Ironman Melbourne 2016, zdecydował się przetestować działanie interwencji dietetycznej polegającej na modyfikacji spożywanych węglowodanów (1). W rzeczywistości interwencja polegała na eliminacji pokarmów bogatych w FODMAP – w celu zminimalizowania wystąpienia efektu placebo mężczyzna nie został jednak o tym poinformowany. Dodatkowo powiedziano mu, że interwencja może pogorszyć, poprawić lub nie mieć wpływu na funkcjonowanie układu pokarmowego. Wcześniej główny bohater tej historii od dłuższego czasu borykał się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, występującymi u niego zwłaszcza w trakcie oraz po długotrwałych lub wyjątkowo intensywnych wysiłkach. Rozwiązania jakie miał okazję przetestować przed wprowadzeniem interwencji (przestrzeganie diety bezglutenowej, unikanie ostrych przypraw i kofeiny przed wysiłkiem oraz niespożywanie napojów sportowych i wszelkich pokarmów w trakcie wysiłku) nie przyniosły pożądanych rezultatów.

Na początek w oparciu o kwestionariusze oceniono u niego częstość występowania (w skali od 0 – „nigdy” do 9 – „zawsze”) i nasilenia (w skali od 0 – „brak najmniejszych objawów” do 9 – „najgorsze, jakie kiedykolwiek miałem”) dolegliwości ze strony układu pokarmowego podczas stosowania diety zwyczajowej. W kwestionariuszach dolegliwości były podzielane na szereg kategorii: dotyczące górnego (m.in. zgaga, wzdęcia, wymioty, nudności) i dolnego (m.in. skurcze w dolnej części brzucha, biegunka) odcinka przewodu pokarmowego. Wyniki wskazywały na występowanie umiarkowanych lub ostrych dolegliwości ( > 4). Spożycie FODMAP w tym czasie oszacowane na 51 g / dzień.

Następnie przez kolejne 6 dni mężczyzna nadal przestrzegał diety zwyczajowej a jednocześnie wypełniał wspomniane kwestionariusze zawsze na koniec dnia oraz bezpośrednio po wysiłkach. Dodatkowo w tej fazie przy różnorodnych sesjach treningowych (pływanie, jazda na rowerze i bieganie) codziennie wypełniał kwestionariusz dotyczący nasilenia stresu - Daily Analysis of Life Demands in Athletes (DALDA).

W kolejnych 6 dniach zastosowano właściwą interwencję żywieniową, podczas której mężczyzna przestrzegał diety ubogiej w FODMAP. Zadbano by objętość i intensywność treningów w tej fazie był zbliżona do występującej podczas przestrzegania diety zwyczajowej: pływanie 60 minut (wtorek), jazda na rowerze 60 minut (środa), odpoczynek (czwartek), interwały biegowe 70 minut (piątek), jazda na rowerze 180 minut i bieg w stałym tempie 65 minut (sobota) oraz interwały biegowe 65 minut (niedziela). W tej fazie mężczyzna również został zobowiązany do wypełniania kwestionariuszy dotyczących dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz kwestionariusza DALDA.

Spożycie FODMAP podczas 6 dni stosowania diety zwyczajowej było znacznie wyższe niż w fazie przestrzegania diety ubogiej w FODMAP (81 vs. 7 g / dzień).
W porównaniu do diety zwyczajowej nasilenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego w ciągu dnia było znacznie niższe podczas przestrzegania diety ubogiej w FODMAP (0-4 vs. 0 – „brak najmniejszych objawów”). Podobnie nasilenie dolegliwości pokarmowych po wysiłkach (0-4 vs. 0 – „brak najmniejszych objawów”) i nasilenie stresu (DALDA) były niższe podczas przestrzegania diety ubogiej w FODMAP.

Mężczyzna opisał uzyskane rezultaty w następujący sposób:
“symptoms were remarkably better compared to habitual period and were basically non-existent during exercise or during the day throughout the intervention period.”

Wnioski/zastosowanie
W szeregu dotychczas przeprowadzonych badań wykazano, że przestrzeganie diety ubogiej w FODMAP przyczynia się do złagodzenia objawów IBS (2). Przedstawiony opis przypadku wskazuje, że dieta uboga w FODMAP może również przyczyniać się do złagodzenia a nawet całkowitego wyeliminowania dolegliwości ze strony układu pokarmowego wywoływanych przez wysiłki o wysokiej objętości i/lub intensywności.
Fermentujące oligosacharydy, monosacharydy i disacharydy oraz poliole (Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides And Polyols, FODMAP) w znacznych ilościach występują m.in. w pszenicy (fruktany), gruszkach (wysoka zawartość fruktozy w stosunku do glukozy), mleku (laktoza), fasoli (galaktooligosacharydy) i śliwkach (poliole). W tabeli niżej podano więcej przykładów produktów o dużej i małej zawartości FODMAP (3):
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3966170/table/T1

W ramach ciekawostki dodam, że autorzy przestawionego opisu przypadku wcześniej przeprowadzili często cytowane badanie, w którym przestrzeganie diety bezglutenowej przez osoby aktywne fizycznie nie przyczyniło się do poprawy funkcjonowania układu pokarmowego i zwiększenia wydolności fizycznej (4).

Przestrzeganie diety ubogiej w FODMAP może być pomocne w łagodzeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Niemniej jednak w przypadku konieczności eliminacji wielu pokarmów warto podjąć kroki w celu pozbycia się występujących nadwrażliwości, co jest możliwe w efekcie zwiększenia tempa przemiany materii, uzupełnienia niedoborów niektórych składników odżywczych i/lub poprawienia profilu i rozmieszczenia mikroflory jelitowej.

1) Lis i wsp. (2016). Case Study: Utilizing a Low FODMAP Diet to Combat Exercise-Induced Gastrointestinal Symptoms. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 26:481-487. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27097380
2) Dugum i wsp. (2016). Managing irritable bowel syndrome: The low-FODMAP diet. Cleve Clin J Med. 83:655-62.
3) Magge i Lembo (2012). Low-FODMAP Diet for Treatment of Irritable Bowel Syndrome. Gastroenterol Hepatol (N Y). 8:739-45.
4) Lis i wsp. (2015). No Effects of a Short-Term Gluten-free Diet on Performance in Nonceliac Athletes. Med Sci Sports Exerc. 47:2563-70.
1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

IF-pare pytań

Następny temat

Eat Stop Eat - wasze opinie (vs inne protokoły IF)

WHEY premium