SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wiatrówki jako samoobrona?

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 60376

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 47 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1164
Witam.
Mam pytanie - czy siła pocisku z wiatrówki jest w stanie zabić człowieka za 1-2 strzałem w głowę?

To nie jest prowokacja, pytam całkowicie poważnie.
Druga sprawa- co mi może grozić za użycie wiatrówki wobec agresora?
sankcje prawne są poważniejsze niż przy nożu?
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Szacuny 6230 Napisanych postów 75800 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 753507
Wiatrówka jest to nazwa karabinu pneumatycznego lub pistoletu pneumatycznego. Służy ona do rekreacyjnego strzelania, jak i również używana jest w celach sportowych w wyczynowym strzelnictwie pneumatycznym (sport olimpijski). Jak każde urządzenie, również wiatrówki dzielą się na różne rodzaje. Zaliczyć do nich możemy:

- tłokowe
- zasobnikowe
- ze wstępnym sprężaniem powietrza

Jako amunicja do wiatrówki używa się pocisków śrutowych, zrobionych z ołowiu.

Według prawa, które obecnie obowiązuje na terenie Polski, wiatrówki o energii wylotowej śrutu nie większej niż 17 J uznawane się za dostępne w sprzedaży bez zezwoleń i rejestracji. Z kolei powyżej 17 J noszą nazwę broni pneumatycznej.

Niestety nie wolno używać wiatrówki w celu obrony własnej. W wyniku jej użycia można zabić człowieka lub trwale okaleczyć, a to mogłoby nie być uznane za obronę konieczną. Związane z tym byłby bardzo poważne konsekwencje.


Moderator działu Odżywianie

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1078 Wiek 35 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 14535
Jak dobrze trafisz to może zabić.
1

Pozdrawiam MIC

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 633 Wiek 34 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 5111
Domyślam się że chodzi Ci o wiatrówki robione na wzór krótkiej broni palnej a nie o długie łamane..
Żeby zabić kogoś z niej musiał byś mieć dużo szczęścia bo siła jest słaba,grożne może być trafienie w oko albo skroń a w innym przypadku skończy się na wyjmowaniu ewentualnie śrutu z pod skóry..
Jak już to gazówka a nie wiatrówka do samoobrony

"Kto walczy - czasem przegrywa.
Kto nie walczy przegrywa zawsze"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 162 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 4322
Co do zabicia, to jest kilka możliwości:
1. Strzelasz śrutem kulistym BB który jest używany praktycznie tylko i wyłącznie w wiatrówkach krótkich napędzanych CO2, więc energia takiego śrutu nie przekroczy raczej 3-4J (a to i tak przy dobrych wiatrach), a zdolność penetracyjna takiego śrutu jest dość mała, więc 1-2 strzały raczej nie będą bezpośrednią przyczyną zgonu, wyjątkiem mogą być trafienia w oko/skroń choć myślę, że i tak prędzej doprowadzą do trwałego kalectwa niż do zgonu.

2.Strzelasz śrutem typu diabolo z "broni" krótkiej napędzanej CO2. Tutaj już jest gorzej, bo o ile energia raczej nie ulegnie zmianie to zdolność penetracyjna tego śrutu (oczywiście jest kilka rodzajów, ale załóżmy że strzelamy śrutem zakończonym szpicem) jest duże lepsza, a co za tym idzie gorsza w skutkach dla potencjalnej ofiary. Myślę jednak, że śrut raczej utkwiłby w czaszce niż doszedł bezpośrednio do mózgu / narządów wewnętrznych, więc zgon raczej nastąpiłby w wyniku krwotoku (wewnętrznego lub zewnętrznego), powikłań, odprysków kości itp.

3. Strzelasz z wiatrówki długiej śrutem diabolo... Tutaj raczej bez komentarza... Energia powyżej 14J bez większego problemu "wstrzeli się" w główkę. Tutaj dowody: http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=65344 

A za użycie wiatrówki wobec agresora w naszym kochanym kraju stojącym zawsze po stronie ofiary (ekhm! ...) grozi Ci to co za przekroczenie granic obrony koniecznej (daj boże, żeby tylko to), chyba że agresor będzie na tyle bystry żeby to on był ofiarą a wtedy dla Ciebie będzie użycie niebezpiecznego narzędzia, uszkodzenie Ciała na okres powyżej 7-dmiu dni, a może i nawet usiłowanie zabójstwa, więc raczej dupny pomysł aby bronić się wiatrówką chyba że masz milion wiarygodnych świadków, nagranie z kamery, napada na Ciebie recydywista i masz znajomych w sądzie :)

Zmieniony przez - Orzeuek90 w dniu 2010-06-27 11:42:07
6
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 23 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 134
W polsce wszystko jest karalne :( Nawet uzwyanie nunchaku.

A co do wiatrowki nie wiem ale zaczej da sie zabic czlowieka.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
QUEBLO Moderator
Ekspert
Szacuny 2358 Napisanych postów 30594 Wiek 39 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 270604
wyżej już masz odpowiedż.
Przy niesprzyjajacych warunkach(niesprzyjajacych dla ofiary)możesz zabić,ale strzał musi paść z bardzo bliska.Im dalej bedzie tym masz mniejsze szanse by zabić a nawet zranić

a wiatrówka do samoobrony? Zły pomysł,raz ze trzeba trafić,czyli nie moze być za daleko,dwa ze musisz sprawić by niewprawione oko trafiło i ręka nie trzęsła się jak galareta, trzy ze cieżko się później z tego tłumaczyć

"Będąc na diecie najważniejsze jest, by wieczorem zasnąć, zanim się zechce żreć"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 37 Napisanych postów 3273 Wiek 32 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34107
http://www.se.pl/wydarzenia/kronika-kryminalna/lodzkie-leki-szlacheckie-9-latek-zastrzelony-z-wia_136713.html << Ostatnio głośna sprawa była.

Poza tym używanie pistoletu w samoobronie to nie jest taka prosta sprawa a strzelając w głowę (nawet z pneumatyka) konsekwencje na pewno poniesiesz.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 748 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 10497
W jaki sposób miałbyś się obronić wiatrówką? Strzał z tego typu urządzenia nie obezwładni nikogo nijak prócz wyrządzenia krzywdy.
Jednym strzałem można zrobić sporo krzywdy lub dzięki takiej zabawce można narazić samego siebie na ogromny wpier**** bo możesz nie trafić w żaden czuły punkt.
Za skutkowe użycie wiatrówki można ująć śmierć, uszczerbek na zdrowiu bądź narażenia na niebezpieczeństwo odnosząc się do kodeksu karnego.

o wiele lepszym rozwiązaniem jest posiadanie gazu, który po ok 5-10 minutach od użycia przestaje działać i sprawca będzie miał tylko uplutą koszulkę po takiej eskapadzie.

użycie wiatrówki wobec człowieka/zwierzęcia to przestępstwo.

Zmieniony przez - Stpierre w dniu 2010-06-27 23:30:19

żyj tak aby inni przez Ciebie nie płakali

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
do samoobrony powinny być sztuki walki
dziwne pytanie, tak jakbyś chciał dać nauczkę prześladowcy, zastanów się czy warto ciąganiny po sądach itp
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 47 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1164
Tak,chodziło mi o broń krótką.

Po prostu ostatnio miałem spotkanie ze skinami z combat18.... co prawda ani nic ode mnie nie dostali(nawet kosą po mordzie) ani nic mi nie zrobili, ale to tylko dlatego, że qmpel znał jedną typiarę co była z nimi.

Po prostu-wyglądam dość specyficznie od szyi w górę i niektórzy mają z tym problem.
Doświadczenie i hantle zrobiły swoje (tego samego dnia parę minut wcześniej misio ~~108 kg chciał mnie wygiąć barem na pasach,skończyło się na tym, że coś mu nie wyszło...) i nie mam za dużo problemów, jednakże to spotkanie z combatowcami wcale mi się nie podobało... W sumie bardziej dbam o moją dziewczynę niż o siebie, więc szukałem(i szukam) optymalnego rozwiązania.
Na jakieś SW u mnie ciężko się zapisać, na profesjonalną siłkę tak samo, więc kombinuję.

Broń gazowa jest w miarę skuteczna?
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
QUEBLO Moderator
Ekspert
Szacuny 2358 Napisanych postów 30594 Wiek 39 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 270604
wątpie być spotkał prawdziwych ludzi z C18,zapewne były to zwykłe łyse buce które gdzies coś słyszały o hasłach typ[u Combat18, lub C18, podjarali się tym,zaopatrzyli w koszulki,walnęli jakąś dziarę i tyle. Zapewne nawet nie wiedzą skąd w ogóle 18...

a co do broni gazowej.
Na pewno lepsza do samoobrony jak wiatrówka
2

"Będąc na diecie najważniejsze jest, by wieczorem zasnąć, zanim się zechce żreć"

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

KB Pomoc

Wiecej