SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wady wchłanialnosci niektórych weglowodanów.

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

Ilość wyświetleń tematu: 3705

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 2286 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 21699
W chwili przerwy od nauki postanowiłem podzielić się wiedzą nabyta na studiach Może komus się przyda.

Wszystki zaburzenia związne z wadami wchłanialności wywołuja rożne efekty. Podzielmy to na grupy.

Chyna najbardziej rozpowszechnioną wadą jest problem z trawieniem laktozy z mleka.

A) Niedobór laktazy - nietolerancja laktozy (disacharyd w mleku) moze być wywołana brakiem enzumu trawiennego laktazy.Nie nalezy mylić tej nietolerancji z nadwrażliwością na białko zawarte w mleku( beta - laktoglobulinę). Jednak objawy są podobne:
- kolka
- biegunka
- wzdęcia
Te nieprzyjemności wynikają z tego, że laktoza ulega fermentacji przez mikroorganizmy oraz samej obecności jej w jelicie cienkim. Nie wchłonieta laktoza staje się pożywka dla bakterii jelitowych, które skutecznie podrażniają ścianki jelita przez co męczą nas nieprzyjemne gazy
Ale skąd to dziadostwo się bierze w nas?
Ano są trzy drogi nabycia tego świństwa
1. Dziedziczny niedobór laktazy - bardzo rzadko występuje i mozna go szybko wyeliminować zaraz po urodzeniu dziecka. Wystarczy zastosować diete bezlaktozową. Stosuję się w tym okresie jogurty z beta-galaktozydazą (rozkłada laktozę bezpośrednio w pokarmie).
2. Wtórny niedobór laktazy - powstaje przy pierwotnej chorobie jelit. Cały proces objawia się nietoleracją mleka. Choroby, które powodują tą wadę:
- sprue rodzime i tropikalne
- kwashiorkor
- zapalenie jelita grubego
- zapalenie żołądka
- występuje po operacji wrzodu trawiennego (opcjonalnie)
3. Pierwotny niedobór laktazy - najczęstszy zespół z którym boryka się sporo ludzi, najczęsciej ras kolorowych. Objawia się wśród dorosłych dlatego sądzi się, że wynika to z zanikania aktywności laktazowej. Cały haczyk polega na błędzie translacji mRNA - białczeka kodującego laktaze, a raczej jej aktywność

B) Niedobór sacharazy - objawy jw.

C) Disacharyduria - występuje wzmożone wydzielanie tego cukru w moczu

D) Wadliwe wchłanianie monosacharydów - jest to zespół powolnego wchłaniania glukozy i galaktozy (dwucukier), spowodowane defektem kotransportu sodowo - glukozowego (cokolwiek to znaczy dla pani profesor )). Fruktoza jest wchłaniana prawidłowo, jednak kiedy następuje problem z jej przyswojeniem wywołuje to cudowne:
- wodniste stolce
- wzdęcia
- produkcje gazów(fermentacja bakteryjna)

No to tyle ewangelii na dziś. Wnastępnym tygodniu szykuje się wykład o trawieniu tłuśzczy, więc może coś skrobne (jezyk trudny jak cholera dlatego może byc lekko nudno).

Pozdrawiam

Student Turystyki i Rekreacji

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 255 Napisanych postów 13305 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 45257
oja ale lipa kto to napisał ?

a tak na powaznie świetnyt art. wreszcie coś czego nie było , coś nowego !!

SOG FOR YOU ! (nie wiem czy wejdzie)

Ja swoje poglądy mam, ale teraz czasy takie, że na wszelki wypadek się z nimi nie zgadzam.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 2286 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 21699
widze Rothen ze tylko Ty sie zainteresowales

Student Turystyki i Rekreacji

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6231 Napisanych postów 75800 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 753507
Fajne. Sog juz nie wejdzie.

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 131 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1808
a gdzie sa objawy? nie widze zebys opisal czym sie objawa niedobór..
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
"2. Wtórny niedobór laktazy - powstaje przy pierwotnej chorobie jelit. Cały proces objawia się nietoleracją mleka. Choroby, które powodują tą wadę:
- zapalenie jelita grubego
- zapalenie żołądka "
czuję że to dotyczy mnie, tak samo jak czuje że moje skłonności do tycia są spowodowane przez te dolegliwości zapalne i wrzody, które miałem
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 1529 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 9814
Łap SOGa
Co do tych gazów...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 635 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 19878
na turystyce i rekreacji takich rzeczy ucza ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 2286 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 21699
zalezy gdzie jeszcze pojdziesz na ta turystyke i rekreacje

przypoiminam ze ten kierunek to nie tylko hotele i biura podrozy.

Student Turystyki i Rekreacji

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

pierwsza masowka :-))

Następny temat

3g białka na 1kg masy ciała

Wiecej