W jednym z poprzednich artykułów przedstawiłam kontrowersyjne wyniki badań, w których porównano odpowiedź syntezy białka mięśniowego na tradycyjny „kulturystyczny” trening z dużym obciążeniem i małą liczbą powtórzeń (90%CM) z odpowiedzią na trening o mniejszym obciążeniu i wyższej liczbie powtórzeń (30%CM) - oba wykonane do upadku mięśniowego 1.

Jeśli nie czytaliście tego artykułu, oto jego skrót:

Trening z seriami o wyższej liczbie powtórzeń i mniejszym obciążeniu (30% CM) był równie skuteczny w stymulowaniu syntezy białka mięśni, jak trening o małej liczbie powtórzeń i dużym ciężarze (90% CM) 1. Ale przede wszystkim to trening o dużej liczbie powtórzeń i małym obciążeniu (30% CM do upadku) zaowocował bardziej długotrwałą odpowiedzią syntezy białek mięśniowych i większym podniesieniem tempa owej syntezy niż trening o małej liczbie powtórzeń i dużym ciężarze (90% CM do upadku) w 24 h po wysiłku, a także wywołał większą stymulację anabolicznych szlaków sygnałowych 1.
Jednakże w badaniu tym dokonywano pomiarów jedynie przez 24 godziny po pojedynczej sesji treningowej. Nie mówi to nam czy serie z wyższą liczbą powtórzeń doprowadziłyby nas do długoterminowych wzrostów masy mięśniowej, czym jesteśmy ostatecznie zainteresowani. Cóż, ta sama grupa badawcza opublikowała badanie nad 10-tygodniowym treningiem 2, aby znaleźć odpowiedź na to nurtujące nas pytanie...

(...)

Nie wiadomo, jak różne manipulacje programem treningowym wpływają na te mechanizmy anaboliczne na poziomie molekularnym, więc na pewno zostanie to poddane dalszym badaniom.

Podsumowując, jeśli chcesz zbudować mięśnie, nie utknij w zakresie

(...)

http://www.perfectbody.pl/TRENING/3/821/Wzrost-miesni-z-treningiem-o-duzej-liczbie-powtorzen---czy-czas-wyzwac-ego-na-pojedynek--.html