SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

WAPN

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 11203

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
Mam nadzieje ze Atomic uzna ten post jako integralny temat

Poniewaz na forum ktos ostatnio posial ferment w poscie "po treningu DANON" chce odpowiedziec na pytanie czy po treningu moga wystapic niedobory wapnia (odpowiedzialnego za prace - skurcze- miesni)
W tym poscie pewien "fachowiec" od zdrowego odzywiania zazucil nam, uzytkownikiom forum brak wiedzy w dziedzinie idzywiania, chetnych zapraszam do lektury.


Pozwalam sobie wkleic swoja koncowa wypowiedz do tego tematu :

Jeszcze co do wapnia i jego niedoborów : po treningu nie jest mozliwe wystapienie niedoboru wapnia gdyz organizm uzupelnia je z zapasów nagromadzonych w kosciach. Do procesow zwiazanych z praca miesni zuzywa go niewiele i dlatego niewiele go pobiera z kosci ale jak musi to jest gdzie wapnia szukac. Potem zostanie wbudowany do kosca w okresie kiedy nie cwiczymy i normalnie jemy (do uzupelniania brakow wapnia wystarczy spozywanie nawet niewielkich ilosci nabialu, dobrze je jesc po treningu ale ze wzgledu na ich zasadowy odczyn)

Bardziej grozny jest nadmiar wapnia gdyz odklada sie w nerkach co powoduje kamienie nerkowe (wapniowe), zaparcia i problemy z trawieniem.

Z praktycznego punktu widzenia, czy jemy wystarczajaco duzo wapnia ? Dieta wysoko bialkowa w prawdzie odwapnia nasz organizm ale np. ja spozywam regularnie ok 200 gr bialka (teraz 250-260) i obecnie nieco ponad 300 gr ww.
Nabial spozywam w miare regularnie (kilka razy w tygodniu po 100-150 gr hudego twarogu) i podczas badania masy kosci na MP Bialystok mialem ja wieksza o 3% niz wynosi przecietna, czyli 103 % normy. Znaczy to ze jesli nie bedziemy nerwicowo podchodzic do uzupelniania wapnia jako glownego "paliwa" dla miesni jak to tutaj jeden specjalista opisywal, nic zlego sie nam nie stanie.
Powtorze jeszcze raz, niedobory wapnia i ew. zaburzenia w pracy miesni nie wystapia gdyz organizm uzupelnia je pobierajac wapn z kosci ktory potem odbudowuje.





Pozdrawiam,
Mawashi

Lepiej jest być kanciastym Czymś niż okrągłym Niczym.
**Moderator Działu Trening**

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 2881 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 20969
Przecież o tym pisałem, że wytrąca się szczawian wapnia. A aniony szczawianowe mogą pochodzić z dysocjacji kwasu szczawiowego lub jego lepiej rozpuszczalnych w wodzie soli, ich źródło nie ma znaczenia.

Al_Bundy_2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51560 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
>Znaczy to ze jesli nie bedziemy nerwicowo podchodzic do uzupelniania wapnia jako glownego "paliwa" dla miesni jak to tutaj jeden specjalista opisywal, nic zlego sie nam nie stanie.

Nie pisałem, że jestem specjalistą...

Nie pisałem też, że jest paliwem dla mieśni...

Dokładnie opisałem role wapnia w skurczu mieśnia...
Nie zrozumiałeś bo brak Ci podstawowej wiedzy...

Nie ma sensu dyskutować...
Jako deprecjonowany przez Ciebie specjalista mogę Ci najwyżej polecić książkę:

"Fizjologia sportu" Aleksander Ronikier z serii "Biblioteka trenera"

R.

PS.
Może jest tu jakis fizjolog?
Który będzie potrafił wyjaśnić prostszymi słowami rolę wapnia w skurczu mięśnia...
Bo ja prościej nie potrafię...
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
Rola wapnia jest jasna tu masz racje, ale nie trzeba go uzupelniac po trenigu i o tym tu pisze. Po treningu trzeba uzupelnic PRZEDE WSZYSTKIM cukier. O tym byla rozmowa, ale Ty upierasz sie ze trzeba uzupelnic wapn. Natomiast uzupelnienie wapnia nie zachamuje procesu katabolizmu, co cukier potrafi.
Poza tym nie brak mi wiedzy na temat pracy i funkcjonowania miesni, ale Ty opacznie rozumiesz to co przeczytales w (chyba tylko) jednej ksiazce.

Z Toba nie mam o czym rozmawiac, poza tym kulturystyka Cie nie bawi jak to napisales to co mozesz wiedziec o wzroscie miesni i procesach go powodujacych.

Poprosze lekarza medycyny, (jest taki na naszym forum w dziale "Porady medyczne" - guru) zeby sie tu wypowidzial.


Pozdrawiam,
Mawashi

Lepiej jest być kanciastym Czymś niż okrągłym Niczym.
**Moderator Działu Trening**

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51560 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
>Z Toba nie mam o czym rozmawiac, poza tym kulturystyka Cie nie bawi jak to napisales to co mozesz wiedziec o wzroscie miesni i procesach go powodujacych.

Właściwie to wg. Ciebie pewnie niewiele... od 9 lat jestem trenerem... nieskutecznej Sztuki Walki

A o superkompensacji weglowodanowej, mogę spokojnie powiedzieć, że wiem dużo

Tylko, że nie stosuje sie tego dla wzrostu mieśni, ale dla zwiększenia tolerancji mieśni na zmęczenie- więcej glikogenu- łatwiej uzyskać ATP- lepsza wydolność...


Czekam na opinię lekarza...
R.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 64 Napisanych postów 17868 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 102745
Jeśli tak bardzo lubisz ksiązki -co Ci sie ceni to ja też dam ały cytacik

"Układ kostny stanowi rezerwe wapnia,służącą do utrzymania STAŁEGO (specjalnie pisze z dużej) poziomu jonów wapniowych we krwi i płynach ustrojowych.Kiedy organizm potrzebuje wapnia, a nie otrzymuje go z pozywieniem,uzupełnia pierwiastek pobierając go z kości"


A wiec suplementacja wapniem po treningu nie jest konieczna!
Wapń jest potrzebny dla skurczu mięsni,po treningu prawiddłowa praca mięśni jest zakońćzona .one maja teraz sie regenerować i tu kluczem jest szybka dawka ww prostych!!
Inaczej organizm aby wyrównać straty glikogenu w mięsniach zacznie pobierać z nich do produkcji energii aminokwasy głównie rozgałęzione.I wtedy narasta proces katabolizmu.Wapń nie ma tu nic do rzeczy.

A jesli tak sie upierasz przy suplementacji wapnia (któe jest ważne tu sie zgodze) to masz kolejny cytacik


"Praktyczną uwagą może być przyjmowanie ZNACZNEJ części całkowitej dziennej dawki wapnia przed snem, ponieważ absorpcja tego pierwistaka wzrasta podczas snu."


Cytaty z "Kalendarz trenera kulturystyki-zywienie i wspomagane" Wiesława Tomaszewskiego

KAIN
"Loved be few Hated by many But respect by all"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
Skoro uwazasz ze wegloowdany nie sa potrzebne do wzrostu miesni to zeczywiscie nie mamy oczym rozmawiac. Nie masz poprostu pojecia o kulturystyce.

Pozdrawiam,
Mawashi

Lepiej jest być kanciastym Czymś niż okrągłym Niczym.
**Moderator Działu Trening**

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
Ale wg. Roslona po wyczerpaniu cukru energie uzupelniamy najpierw z tluszczy a potem z bialek. Tylko ze przy dostawie tlenu, a po zakonczeniu treningu nie dostaczamy tlenu wiec rezerwa z tluszczu jest omijana i spalamy bialka miesniowe. Ale to za trudne...

Pozdrawiam,
Mawashi

Lepiej jest być kanciastym Czymś niż okrągłym Niczym.
**Moderator Działu Trening**

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51560 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
>Układ kostny stanowi rezerwe wapnia,służącą do utrzymania STAŁEGO (specjalnie pisze z dużej) poziomu jonów wapniowych we krwi i płynach ustrojowych.Kiedy organizm potrzebuje wapnia, a nie otrzymuje go z pozywieniem,uzupełnia pierwiastek pobierając go z kości"

Czyli potwierdzasz to co napisałem...

>Wapń jest potrzebny dla skurczu mięsni,po treningu prawiddłowa praca mięśni jest zakońćzona .

A jak odpoczywasz to np. serce Ci nie kurczy się?
Jak pijesz to nie wykonujesz skurczu miesni?

Inaczej organizm aby wyrównać straty glikogenu w mięsniach zacznie pobierać z nich do produkcji energii aminokwasy głównie rozgałęzione.I wtedy narasta proces katabolizmu.Wapń nie ma tu nic do rzeczy.


Organizm aby wyrównać straty glikogenu w mięśniach pobiera go z wątroby...



>"Praktyczną uwagą może być przyjmowanie ZNACZNEJ części całkowitej dziennej dawki wapnia przed snem, ponieważ absorpcja tego pierwistaka wzrasta podczas snu."

Całkowicie popieram... zreszta sam w momentach cyklu treningowego poświęconego sile i wytrzymałości przed snem wypijam wapno...

R.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
tylko wapno to nie wapn.

Pozdrawiam,
Mawashi

Lepiej jest być kanciastym Czymś niż okrągłym Niczym.
**Moderator Działu Trening**

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51560 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
>Tylko ze przy dostawie tlenu, a po zakonczeniu treningu nie dostaczamy tlenu wiec rezerwa z tluszczu jest omijana i spalamy bialka miesniowe. Ale to za trudne...

Mawashi!!!

Są różne rodzaje wysiłku o róznej intensywności...
Z tego co zrozumiałem... Ty tego nie odróżniasz...
Pamiętaj jest jeszcze coś takiego jak kwas mlekowy... on też jest b. ważny w przemianach energetycznych...

Znasz cykl Gorich (chyba tak to sie pisze)?

A przy okazji... oddychanie służy dostaczaniu tlenu do krwi...

R.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51560 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Nie, ale zawira bardzo duzo łatwo przyswajalnego wapnia...

R.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Co jeść, żeby być mniejszą?

Następny temat

Grupa krwi

WHEY premium