SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

WAŻNE - ZANIEDBYWANE PARTIE !!!

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 7393

Ankieta

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1129 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 4101
Prawda jest taka, że od jakiegoś czasu planowałem napisać ten post, przeczytałem pare postów i często wśród początkujących pomijane są niektóre partie mięśniowe. Prawda jest taka, że niektórzy przychodzą na siłownie tylko dlatego , że pragną zbudować większe bicepsy albo klatke piersiową. Nie jest to coś nienaturalnego, sam taki byłem. Niektórzy trenują tylko ręce i klatke, o reszcie zapominając, a inni wszystkie partie, kładąc głównie nacisk na swoje uprzywilejowane grupy, ale co jest ważne niepomijają innych partii.
Dlaczego tak się dzieje, że najczęściej pragniemy zbudować np. klatkę i ręce.
Odpowiedz jest prosta, wręcz banalna.
Ponieważ to właśnie te partie, są najbardziej widoczne z przodu, my sami je najbardziej widzimy. Właśnie dlatego pragniemy je jeszcze bardziej wyeksponować. Nie jest to przecież złe że chcemy lepiej wyglądać, ale pomijając inne partie, ważne partie wyjdzie na to , że za pare lat będziemy wyglądać, nieco śmiesznie.
Spróbujmy sobie wyobrazić siebie, za pare lat treningu, posiadamy umięśnioną kltkę i ręce. Wow , dobry początek, nie?
A teraz spójrzmy gdzie indziej. Barki, niektórzy mogą to tłumaczyć tak.
Ponieważ wykonuje np. wyciskanie na płaskiej to w pewien sposób barki pracują, no fakt, jakoś pracują. Ale to niejest praca jakiej potrzebują nasze barki. Barki to osobna partia i warto pamiętać, składa się z 3 osobnych głów. Na każdą powinno się wykonywać conajmniej po 1 ćwiczeniu, niezwykle ważne jest aby panowała równowaga pomiędzy nimi, niemożna pomijać żadnej z nich.
Dobra , ale niektórzy w żaden sposób sobie tego nietłumaczą, poprostu to olewaja.
Spójrzmy na to teraz z tej strony.
Każdy z nas pragnie mieć sylwetke w kształcie "V", no chyba że sie myle?
Aaa do tego są potrzebne szerokie, potężne, masywne barki. Heh a nam ich brak.
A więc do roboty. Jeżeli ktoś posiada wąskie barki, to jest dobra nowina, można je poszeżyć. Używając do tego np. podciągania w szerokim uchwycie do klatki na drążku. Oczywiście jest to również ćwiczenie na plecy, rewelacyje ćwiczenie na plecy.
Masywne barki to podstawa jeżeli ktoś marzy o masywnej sylwetce, i niema bata należy trenować każdą głowę.
Tak, wspomniałem o plecach. Hmm, jest to partia często pomijana. Dlaczego?
Jednym z powodów jest to , że jej niewidzimy, i niezależy nam na jej wyeksponowaniu, drugim powodem jest to, że jest to niezwykle potężna partia mięśni, jest ogromna i dlatego ciężko ją wytrenować. Czasami niemożna wyczuć tej partii, są z tym problemy. Wiele osób tłumaczy to tym, że właśnie tej partii niewidzimy podczas treningu i niemożemy sie na nie skupić.
Czasami poprostu używamy zbyt dużego obciążenia i pomagamy sobie barkami i bicepsami, a plecy dostająmało bodzców, a to im niewystarcza.
Ja bym zaproponował coś takiego, narazie odłużmy większy ciężar i skupmy się na technicy wykonywania ćwiczenia. Weżmy mniejszy ciężar i postarajmy sie opanować , nauczyć sie prawidłowo ćwiczyć. Należy się tutaj maksymalnie skupić i wczuć w mięsień. Heh i znowu tekst o sile koncentracji, motywacji.
Tutaj jest to niezwykle ważne. Ja używam pewnego sposobu, najbardziej to lubie podczas wyciskania na płaskiej, ale i do tego się nadaje. Przykładowo przyciągając drążek do barków, wyobrażam sobie, że jestem zamknięty w jakiejś kuli, poza którą nic niema, jest poptrostu ciemno, dzięki temu nic mnie nierozprasza. A jest to bardzo ważne. Przy treningu pleców niezwykle ważne jest aby dużą uwagę przykłądać do techniki wykonywanego ćwiczenia. O technice wystarczy.
Teraz o tym co jest niezwykle ważne. Często początkujący chodz nietylko, próbują załatwić trening tak wielkiej partii jak plecy za pomocą pary serii. Hmm, to chyba nie tak powinno wyglądać. Spójmy na to z tej strony. Na plecy od przodu składają się następujące partie: klatka, barki i brzuch. Powiedzmy, że na te 3 partie zrobimy 35-40 serii, to logicznie wypada, że na tył ciała czyli plecy również powinniśmy tyle zrobić.
Czyli wychodzi 7 ćwiczeń po 5 serii. Jest to dużo, dlatego dla początkującego na początek proponuje wykonywać 20-25 serii a z czasem zwiekszać liczbę. Dość trudnym ćwiczeniem jest podciąganie na drążku w szerokim uchwycie, ale uważam że jest ono obowiązkowe jeżeli ktoś marzy o szerokich plecach. W treningu grzbietu nienależy pomijać prostownika, ponieważ spełnia on ważną funkcję w wielu ćwiczeniach oraz w normalnym życiu. Słaby prostownik może grozić kontuzją, a to niejest miła perspektywa.
A teraz brzuch. Jest to partia zaniedbywana. Przeważnie trenuje się ją na końcu sesji, bez większego entuzjazmu. Wtedy gdy niemamy już siły na trening. A więc trening brzucha ma wiele do życzenia. Ja mam inną propozycję. Brzuch jest niesamowitą partią ponieważ wystarczy mu jeden dzień na regeneracje. Moja propozycja wygląda następująco.
Na początku każdego treningu powinno się w pierwszej kolejności wykonać kilka serii 3-4 tradycyjnych brzuszków. A 2-3 razy w tygodniu zrobić porządny trening tej partii. Inaczej mówiąc gruntowny. Czyli przećwiczyć mięsnie skośne, zębate i proste brzucha. Proponuje używać 3 ćwiczeń po 3-5 serii w zależności od stażu treningowego.
Przez ciężki trening brzucha można doprowadzić jego wygląd do niesamowitego przeobrażenia. Szczupła talia, pozwala na automatycznie pozwala na wizualne zwiększenie barków, a co za tym idzie jesteśmy coraz bliżej naszej wymarzonej sylwetki "V". W czasach starożytnych uważano że centrum ciała znajduje się właśnie w brzuchu. Może to prawda. W końcu to od niego zależy w jakiej jesteśmy formie. Jeżeli w doskonałej, to warstwa tłuszczu na nim jest minimalna, jeżeli nie to ... .
Więc niepomijajmy go i niech stanie się naszym priorytetem.
Łydki - kulturyści mówią, że jeżeli ktoś niema zbudowanych łydek to niema nóg. To prawda. Niemożna sądzić, że przysiady czy wyciskanie zbudują nam tę partię. Jasne jest że w jakiś sposób łydki pracują, nawet może do pewnego momentu zaczną się rozwijać. Ale nie tak jakbyśmy zastosowali specjalistyczny trening. Łydki należy trenować w pełnym zakresie ćwiczenia. Należy je napinać w fazie skurczu. Chodz jest to mała partia, niezapominajmy o niej.
Nogi - No dół naszego ciała. Największa partia mięśniowa. Pomijanie jej w treningu, po jakimś czasie bedzie wręcz katastrofalne. Możemy mieć pięknie zbudowaną górną część ciała, ale bez umięśnionych nóg, prawda jest taka, że nasze ciało będzie wyglądało wręcz śmiesznie. Chude nogi nieleżą w parze z umięśnioną górną częścią ciała. Wyjdzie na to że będziemy się wstydzić pokazać nogi, bo przecież tak naprawdę to ich niemamy.
Jest kilka maszyn na trening nóg, ale one nigdy niezastąpią ciężkich serii przysiadów. Bo to właśnie one działają na nogi jak żadne inne ćwiczenie. Lecz niemozna się tylko ograniczać do przysiadów, nogi to potężna partia mięśni, używamy ic hcałe życie, dlatego trening musi być niezwykle ciężki, aby pobudzić je do wzrostu. Należy używać kilku ćwiczeń.
Ostatnią partią będą przedramiona. Pomimo , że pracują podczas treningu bicepsów, to sądze że i tak niedostają wystarczającej dawki impulsów do wzrostu. Należy dodatkowo je przetrenować, myśle że wystarczy 6-12 serii w zależności od stopnia stażu.
Myśle że to wszystko, kulturysta prezentuje całkowicie symetryczną, proporcjonalnie ukształtowaną sylwetkę, a t wszystko wymaga ciężkiego dobrze zaplanowanego treningu podpartego dietą.
A więc do pracy i niepomijajcie żadnej partii, bo kiedyś to się odbije.
Napisałem tu tylko i wyłącznie moje zdanie. Ktoś może się z tym niezgadzac i ma do tego pełne prawo.
Powodzenia.

Szkoda ze kulturystyka jest sportem pomijanym , niezapominajmy również o ludziach którzy to zaczeli!!!

"Mam wiarę w siebie. To jedna rzecz , którą posiadam. A kiedy masz wyrazną wizję czegoś, dojdziesz do celu" - Austriacki Dąb.
--Shin--

"Nikt nie czepia się silnych ludzi" Charles Atlas

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 4008 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 37791
Mostek zapaśniczy to jest b.dobre ćwiczenie pod kilkoma warunkami:
1. pewnej gibkości i sprawności ogólnej - jeśli ćwiczysz tylko na siłowni, to może to być niebezpieczne ćwiczenie, jeśli od razu zacznbiesz mostki na głowie
2. dobrej asekuracji własnymi rękami i najlepiej jeszcze przez partnera gdy się uczysz
3. NIE WYKONYWANIA ruchów skrętowych na głowie

Niezłe ćwiczenie to ręcznik załozony na głowę - ściągamy głowę przy pomocy tego ręcznika w dół, po czym prostujemy kark oporując rękami, lub stawiamy opór karkiem gdy ściągamy głowę w dół ( ruch negatywny )

Moderator działów Sporty Ogólnorozwojowe & Dla Zupełnie "Zielonych"
Instruktor JUDO

Moderator działów Sporty Ogólnorozwojowe & Dla Zupełnie "Zielonych" & Grappling

I szkoda tylko, że w noc kwietniową, Ciągnąc za sobą smród spalin,
Nie cały Związek poleciał w kosmos, A tylko jeden Gagarin

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 4008 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 37791
sog, ale o karku to zapomniałeś

Moderator działów Sporty Ogólnorozwojowe & Dla Zupełnie "Zielonych"
Instruktor JUDO

Moderator działów Sporty Ogólnorozwojowe & Dla Zupełnie "Zielonych" & Grappling

I szkoda tylko, że w noc kwietniową, Ciągnąc za sobą smród spalin,
Nie cały Związek poleciał w kosmos, A tylko jeden Gagarin

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1129 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 4101
No dobra nieładnie zostawiać niedokończoną robotę.
Kaptury, mniej znana nazwa to mięśnie trapezowe. Niektórzy mogą mieć problem z zaklasyfikowaniem tej partii. Ja na początku treningu myślałem , że zaliczają się do barków. Okazało się, że się myliłem. Tak naprawdę to kaptury zaliczają się do mięsni grzbietu. I nienalezy ich pomijać, ponieważ gdy są potężne niebywale zdobią całą sylwetkę. Najlepszym ćwiczeniem na nie są szrugsy. Na tę partię najlepiej działają duże ciężary, ale ... Należy uważać, bo to stwierdzenie może zmylić. Powinno się używać takich ciężarów, które pozwolą na prawidłową formę ruchu. Nie można dac się ponieść myśli, że im większy cięzar tym bardziej będą rosnąć mięsnie. Fakt ciężar jest ważny ale wtedy gdy pozwala na wykonanie prawidłowej techniki. Należy starać się podnosić barki jak najwyżej i na moment przytrzymać w górze.
Chodz te mięsnie sa niewielkie, to sa niezwykle ważne i niepomijajmy ich!!!

Szkoda ze kulturystyka jest sportem pomijanym , niezapominajmy również o ludziach którzy to zaczeli!!!

"Mam wiarę w siebie. To jedna rzecz , którą posiadam. A kiedy masz wyrazną wizję czegoś, dojdziesz do celu" - Austriacki Dąb.
--Shin--

"Nikt nie czepia się silnych ludzi" Charles Atlas

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 3058 Wiek 55 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 36772
brawo shinobi , łap soga
a z tym brzuchem to faktycznie jest niegłupie ,od kiedy robie go na poczatku treningu ćwiczenia które były katorgą stały sie nawet przyjemne


Pozdrawiam

Kilop

Pozdrawiam
Kilop

Doradca w dziale Trening

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 4008 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 37791
chodziło mi o kark a nie o kaptury. dla mnie osobiście najlepszym ćwiczeniem na kark są mostki zapaśnicze przodem i tyłem, jak też na głowie i jednym barku. jako dodatkowe obciążenie używa się najczęściej partnera. doskonałym ćwiczeniem jest też oporowanie własnymi rękami, a jeszcze lepiej wąsko zwiniętym ręcznikiem

Ćwiczenie z ręcznikiem ( ważne żeby najpierw dokładnie rozgrzać kark ): trzymamy końce ręcznika w dłoniach, ręcznik zakłądamy na głowę, prostujemy kark jak się da, bez wielkiego oporu, po czym ściągamy dłonie w dół, tak żeby zgiąć głowę. Oporujemy mięśniami karku. Czyli jest to ćwiczenie ekscentryczne, gdzie znaczenie ma ruch negatywny. 4 serie po 10 powtórzeń. UWAGA!!! na początku mogą być po tym bardzo dokuczliwe zakwasy w karku, można nie być w stanie dotknąć brodą klatki piersiowej tak boli szyja z tyłu

Moderator działów Sporty Ogólnorozwojowe & Dla Zupełnie "Zielonych"
Instruktor JUDO

Moderator działów Sporty Ogólnorozwojowe & Dla Zupełnie "Zielonych" & Grappling

I szkoda tylko, że w noc kwietniową, Ciągnąc za sobą smród spalin,
Nie cały Związek poleciał w kosmos, A tylko jeden Gagarin

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
boogie ZASŁUŻONY
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 6905 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 80672
Macciej - właśnie wyobraziłem sobie kogoś na siłowni wykonującego opisane przez ciebie ćwiczenia... Owszem, dla zapaśników, judoków itp. - rewelacja.(chociaż zaliczyłbym ten rodzaj ćwiczeń do raczej niebezpiecznych (już nie pisz proszę o odpowiedniej rozgrzewce i prawidłowym wykonaniu - mam nadzieję, bez urazy, że zrozumiałeś)-są to ćwiczenia bardziej specjalistyczne, dla przeciętnego ćwiczącego na siłowni niepotrzebne i bezużyteczne. Pozdrawiam.

BOOGIE WOOGIE
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Jak zwykle- świetne. Punkt.

"Nie wolno się bać. Strach zabija duszę... Stawię mu czoło. Niechaj przejdzie po mnie i przeze mnie... Którędy przeszedł strach, tam nie ma nic. Jestem tylko ja." Diuna
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 4008 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 37791
ćwiczenia jak najbardziej użyteczne, szczególnie to z ręcznikiem. A i owszem, lepiej nie robić mostka zapaśniczego tyłem jak się tego nie umie, ale przodem, szczególnie nie pełny mostek, ale taki że klęczymy, opieramy głowę o ziemię ( albo np. ławeczkę ), dodatkowo możemy jeszcze asekurować rękami i bujamy się w przód-tył czy na boki. Absolutnie wykonalne na siłowni. Tylko BEZ RUCHÓW SKRĘTOWYCH!!! straszne obciążenia na kręgi. A bodajże pan Zakrzewski już w latach 60-tych pisał że atletę łatwo poznać po pięknie rozwiniętym karku

Moderator działów Sporty Ogólnorozwojowe & Dla Zupełnie "Zielonych"
Instruktor JUDO

Moderator działów Sporty Ogólnorozwojowe & Dla Zupełnie "Zielonych" & Grappling

I szkoda tylko, że w noc kwietniową, Ciągnąc za sobą smród spalin,
Nie cały Związek poleciał w kosmos, A tylko jeden Gagarin

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 4008 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 37791
a w ogóle dawajcie Shinobiemu sogi, zasłużył. Mi by się nie chciało tyle pisać....

Moderator działów Sporty Ogólnorozwojowe & Dla Zupełnie "Zielonych"
Instruktor JUDO

Moderator działów Sporty Ogólnorozwojowe & Dla Zupełnie "Zielonych" & Grappling

I szkoda tylko, że w noc kwietniową, Ciągnąc za sobą smród spalin,
Nie cały Związek poleciał w kosmos, A tylko jeden Gagarin

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
boogie ZASŁUŻONY
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 6905 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 80672
Naprawdę mało osób (konkretnie nikt) nie robi na siłowniach tego użytecznego ćwiczenia. Może dlatego, że zaraz jakiś dowcipas podbiegłby do takiego pochylonego, opartego na bani, bezbronnego ćwiczącego i sapiąc "wziął go od tylca". Są natomiast ćwiczenia lepsze, mniej efektowne i mniej kontuzjogenne. Pozdrawiam.

BOOGIE WOOGIE
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1129 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 4101
hehe ale o kapturach też niewspomniałem, winny musi sie tłumaczyć nie?
A mianowicie mam jeszce prośbe, jeżeli macie możliwość to dorzućcie jakieś porady mistrzów, sam dzisiaj cos dorzuce, głównie Arniego i pewnie jeszcze pare osób sie znajdzie
A powracając do twoich ćwiczen Macciej, one są rewelacyje, ale Boogie ma racje na nieszczęscie zawsze może znalezdz sie jakiś dowcipniś, potężniejszej osobie nic nie grozi, ale "mniejszy" może mieć problemy: chodzi mi tu o śmiech.
To przykre, ale pomimo to warto próbować.

Szkoda ze kulturystyka jest sportem pomijanym , niezapominajmy również o ludziach którzy to zaczeli!!!

"Mam wiarę w siebie. To jedna rzecz , którą posiadam. A kiedy masz wyrazną wizję czegoś, dojdziesz do celu" - Austriacki Dąb.
--Shin--

"Nikt nie czepia się silnych ludzi" Charles Atlas

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

dieta/zatluszczenie ciala

Następny temat

Ciekawostki treningowe

WHEY premium