SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wędlina surowa obsuszana

temat działu:

Kuchnia SFD

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 25935

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 6363 Wiek 46 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 140149
Dla znudzonych pieczonym schabem, a lubiących wędliny dojrzewające.
Gwoli przyzwoitości przepis na podstawie bloga kuchniaszerokootwarta (na blogspocie); post pt. Domowe wędliny. Schab suszony.

Składniki:
1 kg ładnego kawałka schabu bez kości. Najlepiej wąski i długi (i na litość MBR, niech to nie będzie jakiś szajs z Biedronki, tylko z dobrego źródła ).

Marynata:
35 g soli,
1/2 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu,
2 łyżki suszonego majeranku,
1 łyżka tymianku,
1 łyżka cukru,
6 kulek ziela angielskiego,
2 łyżeczki kolendry w ziarnach,
5 ząbków czosnku (przeciśniętego przez praskę),
5 owoców jałowca,
3 liście laurowe.

To przepis bazowy; dobór przypraw zależy tak naprawdę od nas naszych upodobań kulinarnych. Cukier i sól są konieczne do skruszenie mięsa i wyciągnięcia z niego soków, reszta to kwestia gustu. U mnie poszła dodatkowo papryka słodka i a pieprz nie czarny, tylko kolorowy.

Wykonanie:
Zioła rozetrzeć w moździerzu lub zmielić w blenderze. Dorzucić sól i cukier oraz pokruszone liście laurowe i przeciśnięty czosnek. Wymieszać na papkę.



Mięso umyć, oczyścić z ewentualnych błon.



Osuszyć na ręczniku papierowym i natrzeć marynatą. Przyprawy wklepać w mięso. Mięso przełożyć do naczynia z pokrywką i włożyć do lodówki na 5 dni (nie miałam, to wsadziłam do keksówki, owinęłam szczelnie folią i starczyło).



Dwa razy dziennie mięso przewracać i odlewać wyciekający sok. Po 5 dniach mięso przełożyć do pończochy, tudzież obciętej rajstopy (kupić, nie kraść dziewczynie, a jak już, to uprzednio wyprać ).
Można dodatkowo związać ciasno sznurkiem jak szynkę (nie wiązałam, bo wzięłam testowo mały kawałek schabu). Powiesić w suchym, ciepłym ale przewiewnym miejscu.

Po 5 dniach - wciąż wilgotne.




Zostawić do wyschnięcia na minimum 6 dni (u mnie dyndało sobie na drążku do podciągania ).



Po tym czasie schab wyciągnąć z pończochy i schować do lodówki na kolejne 4 dni (przyznam, że nie wytrzymałam i jem bezpośrednio po odwieszeniu i raczej tych 4 dni w lodówce nie doczeka ).



Najlepiej smakuje krojony w bardzo cienkie plasterki.




Smacznego




* Nie byłam pewna co to warta, więc moja porcja jest mniejsza. Nie pamiętam, ale coś ok 600g surowizny. Z tego po wysuszeniu mam 380g i znika w tempie błyskawicnym. Robiłam dwa podejścia do wędlin surowych - obydwa do kupnych i obydwa zakończone sensacjami żoładkowymi. Po domowym schabie zero problemów. Jak ktoś lubi wędliny surowe, to polecam z czystym sumieniem. Na pewno zrobię kolejną porcję, tylko już z dużego kawałka mięsa. Na blogach kulinarnych przepis zrobił swego czasu furorę, dziewczyny robiły podobnie szynkę i inne kawałki, także można się bawić. W przyszlości wypróbuję też przepis z bloga kuchnianawzgorzu (najpierw obtaczamy mięso w cukrze i zostawiamy na dobę do wyciągnięcia soków, potem myjemy i z kolei obtaczamy w soli i zostawiamy na kolejną dobę, potem myjemy i obtaczamy w ulubionych przyprawach (już bez cukru i soli) i znów na dobę do lodówki, a potem na 4 dni do pończochy).

Zmieniony przez - shrimp2 w dniu 2013-11-08 12:16:58
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 306 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 5898
jesu , jak u moich dziadków
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 4191 Wiek 37 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 44168
W końcu jakiś fajny patent, podoba mi się i na pewno spróbuję! Sogacz. I proszę nie oczerniać Biedronki bo schab mają tam ładny, tylko że w plasterkach
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Hekade TEAM SFD
Ekspert
Szacuny 397 Napisanych postów 12822 Wiek 29 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 107749
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 6363 Wiek 46 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 140149
Mam nadzieję, że jak się ktoś zdecyduje spróbować, to się nie rozczaruje.
Poczęstowałam wczoraj kolegę i mówi, że smakuje jak polędwica łososiowa. Nigdy nie jadłam, więc wierzę mu na słowo. Mi bardzo smakuje, więc kupiłam dziś ponad kilo schabu, żeby nie dopuścić do braków asortymentu
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 2101 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 113142
To moja wędlina. Ta akurat jest z łopatki wieprzowej. Co tu dużo gadać, naprawdę dobra w smaku. W sklepie nie wiem czy taką za 50zł/kg by się dostało, a nie w cenie parówek. Warto zrobić :).


...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Hekade TEAM SFD
Ekspert
Szacuny 397 Napisanych postów 12822 Wiek 29 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 107749
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 4191 Wiek 37 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 44168
easyriderr masz swój sposób czy ta łopatka zrobiona jak w przepisie?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 59 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 5699
Czy są potrzebne jakieś dodatkowe zabiegi aby mięso się nie popsuło?
5 dni w lodówce i 6 dni huśtania w domu dla mnie brzmi problemami żołądkowymi.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 1176 Wiek 34 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 17372
ja robię z polędwicy i daje duużo czosnku

sklepowe wędliny umywają się przed tą.

"Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą"
start : 131kg / obecnie : 119,4kg / cel : 105kg

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 6363 Wiek 46 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 140149
Sewer00 nic więcej niż w przepisie nie robiłam i mogę tylko powtórzyć to co poprzednio. Dwa razy miałam sensacje po sklepowych dojrzewających, a tym razem spokój. Fakt jednak, że długo to ta wędlina u mnie nie leżała, zeszła na pniu. Ale robię właśnie kolejną porcję, tym razem tą drugą metodą, więc jest szansa, że tym razem się pochoruję Jakby co, to nie omieszkam zameldować
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Łososiowe burgery

Następny temat

Ryz z mintajem by Malinowa

WHEY premium