SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Uszkodzenie nerwu łokciowego

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 114077

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 156 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 5121
Witam!

Mam uszkodzony nerw łokciowy po przypadkowym uderzenu łokciem w metalową futrynę (to było mocne uderzenie). Obecnie mam problem z czuciem w 4 i 5 palcu dłoni, neurolog powiedział mi że zaczyna się zanik mięśni tych palców. Chciałbym dowiedziec się w jaki sposób mogę samodzielnie prowadzić rehabilitację ręki, bo w poradni rehabililtacyjnej jest ogromna kolejka, a szkoda czekać nic nie robiąc.
8
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12034 Napisanych postów 160423 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234343
Nerw łokciowy anatomicznie należy do nerwów splotu ramiennego-jego części podobojczykowej. Jego funkcja jest dwojaka, nerw ten nie tylko unerwia czuciowo, ale i ruchowo. Jako nerw o funkcji mieszanej wpływa więc na zakresy ruchomości obszarów, jakie obejmuje, jak i odpowiada za czucie w rejonach jego zasięgu.


Przyczyny porażenia
Do najczęstszych przyczyn uszkodzenia nerwu, dochodzi podczas urazu, który wpływa na mechanikę stawu łokciowego. Częstą przypadłością są takie kontuzje jak zwichnięcia i skręcenia. Jest to dość typowa kontuzja, z która często spotykają się lekarze. Dość skomplikowane są złamania w okolicy łokcia, wszystko za sprawą jego skomplikowanej budowy, jak i wrażliwości samego nerwu.

Odczucia związane z uciskiem na nerw i odczuciami parestezji mogą wystąpić nawet po kilku latach od urazu, co powiązane jest z nawarstwieniem się tkanki kostnej w obrębie jego przebiegu.

Do uszkodzeń nerwu dochodzić może również na podłożu powtarzających się mikrouszkodzeń czy długotrwałego ucisku na nerw, w wyniku np. wykonywanej pracy. Dochodzi wtedy do zjawiska powstawania tzw. zespołu kanału łokciowego lub zespołu rowka łokciowego.


Objawy
Gdy dojdzie do silnego porażenia nerwu, upośledzeniu ulega funkcja nadgarstka w stawie promieniowo-nadgarstkowym, jak i możliwości ruchowe palców, głównie funkcji zginania palca IV i V. Osoba dotknięta urazem/chorobą nie wykona pełnego zaciśnięcia dłoni w pięść, ani nie rozstawi palców u dłoni.

Typowym objawem jest tzw. ręka szponiasta, która charakteryzuje się nadmiernie rozprostowanymi palcami w stawie śródręczno-paliczkowym, głównie palca IV i V, które to unerwia nerw łokciowy.


Leczenie i rehabilitacja
Podstawą wdrożenia leczenia jest odpowiednia diagnoza, w wyniku której określi się zmiany, które zachodzą w funkcji nerwu, jak i części mięśniowej, jaką zaopatruje. Niezbędne jest wykonanie badania neurologicznego, powiązanego z testem aktywności mięśni.

Podstawowe leczenie polega na działaniu zachowawczym, rzadko kiedy stosuje się farmakologię, jedynie w przypadku silnego bólu, której celem jest rozluźnienie otaczających nerw tkanek. Ważne jest również odpowiednie uzupełnienie płynów, jak i pierwiastków elektrolitycznych, takich jak potas, magnez. Warto włączyć do suplementacji witaminy z grupy B.

Głównym działaniem będzie rehabilitacja ukierunkowana na wsparcie funkcji nerwu, jak i otaczających tkanek. Zaleca się głównie ćwiczenia czynne, jak i masaże w połączeniu z terapią manualną, co skutkuje dość znaczną poprawą funkcji czuciowej, a także ruchu w nadgarstku.

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 734 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 25376
Po pierwsze idź do innego neurologa,po drugie jest spora szansa by sie zaczął on regenerowac,zresztą jak to u Ciebie jest..wogole nie masz czucia,nie mozesz wykonywac ruchow tymi palcami,czy tylko czesciowo??
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 156 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 5121
Nerw jest uszkodzony tylko częściowo jak sądzę. Ręka funkcjonuje prawie normalnie oprócz tego że: jest słabsza, często mi drętwieje od łokcia do dłoni, prawie cały czas czuję w niej mrowienie, ciarki; dotykając 4 lub 5 palcem dłoni czegokolwiek czuję się co innego niż kiedy dotykam pozostałymi palcami; po zaciśnięciu pięści na dole dłoni w ręce uszkodzonej mam małe napięcie mięśni dłoni tak jak u kogoś kto ma pulchną rękę (to właśnie neurolog nazwał zanikiem mięśni, kiedyś napięcie mięśni było takie samo w obu dłoniach). Ciekawy jestem czy w tej sytuacji mogę dalej uprawiać ćwiczenia siłowe czy nie? Jak rehabilitować samemu tą rękę (nerw i dłoń). Na razie dostaję zastrzyki domięśniowe z "miligamma N", mające zlikwidować ewentualne zatory i skrzepy w żyłach i naczyniach limfatycznych.
4
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 734 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 25376
hmmm...pewnie cwiczen siłowych chwilo nie powinieieś wykonywać,ale za to cwiczonka angażujące dłoń + przedramie w ramach rehabilitacji to raczej tak,ale i tak najlepiej byłyby zapytać o to jakiegoś rehabilitanta,fizjoterapełte itp. powiem Ci jeszcze,że nie dawno mialem coś podobnego(w mniejszym stopniu) - też chodziło o ten nerw,też o 4 i 5 palec no i kawałek dłoni przy tych palcach(momentami aż do nadgarstka)choć siła mieśniowa chyba specjalnie nie spadła,normalnie więc ćwiczyłem na siłce i po tygodniu przeszło.Jeśli nerw jest fakycznie tylko cześciowo uszkodzony to z czasem się zregeneruje.
4
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 1 Wiek 29 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1
Mam to samo uderzyłam się o metalową barierkę poczułam jak mi przeszedł po całej ręce taki gorący prąd i miałam najpierw opuchniętą rękę opuchlizna przeszła mi aż do ramienia i zrobił się obrzęk w łokciu i nerw jest oblany krwiakiem, spuchł i nie wygląda to dobrze.. Mam drętwienie w palcach 3,4,5 i łapie mnie skurcz w łokciu, leczyłam się prywatnie u ortopedy, dostałam skierowanie na rehabilitacje na kriopol, magnetronik, prądy, ultradźwięki ale nic mi nie pomogło jeszcze gorzej się czuję.. Byłam u doktora na konsultacji i dał mi skierowanie bezpośrednio na oddział do Warszawy do kliniki ręki i dostałam też na EMG .. Pojechałam tam profesor przyjął mnie i kazał przyjechać z wynikami i zobaczy co dalej.. Obejrzał USG, które było robione w Płocku i sam się zdziwił bo jak zdrowy nerw ma 3 mm to ten uszkodzony ma 2 cm... Powiedział ze nerw jest uwięziony i trzeba będzie go uwolnić. Tylko najpierw trzeba zobaczyć w jakim stopniu jest uszkodzenie. Powiedział ze w 99% będzie operacja. A i radzę ci iść do ortopedy, jeśli jesteś z Płocka to doktor Piotr Branczewski jest ortopedą.. Pozdrawiam..
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 20 Wiek 39 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1754
przez cztery lata myślę że mu się poprawiło
3

Spragniony wiedzy ?
http://www.cyfrowa-ksiazka.za.pl/ 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 146 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 997
Jesli chodzi o domowa rehabilitacje to mozesz wykonywac wszystkie cwiczenia o ile palce sa sprawne ruchowo . Zaciskanie na pilce , mozesz skombinowac jakas gumke, zakladac na palec i pokonywac jej opor . Mozesz uzywac cieplo/zimnych prysznicy aby poprawic trofike lokcia.
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 2 Wiek 38 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 7
Witam,
Postanowiłem opisać moje doświadczenia na temat uszkodzenia nerwu łokciowego. W moim wypadku do uszkodzenia doszło w wyniku długiego uciskania na łokieć ( siedziałem przed komputerem kilka godzin podpierając głowę na ręce tak zwana pozycja na myśliciela  ). Słyszałem również, że przyczyną uszkodzenia może być silne uderzenie w łokieć. Nerw łokciowy przebiega od kręgosłupa przez bark, łokieć, nadgarstek aż do dłoni gdzie się rozwidla. Czasami jak uderzymy się w łokieć to czujemy taki dziwny „prąd” lub mrowienie i to jest właśnie ten nerw.
Co do objawów choroby to przede wszystkim zdrętwienie (odrętwienie, niedoczulica) małego palca, oraz części palca serdecznego od strony małego palca oraz części dłoni od stron małego palca. W późniejszym etapie również miałem powolny zanik mięśnia między palcem wskazującym a kciukiem (mięsień kłębu kciuka) oraz mięśnia w przedramieniu ( po stronie wewnętrznej). Słyszałem również, że może dojść do zaniku mięśnia dłoni znajdujący się pod małym palcem (mięsień odwodziciel palca małego). Kolejnym objawem, który miałem było jest osłabienie przywodzenia palców w całej dłoni a zwłaszcza przywodzenia palca małego do palca serdecznego. Dobrze jest to widoczne gdy jest zimno i dłoń zmarznie. Wtedy bardzo ciężko było mi dotknąć małym palcem palca serdecznego. Osłabienie dotyczy całej dłoni. Ciężko np. rozkręcać słoiki.
Co należy zrobić, gdy wszystkie te objawy widzicie u siebie. Ja byłem u kilku różnych specjalistów miedzy innymi u ortopedy, ale największa wiedzą wykazali się neurolodzy i neurochirurdzy i to raczej takich specjalistów polecam. Dokładną diagnozę umożliwia badanie na przewodnictwo nerwowe (służy do pomiaru nerwu) oraz EMG (służy do pomiaru stopnia uszkodzenia mięśnia). Ogólnie badanie bardzo mało przyjemne. Polega na przepuszczaniu impulsów prąd przez rękę. EMG polega na wbiciu igły w badany mięsień i przepuszczenie również prądu. Samo wbicie igły nie jest bolesne (kłębek kciuka), chociaż słyszałem, że to zależy od rodzaju badanego mięśnia . Wiem, że takie badania są wykonywane we Wrocławiu oraz w Poznaniu. Osobiście polecam Poznań. We Wrocławiu miałem robione 3 razy i dziwne rzeczy im wychodziły nie zawsze zgodne z prawdą. W Poznaniu pomiar był dokładniejszy jak również opis do badania był konkretny i jak się okazało później zgodny z prawdą. Kosz badania w obu placówkach nie jest mały i wynosi 100 zł do 200 zł w zależności od badania. Z powodu błędnych badań we Wrocławiu musiałem zrobić Rezonans magnetyczny ( koszt około 400 zł -500 zł). W niektórych przypadkach rzeczywiści uszkodzenia może dotyczyć kręgosłupa i wtedy trzeba zrobić rezonans, ale jak się okazało nie w moim wypadku.
Co do leczenia. Na początku brałem zastrzyki w rękę ( Nivalin). Wziąłem ich około 50 zastrzyków i nic nie pomogło i jak się później okazało większa liczba też by nic nie pomogła. Dodatkowo brałem tabletki Miligamma oraz Alanerw. Nie wiem ile tego wziąłem bo po 100 tabletkach przestałem liczyć  . Tabletki również nie należą do tych tanich niestety dokładnej ceny nie pamiętam. Między czasie brałem również zabiegi fizjoterapeutyczne (Elektrostymulacja, laser oraz magnetronie). W sumie wszystkich zabiegów też było coś koło 80 !!! Byłem również na akupunkturze. Gdy już straciłem nadzieję poszedłem do neurochirurga. On stwierdził, że najczęściej zastrzyki, tabletki oraz fizjoterapia nie pomaga i jedynym sposobem na wyleczeni jest zabieg. Od chwili uszkodzenia do zabiegu minęło około 3 miesięcy. Teraz na zabieg dużo szybciej bym się zdecydował. Im dłużej się czeka tym większe są konsekwencje choroby. Zanik mięśni zobaczyłem dopiero po około 6 miesiącach od uszkodzenia!!
Zabieg polega na uwolnieniu nerwu (na wysokości łokcia), który zazwyczaj jest poprzerastany obcą tkanką i przez to jego przewodzenie jest dużo słabsze co objawia się zdrętwieniem palców. Dodatkowo neurochirurg zrobił transpozycję (przemieszczenie w inne miejsce) nerwu. Znieczulenie jest miejscowe (cała ręka). Zabieg trwa około 1,5 do 2 godzin. W szpitalu spędza się jeden dzień (rano wchodzisz wieczorem wychodzisz). Zabieg był wykonany na NFZ. Przed zabiegiem neurochirurg mówił, że zaraz po zabiegu zdrętwienie powinno ustąpić (przez cały ten czas 3 miesiecy mały palec i jego okolice ciągle były zdrętwiałe). Po zabiegu ręka wracała do normalnych funkcji przez około 2 tygodni. Niestety zdrętwienie nie minęło. Później neurochirurg twierdził, że do miesiąca po zabiegu zdrętwienie powinno minąć. Oczywiście nie minęło, więc znowu zmieniłem lekarza. (po operacji znowu łykałem tabletki oraz brałem fizjoterapię (fizjoterapię nie wolno brać bezpośrednio po zabiegu, ja na pierwsze zabiegi poszedłem po 3 miesiącach od zabiegu). Po około 6 miesiącach od zabiegu poszedłem prywatnie na ponowny zabieg ( koszt około 2500 zł). Tym razem do Poznania. Oczywiście przed zabiegiem znowu robiłem badania na przewodnictwo nerwowe. Operacja wyglądała podobnie jak prędzej. Różnica polegała na tym, że drugi raz nie miałem transpozycji nerwu, miałem za to dodatkowy zabieg na poziomie nadgarstka w kanale Guyona (nie mylić z uszkodzeniem nerwu środkowego czyli cieśnią nadgarstka, jest to inne miejsce i inny nerw). Podczas zabiegu okazało się, że nerw w Kanale Guyona jest nie uszkodzony. Uszkodzenie dotyczyło tylko łokcia, ale neurochirurg powiedział, że w takich wypadkach robi dwa zabiegi, żeby mieć pewność. Po około 1 miesiąca od drugiej operacji poczułem poprawę i po kolejny miesiącu zdrętwienie ustało . SUKCES !!!! Mięśnie nadal mi się regenerują powoli. Minęło już prawie rok od drugiego zabiegu a jeszcze się całkiem nie zregenerowały.
Podsumowanie. Nie ma co się bać zabiegu, i szybciej tym lepiej. Można popróbować zastrzyków, ale jeżeli po 10 nie ma żadnej poprawy nie ma co się łudzić. Prawdopodobnie pierwszy mój zabieg bardzo dużo mi pomógł, ale nerw był bardzo uszkodzony, a drugi zabieg sprawił jeszcze szybszą regenerację nerwu. Nie ma co się łudzić, że od razu po zabiegu poczujecie poprawę. W moim przypadku trwało to około 7-8 miesięcy. Koszt całej mojej choroby to około 5000 zł. Tabletek wziąłem około 200. zastrzyków około 50, 4 razy badanie na przewodnictwo, 1 raz EMG, w sumie dwa zabiegi z tym, że jeden podwójny  Byłem w sumie u dwóch neurochirurgów, jednego ortopedy i trzech neurologów. Wszystkich wizyt nawet nie liczyłem !!! Mi się udało jestem zdrowy już od około 8 miesięcy i czuję wielką ulgę !!! Bo wiem co to za stres ciągle myśląc o chorobie. Choroba nie leczona ma bardzo przykre konsekwencje. Po przebyciu tej choroby trzeba uważać na zdrowie, bo może ona powrócić a osoby które już ją miały są bardziej narażone. Życzę zdrówka.
17
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 67 Napisanych postów 1893 Wiek 110 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 36567
ale sie rozpisales;).Fajnie,ze udalo sie to zaleczyć.
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1 Wiek 43 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 2
Cześć Duch
Mam podobną przypadłość i jestem świeżo po operacji (na kasę w szpitalu w Koninie), ale efekt mi się nie podoba. Byłem dzisiaj u chirurga ręki z rehasportu i skierował mnie na dodatkowe badanie USG i EMG w Poznaniu (stwierdził, że najlepsi jakich zna). Dopiero po tych badaniach i czasie ok.5 tygodni okaże się czy będzie potrzebna druga operacja. Pytanie: czy mógłbyś mi dać namiary do tej placówki, gdzie ty to robiłeś?? Będę b.wdzięczny. Pozdrawiam
5
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 7 Wiek 38 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 35
Drodzy!
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

chyba zerwanie..:(

Następny temat

Przemęczenie

WHEY premium