SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Uszkodzenie metabolizmu to mit?

temat działu:

Odchudzanie i forma po męsku

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 4069

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 1017 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 41556
Na forach internetowych o tematyce fitness często można znaleźć wpisy osób, które twierdzą, że mają „uszkodzony metabolizm”, gdyż wcześniej stosowały diety z dużym deficytem energetycznym. Tutaj nasuwa się pytanie, czy metabolizm może zostać trwale uszkodzony, w efekcie podejmowania mało rozsądnych prób odchudzania?

Jakiś czas temu w jednym ze swoich wpisów przedstawiłem rezultaty sześcioletniej obserwacji z udziałem byłych uczestników programu telewizyjnego: "The Biggest Loser". Celem dla uczestników "The Biggest Loser" jest możliwie największa utrata masy ciała w ciągu 30 tyg. Zwycięzca otrzymuje 250,000 USD, co stwarza niemal idealne warunki do wywołania wspomnianego efektu uszkodzenia metabolizmu. Według poczynionych obserwacji przed przystąpieniem do programu średnia masa ciała uczestników wynosiła 148,9 kg. Po 30 tyg. zmagań w programie wynosiła 90,6 kg. Z kolei po 6 latach od zakończenia programu ponownie wzrosła do 131,6 kg. Jednocześnie odnotowano, że spoczynkowa przemiana materii (RMR) uległa wyraźnemu obniżeniu z 2607 do 1996 kcal/dzień podczas programu i pozostała niska (znacznie niższa od oszacowanej) przez kolejne 6 lat, mimo znacznego wzrostu masy ciała. Wynik dla pomiaru po 6 latach: 1903 kcal/dzień.

W innym ze swoich wpisów odniosłem się do niezwykle interesującej debaty na temat naprawiania metabolizmu i „reverse diet”, z udziałem uznanych ekspertów: Eric Helms, Menno Henselmans, Layne Norton i Peter Fitschen. Niżej odniesienie dla osób, które wcześniej nie miały okazji posłuchać tej debaty:



Zwróciłem wtedy uwagę na wypowiedź Menno, który wspomniał o swojej nowej publikacji, w której przedstawia szereg dowodów, że przywrócenie masy i składu ciała (zawartości tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej masy ciała) do poziomu wyjściowego, obserwowanego przed rozpoczęciem odchudzania wiąże się z przywróceniem tempa metabolizmu do poziomu wyjściowego, nawet, gdy odchudzanie było długotrwałe i/lub kompletnie nieracjonalne. Ukazała się już ta publikacja. Menno przeanalizował w niej między innymi wyniki słynnego badania z 1944 r. – „Minnesota Starvation Experiment” oraz wyniki szeregu badań z udziałem pacjentek z anoreksją, kulturystów i zapaśników:
http://journals.ke-i.org/index.php/mra/article/view/908

Przy okazji szerzej na temat „Minnesota Starvation Experiment” pisałem w jednym ze swoich artykułów:
http://180rekompozycja.pl/termogeneza-adaptacyjna-przyczyna-stagnacji-podczas-odchudzania

Dla osób bardziej zainteresowanych tym tematem polecam podcast "Iraki Nutrition", w którym gościem Jumy był Menno :



Osobiście na podstawie dostępnych danych nie wykluczam, że u niektórych osób może występować trwałe (albo bardzo trudne do naprawienia) uszkodzenie metabolizmu związane z długotrwałym i nieracjonalnym odchudzaniem, ale myślę, że nie zdarza się to tak często jak mogłoby się wydawać na podstawie wpisów na forach internetowych. Dodam, że przytoczona obserwacja z udziałem byłych uczestników programu telewizyjnego: "The Biggest Loser" nie podważa wniosków z publikacji Menno, gdyż w tej sytuacji po 6 latach uczestnicy nie powrócili do swojej wyjściowej masy i składu ciała.


Zmieniony przez - LukaszK w dniu 2017-03-17 13:19:40
2
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

[BLOG] Mam na imie ,,,, i mam problem (II podejscie do bloga)

Następny temat

Intermittent Fasting

Wiecej