SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Urazy - złamania, skręcenia, zwichnięcia

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 122125

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 24 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 278
W tym artykule postanowiłem napisać o złamaniach, skręceniach oraz zwichnięciach.

Złamanie, skręcenie czy też zwichnięcie zdarza się bardzo często są to bardzo bolesne urazy, które mogą się zdarzyć każdemu z nas, więc wszyscy powinniśmy wiedzieć co się z nami dzieje podczas tych 3 kontuzji. Możemy złamać nogę upadając na murawie boiska, skręcić nogę przez złe ustawienie nogi na krzywym chodniku, których w naszym pięknym kraju nie brakuje, można także zwichnać sobie rękę grając w siatkówkę i niefortunnie zle złożyć rękę do uderzenia piłki i już mamy skręcenie tych urazów można doznawać oczywiście jeszcze na 100 innych sposobów ale napisałem tak dla waszej orientacji w jak łatwy sposób można 'zaznać' tych urazów.

SKRĘCENIE

Skręcenie (dystorsja) - Jest to uraz polegający na gwałtownym przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie, wielokrotne rozciągnięcia elementów wiązadłowo - torebkowych stawu, najczęsciej występuje podczas obciążenia nogi niedostatecznie ustalonej na nierównym podłożu, np. supinacyjne stawu skokowo - piętowego, obrotowe stawu kolanowego.

Skręcenie najczęsciej dotyczy ; kostki, palców, nadgarstka, kolana.

Ce****e się ; gwałtowną bolesnością, rozgległe wynaczynienia podskórne, obrzęk, wtórna wiotkość stawu, sporym bólem stawu, przebarwnienie, spuchnięcie,

Nie ulega wątpliwości że skręcenie jest poważnym urazem i nie należy go lekceważyć gdy doznamy takiego urazy niezwłocznie musimy udać się do lekarza w celu sprawdzenia czy niepotrzena jest pomoc hirurgiczna - ale to występuje tylko gdy mamy do czynienia z bardzo poważnymi skręceniami, lekarz sprawdzi również czy czasem nie doszło do większych uszkodzeń ciała np, przemieszczenia kości.
Bardzo często skręcenia niosą ze sobą szereg powikłań, których nie łatwo jest ominąć są to np. zniekształcenie stawu, złamanie, często występuje osłabienie stawu co powoduje że skręcenia będą powracały w przyszłości.

Gdy doznamy tego urazu możemy sobie pomódz, leczyć możemy się w następujący sposób, mianowicie...
Nakładamy w okolice skręcenia lód, zabieg ten stosujemy w celu zmiejszenia bólu oraz obrzęku, najlepiej zrobić to zaraz po zwichnięciu (jak najszybciej po doznaniu urazu).
Zakładamy opatrunek obciskający, musi być mocno ućiśnięte, częściowo unieruchamiający, najlepiej zrobić opatrunek z bandażu elastycznego, który dostaniemy w każdej aptece.
Ograniczamy ruch, tzn nie możemy robić nic co wymaga od nas ruchu 'uszkodzonym' fragmentem ciała, musimy oszczędzać staw.
Tak jak już pisałem skręceniom towarzyszy często spory ból, przyjmujemy zatem leki przeciwbólowe (tu polecam coś naprawdę mocnego).
No i to praktycznie tyle co możemy dla siebie zrobić podczas skręcenia, jak ktoś chce może dodatkowo uszkodzony staw unieść powyżej poziomu serca, aby zmniejszyć ból i obrzęk ale to raczej mało nam pomoże. Oczywiście gdy ból jest bardzo duży i obrzęk występuje nadal po kilku dniach (ok. 5 dni) powinniśmy koniecznie zgłosić się do lekrza, bo może to być coś poważniejszego.

Gdy już ustąpi nam ból, oczywiście oceniamy to poprzez lekkie dotykanie skręconego stawu (co jest oczywiste mamy być bez leków przeciwbólowych), i zejdzie obrzęk możemy 'wychodzic' z tego uraz w następujące sposoby :

- Ogrzewać skręcony staw (okłady ciepłem, oświetlanie)
- Zaczynać rozruszać uszkodzony staw, poprzez ćwiczenia mięśni (obracjąc ręką, stopą itp) chodzi o to aby wprowadzić powoli nas delikatnie, powoli do sprawności - jeśli będziemy robić to nieostrożnie to istnieje ryzyko ponownego skręcenia w przyszłości, co zdarza się niestety dość często.

Na przyszłość zapobiegać skręceniu możemy w następujące sposoby, chociaż raczej nikt tego nie będzie przestrzegał...
Ćwiczymy od czasu do czasu nasze stawy, jeśli je wzmacniamy to istnie mniejsze ryzyko ich skręcenia, poprostu będą one 'silniejsze'.
Trzeba często patrzeć pod nogi zwłaszcza gdy mamy do czynienia z nierównym gruntem, najlepiej mieć dobre obuwie, również mają takie obówie możemy zminimalizować ryzyko skręcenia.
Sportowcy to wiadomo zawsze na początku treningu koniecznie przeprowadzić rozgrzewkę i rozciągnie - w tej kolejności. Piłkarz powinien zakupić ochraniacze nie tylko chroniące piszczel ale także zabezpieczające kostke, często warto zapłacić te kilka złotych więcej na lepszą ochronę niż ryzykować kontuzję jeśli uprawiacie inne dysycypliny powinniście świetnie się orientować co jakie 'gadżety' sobie zakupić aby nie doznać kontuzji.

ZŁAMANIE


Ok a więc skręcenia mamy świetnie omówione, przejdzmy zatem do złamań.
Na początku napiszę tak jak o skręceniach co to jest złamanie, a więc.

Złamanie jest to przerwanie kości oczywiście całkowite przerwanie, jeśli kość nie jest do końca przerwana wtedy mówimy o pęknięciu, przerwanie ciągłości tkanki kostnej wskutek urazu bezpośredniego lub pośredniego.
Złamania dzielimy na :

Złamanie zupełne - kość została przerwana na całym obwodzie Złamanie częściowe (tzw. „zielonej gałązki") - złamana kość nie została przerwana całkowicie
Złamanie wieloodłamowe - kość została złamana na więcej niż 2 fragmenty
Złamanie otwarte (złożone) - złamaniu kości towarzyszy uszkodzenie skóry ponad złamaniem
Złamanie zamknięte (również złamanie zmęczeniowe) - złamanie kości bez uszkodzenia skóry
Złamanie zaklinowane - złamane fragmenty kości są wgniecione w siebie
Złamanie awulsyjne - oderwanie fragmentu kości, spowodowane pociąganiem przez przyczepione do kości ścięgno
Złamanie patologiczne - złamanie kości osłabionej lub uszkodzonej przez inną chorobę, zwykle spowodowane niewielkim urazem
Złamanie zmęczeniowe - uszkodzenie spowodowane powtarzającymi się przeciążeniami kości, przeważnie podczas zbyt intensywnych wysiłków
(tą część o podziale złamań wziełem ze strony emedica.pl (żeby nie było że piszę artykuł z innych stron, art jest w 90 % mojej twórczości reszta to zasługa internetu).

Obiawy złamania (jak rozpoznać) a więc gdy występuje złamanie mamy do czynieni ze sporym towarzyszącym bólem, słynnym 'trzaśnięciem' kości (trzask złamania), spory obrzęk pojawia się on po ok. 2 minutach noga strasznie puchnie, złamanie kości uniemożliwia nam wykonanie jakiegokolwiek ruchu złamanym fragmentem ciała, zasinienie, a więc występuje tutaj ograniczenie ruchów, często zwana patologiczna nieruchomość, złamanie zamknięte (kość nie wystaje ze skróry, złamanie (otwarte) często widzimy kość towarzyszy temu krwawienie.
Chyba nie trzeba wyjaśniać że złamanie otwarte jest poważniejsze od złamania zamkniętego.

Jeśli doznajmemy złamania i nikogo nie ma koło nas to oczywiście nie ruszamy się a zwłaszcza złamaną częścią ciała, ponieważ możemy tylko sobie zaszkodzić następnie dzownimy na pogotowie. Sami nic nie robimy no chyba że ktoś jest koło nas wtedy może jeśli potrafi udzielić pierwszej pomocy poprzez...unieruchomienie np ; złamaną rękę przywiązujemy bandażem do deseczki - jeśli znajomy nie wie jak to zrobić to niech się za to nie zabiera, lepiej poczekać na pogotowie niż ryzykować. Oczywiście nic nie jemy ani nie pijemy bo zdarza się tak, że ludzią często zasycha w gardle po złamaniu i wtedy pijemy co jest błędem, bo gdy złamanie jest z przemieszczeniem wtedy trzeba nastawić nogę podając pacjentowi narkozę (znieczulenie) ja akurat podczas swojego złamania miałem pecha i gruba pani pielęgniarka mnie nią nie 'poczęstowała' przezco musiałem cierpieć, bywa.

W szpitalu / przychodni zrobią nam prześwietlenie w celu potwierdzenia złamania i rozpoznania co się w naszym przypadku stało, czy są jakieś komplikacje, które niestety często przy złamaniach występują np; na skutek złamania, kość pęka i odłamki wbijają nam się w mięśnie, rozpoznanie czy jest to złamanie z przemieszczeniem czy też nie jeśli tak to konieczne jest 'ustawienie' nogi, następnie dadzą nam narkozę, założą gips bądz też pół gips, jeśli nasz stan będzie tego wymagał zostaniemy w szpitalu bądz też puszczą nas do domu.

Przyczynami złamań jest np; uprawianie ryzykownego sportu, ostoporoza, kruchość kości, każdy jest narażony na złamanie a zwłaszcza ludzie starsi, wiadomo im człowiek starszy tym słabsza struktura kości, kości są coraz to kruchsze, ludzie młodzi mają lepiej jeśli chodzi o złamania ponieważ wszystko jes 'nowe' nasz organizm jest zdolny do rekonwalesacji. Upadek lub zderzenie, uderzenie jest częstą przyczyną złamań.

Gips zakłada się w celu unieruchomienia złamania dzięki temu nie będziemy narażeni na ból, kość która jest unieruchomieniona będzie się zrastać pod warunkiem, że wypoczywamy nie dopuszczamy aby np; nie gdy złamiemy nogę iść do kuchni zjeść śniadanie nie zabierajac ze sobą kul, często przez naszą głupotę puzniej cierpimy i narzekamy że kości nam się nie zrastają, bądz zrastają się bardzo wolno.

Gdy doznajemy złamania zwracamy się do dietetyka o ułożenie dla nas diety, która pomoże nam w jak najszybszym powrocie do zdrowia, lub używamy potęgi internetu i układamy sobie sami taką dietę, możemy również stosować różne suplementy, da nam to więcej 'energi' do zrastania się kości, naprawdę warto.

Złamania goją się szybko u ludzi młodych, rzadko zdarza się że kość u ludzi młodych się nie zrasta, ale częste kontrole lekarskie napewno to wykryją bowiem podczas złamania co kilka tygodni mamy zgłaszać się na kontrole u doktora, w celu sprawdzenia jak przebiega nasza 'odnowa' i w razie czego reagowania na wszelkie odchyły od normy.

Jak możemy chronić się przed złamaniami ano tak jak w przypadku skręceń, trzeba być trzezwym w swych poczynaniach, wyjątkiem są ludzie którzy chorują na ostroporozę oni mają ciężej i muszą szczególnie uważać, ale oni rady dostają już bezpośrednio od lekarza.

Jak szybko wyjść z kontuzji ?
Zależy to od złamania jakiego doznaliśmy bo wiadomo są złamania lekkie wtedy pacjent jest krótko umieszczony w półgipsie i nie musi stosować jako takiej rehabilitacji no i urazy cięższe kilka miesięcy w gipsie, konieczna rehabilitacja.

A więc piszę co zrobić gdy doznamy ciężkiego złamania jak sobie pomódz, po wyjęciu nas z gipsu ?

Konieczna jest rehabilitacja, polecam stosowanie supli na takie właśnie urazy, nie nadwyrężać nogi, ściśle trzymać sie zaleceń swego lekarza a napewno wszystko będzie ok.

Teraz krótko o zwichnięciach - tu nie mialem czasu pisać bo mnie goniła godzina zerowa.

ZWICHNIĘCIE

Zwichnięcie jest to przemieszczenie końców stawowych kości z utratą naturalnej czynności stawów, w zwichnięciach często dochodzi do uszkodzenia łąkotek, chrząstki oraz więzadeł i rozerwań torebki, jak oba pozostałe urazy jest to bolący problem.
Najczęsciej ulegają zwichnięcią stawy kolanowe, ramienne, biodrowy.

Zwichnięcie możemy rozpoznać poprzez puchnięcie miejsca, staw ulega zniekształceniu,torebkiawowej objawy są prawie że identyczne jak przy skręceniu.

Często zwichnięcie jest bez większych powikłań dobrze się goi, Przy zwichnięciach należy się upewnić, czy nie zostały zerwane więzadła ani złamane kości.

Profilaktyka leczenie zwichnięć jest taka sama jak w przypadku skręceń, są to stosunkowo podobne do siebie urazy.

Zwichnięcie można dać w gips w celu unieruchomienia stawu, bo zdjęciu rehabilitacja reszta b.podobna jak w przypadku skręceń.

Zmieniony przez - krzykacz w dniu 2007-10-05 17:33:46
4
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
krzykacz Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 21747 Napisanych postów 71306 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 575848
Michalinho usuwam to co napisałeś i udam, że tego nie było. Kolejna Twoja wypowiedź nawiązująca do Mojej osoby będzie skutkować dożywotnią banicją na wszystkie konta.
2

doping & zdrowie

...
Napisał(a)
Usunięty przez kradam za pkt 1 regulaminu
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 3172 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21170
...
Napisał(a)
Usunięty przez krzykacz za pkt 4 regulaminu
krzykacz Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 21747 Napisanych postów 71306 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 575848

doping & zdrowie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 19
Niedawno miałam skręcony i naderwany nadgarstek. Miałam przez dwa tygodnie szynę na ręce. Od skręcenia minęły już ponad 3 tygodnie. Lekarz stwierdził, że wszystko jest w porządku. Chciałabym znowu zacząć terować(jestem tancerką). Mam pewne pytanie, czy przez jakiś czas należałoby nosić jakiś ściągacz na ręce?
5
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 8 Wiek 31 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 84
mam pytanie doznałam zwichnięcia rzepki i chcę chodzić na basen tylko nie wiem dokładnie jakim stylem mogę pływać bo,,żabką" chyba odpada ??
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 1 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1
Hmm...tak w ogl. to po co łamać lub skręcać sobie ręke.? ja ostatnio weszłam na drzewo tylko to nie było zwykłe drzewo to drzewo było takie kruche jak styropian..spadłam i se skręciłam reke;/ i teraz wiem że to nie jest miłe uczucie;]] pzdrrrr..
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 133 Napisanych postów 7128 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 24841
Wogóle widzisz datę wysłania ostatniego postu?
Czytałeś regulamin?
1

Wiesz co, spróbuj szczeknąć, jedno jest pewne;
groźny to ty jesteś, ale tylko przez internet.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 3
Witam!14kwietnia mialem zlamana noge dali mi 6tyg.noszenia gipsu.
Wszystko przebiegalo dobrze rehabilitcja , kontole dopuki wczoraj
gdy szedlem chodnikiem i mocniej obciazylem palce cos mi strzelilo!Zabolalo mnie ale po chwili bylo lepiej.Teraz moge ruszac palcami ale chodzic zabardzo nie moge bo mnie boli cos,niewiem czy nadciaglem miesnia czy cos sobie uszkodzilem.Prosze o odpowiedz bo 12 lipca mam wyjaz na mazury i bardzo chce
6

www.stacjafm.eu Zapraszam!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 2 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 6
Dzień dobry. Jestem od 26 lipca po złamaniu kościu podudzia.
Lekarze z ZUS-u nie widzą problemu by wystawiać mi dalej zaś. rehabilitacyjne, lecz nie to mnie martwi, problem jest w tym że cały czas odczywam dyskomfort w kolanie miejscu złamania i kostce. Gdzie przez kolano miałem wkładany tylko gwóźdź(nie było uszkodzone). Myślę, że gwóźdź którego lekarz prowadzący nie chce mi wyciagnąć po klinicznym zroscie kości nie chce mi się przyjać czy coś. Czemu nadal odczuwam ból? Czy rehabilitacja na którą wysłał mnie ZUS w lutym gdzie nie miałem wcale zrostu kości i nie mogłem mieć zbyt wielu zabiegów wystarczy? Czy powinienem starać się o następne sanatorium. Jak powinno wyglądać zakończenie leczenia. Proszę o odpowiedź.
3

Kuba

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 3172 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21170
Ból po niewiele ponad miesiącu od tego typu złamania jest bardziej czymś normalnym niż zaskakującym. Gdy rehabilituje się w profesjonalnej klinice to trwa to miesiącami, pod okiem fizjoterapeuty dochodzi się do pełnej sprawności ze sportem włącznie. Dalsza rehabilitacja zaszkodzić nie powinna.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Skolioza i siłownia , warto ?

Następny temat

>>>>PYTANIE O SOLARIUM<<<<

Wiecej