SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening nóg bez sprzętu = Siła biegowa

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 37943

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 74 Wiek 37 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 565
Trening nóg bez sprzętu = Siła biegowa

Ludzie często pomijają trening nóg, zresztą wątek ten już wielokrotnie był poruszany na tym forum. Nie będe kolejny raz podkreślał dlaczego warto je trenować, użyjcie wyszukiwarki i znajdziecie wiele ciekawych artykułów na ten temat. Chce pokazać wam inną metode trenowania nóg, metode w której nie potrzebujemy siłowni i całej masy sprzętu - wystarczy wyjść na dwór. Jeśli nie masz dostępu do siłowni lub poprostu chcesz urozmaicić trening nóg (ile można robić przysiady?) to spróbuj siły biegowej. Wystarczy kawałek równej drogi w lesie i możesz działać.

Co to jest siła biegowa i co dzięki niej zyskasz?

Są to różnego rodzaju skipy, wyskoki, wieloskoki i podbiegi. Ważne jest by wszystkie ćwiczenia wykonywać dynamicznie i na krótkich przerwach. Dzięki sile biegowej wzmocnisz siłe nóg oraz poprawisz ogólną kondycje.

Jak to robić?

Przedewszystkim musisz wyjść z domu ;) Najlepiej idz do lasu na jakąś boczną droge gdzie nie ma ruchu i będziesz mógł w spokoju wykonywać ćwiczenia. Podstawą jest rozgrzewka, zacznij od ogólnej sprawności - potruchtaj, porozciągaj się, zacznij od spokojnych skipów jednonóż, początkowo pare razy na noge na krótkim odcinku w celu uzupełnienia rozgrzewki. Gdy będziesz gotowy zacznij trening właściwy, ćwiczenia można naprawde mieszać na różne sposoby, wszystko opisuje dokładnie niżej. Pamiętaj by wszystko wykonywać dynamicznie i nie oszukiwać, jeśli zrobisz wszystko bardzo dokładnie i mimo zmęczenia dobijesz nogi, wtedy zobaczysz oczekiwane efekty. Do zwiększenia efektywności możemy robić skipy pod lekką górke, gwarantuje, że wejdzie w nogi.

Opis ćwiczeń

Wszystkie ćwiczenia wykonujemy w biegu, skipowo lub podskokami przesuwając się do przodu, ćwiczenia wykonujemy nazmiane obunóż (tak jak byśmy biegli).

Skip A
Unosimy kolana wysoko przed siebie, najlepiej do konta 90 stopni.

Skip B
Zaczynamy tak jak przy skipie A, unosimy kolana do przodu a gdy osiągniemy kąt prosty wyrzucamy podudzie przed siebie.

Skip C
Najprostszy skip, polega na udeżaniu piętami o pośladki.

Skip D
Wyżucamy proste nogi przed siebie.

Półskip A
Tak jak skip A, unosimy kolana przed siebie jednak w szybszym tępie i dużo niżej (kąt około 30-40 stopni).

Podskok
Naprzemian stronny podskok w góre, unosimy lewe kolano oraz prawą ręke i na odwrót.

Wieloskok
Skaczemy z nogi na noge poruszając się do przodu i jednocześnie unosimy wysoko kolano.

Podbiegi
Tutaj chyba nie musze tłumaczyć znajdujemy kawałek górki i poprostu szybko na nią wbiegamy.

Jeśli nadal nie będziecie wiedzieli jak to ma wyglądać postaram się znaleźć kogoś do pomocy i zrobie zdjęcia skipów, a potem je tutaj wrzuce.

Jak ułożyć trening?

Siła biegowa jest naprawde elastyczna, można dowolnie mieszać skipy i wieloskoki z wybiegami, a na koniec zrobić podbiegi. Trzeba ułożyć trening tak żeby naprawde się zmęczyć i po treningu czuć, że ledwo stoimy na nogach. Co do długości odcinków to na początku radze robić skipy na długości 50m-80m, jeśli chcesz możesz pomieszać skipy i robić je w kombinacji 40m+40m lub skip 60m-80m plus wybieg 20-30m, takie długosci wystarczą na początek. Gdy już się rozkręcisz i będziesz potrzebował cięższych treningów poprostu zwiększ długość odcinków do 100-150m na skip. I tak przykładowe opcje (bez długości odcinków): jeden skip; skip1 + skip2; skip + wieloskok; skip + wybieg; skip1 + skip2 + wybieg; Pamiętaj by w przerwie między skipami wracać w marszu lub w truchcie i odrazu zacząć następny skip, a w przerwie między seriami odpocznij jakieś 3-5 minut. Bardzo dobre są także "superserie", ale to już raczej dla bardziej zaawansowanych zawodników (ja sam po 5 superseriach, ledwo stoje, bo uda nie chcą utrzymać) polega to na robieniu skipów prawie bez przerwy w takiej kombinacji powiedzmy skip + wieloskok + wybieg + trucht; i tak dajmy na to 3-6 razy bez przerwy. Co do sumy odcinków to na początku radze robić wsumie 700-800m siły biegowej, jeśli czujesz, że to za mało dojdź do 1km, a jeśli już robisz to wszystko dłuższy czas to podnieś poprzeczke do ponad 1,5km. Wszystko musisz wyczuć, jeśli czujesz, że się zmęczyłeś i nogi ledwo cię trzymają zakończ trening, jeśli jeszcze masz siłe dodaj jakąś serie skipu. Na koniec proponuje także dodać podbiegi pod dosyć ostrą górkę, bardzo dobrze robią na siłę nóg. Pamiętaj aby na koniec (nawet jeśli ledwo stoisz) trochę rozbiegać, nawet 3-5 minut! Pomoże ci to uniknąć zakwasów.

Przykładowe treningi

Pare treningów z których możecie skorzystać w kolejności od najłatwiejszych do tych najtrudniejszych.

TRENING I (najlepiej na płaskim odcinku, polecam początkującym)
Seria:
(Skip C - 50m
Skip A - 50m
Półskip A - 50m
Podskok - 50m)
Całą serie powtórz 4-6 razy, a na koniec zrób 5 lekkich podbiegów.

TRENING II (można na płaskim lub pod lekką górkę)
5x Skip A 60m
5x Skip C 60m
5x Wieloskok 60m
Dodaj do tego jakieś 4 podbiegi.

TRENING III (można na płaskim lub pod lekką górkę)
Seria:
Skip A 50m + wieloskok 30m
Skip C 50m + wieloskok 30m
Półskip A 50m + wieloskok 30m
Skip B 50m + wieloskok 30m
Serie powtórzyć 3-5 razy. Na koniec 4-6 mocnych podbiegów.

TRENING IV (najlepiej pod lekką górkę)
Seria:
Skip C 80m + wieloskok 40m + wybieg 20m
Skip A 80m + wieloskok 40m + wybieg 20m
Skip B 80m + wieloskok 40m + wybieg 20m
Podskok 80m + wieloskok 40m + wybieg 20m
Powtórz 2-4 razy, na koniec standardowo podbiegi od 4 do 8.

TRENING V (tzw. superseria, robimy po płaskim terenie, najlepiej na dużym okrążeniu)
4x (Skip A 150m + wieloskok 50m + wybieg 50m + trucht 100m)
Nie robimy żadnych przerw (przerwą jest 100m truchtu), wszystkie 4 serie wykonujemy w ciągu.
Po takiej superseri będzie cięźko ale proponuje dodać jeszcze 6-8 seri wieloskoku (lub wieloskok + wybieg) na długości około 80m.

Są to tylko przykładowe treningi, które kiedyś sam robiłem, można je dowolnie modyfikować i układać tak by tobie pasowało.

Starałem się opisać wszystko w zrozumiały, prosty sposób i wmiarę dokładnie, jednak jeśli czegoś nadal nie rozumiesz, nie wiesz jak wykonać ćwiczenie, masz jakiś problem odnośnie siły biegowej pisz śmiało, chętnie pomoge.
1

http://www.sfd.pl/temat275945/ - trening nóg bez sprzętu = siła biegowa

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2578 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8925
Bardzo dobry artykuł, dałbym SOG'a.

Gratuluje

www.trenuj.com - TRENING PIŁKARSKI !

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 33 Napisanych postów 2164 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 23575
SOG dla ciebie fajny art

Barcelona forever!!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 383 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 11373
super sog
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 74 Wiek 37 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 565
Dzięki. Mam nadzieje, że się komuś przyda. Zwłaszcza początkującym :)

http://www.sfd.pl/temat275945/ - trening nóg bez sprzętu = siła biegowa

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 112 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 680
chyba zaczne robić te ćwiczenia...są ciekawe i proste, robiłem coś podobnego tylko do tego dorzucałem sprinty 50m x5 ;]
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 383 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 11373
Spiegol mam male pytanko
bede jezdzil na rowerze robic Twoj trening do lasu oddalonego jakies 3km od mojego domu
po treningu zamiast rozbiegania moze byc szybka jazda na rowerze te 3km do domu?
aha mam jeszcze pytanko do tego treningu

TRENING II (można na płaskim lub pod lekką górkę)
5x Skip A 60m
5x Skip C 60m
5x Wieloskok 60m
Dodaj do tego jakieś 4 podbiegi.

jak tutaj wygląda jedna seria?


Zmieniony przez - 4mario w dniu 2006-07-14 12:39:42
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 74 Wiek 37 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 565
W treningu II nie ma seri tak jak w I czy III. Poprostu najpierw robisz 5 razy Skip A - 60m, potem 5 razy Skip C - 60m oraz 5 razy wieloskok - 60m to razem daje 15 odcinków po 60m czyli wsumie 900m siły biegowej, mam nadzieje, że już wiesz o co chodzi.

A co do roweru, to powiem szczerze nie bardzo to gra ze sobą. Lepiej by było (jeśli jesteś wstanie) przejść przed treningiem powiedzmy kilometr i 2 kilometry potruchtać. A po treningu wystarczy 1 km truchtu, więc tyle wybiegaj a reszte przejdź.

Chyba, że musisz jechać na rowerze bo nie jesteś na tyle wytrenowany by to przebiec to pojedz tam na rowerku ale bardzo spokojnie, a po treningu najpierw rozbiegaj okolo kilometra i wróć na rowerze jeszcze spokojniejszym tempem, chociaż tą opcje odradzam, proponuje jakoś pokombinować z truchtem/marszem.

A co do szybkiej jazdy po treningu zdecydowanie odrazdzam :P

Zmieniony przez - Spiegol w dniu 2006-07-14 14:17:13

http://www.sfd.pl/temat275945/ - trening nóg bez sprzętu = siła biegowa

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 383 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 11373
dzieki za rady,dzis pierwszy raz robilem ten 2 trening ktory ulożyles, bylo nawet ciezko ale tak w miare nie jakis mega hardkor
mialem tylko problem w lesie z odmierzeniem 60m ale mysle ze tyle gdzies tak bylo:D
aha i nie robilem rozbiegania lekkiego bo musialem szybko do domu spieprzac na rowerze bo niezla burza byla:D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 74 Wiek 37 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 565
No to dobrze, że moje rady się przydały i gratuluje zrobionego treningu. Odcinki odmierzaj na oko zawsze, 1 dłuższy krok = 1 metr ;) Następnym razem postaraj się rozbiegać chociaż troszke.

http://www.sfd.pl/temat275945/ - trening nóg bez sprzętu = siła biegowa

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 112 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 680
Ja zacząłem robić trening I Nawet.....męczące i fajne...
Czy ćwicząc "siłę biegową" ulepsze starty do piłki (piłka nożna) i spritny ?? Przez ile robić trening I?? ja mam zamiar robić go przez tydzień (do niedzieli) a później zacząć robić trening II itd...Czy lepiej zmieniać treningi w krótszym okresie np. co dwa, trzy dni...?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

korki DURO Pilne !!!!!

Następny temat

Chce kupić rower, coś koło ~`1000zł~

WHEY premium