SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening dla fighterów

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 5009

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 793 Wiek 38 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23741
Trenując sporty walki mamy świadomość, że przygotowanie techniczne jest równie ważne jak przygotowanie fizyczne. Wiemy również, że robienie czegoś dobrego za dużo przeobraża się w coś złego. Dlatego ważna jest równowaga.

Fighterzy poszukuje coraz to nowych metod rozwoju siłowo-kondycyjnego. W łaski zaczeły powracać prymitywne narzędzia, dla niektórych są niepotrzebnym śmieciem a dla innych pełnowartościowym urządzeniem np: stare opony, młoty, worki z piaskiem, stare grube liny żeglarskie, konary drzew, kamienie i wiele innych wynalazków.

Napewno bardziej przyjemny jest trening na placu zabaw na świerzym powietrzu niż w zatłoczonej lokalnej siłowni, która naładowana jest bezsensownymi maszynami (nie będę ich tu wymieniał bo lista jest bardzo długa).

Badania wykazały, że trenowanie jedynie danej dyscypliny sportowej jest znacznie mnie efetywne niż zintegrowany trening sportu wraz z treningiem suplementarnym. Opisał to wujek Siff w swojej książce "Supertraining"- jeden z najwybitniejszych expertów w dziedzinie treningu siłowego.

Planując trening suplementary dla sportów walki należy go tak ułożyć aby zawierał m.in rozwój czystej siły oraz żelaznej kondycji.

Jednym ze sposobów jest rotacja dni pomiędzy czystą siłą a kondycją.

Mówiąc o sile, mam na myśli trening na siłę a nie trening na masę. Nie chcę się tu powtarzać (podstawowe pojęcia znajdziesz we wcześniejszym poście Siła vs Moc). Wspomnę tylko, że ważne jest aby nie robić powtórzeń w serii aż do tzw puchnięcia z submaxymalnym obciążeniem, powoduje to mikrourazy i kumulacje kwasu mlekowego w mięśniach oraz rozbudowę masy mięśniowej czego zapaśnicy ani bokserzy nie potrzebują. Chcą być silni i pozostać w swojej kategorii wagowej.

Kondycja jest chyba jedną z najważniejszych elementów, która daje przewagę nad rywalem. Nie chciałbyś chyba przegrać walki tylko dlatego, że zabrakło ci paliwa.

Trening gęstościowy:
Polega na wykonaniu maksymalnej pracy w danym czasie.

Trening gęstościowy moży być wykorzystany w wielu ćwiczeniach tj:

1. 50 m sprint- wykonaj jak najwięcej takich sprintów w czasie 10min
2. Tłuczenie młotem w oponę- jak największa ilość powtórzeń w czasie 10min
3. Praca na worku bokserskim- jak największa ilość uderzeń w 3 lub więcej minutowej rundzie
4. Rwania ketla- jak najwięcej w czasie (nie dasz rady 10min pełną parą, dobiesz czas z głową)
5. Wspinanie się po linie
6. Zarzucanie worka z piaskiem na barki itd. Czyli masz już obraz.

Ross Enamait opisuje metody „wyzwania wojownika” na super kondycję w swojej książce „Infinite Intensity”. Polecam również jego stronę http://www.rosstraining.com/

I. Magiczna 50

Wykonaj 5 obwodów tych ćwiczeń:

• 5 rwań na stronę
• 5 wymachów na stronę
• 10 pompka i wyskok combo
• 60 sek przerwy

Suma treningu wynosi 50 rwań, 50 wymachów i 50 pompka/wyskok combo. To jest bardzo prosta a zarazem ekstremalnie wykańczająca metoda. Sam próbowałem.

II Trening gęstościowy opisany wyrzej może wygładać również tak:

• 2 rwania na stronę
• 6 pompka, wyskok combo

Wykonaj jak najwięcej tych ćwiczeń w czasie 10 min. Zabójstwo!

III Słodka 16-tka (bez skojarzeń tu)

Polega na wykonaniu 4 sekwencji Tabata na pełnym gazie (8x20sek praca/10sek przerwa)

• Tabata praca na worku bokserskim
• Tabata przysiady
• Tabata praca na worku bokserskim
• Tabata pompki

Używam tu imienia pana Tabata gdyż chodzi o jego system, czyli idż na całość.
Wykonanie 8 takich obwodów zajmuje 4 minuty.

Po 6 tygodniach Dr. Tabata zanotował 28% wzrostu wydolności anaerobowej i 14% wzrostu VO2max. Mądry facet ten Tabata.

IV. Szybcy i wściekli

Masz 20 minut na wykonanie 4 ćwiczeń tak szybko jak się da. Przerwę między obwodami sam sobie ustal.

• 10 podciągnięć na drążku
• 10 wymachów na stronę
• 10 pompek plyometrycznych
• 10 podskoków z kolanami do klatki

Mój przykładowy plan siłowo-dynamiczny:

• Clean&Press 5x5
• Podwójne rwanie 5x5
• Zarzucanie worka z piaskiem na bark 5x5 P+L

a. Wyciskanie jedną ręką na ławce płasko 4x5
a1. Pompki plyometryczne 4x8

b. Martwy ciąg 4x5
b1. Przysiady z wyskokiem 4x10

Wykańczacz: wymachy oburącz 3x20 na stronę

A i a1 wykonaj jako superset tak samo b i b1.

Przykładowy 4 dniowy plan tygodniowy:

Dzień 1
Magiczne 50

Dzień 2
Bieganie interwałowe

Dzień 3
Program na siłę

Dzień 4
Trening gęstościowy

To jest tylko przykład, takich kombinacji jest wiele. Najważniejsze, że takie układy nie powodują przetrenowania i ma się czas na trening główny czyli techniczny sportu walki.

Autor: Michal Cukrowski

Film z seminarium poświęconego metodom przygotowań kondycyjno-siłowych w sportach walki:




http://spartakettlebells.blogspot.com/search/label/plan treningowy 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 59 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 1459

class="link" target="_blank">Filmik z treningu



odnośnie ketla i liny itd XD tak sobie przypomniałem że oglądałem XD tu robi to typ co niby chyba jest jakimś mordercą służb specjalnych XD

Zmieniony przez - Dethulus w dniu 2012-01-08 11:48:56

Walcz póki z wojny nie odpadniesz...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 111 Napisanych postów 16087 Wiek 37 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 79876
dobry temat sog :)
1

This is madness!
This is SHIN-AI-DO!!!

http://www.shinaido.w8w.pl/

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 110 Wiek 31 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2543
Świetny art.na pewno sie przyda .SOG

"Rób swoje i nie patrz się na innych"


Twardym trzeba być

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 793 Wiek 38 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23741
Thx za sogi, też mi się wydaje że temat jest wartościowy.
Akurat czytałem stronę o treningach kettlebells i wpadłem na ten art.,
zastanawiam się nad treningami odważnikami kettlebells… miał może ktoś z nimi doświadczenia? Jak się sprawdzają w treningu uderzanym?
Tak z autopsji, bo z tego co czytam są same pozytywy.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 400 Napisanych postów 5586 Wiek 37 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 39451
Fajnie Woj, dzieki.

A co do kettlebells to masz zamiar kupic jeden, czy jakies wieksze ilosci dobierane wagowo i czy myslisz o parach, czy pojedynczo?

Zmieniony przez - Kamiru w dniu 2012-01-03 14:12:06

Ile trzeba wlozyc pracy by najlepszym byc? Tysiace godzin, 300 poza domem dni...

Moj dziennik crossfit:

http://www.sfd.pl/Dziennik__Z_crossfitem_po_formę-t857818.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 793 Wiek 38 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23741
Kamiru myślę o parze na początek chyba 16 kg.
Ale jeszcze przed zakupem mam zamiar przejechać się do klubu i poćwiczyć kettlebells pod okiem instruktora i zobaczyć czy w praktyce też będę miał chęci na taki trening i przy okazji nabrać trochę techniki co by krzywdy sobie nie zrobić.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 109 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 2542
Tego potrzebowałem :)

Dzięki

pozdrawiam

Zmieniony przez - MeTaXa w dniu 2012-01-03 16:56:10

---====Im większy tym szybciej pada====---

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 355 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 5206
Art, moim zdaniem słaby. Wszystko to już było, tym bardziej jak ktoś czytał jakąkolwiek książkę Ross Enamait-a (którego jestem fanem). Do tego plan siłowo-dynamiczny jest przeładowany i naprawdę nie warto go robić w takiej postaci.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 4645 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 16509
Co do Kettle to szkoda pieniędzy. Wszystko fajnie pięknie, ale zrobisz na nim ze dwa ćwiczenia a wydasz ze 100-150zł.

Co do tego typu treningów polecam również kompleksy sztangowe. Fajna sprawa

Dopóki walczysz Jesteś zwycięzcą...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 111 Napisanych postów 16087 Wiek 37 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 79876
bokser więcej ćwiczeń zrobisz a efekty zarąbiste

This is madness!
This is SHIN-AI-DO!!!

http://www.shinaido.w8w.pl/

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 400 Napisanych postów 5586 Wiek 37 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 39451
Scorpion jakiego konkretnie rodzaju efekty masz na mysli?

Ile trzeba wlozyc pracy by najlepszym byc? Tysiace godzin, 300 poza domem dni...

Moj dziennik crossfit:

http://www.sfd.pl/Dziennik__Z_crossfitem_po_formę-t857818.html

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Odżywki w sportach uderzanych - jest sens?

Następny temat

Poranna kawa i bieganie

WHEY premium