SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trądzik - wszystko o nim

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 16720

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 78 Wiek 32 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1790
1. Co to jest trądzik?

Trądzik jest chorobą skóry, której często towarzyszy stan zapalny. Dotyczy prawie wszystkich począwszy od 12-13, aż do 20-25 roku życia. Powstają wtedy zmiany zapalne - "pryszcze" (zaczerwienione i bolesne przy dotyku) oraz niezapalne (zaskórniki) - "wągry" (niebolesne, jasne bądź ciemne punkty). Trądzik może występować nie tylko na twarzy, ale też na ramionach, klatce piersiowej i plecach.

2.Jak powstaje trądzik?

Trądzik powstaje w mieszkach włosowych (porach). Do nich wydzielany jest łój z gruczołów łojowych. Najwięcej mieszków włosowych i gruczołów łojowych jest na twarzy, ramionach, klatce piersiowej i plecach. Tam właśnie najczęściej występuje trądzik.

Zdrowa skóra produkuje niewielkie ilości łoju. Wypływa on na powierzchnię przez ujścia mieszków włosowych ("pory"). Trądzik powstaje, gdy ujścia te zatykają się oraz gdy łoju jest za dużo. Gromadzący się łój nie może się wydostać i jest pokarmem dla żyjących tam bakterii. Bakterie mnożą się i są dodatkową przyczyną stanu zapalnego. Bakterie nie wywołują trądziku - nie można się więc nim zakazić od kolegów i koleżanek, a same antybiotyki nie są wystarczające do jego wyleczenia.

Wbrew powszechnym przekonaniom, trądzik nie jest związany z dietą, higieną osobistą, zbyt rzadkim myciem i aktywnością seksualną. Słońce nie leczy trądziku - po chwilowej poprawie może nawet nasilić jego objawy.

3.Jak rozwija się trądzik?

A) Ujścia mieszków włosowych ("pory") są zatkane. Produkowany w nadmiarze łój zaczyna gromadzić się (jest to jeszcze niewidoczne na skórze).

B) Gromadzący się łój tworzy zaskórniki - "wągry" (niebolesne, widoczne już jako jasne lub ciemne punkty).

C) Ściany zaskórników pękają i ich zawartość wylewa się w głąb skóry. Rozwijają się stany zapalne - "pryszcze" (widoczne pod postacią zaczerwienienia).

4.Gdzie szukać pomocy?

Trądzik powinien być leczony tylko przez specjalistę - lekarza dermatologa. Leczenie polecone przez inne osoby wcale nie musi Ci pomóc, a nawet może zaszkodzić. Wyciskanie "wągrów" lub "pryszczy" (przez Ciebie lub kosmetyczkę) nie pomaga, dlatego że nie usuwa przyczyny trądziku i może powodować blizny, które pozostają na całe życie.

5.Co należy stosować do mycia i pielęgnacji twarzy?

Jeśli masz trądzik, Twoja skóra może być wysuszona i podrażniona przez stosowane leki. Zamiast drażniącego mydła stosuj specjalne emulsje do mycia i pielęgnacji skóry wrażliwej. Są one dostępne w aptekach bez recepty. Zapytaj swojego lekarza dermatologa, który preparat jest najlepszy dla Twojej skóry.

Jeśli źle tolerujesz wodę, wybierz specjalną emulsję, którą można stosować bez wody. Jej użycie polega na tym, aby nałożyć niewielką ilość preparatu na skórę twarzy i równomiernie rozprowadzić na całej powierzchni. Następnie należy oczyścić skórę płatkiem kosmetycznym. Emulsje są idealnymi preparatami do pielęgnacji skóry trądzikowej, ponieważ nie zatykają ujść mieszków włosowych ("porów") i nie pozostawiają uczucia "tłustej skóry".

Po umyciu twarzy najlepiej stosuj kremy nawilżające przeznaczone do skóry wrażliwej, nie zatykające porów.

6.Czego unikać?

Wyeliminować cukier i mąkę w największym jak to tylko możliwe stopniu, a także potrawy smażone, masło, czekoladę i pełne mleko.
Zwiększyć spożycie błonnika oraz jogurtu, które oczyszcza żołądek i jelita.
Unikać używania tłustych kremów i kosmetyków
Unikać doustnych środków antykoncepcyjnych i leków zawierających brom lub jodki. Spożywać codziennie sole mineralne takie jak: chrom (0.050 do 0.200 mg - jako pikolinian chromu w kapsułkach lub drożdże stosowane do wyrobu piwa), selen (0.100 mg, cynk (30 do 50 mg na dzień); jest to bardzo ważne, ponieważ pomagają one w prawidłowym funkcjonowaniu hormonów.
Unikać mydeł, które zawierają siarczany, jodynę, bromki lub olej.

Uwaga! Jeśli jedna lub więcej krost są bardzo zaczerwienione, ich okolica staje się zapalnie zmieniona i wrażliwa na dotyk, może to oznaczać poważną infekcję. Należy skonsultować się z lekarzem.

Mam nadzieję, że ten artykuł przyda się młodzieży jak i starszym osobom

=\...W kupie siła...//=

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 556 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 33927
Fajny tekst ale zaprzecza sam sobie. Cytat:
„Wbrew powszechnym przekonaniom, trądzik nie jest związany z dietą,..”

Jeśli tak to poco eliminować z diety cukier, mąkę itd.? Cytat:
„Wyeliminować cukier i mąkę w największym jak to tylko możliwe stopniu, a także potrawy smażone, masło, czekoladę i pełne mleko.”

Pozdrawiam AFROK
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 224 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4105
ja sie niczego nowego nie dowiedzialem. Mnie bardziej by interesowalo jak ten tradzik wyleczyc a tu prawie nic o tym nie ma.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 78 Wiek 32 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1790
Przeczytałeś pkt. 5? A jak nie to idz do dermatologa

=\...W kupie siła...//=

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 556 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 33927
Jaki związek jest miedzy punktem 5, a moja wcześniejszą wypowiedzą?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 224 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4105
a myslisz ze dermatolog to cudotworca i jak do nigo pojdziesz to odrazu bedziesz wyleczony? Oni wedlug mnie nic nie poradza, tylko eksperymentuja na twarzy z coraz innymi preparatami.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 7776 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 40781
fajnie napisane..
Podstawowe info na temat trądziku

Mam przyjazną materie i jem węglowodany

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 0
A'propos maki w diecie odkąd wyeliminowałem całkowicie mąkę z mojego jadłospisu i zastąpiłem ją tylko pełnoziarnistymi produktami jest spoko. Naprawdę
Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 7776 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 40781
po kiego to odświeżasz..?

Mam przyjazną materie i jem węglowodany

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 157 Napisanych postów 10921 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 43675
proszę nie odświeżać bo będzie ban
wchodzi sobie loguje się zero tematów przeczytanych i będzie bałaganił
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 5 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 33
Jezu, jak sobie przypomnę czasy kiedy musiałem męczyć się z trądzikiem. Nawet już nie wiem ile mi to zajęło czasu. Czasu który mógłbym spędzić na coś ciekawszego. Ale cieszę się, że znajomy mi podsunął ebooka, w którym jest konkretnie opisane jak pozbyć się trądziku. Bez lipy i ściemy. Na mnie zadziałało i z tego co tam piszą, działa na wszystkich.
http://www.technologiezdrowia.pl/produkt/pozbadz-sie-tradziku 
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trądzik - make up

Następny temat

CIĄGŁY BÓL MIĘŚNIA

Wiecej