SFD.pl Zdrowie i Uroda

Dodaj odpowiedź

Tomografia

Wysłana -
Cześć. Czy poddając się tomografi należy zgodzić się na podanie środka kontrastowego? Słyszałem opinię że wywiera on negatywny wpływ? Proszę o opinie
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Ciebie zainteresować:

Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów?

sylwia i emil Indywidualne plany dietetyczne i treningowe Sprawdź więcej
Wysłana -
Zależy czego ma to być tomografia?

W niektórych przypadkach zastosowanie kontrastu jest wręcz wskazane np przy nowotworach, gdzie nie podanie kontrastu i przeprowadzenie badania da jedynie wynik poglądowy/wybiórczy.

Jeśli lekarz/osoba wykonująca uzna, że przeprowadzenie badania bez kontrastu będzie bezowocne, może go nie wykonać, lub wykonać ale ze szkodą dla Ciebie bo nie otrzymasz 100% wyniku, co może przełożyć się na diagnozę i ewentualne póżniejsze leczenie!

Odnośnie działań nieporządanych - jeśli ktoś jest uczulony na dany kontrast (dokładnie nie pamiętam, ale jest bodajże kilka rodzajów) - mogą wystapić jakieś objawy - jak np w urografii - na uropolinę narzeka wiekszość pacjentów, a na ultravist już nie!

Na badanie możesz pójść z własnym kupionym kontrastem.

Jeśli Masz mieć wykonywaną tomografię głowy, zrezygnuj i wybierz rezonans magnetyczny.
Wysłana -
To ma być tomografia głowy. Dlaczego mam zrezygnować?
Wysłana -
Ponieważ jest to badanie radiologiczne, czyli przy użyciu promieni rentgenowskich, które działają niekorzystnie na organizm człowieka.

Rtg można wykonywać średnio co 6-12 miesięcy (trwa kilka sekund), tzn bezpieczniej jest je wykonywać w takich odstępach - a w przypadku tomografii człowiek narażony jest na promieniowanie w zależności od rodzaju badania od minimum kilkunastu minut!

A głowa jest najbardziej narażoną częścią ciała w przypadku tego badania - szczególnie cierpią na tym oczy!

Rezonans poprostu jest bezpieczniejszy bo nie działa na zasadzie otwartego promieniowania, a na zasadzie fal magnetycznych.

Jeśli Masz możliwość wyboru - wybierz rezonans - jeśli nie lub lekarza chce wynik z tego badania trudno.
Wysłana -
krzykacz jak bedziesz miał chwilkę to wyjaśnij mi dlaczego mam się nie poddawać tomografii głowy bo ja w tym temacie jestem zielony. Pozdrawiam
Wysłana -
Właśnie nie mam możliwości wyboru
Wysłana -
Krzykacz, a dlaczego niby ma wybrac MR? MR ma o wiele wiekszy wplyw na UN niz CT! I nieco przesadzasz z tym kontrastem- jesli chlopak jest zdrowy i nieuczulony po prostu go wysika. Mialam robione zarowno MR jak i CT wiele razy, wiec wiem, o czym mowie.
BTW- wielki optymista z ciebie jesli myslisz, ze mozna sobie wybierac miedzy CT a MR...
Wysłana -
Tzn nie umrzesz od tego badania - najporściej rzecz ujmując idzie o to, że rozkład "utylizacja kolokwialnie ujmując) promieniowania którym Cię potraktowano (a w przypadku tego badania jest ono dużo wyższe niż w przypadku rtg) potrwa nawet kilka lat!

Martucca:

Co do Mojego optymizmu - Ja Mogę, a dla zainteresowanego pisałem jeśli może!

"I nieco przesadzasz z tym kontrastem- jesli chlopak jest zdrowy i nieuczulony po prostu go wysika" - Odnośnie działań nieporządanych - jeśli ktoś jest uczulony na dany kontrast (dokładnie nie pamiętam, ale jest bodajże kilka rodzajów) - mogą wystapić jakieś objawy - jak np w urografii - na uropolinę narzeka wiekszość pacjentów, a na ultravist już nie! - czytaj uważnie

"Krzykacz, a dlaczego niby ma wybrac MR"
- Rezonans poprostu jest bezpieczniejszy bo nie działa na zasadzie otwartego promieniowania, a na zasadzie fal magnetycznych. & początek tej wypowiedzi

Zmieniony przez - krzykacz w dniu 2007-03-16 15:23:19
Wysłana -
Z mojego osobistego doswiadczenia wynika, ze do dokladnego MR glowy trzeba uzyc kontrastu.
A tak w ogole to zastanawiam sie, po co ta dyskusja w ogole? Lekarze chyba najlepiej wiedza co maja robic, nie?

BTW- moim przypadku zawsze jest tak, ze najpierw CT, potem MR
Wysłana -
"Z mojego osobistego doswiadczenia wynika, ze do dokladnego MR glowy trzeba uzyc kontrastu" - "Jeśli lekarz/osoba wykonująca uzna, że przeprowadzenie badania bez kontrastu będzie bezowocne, może go nie wykonać, lub wykonać ale ze szkodą dla Ciebie bo nie otrzymasz 100% wyniku, co może przełożyć się na diagnozę i ewentualne póżniejsze leczenie"!

Nie wszyscy lekarze to maszyny, zawsze istnieje możliwość konwersacji i zadawania pytań odnośnie tego co jest lepszym rozwiązaniem, i co najważniejsze uzyskania satysfakcjonującej Nas odpowiedzi

Dysksja jest podstawą bytu
Wysłana -
Ech, Krzykacz, twarda z Ciebie sztuka w dyskusji- musze przyznac
SOG za wiedze i bycie up-to-date
Strona 1 z 3
Dodaj odpowiedź