SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Fizjologia snu

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 6634

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 530 Wiek 40 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 3905
Ogólnie rzecz biorąc zjawisko snu nie jest jeszcze rozpoznane na tyle, żeby można je było dokładnie opisać od strony fizjologicznej. Wiadomo jest, że związki chemiczne rządzące dwiema podstawowymi fazami snu tzw. snem głębokim i snem paradoksalnym wydzielane są przez pewne obszary pnia mózgu. Pień mózgu jest najstarszą jego częścią zarządzającą takimi zasadniczymi czynnościami, jak oddychanie czy praca serca. Jednak nie ma zgodności co do tego, które konkretnie obszary w jaki sposób współdziałają w tym procesie. Na dobrą sprawę nie wiadomo co naprawdę dzieje się w mózgu podczas snu głębokiego, ponieważ jakiekolwiek wnioski można wysnuwać tylko na podstawie pomiarów. Wdzięczniejszym tematem do badań jest sen paradoksalny, bo czynność psychiczna umysłu może być relacjonowana przez... Pomiar aktywności elektrycznej mózgu dokonywany przy pomocy urządzenia zwanego Elektroencefalografem wykazuje , że fale emitowane przez mózg zmieniają się co do częstotliwości i amplitudy w charakterystyczny sposób. W interesującym nas zakresie dotyczącym snu, zapis EEG został dla wygody podzielony przez badaczy na cztery fazy. Mózg osoby znajdującej się w stanie głębokiego relaksu emituje fale alfa (8 - 12 drgań/sek.).






Stan czuwania (rytm beta)





Relaks z zamkniętymi oczami (rytm alfa)
Po zapadnięciu w sen częstotliwość drgań spada. Jest to faza 1, tzw. lekki sen. Charakteryzuje się ona niskonapięciową asynchroniczną, chwilami regularną aktywnością o częstotliwości ok. 4 - 6 drgań/sek.




Faza 1
Faza 2 zaczyna się po upływie stosunkowo krótkiego czasu - od kilku sekund do kilku minut. Na wykresie pojawiają się wrzecionowate fragmenty o częstotliwości 13 - 15 drgań/sek i pojedyncze piki o dość wysokiej amplitudzie. zwane K - complex.




Faza 2
Wraz z pojawieniem się fal delta ( wysokonapięciowa aktywność o częstotliwości 0.5 - 2.5 drgań/sek ) następuje faza 3.




Faza 3
W fazie 4 fale delta zajmują większą częćś zapisu EEG. Te cztery fazy obejmują to, co nazywa się snem głębokim lub fazą NREM (z angielskiego : Non Rapid Eye Movement).




Faza 4
W ciągu nocy około czterech, pięciu razy następuje tzw. wynurzenie" z fazy 2, 3, 4 do stanu podobnego do fazy 1. Osoby budzone w tym czasie w 60 - 90 % oświadczają, że właśnie co? im się ?śniło. Stan ten różni się od pozostałych faz tak znacznie, że traktuje się go odrębnie od reszty snu i określa jako fazę REM. Jest to skrót od angielskiej nazwy Rapid Eye Movement, co oznacza szybkie ruchy gałek ocznych, które to zjawisko ma miejsce w tej właśnie fazie.




Faza REM

Amplituda obrazu graficznego ruchów gałek ocznych zapisywanego przy pomocy EOG (elektrookulogram) wskazuje czy śpiący bierze czynny udział w akcji snu ( wysoka amplituda), czy też jest tylko obserwatorem" (niska amplituda). Najczęściej ?śpiący wchodzi w tę fazę 4 - 5 razy w ciągu nocy niezależnie od tego, czy pamięta potem treść snu czy nie. Zajmuje ona nieco ponad 20 % ogólnego czasu snu (u niemowląt ok. 50 %, z wiekiem czas ten się zmniejsza). W czasie jej trwania występują znaczne nieregularności pulsu, ciśnienia, rytmu pracy serca, wzrasta aktywność autonomicznego układu nerwowego, oddech jest nierówny, obserwuje się skurcze niektórych grup mięśni. Wykres EEG oprócz podobieństwa do fazy 1 NREM, rejestruje fale beta, które są charakterystyczne dla okresu czuwania. Stąd fazę REM nazywa się również snem paradoksalnym. Pierwsze wynurzenie" pojawia się ok. 70 - 120 min po zaśnięciu. Wiadomo, że bodące zewnętrzne, takie jak dźwięki, lekkie dotknięcia mogą być na bieżąco wkomponowywane w treść snu, o ile mają miejsce podczas fazy REM. Nie mogą one jednak zapoczątkować marzenia sennego, jeżeli ono akurat nie trwa. Przeważająca część snu obejmuje doświadczenia wizualne. Doświadczenia akustyczne pojawiają się w 40 - 50 %, inne zmysły mają tu tylko niewielki procentowo udział. Większość snów występuje w postaci krótkich, zmieniających się scen. Niektóre jednak są dłuższe, a kolejne fragmenty wiążą się w obszerniejszą wypowiedz?. Obecność fazy REM daje się stwierdzić również u niektórych gatunków zwierząt . Na przykład ssaki wykazują w tym czasie aktywność kory mózgowej, która u człowieka odpowiadałaby przeżywaniu doświadczeń wizualnych co świadczy o tym , że mogą one śnić . Pomiary wskazują jednak, że faza ta u zwierząt jest znacznie krótsza i uboższa.

Kitesurfing THE BEST

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 9203 Wiek 43 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 29034
SzOGun dla Ciebie

http://www.smoczyjezdzcy.pl - Smoczy Jeźdźcy - darmowa gra MMORPG w przeglądarce - polecam!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Clever_eva MISS SFD
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1634 Wiek 25 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 15601
funfastyczny zrtykul
sogaczek
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Codziennie tabletki-czy nie zaszkodzi??

Następny temat

Sciagniety gips Pytanie!!

WHEY premium