SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

kręgosłup to czy mięśnie?

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 7272

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 306 Wiek 50 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 640
to tyle odemnie



Jak skutecznie zapobiegać bólom kręgosłupa?
ZESPÓŁ BÓLOWY DOLNEGO ODCINKA KRĘGOSŁUPA
PORADNIK PRAKTYCZNY DLA PACJENTA
Warszawa 2002


Dlaczego boli kręgosłup?

Na przełomie ostatnich lat zauważono, iż liczba chorych z zespołem bólowym dolnego (lędźwiowego) odcinka kręgosłupa wzrasta w zastraszającym tempie.
Choroby kręgosłupa, np. zmiany zwyrodnieniowe kręgów czy choroba krążka międzykręgowego, w dużym stopniu zależą od nas samych. Spowodowane są one prowadzeniem niehigienicznego trybu życia oraz brakiem dbałości o kręgosłup aż do momentu wystąpienia pierwszych objawów choroby, pierwszego bólu.
Żyjemy za szybko. Najwięcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej: w pracy za biurkiem, przy komputerze, w samochodzie. Nawet gdy, jak każe moda, zdecydujemy się na ćwiczenia w klubie fitness lub na siłowni, robimy to bez zastanowienia, odpowiedniego przygotowania i porady u lekarza specjalisty. To wszystko ma olbrzymi wpływ na stan naszego kręgosłupa.
Prawie wszystkie schorzenia kręgosłupa, bez względu na ich pochodzenie, są możliwe do uniknięcia lub wyleczenia, jeżeli tylko dopasujemy swój tryb życia do zaleceń specjalisty i będziemy stosować odpowiednią dla nas profilaktykę.
Materiał, który przygotowaliśmy dla Państwa, został starannie opracowany w oparciu o wieloletnie doświadczenia specjalistów w dziedzinie rehabilitacji. Celowo przedstawiono kilka nieprawidłowych pozycji, chętnie przyjmowanych w codziennym życiu. Równocześnie pokazano te same czynności wykonywane prawidłowo bez uszczerbku dla kręgosłupa.
Zwracamy uwagę, że nieodpowiednie zastosowanie przedstawionych wybranych ćwiczeń może wywołać ból. Dlatego apelujemy, aby w takich przypadkach konsultować się ze specjalistą ortopedą lub magistrem rehabilitacji.
Poradnik ten ma pomóc Państwu w unikaniu sytuacji wywołujących ból i sprowokować do zmiany niezdrowego trybu życia.


Zapobieganie postępowi procesu chorobowego w bólach krzyża.
Profilaktyka i leczenie

Znaczna część pacjentów z bólami dolnego odcinka kręgosłupa kwalifikuje się do leczenia bezoperacyjnego, przy czym leczenie to w dużej części podjąć może sam chory. Celem leczenia jest uwolnienie chorego od dokuczliwych dolegliwości ograniczających korzystanie ze sportu i zajęć rekreacyjnych, zaburzających pracę zawodową czy wręcz uprzykrzających codzienne życie. Ma ono również zapobiec występowaniu ostrych rzutów choroby i związanym z nimi cierpieniom oraz przykuciu chorego do łóżka.
W codziennym życiu -- podczas zajęć domowych, w pracy zawodowej itp. -- zapominamy o przyjęciu prawidłowej postawy, chroniącej kręgosłup przed przeciążeniem. Zmieniając w prosty sposób ustawienie ciała, możemy unikać problemów z kręgosłupem. Ilustrują to zdjęcia przedstawione na stronach 4--9.
Na stronach 10--19 przedstawiamy przykładowe ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy, a przez to zapobiegające występowaniu stanów bólowych kręgosłupa. Wskazane jest codzienne wykonywanie co najmniej 10 wybranych ćwiczeń (nie więcej niż 8 powtórzeń każdego) przez około 20 minut.
Wprzypadku kiedy ból pojawi się w trakcie wykonywania ćwiczeń, należy je przerwać. Każdy ból kręgosłupa o niewyjaśnionej przyczynie wymaga konsultacji lekarza. ĺwiczenia nie mogą być wykonywane w ostrej fazie choroby oraz bezpośrednio po zabiegu operacyjnym (dyskopatie). W tym okresie zalecane jest jedynie leżenie w łóżku i przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Przeciwwskazaniem do ćwiczeń są również obciążenia kardiologiczne (np. choroba wieńcowa) lub internistyczne.
cały artykół
http://www.b-ms.pl/zdrowie/bolkregoslupa.php
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 7 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 182
mam pytanie głównie do xxxxa, ale innych rowniez prosze o informacje.

tez cos podobnego zlapalem, podczas przysiadów delikatne jakby ukłucie, po odstawieniu ciezaru czulem niewielki ból w posladku przy kosci krzyzowej nasilajacy sie przu ruchach, poznie rozwinął sie i promieniował na biodro z mrowieniem w udzie, tak ze pozniej chodzic nie moglem za bardzo. mialem kiedys takie bóle ale z mniejszym nasileniem. wizyta u lekarza ogólnego, dostalem zastrzyki z wit B6 i przeciwzapalne i przeciwbólowe, oraz pani powidziala ze jak sie nie polepszy po tym to dopiero wizyta u otropedy, a skierowania na rezonans nie da bo to drogie badanie i nie ma potrzeby na razie, bomoze to tylko staw krzyżowo-biodrowy.
wiec pytanie, czy powinienem sie domagac skierowania do ortopedy, oraz na rezonans magnetyczny czy inne badania, jak dlugo sie czeka na takie badania? czy moze we wlasnym zakresie zrobic rezonans, zalezy oczywiscie ile to kosztuje.. i czy warto isc do dobrego fizjoterapeuty-chiropraktyka?

pozdrawiam
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dziwny kał :(

Następny temat

laserowa korekcja wzroku

WHEY premium