SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Tłuszcz (spożywczy)

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 2464

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 169 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 1843
Tłuszcz spożywczy


Zasady dietetyki zalecają, aby Amerykanie przyjmowali nie więcej niż 30% kalorii w postaci tłuszczu. Co więcej, szybko rosnąca masa dowodów wskazuje, że spożycie tłuszczów powinno pokrywać znacznie mniej niż 30% zapotrzebowania na kalorie, a optymalny jest 15-20-procentowy ich udział. Poradnik żywienia na codzień tymczasem zaleca konsumpcję znacznie przekraczającą 30%.

a. Tłuszcze a nowotwory
Diety wysokotłuszczowe związane są ze wzrostem ryzyka zachorowań na nowotwory sutka, okrężnicy i prostaty. Prowadzone na całym świecie badania wykazują, że wskaźnik śmiertelności wskutek nowotworu piersi i okrężnicy jest związany z wielkością spożycia tłuszczów na osobę (Lane, 1987). Aczkolwiek tradycyjne społeczności Japończyków mają niską zachorowalność na nowotwory piersi, to Japonki, które wyemigrowały do Stanów Zjednoczonych, mają zachorowalność na nowotwór piersi podobną do kobiet amerykańskich. Badania wskazują, że w grę wchodzi wysoki poziom spożycia tłuszczów. A ponieważ Japonia coraz bardziej upodabnia się do Zachodu, przyjmuje też sposób odżywiania się, w którym zawartość tłuszczu w diecie zbliżona jest do typowej dla diety amerykańskiej - stąd stały wzrost zachorowalności na nowotwór okrężnicy (Minowa, 1983).

Przeprowadzone w 30. krajach badania porównawcze wykazują, że wysokość spożycia tłuszczów pochodzących z mięsa i nabiału ma znacznie większy wpływ na zachorowalność na nowotwór piersi niż poziom spożycia tłuszczów roślinnych. Spostrzeżenie to okazuje się też słuszne w przypadku nowotworu okrężnicy (Willet, 1990).

Wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki jest związane ze zwiększonym ryzykiem zapadalności na nowotwór piersi. W krajach, gdzie dominującą jest dieta oparta na pokarmach roślinnych, pokwitanie występuje o kilka lat później, niż w USA. Kraje te mają też niższy wskaźnik zapadalności na nowotwór piersi. W Japonii, gdzie stale obserwuje się obniżenie wieku dojrzewania, sposobowi odżywiania upodabniającemu się do zachodniego towarzyszy wzrastający wskaźnik zapadalności na nowotwór piersi (Kagawa, 1978).

Szeroko zakrojone badania nad rakiem piersi wśród kobiet karmiących, ujawniły, że nie ma różnicy w częstości zachorowań między tymi, u których tłuszcz w diecie dostarcza 32%, a tymi, u których tłuszcz dostarcza 44% kalorii, aczkolwiek badania dotyczyły tylko 4-letniego okresu (Willet, 1987). Inne badania również wskazują, że aby można było zaobserwować pozytywne działanie zapobiegawcze diety, pobór kalorii z tłuszczów musi być znacznie mniejszy, niż 32%. Tradycyjna japońska dieta, wiązana powszechnie z niską zapadalnością Japończyków na nowotwory piersi okrężnicy, zawierała od 10 do 15% tłuszczów. Wydaje się, że istnieje jakiś poziom progowy w zapobieganiu nowotworom przez niskotłuszczową dietę i ta wartość progowa zdaje się być bliższa 20% niż 30%. Najnowszy raport, dotyczący zdrowia i odżywiania, sporządzony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) sugeruje, że spożycie tłuszczów powinno stanowić poniżej 20% poboru kalorii, by można było zaobserwować efekty zapobiegawcze (World Health Organization, 1990).

b. Tłuszcze a choroby serca
Dobrze udowodniony jest związek spożywanych tłuszczów z miażdżycą. W populacjach, gdzie wskaźnik zapadalności na choroby serca jest niski, również spożycie tłuszczów jest bardzo niskie. Tej obserwacji dokonano już w początkach XX wieku, a potwierdzono po II wojnie światowej. Badacze zauważyli, że śmiertelność z powodu choroby niedokrwiennej serca obniżyła się dramatycznie w Skandynawii, gdzie podczas wojny wystąpił niedostatek mięsa, jaj i produktów mlecznych (Biorck, 1956).

Badania prowadzone na Adwentystach Dnia Siódmego pokazały, że konsumpcja mięsa jest związana ze śmiertelnością z powodu chorób serca, i że im więcej zjada się mięsa, tym większe ryzyko (Snowdon, 1984). Mięso, 2% mleko i pełnomleczne produkty oraz jaja - wszystkie są bogate w tłuszcze nasycone.

Framingham Heart Study ustaliło zależność między ilością cholesterolu w surowicy krwi a ryzykiem zachorowania na chorobę wieńcową (Dawber, 1957). Według Krajowego Programu Edukacji nt. Cholesterolu (the National Cholesterol Education Program, NCEP, 1989) tłuszcze nasycone podnoszą poziom cholesterolu w krwi bardziej niż jakikolwiek czynnik dietetyczny. Głównymi źródłami tłuszczów nasyconych jest żywność pochodzenia zwierzęcego, oleje utwardzane i oleje wytwarzane z roślin tropikalnych. Amerykańskie Towarzystwo ds. Chorób Serca (American Heart Association) wraz z NCEP zalecają ogólne zmniejszenie spożycia tłuszczów, by w efekcie obniżyć spożycie tłuszczów nasyconych, co pomaga w kontrolowaniu ciężaru ciała i zarazem zmniejsza ryzyko chorób serca. Zalecane ograniczenie spożycia tłuszczów do 30% spożywanych kalorii nie wydaje się wystarczające. W krajach, gdzie obserwuje się niski wskaźnik zapadalności na choroby serca, poziom spożycia tłuszczów jest znacznie niższy niż 30%. Niepełne jeszcze dane zdają się wskazywać, że dieta, w której spożycie tłuszczów nie przekracza 30% zapotrzebowania kalorycznego, może zwolnić postęp miażdżycy niektórych osób, ale go nie zatrzyma, ani też nie jest w stanie wywołać procesu zdrowienia u większości ludzi.

c. Tłuszcze a otyłość
Diety wysokotłuszczowe są związane z podwyższonym ryzykiem otyłości. Aczkolwiek wysoka kaloryczność tłuszczu jest jednym z powodów tej zależności, mogą istnieć również i inne przyczyny. Według Komitetu ds. Wyżywienia i Potrzeb Człowieka Senatu USA (the Select Committee on Nutrition and Human Needs of the U.S. Senate, 1977), w roku 1976 tłuszcze dostarczały o 31% kalorii więcej, niż w roku 1910, podczas gdy całkowite spożycie kalorii zmalało. Tym zmianom towarzyszył wzrost częstości otyłości. Jak wykazały badania kliniczne, istnieje znacznie silniejszy związek pomiędzy otyłością a spożyciem tłuszczu, niż między otyłością a spożyciem kalorii (Romieu, 1988; Dreon, 1988). Badania sugerują, że wydajność, z jaką spożywany tłuszcz przekształca się w tkankę tłuszczową jest tu znacznie istotniejsza, niż aktualna kaloryczność tłuszczu.
http://www.zb.eco.pl/bzb/25/problemy.htm

Zmieniony przez - indus w dniu 2004-07-25 11:05:38
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
było kiedyś ale sog

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jaki mam robic Aerobic??

Następny temat

Białko (w diecie a zdrowie)

WHEY premium