SFD.pl NUTRIFARM&OLIMP

Dodaj odpowiedź

Tauryna- niejasności...

Wysłana -
"W mózgu tauryna oddziałuje na dwa ośrodki. Serotoninergiczny, w którym impulsy przekazywane są przez neurotransmiter - serotoninę i gabaergiczny, zależny od gamaaminomaślanu - GABA.
Wcześniej wskazywano, jako podstawowy mechanizm psychoaktywacji, hamujący wpływ tauryny na serotoninę, gdyż przekaźnik ten odpowiada za relaksację, więc jego hamowanie może przedłużać aktywność. Jednak obecnie, częściej mówi się o wpływie tauryny na układ gabaergiczny, gdyż to wyraźniej tłumaczy jej oryginalny, ośrodkowy efekt działania."

W powyższym fragmencie artykułu Sławka jest napisane, że tauryna zmniejsza wydzielanie serotoniny- a przecież jest ona również potrzebna dla nszego dobrego samopoczucia...więc rozumiem, że w czasie przyjnowania tego supa możemy mieć gorszy nastrój...

A co do wpływu tauryny na hgh- może już są jakieś badania potwierdzające? Zastanawia mnie to, że jeśli dzięki taurynie wydziela się insulina- antagonista hgh więc jak to wpłynie na jego poziom (somki)? Będzie on taki jak by nic nie brać? Czy jednak jakoś tauryna też go podwyższa jak pisze w Sławek w jednej z części powyższego arta?

Jak zwykle zamieszałem hehe
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Ciebie zainteresować:

Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów?

sylwia i emil Indywidualne plany dietetyczne i treningowe Sprawdź więcej
Wysłana -
serotonina w nadmiarze powodooje ospalosc, przymulenie. Dodatkowo ona jest syntezowana z ACTH jak kortyzol wiec jej wysoki poziom idzie w parze najczesciej z wysokim poziomem kortyzolu. Wiec wazne jest zmniiejszenie jej poziomu.

Co do wplywu na GH to raczej nie ma takiego. Tauryna z tego co kiedys widzialem bardziej sama ma dzialanie takie jak insulina niz pobudza jej receptory. Zmniejsza poziom cukru zaroowno w proboowce jak i w organizmach zywych, niestety badan nie moge wrzucic, bo czytalem to dosc dawno i nie pamietam zroodel. Wiec raczej wiekszego wplywu na poziom GH nie bedzie.

Poczekaj na tez na Sławka

pozdrawiam
Wysłana -
Na tej samej zasadzie wlasnie dziala bcaa, iz zmniejsza poziom seretoniny i dlatego lepiej sie cwiczy na treningach.

Wplyw na hgh moze ma jakis, ale raczej znikomy ;)
Wysłana -
Serotonina jest neuroprzekaźnikim bardzo wszechstronnie działajacym w o.u.n. Posiada ona bardzo wiele różnych dla siebie receptorów, stad jej działanie nie jest jednoznacznie okreslone. Stwierdzenie, ze niski poziom serotoniny wpływa na pogorszenie nastroju, a jej zwiekszony poziom zwiększa stan aktywacji jest dość znacznym uproszczeniem.
Na ogół serotoninę uważa sie za neuroprzekaźnik o działaniu hamującym czynności o.u.n. Bierze ona udział przede wszystkim w procesach zwiazanych z reakcjami emocjonalnymi, zachowaniem, samopoczuciem, regulacja temperatury, kontrolą niektórych hormonów, itp. Przy niskim poziomie serotoniny lub spadkiem jej aktywności nasilaja sie m.in. stany depresyjne. Jednak również jej zwiększony poziom moze przyczyniac sie do pogorszenia nastroju wywołując stany psychozy czy zachowania maniakalne. Z tego typu przypadkami mamy najczęściej do czynienia jeżeli w wyniku zaistniałych dysfunkcji w o.u.n. poziom serotoniny utrzymywany jest na zbyt dużym poziomie przez dłuższy cały czas. Własciwie za stany psychozy czy maniactwa nie odpowiada nawet tyle zbyt wysoki poziom serotoniny co jej spaczone przemiany, w wyniku których powstaja szkodliwe pochodne metylowe tego neuroprzekażnika. Zwiększony poziom serotoniny, utrzymywany przez dłuzszy czas jest wiec bardzo niebezpieczny. Znam osobiście przykład 19-letniej dziewczyny, która boryka sie z tym problemem. W wyniku zaburzeń w ukłądzie serotoninowym boryka się ona z dosć cieżką odmianą psychozy maniakalno-depresyjnej. Na swoim koncie ma już trzy nieudane próby samobójstwa, mimo że jest osobą niezwykle uzdolnioną o bardzo wysokim ilorazie IQ. Ale z tego typu przypadkami mamy do czynienia tylko wówczas jeżeli układ serotoninowy jest zaburzony przez dłuższy czas.
Ale możemy również spróbowac zastanowic sie nad próbą chwilowego, kontrolowanego sterowania poziomem serotoniny, np wykorzystujac do tego techniki żywieniowe czy suplementacyjne. W pewnych okolicznościach może nam zależec na podwyzszeniu poziomu tego neuroprzekaźnika (np. przed snem, gdyz działa on uspokajajaco) lub na obniżeniu (np. w celu zwiekszenia zdolnosci wysiłkowych, gdyż zależy nam na aktywacji psychoruchowej)
W czasie pracy mieśniowej mamy najczęściej do czynienia ze zbyt dużym wzrostem poziomu serotoniny. Jeżeli wysiłek trwa krótko nie ma żadnego problemu. Jeżeli jednak przedłuża sie w czasie (dyscypliny wytrzymałosciowe) może to osłabiać zdolności wysiłkowe. Podawanie zatem substancji obniżajacych poziom serotoniny (np. tauryny, BCAA) może wpływać na przywrócenie prawidłowej równowagi w układzie serotoninowym i tym samym wydłużyc pracę mieśniowa. Tauryna wpływając na obniżenie poziomu serotoniny, może w istotny sposób przyczyniać sie do oddalenia zmęczenia fizycznego i psychicznego.
Wysłana -
hmmm....dzięki...a co z tym HGH ?
Wysłana -
temat sprzed ponad dekady, ale odswieze i zapytam sie o wplyw tauryny na uklad dopaminergiczny - czy tauryna obniza poziom dopaminy? czy branie tauryny z tyrozyna jest wiec nie najlepsza opcja, jesli tauryn hamuje wydzielanie dopaminy ?
Wysłana -
Mówiąc szczerze - to nie pamiętam relacji zachodzących pomiędzy tauryną a dopaminą. Później to sprawdzę i coś napiszę...
Wysłana -
Badania pokazują, że tauryna raczej zwiększa poziom dopaminy w mózgu:

http://link.springer.com/article/10.1007/BF00495544 
Wysłana -
tauryna obniza serotonine
Strona 1 z 1
Dodaj odpowiedź