SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Tatar i możliwe wariacje

temat działu:

Kuchnia SFD

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 8388

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 77 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 814
Hej, nie znalazłem tu przepisu na tatara więc wrzucę przepis na bazę + możliwe wariacje dodatków. Przepis z netu.

Czas przygotowania 20 min.

Przepisów na befsztyk tatarski, czyli popularnego tatara jest tyle, ilu szefów kuchni. Najważniejsze w dobrym tatarze jest mięso.



Tego robiłem osobiście: mięsko, sól, pieprz, oliwa, korniszony, grzybki marynowane, musztarda ostra, zioła prowansalskie, maggi - wyszło pycha

Co jest koniecznie potrzebne:

- 250g mielonego mięsa wołowego (najlepiej polędwicy);
- sól i pieprz do smaku;
- żółtko jaja;
- cebula ile kto lubi (może być biała);
- średnia miska, łyżka, ostry nóż, deska do krojenia.

Do mięsa dodajemy odrobinę soli i najlepiej świeżo mielonego pieprzu czarnego. Jaja dodajemy w zależności od tego, jak chcemy podać danie. Cebulę szatkujemy dość drobno, ja ścieram na grubej tarce.

Dodatki, które sami możemy dobrać:
- pół łyżki oliwy z oliwek;
- pół łyżki kaparów;
- min 2 korniszony
- grzyby marynowane;
- natka pietruszki;
- 1 łyżki majonezu;
- przyprawa maggi lub sos Worcestershire;
- ostry sos (taki jak Tabasco) lub siekana papryka;
- sardynki w oleju z puszki;
- 1 niewielki filet anchois;
- musztarda (Dijon lub Sarepska);
- 1/4 kieliszka sherry;
- 1/4łyżki soku z cytryny;
- kilka zielonych oliwek.

Do tatara zawsze dodajemy cebulę. Do naszej decyzji pozostaje jedynie, czy chcemy wymieszać ją z mięsem w fazie przygotowania, czy podać osobno, by każdy sam dobrał i wymieszał dodatki. To samo tyczy się pozostałych składników za wyjątkiem soli i pieprzu (wstępnie mięso zawsze lekko przyprawiamy).

Najczęściej, w fazie przygotowania, do mięsa dodajemy cebulę (pozostawiając jej cześć do dekoracji i samodzielnego dodania), część korniszonów lub grzybów, odrobinę musztardy. Gdy do dania zamierzamy podać sardynki wraz z olejem, to nie dodajemy wcześniej do mięsa oliwy.

Znając gusta naszych gości możemy wcześniej wymieszać odpowiadające im składniki. Jeśli nie jesteśmy pewni ich preferencji, lepiej zaserwować je osobno. Nie wszyscy miłośnicy tatara lubią sos Worcestershire i maggi lub ostre Tabasco, nie każdy dodaje do befsztyka tatarskiego majonez (w Polsce to wręcz rzadkość), niektórzy nie przepadają za smakiem anchois i kaparów. Dlatego tatar jest bardzo bezpieczną potrawą o ile zdecydujemy się podać większość dodatków obok porcji mięsa. Każdy sam będzie mógł skomponować sobie danie według własnych upodobań. Wtedy też będziemy mogli przekonać się, ile jest gustów i na ile sposobów można doprawić tę potrawę.

Przykładowy, gotowy tatar, przygotowany z części powyższych składników:
1. Mięso mieszamy z posiekaną cebulą (zostawiamy trochę do dekoracji) i 3 żółtkami;
2. Dodajemy oliwę z oliwek;
3. Dodajemy większość posiekanych korniszonów, kilka posiekanych grzybów i odrobinę ostrej musztardy;
4. Siekamy większość natki i dodajemy do mięsa;
5. Wszystko dokładnie mieszamy, dodajemy kilka kropel sosu Worcestershire, doprawiamy do smaku solą i pieprzem;
6. Mięso przekładamy na elegancki półmisek, wygładzamy powierzchnię tatara, a na jej środku robimy niewielkie wgłębienie. Delikatnie wlewamy w nie żółtko. Dookoła posypujemy pozostałą cebulką i korniszonami oraz dekorujemy gałązkami natki pietruszki.


a to jest pierwsza wersja jaką robiłem - podstawowa czyli mięsko, sól, pieprz, jajko, warzywa, cebula




Zmieniony przez - styx1 w dniu 2011-05-06 21:16:41
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 675 Wiek 46 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 5792
chlopak fajny przepis podal i dostal zyebi bo do regulaminu nie pasowalo. zarcie ma byc smaczne a nie regulaminowe:)

3 2 1 BooomBA
i życie staje się lepsze

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1087 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 13949
taaa. tak to jest jak się zer...żnie przepis z neta.... a gdzie b/t/w ?

***Nikt Nie mówił, że będzie Łatwo!***
*** W Treningu liczy się SYSTEMATYCZNOŚĆ!***
http://www.youtube.com/watch?v=_ieSbXFh6d4

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 77 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 814
jak się zerżnie dobry przepis i wyjdzie pyszne danie to jest ochota się tym podzielić,

b/t/w - ok, mówisz i masz

większości dodatków nie będę liczył bo wartość kaloryczna jest symboliczna raczej

za to baza (uwzględnia oliwę z oliwek 10g):
434 kcal
54 g białka
24 g tłuszczy
0 g węglowodanów


oczywiście należy uważać z majonezem bo w 100 g
jest 714 kcal: B1 / T79, W3 więc najlepiej go pominąć całkiem

oliwki: 100g
105 kcal: B1/ T11, W2,więc np. 25 g krzywdy nie zrobi

p.s. wyżej w opisie Przykładowy tatar ma być 1 żółtko


dodatki mają tylko poprawić walory smakowe więc taki posiłek 500 kcali nie powinien przekroczyć ale ja ponieważ lubię urozmaicenia wszelakie więc chętnie co jakiś czas takiego tatarka w różnych wariantach będę wcinał :)

myślę, spełniłem Twoje oczekiwania co ?

pzdr



Zmieniony przez - styx1 w dniu 2011-05-07 10:37:50
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1087 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 13949
myślę, spełniłem Twoje oczekiwania co ?...

ty nie masz spełniać moich oczekiwań.. tylko tych które sa w REGULAMINIE!

***Nikt Nie mówił, że będzie Łatwo!***
*** W Treningu liczy się SYSTEMATYCZNOŚĆ!***
http://www.youtube.com/watch?v=_ieSbXFh6d4

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 77 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 814
na prędko można znaleźć wiele przepisów co nie spełniają warunków regulaminu a mają sogi i jak się czyta to ma się ochotę zaraz lecieć do kuchni robić :)

no ale mój już spełnia ... :P

p.s. Twoim oczekiwaniem było abym dopasował treść do wymogu regulaminu czyż nie :) ...

dobra mniejsza z tym, mam nadz. że innym też posmakuje tak samo jak mi


pozdro
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 24 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 16502
Prawdziwego tatara robi sie z siekanego miesa, a nie z mielonego. ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 77 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 814
zależy od umiejętności i chęci :) .... dla przeciętnego zjadacza chle....a nie, chleba nie wolno ... heha tatara zmielone 2 lub 3 razy w maszynce też obleci ...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 45 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 427
Dobry przepis ;) ja od siebie dodał bym jeszcze czosnku

I Must Be Strong !

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Koniu151 Moderator
Ekspert
Szacuny 3035 Napisanych postów 51766 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 349858
niech już zostanie,
ładnie opracowane.

pzdr/

TRENER PERSONALNY/(PSYCHO)DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE.
KONTAKT: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 21 Napisanych postów 90 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1740
Bardzo dobry temat. Generalnie na forum jest chyba troche za duzo tematów o dodatkach żywieniowych (suplementach) a stanowczo za malo o prawdziwym, genialnie smacznym jedzeniu
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Koniu151 Moderator
Ekspert
Szacuny 3035 Napisanych postów 51766 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 349858
aha.

pzdr/

TRENER PERSONALNY/(PSYCHO)DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE.
KONTAKT: [email protected]

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Sernik

Następny temat

Chleb orkiszowy ala styx1

WHEY premium