SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Szkodliwość Siadów i MC na nasz kregosłup - dyskusja

temat działu:

Aktualności - Sporty Siłowe

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3356

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 304 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 10031
Pytanie proste ale tez trudne do wyjaśnienia - konkretnie:
Czy siady i MC z dużymi ciężarami 200kg+ przy zachowania prawidłowej techniki szkodzą na kręgosłup ? dlaczego tak ? dlaczego nie ?
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Senegroth POWERLIFTING
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 9543 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 61854
Dlatego na wstępie napisałem, że nie każdy się nadaje z powodu jakiś wrodzonych wad. I absolutnie nie chciałem Cię urazić, tyko stwierdziłem fakt, że 200% masy ciała to nie są jakieś bardzo duże ciężary dla kręgosłupa, nawet osoby niewytrenowanej. Poza tym mogłeś od razu napisać, że miałeś wadę kręgosłupa a nie zganiać wszystko na ciężary. Wspomniałeś jeszcze o zaniedbaniu stabiizatorów co też jest częstą przyczyna kontuzji. Ćwiczący, nadmiernie wykorzystują pas zakładając go do małych ciężarów(%CM), olewają trening brzucha lub źle go komponują skupiącaj się gównie na mięśniach prostych brzucha, zapominając o skosach, poprzecznych czy czworobocznych lędźwi. Dlatego w ramach profilaktyki wypada zrobić porządnie brzuch te 2-3x na tydzień. I jako porządnie nie mam na myśli 20 serii po XXXX powtórzeń, tyko przedział 6-12powt, 2-3 ćwiczenie, które poruszą każdą część naszych stabilizatorów.

Jako ciekawostkę mogę pokazać ćw mojego autorstwa wzmacniające praktycznie wszystkie stabilizatory tzw "obrotowe odejście". Zaznaczam jednak, że jest ono przeznaczone dla zaawansowanych zawodników z mocno rozbudowanymi stabilizatorami i dobrym ich czuciem. Przesadzenie z ciężarem, drobny błąd czy nieuwaga może prowadzić do poważnych kontuzji. Wymagana jest też trójka doświadczonych asekurantów.





Zmieniony przez - Senegroth w dniu 2012-02-07 12:29:02

Zmieniony przez - Senegroth w dniu 2012-02-07 12:30:04
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 163 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 2271
wg mnie na pewno ma to jakiś wpływ. wszystko zależy od tego czy Ty/inna osoba miała jakieś uwarunkowania do kontuzji np krzywy kręgosłup (ale na tyle że nie przeszkadzało Ci to przy mniejszym obciążeniu i tego nie odczuwałeś). z całą pewnością ćwiczenia na mniejszych ciężarach wzmacniają mięśnie otaczające kręgosłup. Ciężary 200+ to już raczej sport wyczynowy a jak to w sportach wyczynowych bywa - popełnisz jeden mały błąd i masz pozamiatane :)

Rymoholik O

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Senegroth POWERLIFTING
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 9543 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 61854
Przy zachowaniu prawidłowej techniki negatywne siły działające na kręgosłup są dużo mniejsze. Jeśli masz jakieś skrzywienia kręgosłupa to mogą się one pogłębiać(choć nie muszą), warto to skonsultować z lekarzem sportowym. Ogónie kręgosłup jest zbudowany tak, żeby amortyzować siły działające wzdłuż jego osi(przy prawidłowej technice głównie takie siły działają). Oczywiście wiadomo, że wszysto ma swoje limity i duże ciężary zmniejszają przestrzenie międzykręgowe i z czasem mogą pojawić się różnego rodzaju uciski na nerwy. Reasumując zawsze jest szansza, że na starość wyjdzie nam trening, chociaż w dzisiejszych czasach większość "seniorów" ma problemy z kręgosłupem z powodu mało aktywnego, siedzącego trybu życia. Na pewno systematyczne rozciąganie i treningi wzmocnią gorset mięsniowy i przycyznią się do minimalizowania negatywnych skutków takiego trybu życia.

PS dodam jeszcze, że ciężko określić kiogramami jakie ciężary są wzgędnie duże czy małe. Bardziej skłaniałbym się do %CM w przysiadzie czy ciągu. 200kg dla doświadczonego 3boisty z wyżej aktegorii nic nie waży na plecach a początującego bywalca siłowni dosłownie niszczy:)

Zmieniony przez - Senegroth w dniu 2012-02-05 19:07:32
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 304 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 10031
cieżary ok 70-80% maksa tak na 5-6 pow przy dobrej technice.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Senegroth POWERLIFTING
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 9543 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 61854
To raczje bezpieczny przedział ale nikt na forum nie zagwarantuje Ci, że kiedyś się nie posypiesz
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 69 Napisanych postów 4450 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 56524
panowie, w dzisiejszych czasach nawet powietrze szkodzi...

Bracia... czego dokonujemy za życia... odzwierciedla się w wieczności...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 29329 Napisanych postów 62810 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 902053
sport to zdrowie.

mi ts rozwalil kolana biodra lokiec barki i piersiowego a duzo dzwigac nie zdarzylem.

dziekuje dobranoc
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 442 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 41451
nie ts tylko sam sobie rozwaliłeś. Brak rozgrzewki, źle wykonywane (zła technika) ćwiczenia i o. A niektórzy najzwyczajniej w świecie nie nadają się do dźwigania ciężarów. Każdy jest inny.

Po prostu trzeba chcieć... Robić to z sercem, całym umysłem, całym ciałem zaangażować się w to co się robi i wtedy będą efekty

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 29329 Napisanych postów 62810 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 902053
tak patryk wiesz lepiej jak wygladaly moje rozgrzewki i treningi i zla technika mlody jestes szczaw, pozyjesz sam zobaczysz. zreszta nie jest to tylko moja opinia ale wielu zawodnikow jak i lekarza kadry polski ciezarowcow.kazdy ma kontuzje bez wzgledu na geny rozgrzewki i techniki choc wiadomo ze zla moze szybciej doprowadzic do urazu, rozchodzi sie tylko o kase na leczenie jeden ja ma i trenuje drugi nie i musi odpuscic.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 163 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 2271
hehe Mumin to ja to samo mógłbym powiedzieć o piłce nożnej. Skręciłem sobie kiedyś kostkę i do dzisiaj mnie boli i nie mam pełnej ruchomości. Sport jak każdy inny można trenować latami bez kontuzji lub z nieznacznymi kontuzjami ( przykład Jan Łuka, Olech ) a można się poskładać po kilku latach.

Rymoholik O

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 2344 Wiek 33 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 17221
Podpisuję się pod Muminem, sport to zdrowie

Siady i MC z ciężarem ponad 200% wagi ciała rozwaliły mi kręgosłup, także też dziękuję i dobranoc
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Posiłek i suplementacja około treningowa

Następny temat

XI OTWARTE MISTRZOSTWA HAJNÓWKI W WYCISKANIU SZTANGI LEŻĄC

WHEY premium