SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Strzela mi w kolanie??

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 68772

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 25 Napisanych postów 2191 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 20949
Witam od podan pol roku strzela mi w kolanie (chrupie) jaka jest tego przyczyna jak temu zapobiec??

A.C.A.B
Pomogłem ci daj soga
3

===>...::: mafia-kafary-sfd-pl :::...<===
_____________________________

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
bziubzius Moderator
Ekspert
Szacuny 4304 Napisanych postów 17985 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 282905
Strzelanie w kolanie to kolokwialne określenie dla kreptilacji w stawie kolanowym.
Strzelanie, chrupanie, przeskakiwanie w stawie kolanowym to dolegliwości, z którymi pacjenci bardzo często zgłaszają się do ortopedy.
Wynikać mogą one z przeciążenia aparatu mięśniowo-powięziowego lub wskazywać na powolne ścieranie się chrząstki szklistej.

Skąd bierze się strzelanie w stawie kolanowym?


Rzepka
Staw kolanowy składa się z trzech kości: udowej, piszczelowej oraz z rzepki.
Rzepka należy to tak zwanych trzeszczek. Trzeszczki powstają w wyniku kostnienia ścięgien lub innym mobilnych struktur.
Rzepka uzależniona jest w dużej mierze od mięśnia czworogłowego uda. Dzięki niemu jest ona w stanie utrzymać się w bloczku kości udowej, który stanowi pewnego rodzaju rynnę. Rzepka porusza się po niej w trakcie zginania i prostowania stawu kolanowego.
Mięsień czworogłowy składa się z czterech głów. Ważne by rozwijały się one równomiernie. Jeśli głowa przyśrodkowa mięśnia czworogłowego rozwinięta jest zbyt słabo/zanika, głowa boczna ściąga rzepkę do bocznej części bloczka udowego. Rzepka dociskana jest wówczas do kości udowej.
Rzepka ociera się wówczas o kość udową, szukając sobie miejsca przeskakuje i trzaska, strzela.
Może mieć to również związek z koślawieniem kolan. W przypadku ustawienia nóg w tak zwaną literę X.

Stany zwyrodnieniowe stawów
Inną przyczyną charakterystycznego trzeszczenia w stawach mogą być stany zwyrodnieniowe stawów.
Mogą pojawiać się w podeszłym wieku, ale również w wyniku rozwoju chorób autoimmunologicznych.
Zwyrodnienia stawów kolanowych dotykają co piątego Europejczyka. Są one najczęściej konsekwencją starzenia się organizmu.
Mogą jedna dotyczyć ludzi w różnym wieku. Mogą być następstwem nieleczonych urazów więzadeł czy łąkotek. Mogą być również następstwem chorób, najczęściej wiążą się z chorobami reumatycznymi oraz chorobami tarczycy.
Zwyrodnienia stawów dotykają również osoby z nadwagą, płaskostopiem, a także wadami postawy.

Przeciążenia aparatu mięśniowo-powięziowego
Wokół stawu kolanowego znajduje się wiele mięśni i powięzi mięśniowych, które odpowiadają za jego ruch i stabilizację. Jeśli w wyniku nadmiernej aktywności fizycznej lub urazu dojdzie do ich przeciążenia i nadmiernego napięcia, wpłynie to na ustawienie i tor ruchu rzepki. Może być to odczuwane jako chrupanie w kolanie. Może nawet pojawić się ból.
Nadmierne przeciążenia dotyczą bardzo często ludzi z nadwagą.

Wolne ciało w stawie
Może to być przykładowo kawałek oderwanej chrząstki stawowej. W tej sytuacji pojawia się jednak zazwyczaj również efekt blokowania w kolanie. Uniemożliwia on swobodne prostowanie i zginanie nogi w stawie kolanowym.

Pamiętaj, strzelające stawy wymagają konsultacji specjalisty.
Niezbędne jest określenie przyczyny powstawania trzasków w kolanie.
Lekarz na podstawie wywiadu, badań palpacyjnych i obrazowych postawi odpowiednią diagnozę i zaproponuje właściwą metodę leczenia.

Pamiętaj, że zbyt długo trwające trzaski w kolanie mogą powodować uszkodzenie chrząstki stawowej.

Na czym polega leczenie zachowawcze?
Dobór prawidłowego leczenia uzależniony jest od przyczyny powstawania trzasków w kolanach.
Leczenie zapobiegawcze polegać może na przyjmowaniu leków i suplementów, kinezyterapii oraz fizykoterapii.

Niekiedy niezbędne jest wykonanie zabiegu operacyjnego.

Leki i suplementy o działaniu przeciwzapalnym
Dzięki lekom przeciwzapalnym poprawia się metabolizm chrząstki stawowej. Działanie przeciwzapalne wykazuje m.in. kurkumina, czosnek oraz imbir. Warto włączyć te produkty do swojej diety.
Suplement, który może przyczynić się do zmniejszenia stanów zapalnych oraz poprawić stan naszych stawów to MSM.
MSM, czyli metylosulfonylometan lub inaczej metylosiarczan metanu, jest organicznym związkiem siarki.
Siarka zapewnia elastyczność połączeń pomiędzy komórkami. W przypadku jej niedoboru błony komórkowe stają się sztywne, twarde i mniej przepuszczalne. Tymczasem błony komórkowe powinny przepuszczać do środka komórki niezbędne składniki i wydalać powstające odpady. Silne i sprawnie działające błony komórkowe mają ogromne znaczenie dla zdrowia każdej komórki naszego ciała. Siarka uczestniczy również w syntezie kolagenu.

Siarka organiczna zmniejsza stany zapalne stawów i towarzyszące im często bóle stawowe.
MSM poleca się stosować łącznie z witaminą C.

Warto skontrolować również poziom witaminy D3. W razie potrzeby uzupełnić jej niedobory.

W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów korzystne jest również zwiększenie podaży kwasów omega 3.

Ćwiczenia
Bardzo ważne jest wzmocnienie mięśni czworogłowych. Zwłaszcza ich przyśrodkowej głowy. To ona w największej mierze odpowiada za brak krepitacji w kolanie.
Napinanie mięśnia czworogłowego z nogą położoną na wałku. Zakres ruchu od zgięcia 40 stopni do wyprostu znacznie angażuje głowę przyśrodkową do pracy.
Warto zadbać również o mobilizację rzepki.
Pomocne mogą być ćwiczenia na dyskach równoważnych z kontrolą ustawienia kolana dokładnie nad stopą.
Niekiedy zaleca się również kinesiotaping.

Rozluźnianie powięzi
Jeśli przyczyną trzasków jest nadmierne spięcie aparatu mięśniowo-powięziowego należy zadbać o rozciąganie oraz rolowanie. Pomijanie tych elementów treningu może przyczyniać się do nadmiernych spięć mięśni oraz powięzi i wpływać na ruch rzepki.



Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 59 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 1222
Strzela ci przy zginaniu?
jak powoli zginasz to boli i hrupie, a jak tak szybko to tylko tak strzela?
jesli tak to ja tak wlasnie mialem, poszlem do lekarza cos mi tam przepisal jakms masc, nic mi to nie dalo, samo przeszlo po 2 latach
Rada: Durzo strzelaj z kolana
Pozdrawiam!

Odżywianie+Wytrwałość=Doskonałość
3

MORDÓJ ILE WLEZIE!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 25 Napisanych postów 2191 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 20949
macio nie boli mnie ale po zetem jest tak jak ty mowisz

A.C.A.B
Pomogłem ci daj soga
3

===>...::: mafia-kafary-sfd-pl :::...<===
_____________________________

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 357 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 2154
Ja też tak mam, trenuję sztukę walki i akrobatykę i w zasadzie we wszystkich stawach mi strzela, czasami boleśnie to odczuwam. Gdy np. kucam, to za każdym razem odzywają się kolana (ale nie bolą). Czasem gdy prostuję rękę, to stawy łokciowe dają o sobie znać. Takie dziwne .

Koszulki z logo Capoeira - patrz w profilu lub kliknij WWW w profilu (obok avatarka).
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 25 Napisanych postów 2191 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 20949
A czy sa na to jakies sposoby??Bo kupiłem Glucaminose z Olimpu sprobuje moze pomoze??

A.C.A.B
Pomogłem ci daj soga
1

===>...::: mafia-kafary-sfd-pl :::...<===
_____________________________

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 363 Wiek 35 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 4930
w kolanie, to chyba rzepka. mi tez strzela i o ile dobrze wiem, to chyba wina smarowania. jak sie myle, to prosze o poprawienie mojej wypowiedzi (to do specow)

Tak to bywa....- raz sie tonie, raz sie plywa
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 363 Wiek 35 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 4930
powinny pomoc masci rozgrzewajace, np. fastum zel, albo lumbolin (ta druga jest na prawde baaaardzo mocna). bylem z tym u lekarza, ale powiedzial, ze lepiej jest przeswietlic. bylem dlatego, ze oprocz tego strzelania czasami bardzo mnie bola. wczesniej na 90% byla to wina szybkiego wzroastu, ale teraz prawie nie rosne, a nadal bola (z tym, ze duzo zadziej)

Tak to bywa....- raz sie tonie, raz sie plywa
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 25 Napisanych postów 2191 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 20949
Mi strzela ale mnie nie boli

A.C.A.B
Pomogłem ci daj soga
2

===>...::: mafia-kafary-sfd-pl :::...<===
_____________________________

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 363 Wiek 35 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 4930
tak jak pisalem, raczej jest to wina rzepki w kolanie, ktora przeskakuje w chwili zginania kolana. dzieje sie tak, bo jest nie rowna i wlasnie na tych nierownosciach (uwypukleniach) strzela. wydaje mi sie, ze po czasie ona sie uformuje (chyba)

Tak to bywa....- raz sie tonie, raz sie plywa
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 363 Wiek 35 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 4930
radzilbym sie zglosis do jakiegos lekarza (ortopedy, chirurga). jezeli nie chcesz isc do lekarza, to polecam dobry, ale drogi srodek, ktory stosuje sie po kontuzjach. kosztuje jakies 50zl. zapomnialem dodac jak sie nazywa chodzi o Arthryl. niestety dostepny jest na recepte, wiec i tak do lekarza musisz isc

Tak to bywa....- raz sie tonie, raz sie plywa
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 25 Napisanych postów 2191 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 20949
Haste dziek za rade masz songa

A.C.A.B
Pomogłem ci daj soga
3

===>...::: mafia-kafary-sfd-pl :::...<===
_____________________________

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Ból głowy :(

Następny temat

Termogeniki a WZW B

WHEY premium