SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Stres i jego wpływ na organizm

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 7759

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 1759 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 18156
Szukałem na FORUM materiałów na temat stresu oraz jego wpływu na nasz organizm, ale konkretnych, większych opracowań nie znalazłem. Ze względu na to, że ma on wielki wpływ na naszą dietę, zamieszczam info tu. Oto, co przy pomocy pewnych materiałów, wysmażyłem:

Stres to każde (większe i mniejsze, fizyczne i psychiczne) zagrożenie dla organizmu. Stres jest dziś pojęciem powszechnym, jednak nie jest to wytwór naszych, "cywilizowanych" czasów. Jego wpływom poddawani byli już nasi przodkowie. Stresem była np. koniecznośc walki z drapieżnikiem lub ucieczki przed nim. Stres w kilka sekund mobilizował organizm, pobudzał ciało i umysł, pozwalał szybciej ocenić sytuację i dawał siłę do wali lub ucieczki. Ten kto reagował zbut wolno - ginął. W przypadku naszych przodków, stres był ściśle związany z zagrożeniem zdrowia lub życia. Sytuacja stresowa nie trwała jednak zbyt długo. Po walce zawsze następowało uspokojenie, odprężenie, rozładowanie emocji. Stres więc był sprzymierzeńcem, a nie wrogiem naszych przodków.

Zupełnie inne stresy przeżywa człowiek współczesny. Nasz stres stosunkowo rzadko związany jest z bezpośrednim zagrożenem zdrowia lub życia (choć i takie sytuacje się zdarzają). Znacznie częśćiej jest on spowodowany nadmiarem obowiążków, zbyt wysokimi oczekiwaniami, przeludnieniem, hałasem itp. W dzisiejszych czasach stres oddziaływuje na nas niemal nieustannie, czasem nawet całymi latami nie następuje uczucie rozluźnienie, rozładowania emocji.

W sytuacji stresowej w organizmie wydzielane jest szereg hormonów (m.in. adrenalina i kortyzol), które mobilizują organizm, podnoszą jego możliwości fizyczne i psychiczne. Pod ich wpływem serce zaczyna bić szybciej, zwiększa się tętno i ciśnienie krwi, a także częśtotliwość i głębokość oddechów - wszystko po to, by lepiej dotlenić mięśnie oraz móżg i przygotować je do intensywnej pracy (walki lub ucieczki). W tym celu mobilizowane są również rezerwy energetyczne organizmu. We krwi wzrazta więc ilośc glukozy (rozpad glikogenu wątrobowego) i kwasów tłuszczowych (z tkanki tłuszczowej), która stanowi paliwo umożliwiające pracę. Jednocześnie zmniejsza się ilość krwi docierająca do przewodu pokarmowego, co może powodować problem z trawieniem i przyswajaniem pokarmów.

Nad stresem jest ciężko zapanować, ale nie jest to niemożliwe. Należy w pierwszej kolejności nauczyć sie zdawać sobie sprawę z bodźców, które do nas docierają i które powodują sytuacje stresowe. Taka kontrola pozwali nam na uniknięcie w miarę możliwości narastania napięcia. Jest to jednak bardzo trudne, gdyż w sytuacji stresowej jesteśmy zaabsorbowani przede wszystkim realiami, które powodują napięcie. Często nawet nie jesteśmy świadomi, że obgryzamy paznokcie, wyłączmy co chwila długopis, bądź napinamy mięśnie ciała. W chwili kiedy zdamy sobie z tego sprawę będzie nam łatwiej zapanować nad sytuacją. Pierwszym krokiem powinno byc rozluźnienie, np. obmyc twarz wodą, przespacerować się, bądź zamknąć oczy i wykonać kilka głębokich wdechów i wydechów.

Wiele osób reaguje na stres głodem, który zaspokaja słodyczami. Przyjemnośc słodkiego smaku jest formą odreagowania napięcia. Z czasem może się jednak ona przerodzić w nałóg - każdy stres leczymy słodką przyjemnością: czekoladkami, cukierkami. Puste kalorie odkładają się w postaci tłuszczyku, który psuje nasza sylwetkę powodując kolejny stres i krąg się zamyka.
Osoby żyjące w ciąłym stresie często piją kawę, mocna herbatę, drinki energetyzujące lub inne napoje zawierające duże ilości kofeiny. Nic bardziej błędnego. To własnie te osoby szczególnie powinny ograniczyć spożycie kofeiny. Pobudza ona bowiem centralnu układ nerwowy, co potęguje uczuciem niepokoju.

Odpowiednia dieta może nas chronić przed negatywnymi skutkami stresu. Powinna być ona dobrze zbilansowana - powinna być dobrym źródłem magnezu. Ten składnik mineralny ma wyraźne właściwości neurotropowe, działa uspokajająco i rozluźniająco. Niedobór magnezu powoduje rozproszoną nadpobudliwość nerwowo-mięśniową. Magnez wywiera także wpływ uspokajający na nerwy autonomiczne, zwiększając ich działanie hamujące i osłabiające działanie pobudzające. Zmniejsza pobudliwość włókna nerwowo-mięśniowego, zarówno prążkowanego jaki i gładkiego. Wydzielająca się podczas stresu adrenalina jest w większych stężeniach toksyczna, a przy niedoborze magnezu ta toksycznośc zwiększa się dodatkowo. Śmiało możemy stwierdzić, że magnez chroni nas przed stresem.

Gdzie w żywności jest magnez. Najwięcej posiada go: kakao (proszek), nasiona sezamu, słonecznika, migdały, kasza gryczana, soja (nasiona suche), orzechy pistacjowe, arachidowe, laskowe, czekolada gorzka, musli z rodzynkami i orzechami.

Żródło: materiały fundacji "Żyj zdrowo".

proteinki, proteinki... dla chłopczyka i dziewczynki
GG: 438179
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 9216 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 30094
widze tutaj wplyw naszej wczorajszej dyskusji

Pozdrawiam, Dezir - doradca w dziale 'fitness'
-----------------------------------------------
Low carbs diet user
"Kulturystyka zaczyna sie w momencie, gdy przestaje sie robić masę"

http://pumpingiron.w.interia.pl 

Pozdrawiam, Dezir - (były, więc nieoficjalny) moderator działu "Fitness"
----------------------------------------------
>> "TRZEBA BYĆ ZNAWCĄ, A NIE WYZNAWCĄ" <<

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 1759 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 18156
Heheh... walczę z nim jak tylko mogę ;) O! O! O! jak widać

proteinki, proteinki... dla chłopczyka i dziewczynki
GG: 438179
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 1759 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 18156
Niestety... praca zawodowa mi w tym nie pomaga

proteinki, proteinki... dla chłopczyka i dziewczynki
GG: 438179
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Oceńcie moją diete!!

Następny temat

streching czy pilates?

WHEY premium