SFD.pl Kuchnia SFD

Dodaj odpowiedź

Sosy do potraw

Wysłana -
Dopiero co zacząłem się bawić w jedzenie według ściśle określonej diety i ubolewam, nad brakiem smaku we wszystkim co jem, stąd moje pytanie: Jakie macie proste przepisy, albo jakie gotowe pozycje, na sosy do np. kaszy, ryżu, czy makaronu ?
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Ciebie zainteresować:

Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów?

sylwia i emil Indywidualne plany dietetyczne i treningowe Sprawdź więcej
Wysłana -
Nie stosuje, sucha kasz mi elegancko podchodzi, ale jak chcesz mozesz dodac passaty, sos na bazie jogurtu naturalnego, mkaron np ostatnio ze szpinakiem i maskarpone robiłem.
Wysłana -
Większośc mięs piekę (po zamarynowaniu) lub duszę (z dodatkiem warzyw), wtedy powstaje naturalny sos.
Wysłana -
A ja mięcho gotuję z kaszą i cebulką na bazie bulionu. Czasem z dodatkiem warzyw. Doprawiam róznymi przyprawami i ziołami, na koniec troszkę smietanki lub mleka kokosowego. Kasza nie jest sucha a całość nie ma tyle fatu co sos. Potem podam przepisy na sosy , jakie ja robie najczęściej do kaszy lub ziemniaków.
Wysłana -
Najprostsze sosy zrobisz gotując mięso z odrobiną cebuli na bulionie - domowym lub z kostki. Ja daję mnóstwo róznych przypraw- kolendrę, rózne papryki w proszku, czosnek, tymianek , pietruszkę, czaber, czasem rozmaryn. Wszystko oczywiscie wg własnych preferencji smakowych. Oczywiscie sól , pieprz i odrobinę ksytitolu. Mozna dodaćs os sojowy, czasem odrobinę soku cytrynowego. Jak mięso jest miekkie, zagęszczam mąką, gtutenową lub bez gluta i niewielką iloscią śmietanki lub mleka kokosowego. W zalezności od tego jakie mięso i przyprawy dodasz, bedzie smakował nieco inaczej. Mozna wzbogacić taki sos marchewką, pietruszką i selerem.

Bardzo lubię tez sos chrzanowy lub musztardowy - te robię na mleku roslinnym- ale mozna na zwykłym lub smietance. Doprawiam - ksylitol/erytrytol, sól pieprz, sok cytrynowy. Oczywiscie także chrzan i musztarda lub sama musztarda. Zagęszczam mąką.

Bardzo łatwo zrobisz tez sos grzybowy- gotujesz grzyby i cebulkę, dajesz przyprawy, zagęszczasz mąką i śmietanką. Fajna odmianą jest sos mięsny, jak pierwszy podany, ale z niewielką ilościa np. suszonych kurek.

Sporo osób robi tu sosy pomidorowe, ale tu nie podpowiem, bo akurat te mi podchodza najmniej.

Przy okazji napiszę o moim pomyśle na fajny sos do makaronu, mięsa i warzyw gotowanych na parze. Podgotowuję mleko roslinne, łyżkę mąki ze słodzikiem, gałka muszkatałową, sola pieprzem i bardzo niewielką ilością soku z cytryny. Po kilku minutach dodaję ser mozarella lub inny do rozpuszczenia i zaraz mieszam z tym warzywa, makaron i mięso.Taki sosnie ma duzo fatu i fajnie smakuje. Mozna uzyc jako sos do zapiekanki.

W moim wypadku przy przygotowaniu sosów zalezy mi na zmniejszeniu ilości tłuszczu. Mam tych tłuszczy sporo w diecie, ale wolę je zjeść w innej postaci, np. tłustsze mięsa, ryby czy orzechy, a sosy z fatu okroić. Generalnie najmniej fatu zawiera opcja gotowania kaszy z mięchem i warzywami, ale już do ziemiaków lepiej miec jakiś sos. Dzisiaj np. miałam na obiad piers kaczki z ryżem i sosem z mandarynek i soku pomarańczowego z rozmarynem.Wszystko razem zabrałam w termosie do pracy i po paru godzinac wszystko się fajnie "przegryzło" , ryż nie był suchy i smakowało rewelacyjnie.
Strona 1 z 1
Dodaj odpowiedź