SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Silownia i inne cwiczenia pod katem bjj.

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 30496

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 765 Wiek 43 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3916
Witam.

Tak wiec jak wczesniej zapowiadalem, także ze względu na powtarzajace się co jakis czas pytania postanowilem opisac pare cwiczen, które mogą przydac sie osobym cwiczacym grappling, zwlaszcza bjj. Na poczatek pare informacji wstepnych:

1-cwiczenia, które opisze znam praktycznie z dwoch akademii, Strefy Walki i Gracie Barra Wegry. Znakomita ich wiekszosc pochodzi z GB.

2-wprowadzilem podzial na trzy kategorie, tytuly kategorii może nie rzuca na kolana, jednak wybierajac je kierowalem się tym, aby wyrazaly to co chce, aby dokladnie mowily o tym co się pod nimi znajdzie

3-nie jest to pelne kompedium cwiczen krazacych wokół bjj, sa to rzeczy, które ja sam widzialem, na temat których rozmawialem ze swoimi trenerami i osobami cieszacymi się poważaniem w swiecie bjj. Kazde z cwiczen, które znajdziecie ponizej uwazam za sprawodzone i szczerze polecam.

Teraz do rzeczy. Post swój podziele na 3 kategorie:silownia pod katem bjj, cwiczenia z wlasnym cialem pod katem bjj, cwiczenia z wlasnym cialem pod katem grapplingu (cwiczenia ta będą cwiczeniami najogolniejszymi, nie podchodzacymi pod dana technike, pomagajacymi jednak rozwijac cechy szczególnie przydatne w grapplingu).

1-silownia a bjj.

Osobiscie nigdy nie byłem fanem silowni samej w sobie, przez pewien okres czasu miałem nawet nadzieje, iż można być dobrym grapplerem nie cwiczac na silowni. No jakby się uprzec to w sumie można być dobrym grapplerem bez silki, ale jeśli chce się konkurowac z innymi grapplerami silka musi być obecna w naszym treningu. Najlepszy poglad na silownie w bjj dal mi Roy Harris, w czasie otwartego spotkanie w Strefie Walki pare lat temu. Na pytanie czy trzeba cwiczyc na silce cwiczac bjj, odpowiedzial „tak", nic wiecej, tyle.

Na pytanie jak cwiczyc odpowiedzial cos w tym stylu: Nie należy robic masy, sily (tej znanej z silowni). W grapplingu uzywac będziecie sily dynamicznej, w ruchu, tak wiec taka sile trzeba trenowac. Cwiczyc należy z ciezarkami mniejszymi, a podstawa cwiczen ma być zalozenie, iż ruch rak z ciezarkami ma być taki sam jak ruch rak w momencie robienia danej techniki. Czyli najprosciej-silka pod bjj to silka pod dana technike. Cwiczysz gilotyne? Rob to tak jak zakladasz gilotyne, reka z ciezarkiem ma isc po takiej samej lini jak przy ataku. Jeżeli zakladasz gilotyne i nie wejdzie ona od razu to jest mozliwosc ze będziesz musial się pomeczyc probujac ja „wcisnac" na szyje przeciwnika-zaloz to w swoim cwiczeniu, przytrzymaj troche ciezarek na tej wysokosci, na ktorej będziesz miał glowe rywala w momencie ataku gilotyna.

To był przykład gilotyny, ale cwiczenie to odnosi się do kazdego w zasadzie ataku w bjj (no najczesciej do duszen), można robic udawane mata leo z ciezarkami, jedziemy ciezarkiem po skosie, zatrzymujemy go przy barku i wtedy ruszamy z drugim ciezarkiem po drugim skosie.

Sila w bjj (jak i w ogole w grapplingu) to nie sila bicepsu, a sila przedamienia a zwlaszcza uchwytu. Możesz być sredni fizycznie, ale jeżeli masz mocny uchwyt będziesz trudnym rywalem do pokonania. Cwiczenia na uchwyt pojawia się w dalszej czesci postu, tutaj poradze tylko sciskanie pileczki do tenisa, bądź czegos w tym stylu.

Inne cwiczenia silowe to sciskanie pilki (np do kosza), bądź worka bokserskiego. Należy po prostu objac worek/pilke i sciskac-to cwiczenia wyrabia sile do walki w zwarciu/bliskim kontakcie.

W czesci tej jak widzicie nie napisalem ile serii i czego trzeba robic, chcialem Wam pokazac glowna idee, sadze, ze jest ona przejrzysta, każdy z Was zna ataki bjj, wiecie jakich ruchow uzywacie robiac je, tak wiec nie powinniscie mieć problemow z zastosowaniem tej zasady. Pewnie, ze „zwykla" silka tez cos tam da, ale ta która ja opisalem jest silka, która nadaje się na mate, ta która cwiczy wiekszosc grapplerow.

2- Cwiczenia z wlasnym cialem pod katem bjj.

Dzial ten opisany zostal jakis czas temu w poscie zalozonym przez Tomasza69, ale aby mój post był pelny zajme się nim także tutaj i uzupelnie topic zalozony przez Tomasza.

Cwiczenia te sa cwiczeniami pod dana technike, tak jak te opisane na w czesci o silowni.

Balacha z gardy- kladziemy się na plecach, unosimy nogi w gore (nie musza być proste w kolanach, w zasadzie niech nie będą), rece wzdluz tulowia. Robimy przeskoki tylkiem z jednej strony na druga, na poczatku może nam to isc dosc nieporadnie, ale szybko się nauczymy. Cwiczenie to ma za zadania wyrobic dwa odruchy: jeden-unoszenie bioder w trakcie ataku, drugi-pojscie atakiem za ucieczka rywala(czyli rywal ucieka z reka w gore, my „gonimy" go biodrami). Dlatego tez skaczac, powinnismy unosic tylek w miare wysoko.

Trojkat- zaczynamy jak do balachy z gardy, z tym, ze skaczac tylkiem zapinamy jednoczesnie trojkata. Także tutaj staramy się podniesc tylek wysoko.Cel-czasami będziemy musieli „gonic" rywala trojkatem. Chodzi o moment w którym zaczynamy już atak, a trojkat nie jest jeszcze dopiety, nawet w tej sytuacji mamy szanse „dogonic rywala" i zapiac duszenie jeśli pojdziemy wysoko biodrami.

Duszenie krzyzowe z gardy-kladziemy się na plecach, nogi unosimy na wysokosc gardy i zapinamy je stopami. Rece krzyzujemy przy klatce piersiowej tworzac X-na wysokosci nadgarstkow(wewnetrzne czesci dloni mamy na zewnatrz, lewa otwarta jest na prawa strone, prawa na lewa). Robimy brzuszki-nogi przyciagamy do siebie, w momencie podnoszenia się rece skrecamy tak jak do duszenia krzyzowego-w finalnym momencie wciąż będziemy mieli X, z tym, ze dlonie (zacisniete w piesci będą zwrocone w strone naszej twarzy).

Upa (mostowanie)-lezymy na plecach, piety przy tylku (tak jak ma to wygladac zawsze w walce). Robimy most. Jeżeli robimy go na lewa strone ciala, to prawa reka staramy się dotknac jak najdalej za nas, lewa reka zostaje przy ciele. Robimy most na prawo-prawa reka zostaje, lewa idzie daleko za nas.

Ucieczka z bocznej- akcja dokladnie taka sama jak przy upie, z tym,ze jedna reka siegamy jak najdalej, ale druga uciekamy spod siebie. Celem jest z jednej strony wypchniecie rywala reka siegajaca daleko, a z drugiej ucieczka spod niego(temu sluzy wyciagniecie reki).Wazne-jeżeli jestesmy trzymani z naszej prawej strony to reka wypychajaca będzie reka lewa, a uciekajaca prawa. Jeżeli zrobimy na odwrot to oddamy plecy (pamietajcie o zasadzie, iż Wasza twarz jest zwrocona do przeciwnika, a Wasze plecy sa zawsze z dala od rywala).

Wyjscie lokciowe-lezymy na plecach, lewa noga przy tylku, prawa wyprostowana (ja tak zawsze zaczynam, można na odwrot). Skrecamy się na prawa strone i odpychamy się lewa noga, prawa się nie rusza, ciagniemy ja ze soba, po zupelnym wyprostowaniu lewej nogi zmieniamy pozycje, skrecamy się na lewa strone, prawa noga z pieta przy tylku, lewa w bezruchu wyprostowana. W Strefie cwiczylo się na poczatku odpychajac się z obu nog, w GB od razu zaczyna się od jednej. Odpychanie się z jednej nogi, uczy nas reakcji na atak z boku, np. probe polozenia kolana na brzuch. Także, jeżeli rywal przeszedl nam jedna noge i mamy go w polgardzie będziemy mogli uzyc jedynie jednej nogi.

3-Cwiczenia z wlasnym cialem pod katem grapplingu.

Cwiczenia te nie sa już ukierunkowane pod dana technike bjj, sa jednak bardzo dobrymi cwiczeniami ogolnorozwojowymi z nastawieniem na grappling.

Sila rak:

Mój trener w GB zawsze powtarzal, iż sila rak w bjj to tak naprawde sila:uchwytu, przedramienia i barku, dlatego tez cwiczenia pod grappling zasadzaja się na trenowaniu wlasnie tych czesci.

Uchwyt-oprocz cwiczen, które każdy zna z silowni (np. sciskanie pilki do tenisa bądź specjalnych „obreczy") dobre wyniki daje podciaganie się na pasie od gi. Pas wieszamy w zasadzie na czymklowiek (może być jakis hak, albo drazek do podciagania się). Chwytamy jego konce (jeden koniec jedna reka) i podciagamy się-ciezkie jak cholera, ale niesamowicie wzmacnia rece. Widzialem także wersje, gdzie chlopacy chwytali obiema rekoma oba konce paska.

Pompki na barki- ciekawe cwiczenie, którego nie znalem szczerze mowiac, choc Wy może je znacie. Sa to pompki rotacyjne na barki. Postawa poczatkowa taka sama jak przy normalnej pompce, jednak ruch jest rotacyjny, obrotowy. Wyobrazcie sobie, ze bedac w podporze do pompki chcecie jednym z barkow (i tylko jednym) dotknac ziemi. Aaby to zrobic zaczniecie obnizac ten bark, skrecajac cialo, drugi bark będzie w bezruchu, bądź jego ruch będzie nieznaczny. Cwiczenie nie dosc, ze wyrabia barki to jeszcze je rozciaga.

Cwiczenia inne:

Kark+przejscie do zolwia-stajemy na glowie, przechodzimy do mostu na glowie. Z mostu naszym zadaniem jest znalazienie się w pozycji zolwia-musimy sciagnac jedna reke pod siebie i wykorzystac druga do wykonania obrotu. Ruch ten z malymi modyfikacjami wykorzystywać będziemy potem przy niektórych ucieczkach z bocznej.

Kolano na brzuch (cwiczenie z partnerem)-partner lezy na plecach, piety przy tylku(jak zawsze). My stajemy naprzeciw, chwytamy go za kolana. Jeżeli pojdziemy w jego prawa strone to rekoma spychamy mu lekko kolana na jego lewa strone i wchodzimy swoim prawym kolanem na jego brzuch. Wracamy do pozycji wyjsciowej. Teraz idziemy na jego lewa strone, kolana przsuwamy mu w prawo atakujac go lewym kolanem. To cwoczenie to czyste powtarzanie, ale uczy nas rownowagi przy ataku kolanem na brzuchu i odruchu spychania kolan rywala w odwrotna strone. Cwiczenie robi się jak najszybciej przez minute zmieniajac strony ataku.

Aeroby:

Przedstawie tu dwa cwiczenia rodem z GB Recife, które bardzo mi się podobaly.

Brzuch+ruch bioder-kladziemy się na brzuchu jak do rowerku. W zasadzie robimy rowerek, tylko, ze naszym celem jest poruszanie się w bok w czasie robienia rowerku. Nie wiem czy to znacie. Macie się autentycznie przesuwac w bok robiac rowerek, ma to być szybkie. My to robilismy w ten sposób, ze szlismy takim rowerkiem przez pol sali jak najszybciej. Swietne cwiczenie wlasnie na brzuch i biodra.

Ostatniego cwiczenia nawet nie umiem nazwac. Pozycja jak wyjsciowa do pompek, tylko tylek wyzej. Puszczamy lewa reke, opierajac się na prawej obracamy się w prawo, ciezar ciala jest na lewej nodze, a prawa wyjezdza spod nas i idzie do gory. Cel-skonczyc w pozycji odwrotnej niż zaczelismy, czyli podpor rekoma i jedna noga, plecy skierowane do ziemi,potem powrot. Robimy szybko jak najwiecej powtorzen. Przejrzysciej tego napisac nie moglem sorryJ, poprobojcie, wiem ze opis taki sobie.

To by było na tyle. Chcialem jeszcze przedstawic kontrole osoby w zolwiu, cwiczenie z partnerem, ale ponieważ nie sadze abym był w stanie to przejrzyscie zrobic to sobie odpuszczeJ.

Cwiczenia te jak pisalem wykonywalem pod okiem ludzi, którzy sa ciesza się duzym poważaniem w GB, zgadzam się także, ze spojrzeniem Roya Harrisa na temat silowni, jeżeli znacie inne cwiczenia wrzucajcie je tutaj. Nie sa to na pewno wszystkie jakie istnieja. Jeśli znacie jakies modyfokacje tych to także wrzucajcie. Jak już wspomnialem nie jest to żaden almanach cwiczen do bjj/grapplingu, tylko rzeczy, które miałem okazje widziec i cwiczyc.

Milej lektury.
1

Doradca dzialu grappling i C/S.

...nie powiedziales w ryj to nie powiedziales nic...

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
WODYN TRENING
Ekspert
Szacuny 294 Napisanych postów 14936 Wiek 43 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31442
Zalezy co sie rozumie przez teorie..

Teorie zmian adaptacyjnych a "engine" budonany na nich to co innego.

W tym znaczeniu nie uzbierasz wiele teorii...
W tym znaczeniu wymieniles interpretacje...



Zmieniony przez - WODYN w dniu 2006-12-05 10:38:39

DO 26 MARCA 2011 MAM URLOP.

1)Spiesz sie powoli! 2)Masa Podstawa sily, sila podstawa treningu na mase! 3)Naturalny ruch=wiekszy Ciezar!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 1702 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16720
Respect .

"masz swą wolę w komplecie z honorem"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
pinecone85 ZASŁUŻONY
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 4636 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 22462
Wspanialy post,ktory wlasnie trafia do podwieszonych tematow!Sog jesli wejdzie!

Grappling

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 765 Wiek 43 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3916
Dzieki za uznanie:)

Doradca dzialu grappling i C/S.

...nie powiedziales w ryj to nie powiedziales nic...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 1566 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 13352
Nie przeczytalem wszystkiego ale zapowiada sie ciekawie.Respect
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
na sile chwytu,przedramion i obreczy barkowej polecam powspinac sie 2 razy w tygodniu na sztucznej sciance...jak macie gdzies w okolicy,nie dosc ze zayebista sprawa to jeszcze sile wyrabia
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
SOG nie wchodzi, bo dałem wcześniej.. na kredyt, ale warto było!!
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 765 Wiek 43 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3916
Mieszko-SOG wszedl, gracias.:)

Doradca dzialu grappling i C/S.

...nie powiedziales w ryj to nie powiedziales nic...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 10832 Wiek 43 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 38587
można polemizować, czy ćwiczenia z cięzarami są zbędne czy nie.
Madcat reprezentuje pierwszą opcję i ma rację. Tio Chico ćwiczy z własnym ciałem, ale uzupełnia to cięzarami. i też ma rację.
jedno jest pewne - ciężary nie zastapią ćwiczeń bez obciążenia. skłaniałbym się do zdania, że mogą je tylko uzupełniać.

przydatne cwiczenie, któe czesto powtarzał Augusto "Tio Chico", i nie tylko on, to koliste ruchy wokół głowy wykonane trzymanym oburącz krążkiem od sztangi.

Zmieniony przez - Jodan w dniu 2006-11-21 00:27:15
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
WODYN TRENING
Ekspert
Szacuny 294 Napisanych postów 14936 Wiek 43 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31442
Nie wyobrazam sobie zeby nie bylo momentow w ktorych przewaga silowa decyduje o dalszym przebiegu walki. Nie wolno pomijac treningu sily. Wiadomo ze wiekszosc czasu trwania "szamotaniny' to technika, timing itd... Jednak w pewnym momencie sila decyduje. Ten moment moze zawazyc o wszystkim.

Raz nawet udalo mi sie wykonac taka"smieszna" technike:
Mialem sparring z kolega. Jest calkiem dobry. Waga 80kg, wzrost 180cm.
Co prawda sila mi wiele nie ustepuje, ale..
W ktoryms momencie zaczal zakladac mi dzwignie na lokiec.
Obrocilem ramie i napialem bica tak ze dzwignia nie mogla byc skuteczna.
Mimo ze nogi nadal trzymal na klatce bylem w stanie wstac i machnac nim tak by glowa walnal w sciane. W locie do gory nogami zorientowal sie ze musi wystawic rece by nie rozwalic glowy i .. hehe.. smiesznie to wygladalo.
Duzo daje tu ciezkie wioslowanie jednoracz. Mam w tym cwiczeniu niezle wynikiwiec moge podciagnac ramie z taka sila ze zaden chwyt na nadgarstek nie utrzyma mnie.

Mialem sporo sytuacji gdzie sile zawdzieczalem szybkie wyjscie z sytuacji matowych/patowych, ale ta mi sie szczegolnie zabawnie kojarzy...

Pewnie zaraz przeczytam ze to niemozliwe.. na pewno dla kogos kto jest slaby albo ma kiepskie wyczucie chwili...

Lancuch jest tak slaby jak najslabsze ogniwo!
Pomijanie czegokolwiek to wyraz starchu/lenistwa/przesadow.

Pozdr. + sogacz



Zmieniony przez - WODYN w dniu 2006-12-04 14:08:40

DO 26 MARCA 2011 MAM URLOP.

1)Spiesz sie powoli! 2)Masa Podstawa sily, sila podstawa treningu na mase! 3)Naturalny ruch=wiekszy Ciezar!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
pinecone85 ZASŁUŻONY
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 4636 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 22462
Bys panie prezesie Wodynie mi jakis elegancki planik ulozyl.Wazne 86,a chce chwycic tyle,zeby startowac +91.Oczywiscie czyste miesko.

Grappling

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

budowanie wytrzymałości

Następny temat

Vitali Kliczko wróci na ring?

WHEY premium