SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

SYNTEZA RYBOSOMÓW: klucz do HIPERTROFII mięśni

temat działu:

NUTRIFARM&OLIMP

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1215

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Biniu Moderator
Ekspert
Szacuny 251 Napisanych postów 41358 Wiek 52 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 126211
Synteza nowych białek w mięśniach zachodzi w strukturach określanych jako rybosomy. Są to de facto fabryki białek, których głównym celem istnienia jest proces translacji, czyli łączenie ze sobą poszczególnych aminokwasów dla stworzenia nowego białka. Proces ten jest zależny od aktywacji szlaków molekularnych, które go odpowiednio aktywują lub hamują, a balans między tymi opozycyjnymi szlakami decyduje o skali hipertrofii (nadbudowy) mięśnia. Teoretycznie sprawę ujmując, można stwierdzić, że w przypadku, gdyby pula rybosomów we włóknie mięśniowym była niezmienna, moglibyśmy osiągnąć optymalny stan, w którym wszystkie dostępne rybosomy działałyby na pełnych obrotach, syntetyzując białka i umożliwiając budowanie suchej masy mięśniowej. Niemniej model ten ma pewien feler, gdyż w takiej sytuacji prędkość uzyskiwania dużych mięśni jest ograniczona przez szybkość syntezy białek w już istniejących rybosomach. Po prostu, więcej ich już nie ma, a te, które są, bardziej już nie przyspieszą. 

A co stanie się, jeżeli zwiększymy liczbę rybosomów? 

Nietrudno domyślić się, że zwiększona liczba tych struktur decydować będzie o górnym limicie budowania białek mięśniowych. To właśnie najprawdopodobniej owe dwie składowe - wysoka zawartość rybosomów i optymalna aktywacja syntezy białek - pozwalają niektórym osobom budować w krótkim czasie imponujące mięśnie (oczywiście mają tutaj też znaczenie procesy opozycyjne, czyli tzw. katabolizm białek, które mogą ograniczać proces hipertrofii). 

Na tworzenie nowych białek mają zatem wpływ dwa kluczowe procesy:

(...)

TRENING OPOROWY A BIOGENEZA RYBOSOMÓW

Rybosomy zbudowane są z dwóch podjednostek (z dużej 60S i małej 40S), przy czym każda z nich to grupa kwasów nukleinowych (tzw. rRNA – rybosomalny kwas rybonukleinowy) oraz kilkudziesięciu białek 1,2. Ilościowo wygląda to następująco: 2/3 rybosomu stanowi kwas rRNA, natomiast pozostała cześć to komponent białkowy2. Czytając dalej, przekonasz się, że najczęściej stosowanym markerem (wskaźnikiem) biogenezy rybosomów jest właśnie kwas rRNA. 

Przechodzę od razu do sedna… Naukowcy, chcąc zbadać wpływ treningu na biogenezę rybosomów, w jednym z badań skłonili 

(...)

NA KONIEC KILKA UWAG TRENINGOWYCH

Współcześnie wielu naukowców zgadza się z poglądem, że tworzenie nowych rybosomów, które pozwalają na syntezę nowych białek, jest kluczowe dla otrzymywania dużej masy mięśni (np. patrz Tabela 4). Niestety istnieje niewiele badań na ludziach, które analizują bezpośrednio relacje między konkretnym typem treningu oporowego a biogenezą tych struktur. 

Dotychczas wiemy że:
• cecha wspólna wielu strategii promujących biogenezę rybosomów to 

(...)



cały artykuł do przeczytania w 41. numerze magazynu Perfect Body w sprzedaży na początku września 2016 w:

salonach prasowych Kolporter, Empik oraz RUCH,
punktach Perfect Body Center,
najlepszych sklepach z suplementami diety i odżywkami dla sportowców,
prestiżowych klubach fitness.



Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

CYBERMIŁOŚĆ

Następny temat

JAK UJARZMIĆ MIKROFLORĘ PRZEWODU POKARMOWEGO ?

Wiecej