SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

SUPLEMENTACJA W CROSSFICIE - PRZEDTRENINGÓWKA

temat działu:

Strength & Endurance

Ilość wyświetleń tematu: 3923

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 6333 Napisanych postów 5210 Wiek 37 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 115535
Przedtreningówka czyli preworkout – jest suplementem diety, który uzupełnia składniki których może nam brakować. Preworkouty stosuje się przed treningiem w celu zwiększenia wytrzymałości fizycznej. Głównymi składnikami aktywnymi wszystkich przedtreningówek to: arginina, która wzmaga siłę i przyspiesza regenerację potreningową, beta alanina - zwiększa wytrzymałość i reguluje ph w mięśniach, dzięki czemu po ćwiczeniach ma się mniejsze zakwasy i kofeina , która maksymalizuje energię i zmniejsza zmęczenie po treningu. Poza tymi trzema występują w różnych kombinacjach : tyrozyna - wpływa na na układ krwionośny w ten sposób, że zwiększa częstotliwość akcji serca i poprawia przebieg procesów energetycznych, co daje możliwość kontynuowania dłuższego wysiłku; tauryna -odsuwa zmęczenie i przedłuża aktywność psychoruchową; a także tlenek azotu i azotany które odpowiadają za zwiększenie wydolności organizmu i obniżenie ciśnienie tętniczego Przedtreningówka ma na celu przede wszystkim pobudzenie, dzięki czemu treningi mogą być bardziej wydajne, intensywniejsze, dają większe możliwości treningowe. Drugim celem Preworkoutu jest tak zwana pompa mięśniowa. O ile przy treningu typu crossfit pobudzenie będzie pożądanym efektem, tak pompa mięśniowa już nie koniecznie. Co to jest ta pompa mięśniowa i na czym polega zjawisko pompy mięśniowej? Zjawisko pompy mięśniowej występuje w momencie wykonywania aktywności fizycznej w szczególności treningu siłowego podczas którego dochodzi do zwiększenia ukrwienia tkanki mięśniowej przy podwyższonym poziomie tlenku azotu. Wszystko to po co, aby organizm mógł napełnić mięśnie krwią bogatą w tlen i składniki odżywcze. W wyniku napełniania się krwią, komórki mięśniowe zwiększają objętość i to zjawisko nazywamy pompą mięśniową. W crossficie pompa mięśniowa jest czymś z reguły niechcianym. Wszystko dlatego, że głównym celem treningu crossfit jest budowa ogólnej sprawności fizycznej, a ćwiczenia w ramach treningu wykonuje się w tzw. obwodach, czyli jedno pod drugim, z minimalnymi przerwami między nimi. Spompowanie mięśni niestety wpłynie niekorzystnie na niezbędną szybkość, gibkość i wytrzymałość. Niestety większość preworkoutów adresowanych jest głównie do kulturystów i ćwiczących na siłowni, których celem jest pompa mięśniowa, a znalezienie złotego środka dla ćwiczących crossfit staje się wyczynem, ale na szczęście pojawia się coraz więcej suplementów pod grupę crossfitowców. Czy warto poszukiwać gotowych mieszanek przedtreningowych - na pewno tak ponieważ samemu nie jesteśmy w stanie sporządzić takiej która będzie zawierała wszystkie niezbędne składniki. Dodatkowo wiele suplementów wzbogacono o różnego rodzaju minerały i witaminy, co w warunkach dużego obciążenia treningowego może korygować pewne niedobory odżywcze. Jednak to są tylko suplementy, które mogą pomoc. Trzeba pamiętać, że nic nie zastąpi odpowiednio zbilansowanej diety, właściwego nawodnienia organizmu, włożonej pracy na treningach oraz właściwej ilości snu i regeneracji. Suplementy diety mogą pomoc, napędzić by wykonać tej pracy trochę więcej dając zastrzyk energii przed treningiem oraz przyspieszając regeneracje po treningową szczególnie gdy trenuje się dużo. Stosujecie? Polecacie czy odradzacie stosowanie preworkoutów w treningu crossfit?
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 6333 Napisanych postów 5210 Wiek 37 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 115535
z różnych opinii wiem, że fajnie się sprawdza też HURACAN, AMAROK. Tych dwóch nie terstowałam. Na pewno fajne działanie ma też C4. C4. Ja osobiście po przetestowaniu wielu specyfików w ostatnim czasie z 13stego składkowego testu przedtreningówek i thermogeników jednak przy gorszym dniu stosuję własną miksturę z kofeiny i johimbiny, ale to już w skrajnych wypadkach gdy mam zero mocy. Cały czas zastanawiam się nad obecnie wszędzie pojawiającą się reklamowaną cytruliną. Co do KUMITE chłopaki trenujący BJJ potwierdzają, że dobrze sprawdza się w sztukach walki.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1526 Napisanych postów 4154 Wiek 39 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 73856
Tylko 1,3 Dimetyloamina i Meldonium!
2

Biegać szybciej, Skakać wyżej,
Time to beat: Półmaraton: 41m27s; Maraton: 1h33m49s; Annie: 7m31s

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 6333 Napisanych postów 5210 Wiek 37 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 115535
hahaha śladami wybitnych crossfiterów i innych sportowców ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 6333 Napisanych postów 5210 Wiek 37 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 115535
chyba nie o suplementację spod lady mi chodziło, ale na pewno klepie dobrze ;)Ale chętnie poznam Twoje doświadczenia z gerą i pozostałymi :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 24256 Napisanych postów 25206 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1020235
Ogólnie jestem wielkim przeciwnikiem przed treningówek, które są prezentowane w świecie kulturystycznym i część osób chwyta się za nie w świecie CF. Można stosować suplementację przed treningową, która nie pobudza, bo sam trening czy solidna rozgrzewka to zrobi. Z suplementów które stosowałbym u osób trenujących CF, które chcą zwiększyć swoje możliwości treningowe, to adaptogeny takie jak: cordyceps, różeniec, ashwagandha. Dodatkowo warto uwzględnić składniki, które poprawiają myślenie, takie jak huperzyna, alpha gpc, l-tyrozyna, l-teanina, vinpocetine. Dodatkowo można delikatnie podkręcić supelek ketonami i dextrozą albo dekstryną o budowie cyklicznej, co pozwoli na lepsze wykorzystanie wszystkich możliwych kanałów pozyskiwania energii oraz profilaktycznie EAA. Żeby zwiększyć możliwości buforowania kwasu mlekowego warto zastosować beta alaninę również. Więcej rzeczy nie ma co stosowac.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 6333 Napisanych postów 5210 Wiek 37 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 115535
a co sądzisz o polecanej i ostatnio przeżywającej bum na rynku suplementów cytrulinie???
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 24256 Napisanych postów 25206 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1020235
Nie stosowalem nie mam zdania. Czytałem badania, ze jest lepsza niz arginina, ale to w oparciu o trening "kulturystyczny"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 6333 Napisanych postów 5210 Wiek 37 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 115535
z tego co ja czytałam to cytrulina jest polecana przy sportach wytrzymałościowych i przy tego typu aktywnościach przynosi najwięcej korzyści. Zastosowanie w ilości około 6g na dobę, skutecznie wspomaga wytrzymałość mięśniową i poprawia efektywne funkcjonowanie tkanki mięśniowej w czasie trwania treningu. Nie stosowałam na sobie więc nie jestem w stanie stwierdzić czy faktycznie tak jest, ale jak tylko przetestuję to na pewno podzielę się opinią.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 6333 Napisanych postów 5210 Wiek 37 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 115535
Co do przetdreningówek przy sportach wytrzymałościowych w tym też crossficie wydaje mi się że lepiej sprawdzać sie będą termogeniki czyli spalacze, które oparte są przede wszystkim na kofeinie i mają na celu podkręcenie metabolizmu, przyspieszenie pracy serca i zwiększenie termogenezy czyli ciepłoty ciała. Dają poczucie pobudzenia, zwiększają koncentracje ( chociaż nie wszystkie bo po niektórych koncentracja spada a wzrasta poczucie jakby niepokoju), nie powodując przy tym zjawiska pompy mięśniowej . Sama czasami gdy mam gorszy dzień stosuję je przed treningiem
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 24256 Napisanych postów 25206 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1020235
Lucyna86
Co do przetdreningówek przy sportach wytrzymałościowych w tym też crossficie wydaje mi się że lepiej sprawdzać sie będą termogeniki czyli spalacze, które oparte są przede wszystkim na kofeinie i mają na celu podkręcenie metabolizmu, przyspieszenie pracy serca i zwiększenie termogenezy czyli ciepłoty ciała. Dają poczucie pobudzenia, zwiększają koncentracje ( chociaż nie wszystkie bo po niektórych koncentracja spada a wzrasta poczucie jakby niepokoju), nie powodując przy tym zjawiska pompy mięśniowej . Sama czasami gdy mam gorszy dzień stosuję je przed treningiem


Jeżeli chodzi o spalacze w sportach wytrzymałościowych, to najgorsze co można wziąć, poza jednym przypadkiem, gdy jesteś na 80km w środku nocy a przed Tobą jeszcze 90km biegu, wtedy ma to sens, by nie zasnąć. To produkty dla kulturystów, którzy chodzą po bieżni i chcą podnieść temperaturę ciała. W sportach wytrzymałościowych, najgorsze co może Cię spotkać to wysokie tętno i temperatura ciała. Bo układ nerwowy się przegrzeje, w sportach wytrzymałościowych jeżeli nie umiesz korzystać z tluszczu jako głównego źródła energii nie ma co kombinować ze spalaczami. Zwłaszcza, ze chcesz pracować na maksymalnym tętnie aerobowym (180-wiek), podniesienie go spowoduje większy wydatek energetyczny z węgli, szybsze spalenie CUN o czym pisałem. Gdy biegniesz długi dystans za wszelką cenę chcesz się schłodzić, dlatego jeden z zawodników Bad Water miał trumne z lodem do której pakował się co godzinę na 3 minuty. Dlatego też Breaking2 miało miejsce o brzasku, gdy temperatura wynosiła około 4 stopni, biegacze wtedy mogli odpowiednio szybko się chłodzić. Im jest cieplej tym gorzej z nawodnieniem organizmu co jeszcze pogarsza wyniki i podnosi tętno, do nienaturalnych poziomów przy nawet niskiej intensywności. O nawodnieniu już nawet nie wspominam, bo to temat na książkę i kilka artykułów.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1526 Napisanych postów 4154 Wiek 39 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 73856
No to ja się przyznam, że przerobiłem kilka przedtreningówek w swojej karierze. Z doświadczenia przyznam, że przy crossficie i innych sportach wytrzymałościowych (np moje wyścigi rolkarskie) najlepiej sprawdzają się suplementy dedykowane pod sporty walki. I tak wśród testowanych przeze mnie najlepiej sprawdzały się:

Activlab KUMITE
IHS High Kick
Berserk Labs RAVE (tego miałem przyjemność przetestować w jednym z testów z naszego forum)
PVL Mutant Mayhem

Kolejność zupełnie przypadkowa.

Pompa nie jest mile widziana przy charakterze treningów wydolnościowych z dużą ilością dynamicznych powtórzeń - podobnie jest w sportach walki. Dlatego te suplementy uważam za najlepsze do naszej dyscypliny. Pobudzają, poprawiają wydolność, dają możliwość przeprowadzenia bardziej intensywnego treningu. Oczywiście nie są niezbędne :)

Biegać szybciej, Skakać wyżej,
Time to beat: Półmaraton: 41m27s; Maraton: 1h33m49s; Annie: 7m31s

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Thruster - przysiad przedni z wycisko-podrzutem sztangi nad głowę - technika, błędy i wskazówki

Wiecej