SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

SIATKÓWKA - wystawa

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 46014

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 52 Napisanych postów 2326 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 78561
Cześć wszystkim.
Dziś opiszę wystawę(odbicie górne).

WYSTAWA
Zacznijmy od tego, jaką rolę pełni zawodnik wystawiający - rozgrywający. Niewątpliwie jest on głównym „reżyserem" gry całego zespołu. Najczęściej jest on najlepszy technicznie spośród graczy zespołu. Musi on mieć wyobraźnię w kreowaniu akcji oraz nie można popaść w monotonność, gdyż wtedy przeciwnik łatwo rozszyfruje nasze zamiary.
Nawet drużyna z najlepszymi środkowymi, atakującymi, przyjmującymi a bez dobrego rozgrywającego znaczącego sukcesu nie osiągnie.

Wystawy można podzielić na:
-długie
-średnie
-krótkie
Kryterium tego podziału jest odległość na jaką kierowane są wystawy.

Wystawy ze względu na wysokość dzielimy na:
-wysoką
-średniowysoką (najczęściej jest używana w grze i zarazem najbardziej skuteczna)
-niska

Teraz pokrótce opiszę odbicie górne.
Stopy ustawione są na szerokość barków, nogi lekko ugięte w kolanach, ręce luźno uniesione do góry, łokcie skierowane do góry i na boki. Ręce tworzą tzw. Koszyczek. Odbijamy wykonując pracę nogami, tułowiem i rękoma. Piłkę odbijamy gdy mamy ją na wysokości czoła.
Inaczej troszkę to wygląda podczas wystawy do tyłu. Wtedy odbijamy piłkę, gdy jest ona nad głową. Niejako musimy wejść „pod piłkę". Trzeba pamiętać , że odbicie zaczynamy od pracy nóg, a kończymy wyprostem rąk. Należy pamiętać że nie wystawiamy samymi nadgarstkami, przykład: gdy stoimy do siatki a chcemy zagrać na skrzydło. Wtedy wystawiający powinien bokiem się stawić do siatki.
Piłka po wystawieniu nie powinna mieć żadnej rotacji.


Zadania i porady dla rozgrywającego:
1) Rozgrywający powinien niejako mieć „oczy z tyłu głowy", aby przed przeprowadzeniem podania zobaczyć i zapamiętać ustawienie przeciwników, tym samym zagrać piłkę do zawodnika, któremu będzie najłatwiej skończyć atak
2) Do końca powinien ukrywać swoje zamierzenia co do wybranego wariantu ataku, czyli nie dać się rozgryźć przeciwnikowi.
3) Jeżeli zawodnik rozgrywający jest w linii obrony to podczas ataku powinien możliwie sprawnie i szybko przemieścić się w okolice siatki, aby wystawić piłkę. Podczas dojścia cały czas obserwuje on piłkę.(Najlepiej jest poruszać się małymi krokami, co umożliwia szybką zmianę kierunku biegu).
4) Przy złym dograniu partnera rozgrywający powinien rozegrać piłkę zawodnikowi z linii ataku.
5) Powinien zmieniać tempo gry i rozciągać grę(stosować przerzuty na przeciwne skrzydło).
6) Przy dobrym dograniu powinien grać efektywne kombinacje ataków.
7) Musi znać upodobania i umiejętności swoich atakujących.
8) Po wykonaniu podania rozgrywający powinien być gotowy do asekuracji.



Ćwiczenia dla rozgrywającego:

-w treningach używaj piłek do siatkówki, koszykówki, a nawet lekarskich(tylko tych lżejszych) - celem jest wzmocnienie palców i poprawienie techniki odbicia

-odbijanie piłki w jeden punkt (na ścianie na przykład, naprawdę wyrabia to celność podania i poprawia technikę)

-odbicia piłki nad sobą w miejscu, marszu, biegu

-odbicia w dwójkach, tutaj jest wiele możliwości ćwiczeń, np. jeden odbija w pozycji stojącej a drugi w klęczącej a potem zmiana

-w trójkach(są od siebie w odległości 3m i tworzą trójkąt) odbicie zgodnie z ruchem wskazówek zegara

-pompki na placach(wzmocnienie palców)

Wiadomo jednak, że rozgrywający to nie tylko wystawa. Także musi mieć on dość dobry blok i zagrywkę, a nawet atak. Czasem musi sam skończyć akcję atakując z drugiej piłki. Wykonuje się to najczęściej gdy rozgrywający jest pewny że nie ma „na sobie" bloku i może wtedy atakować z zaskoczenia.

Teraz opiszę kilka podstawowych kombinacji ataku (jak macie jakieś swoje ulubione, efektowne i co najważniejsze efektywne to piszcie)
-krótka (wymagane jest znanie zasięgu konkretnego zawodnika oraz to w jakim czasie on dochodzi do piły):
-ataki z pierwszej strefy
-krótka z tyłu
-przesunięta krótka
-podwójna krótka
-piłka na niedociagnięte skrzydło
-szybsza piłka(zazwyczaj jest grana blisko antenki)
-druga linia

To tyle. Macie jakieś spostrzeżenia, pomysły propozycje związane z siatkówką to piszcie. Teraz kilka zdjęć

Jedyną rzeczą której powinniśmy się bać jest sam strach

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Wiek 4 lata Na forum 4 lata Przeczytanych tematów 26
Jeśli chcesz być dobrym rozgrywającym, musisz sporo ćwiczyć z zespołem, aby wiedzieć jaki styl gry preferują koledzy. A jeśli chodzi o np. ćwiczenia które warto wykonywać, to znajdziesz takie np. na blogu http://dosiatkowki.pl/ ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 52 Napisanych postów 2326 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 78561


1 foto

Jedyną rzeczą której powinniśmy się bać jest sam strach

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 52 Napisanych postów 2326 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 78561


2 foto

Jedyną rzeczą której powinniśmy się bać jest sam strach

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 52 Napisanych postów 2326 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 78561


I 3 foto...ostatnie

Jedyną rzeczą której powinniśmy się bać jest sam strach

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 132 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2221
Hm ciekawe:)napewno sie przyda:) nie rozumiem troche tego pkt "4) Przy złym dograniu partnera rozgrywający powinien rozegrać piłkę zawodnikowi z linii ataku. " chodzi tu o to zeby nie wystawiac spowrotem zawodnikowi ktory przyjmowal?:)Jeszcze jestem ciekaw jak to jest z przytrzymaniem pilki na palcach,bo moim zdaniem pilke nalezy zawsze ulamki sekund przytrzymac na palcach w przypadku kortkiej troche dluzej:)Co do sposobow rozegrania my zagralismy pare razy z Mario taki wariant :
- ja(rozgrywajacy) jestem w drugiej lini,wbiegam na 3/4 siatki i wystawiam metrowa pilke przesunieta ok 1metr od srodkowego w kierunku lewego skrzydla,natomiast atakujacy z prawego skrzydla z biega do srodka i z bija ta pilke:)wazne zeby srodkowy agresywnie skoczyl:)nam udalo sie to rozegrac pare razy bez bloku:)mimo iz nie jest to jakies super trudne i efektowne zagranie:P pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 52 Napisanych postów 2326 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 78561
"4) Przy złym dograniu partnera rozgrywający powinien rozegrać piłkę zawodnikowi z linii ataku. " <---to znaczy, że jak rozgrywający ma nie za ciekawą piłkę dograną(czyt. złą) to wtedy powinien bez kombinowania wystwić zwykłą piłkę do zawodnika z linii ataku. Wtedy nie gramy żadnych przesunietych, podwójnych, na obieg, drugich linii bo może to wyjśc nam na gorzej niż na lepiej.

n4n-ciekawe te Wasze zagranie. A atakujący w tej akcji to Mario?? Bo on to jest leworęczny i w takiej sytuacji to powiem szczerze, że praworęczny miałby mniej wariantów ataku niż lewo-.

Jedyną rzeczą której powinniśmy się bać jest sam strach

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 132 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2221
tak to Mario:) i dlatego te zagranie nam wychodzi dosc dobrze:)Juz rozumiem i sie zgadzam:)ja w takich przypadkach czesto gram tez druga linie:)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 2234 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 10857
inicjatywa godna pochwały el nino

moderator ogólnorozwojówki

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 52 Napisanych postów 2326 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 78561
n4n - a ktoś w Waszej ekipie potrafi dobrze zaatakować z drugiej linii? Może Mario Sam z doświadczenia wiem, że atak z drugiej nie nalezy do najłatwiejszych. Nie dość że nie powinno się atakować przez środek siatki (wiadomo, tam najczęściej jest blok) tylko stronami (lewa, prawa), to jeszcze trzeba posiadać dość dobry zasięg.

Hans - jak wiadomo siatkówka należy do sportów ogólnorozwojowych to postanowiłem co jakiś czas pisać posty o poszczególnych elementach tej cudownej gry.

Jedyną rzeczą której powinniśmy się bać jest sam strach

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 132 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2221
Mario z drugiej potrafi dobrze zbijac co dzisiaj pokazal w wygranym meczu z Ostroleka:)gralem mu druga linie gdy tylko nie mialem dobrego przyjecia i Mario konczyl zarowno z srodka jak i z lewej strony drugiej lini(bodajze III strefa).W naszej ekipie z drugiej lini na treningach poza Mariem jedna osoba niezle bije z drugiej a reszta tez konczy ale bardziej w 8-9 metr i na meczach chlopaki przy drugiej sie stresuja i tylko plasuja i to nie jakos mocno z drugiej lini:)Mario natomiast konczy:)pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 383 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 11373
wedlug mnie z drugiej linii aby dobrze ściąć nie trzeba miec dobrego zasiegu;bo ja takiego nie mam:P
trzeba umiec uderzyc
np niedawno gralismy z mdkiem;n4n wystawil mi na 2gą linie a ja sie wogole tego nie spodziewalem:D
zdążyłem zrobic kroka wyprostowalem sie i ledwo wyskoczylem a wyszla mi najlepsza scina meczu,taka bomba w 8my metr:D
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Co o tym sądzicie?

Następny temat

WSO ocencie moją koncepcje przygotowania

WHEY premium