SFD.pl Odżywianie i Odchudzanie

Dodaj odpowiedź

Słodziki w żywności

Wysłana -
Cześć wszystkim, jak wiadomo na redukcji trudno jest się powstrzymać od zjedzenia czegoś słodkiego (przynajmniej ja tak mam). Czasami zdarza mi się pić cole zero ale kiedyś natknąłem się na artykuł (niestety już go nie znalazłem), który mówił o tym że cola zero działa na organizm tak samo jak zwykła cola tylko zamiast dostarczania cukru powoduje jakieś inne przemiany w trawieniu i że wychodzi na to samo (coś w ten deseń). Czy ktoś natknął się na coś podobnego, czy jednak można pić te cole bez wyrzutów sumienia? Czy zdrowo jest w ogóle dodawać słodziki do potraw a jeżeli nie to jakie skutki niesie to ze sobą w przyszłości?
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Ciebie zainteresować:

Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów?

sylwia i emil Indywidualne plany dietetyczne i treningowe Sprawdź więcej
Wysłana -
Wszystko w granicach rozsądku . Spokojnie możesz pic colę zero i nie ma co popadać w paranoje
Wysłana -
Są słabe podejrzenia i incydentalne poszlaki, że być może niektóre słodziki w niewielkim stopniu powodują mały wyrzut insuliny albo inne reakcje fizjologiczne wiązane z przyjęciem cukru. Ale to nic pewnego.
Rozsądna odpowiedź to "raczej nie".

Per saldo prawie na pewno wyjdziesz lepiej na używaniu słodzika niż nadmiaru cukru. Sam cukier tak na prawdę też jest sztucznym produktem. W krystalicznej formie cukier nie występuje w naturze i człowiek nie wyewoluował by go jeść w większych ilościach.
Wysłana -
Ja ostatnio robiłem doświadczenie na przykładzie bolero
https://www.sfd.pl/sklep/Bolero_Bolero-opis35165.html
http://www.sfd.pl/Bolero__wyrzut_insuliny-t1162841.html 
Wysłana -
Jak ma się takie parcie na słodkie, warto zbadać, jak tam pracuje gospodarka insulinowo-glukozowa.
Poza tym dieta nie musi opierać się na jałowym jedzeniu, w dziale Kuchnia SFD znajdziesz wiele ciekawych przepisów, na desery w formie posiłku - z których na pewno będziesz zadowolony ;)
Wysłana -
Wszystko dla ludzi :) W kwestii trawienia, większość słodzików jest prosta w tym aspekcie. Wyjątkiem mogą być poliole u niektórych osób mogą być problemy trawienne. Na pewno słodziki nie mają za dużo kcal co moze mieć korzystny wpływ na sylwetke, ale za dużo tez nie dobrze, bo mają silny wpływ na receptory smaku
Wysłana -
Mamy indeks glikemiczny, ładunek glikemiczny oraz istnieje coś takiego jak indeks insulinowy i to właśnie słodziki takie jak aspartam i tym podobne mają bardzo wysoki indeks insulinowy, który w skrócie nie powoduje podniesionego poziomu glukozy jednak organizm mimo wszystko odbiera dostarczenie takiej substancji jak sygnał do tego iż będzie potrzebna duża ilość insuliny aby zbić poziom glukozy, której w naszym krwiobiegu nie ma. Wiadomo wszystko jest dla ludzi i okazyjnie jak najbardziej można sobie wypić jakąś cole zero czy coś takiego.
Wysłana -
Nie podnoszą w ogóle insuliny...
Jakby tak było to byśmy mieli insuline za darmo, w sensie doping.
Wysłana -
Jakby tak było to każdy by miał bardzo niski poziom glukozy we krwi startując np z 90 system otrzymuje info że jest cukier a go nie bo to słodzik to wyrzuca inse i ona by zbiła jeszcze bardziej poziom glukozy we krwi.
Wysłana -
Jw
a tutaj trochę literatury
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1946186
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2182973 
Wysłana -
pierwszy lepszy artykuł Panowie poczytajcie trochę

https://menway.interia.pl/aktywnosc/zdrowie/news-indeks-insulinowy-dietetyczne-narzedzie,nId,1730024 

oraz tutaj kilka słów na ten temat od Pana Jacka Bilczyńskiego

Polecam obejrzeć i zapoznać się z tematem


Zmieniony przez - wuper w dniu 2018-05-01 22:51:08
Strona 1 z 3
Dodaj odpowiedź