SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Słodkie śniadania!!! (baza -nabiał +otręby)

temat działu:

Kuchnia SFD

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 15252

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 87 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 546




Jak wszystkim wiadomo na śniadanie dla uzupełnienia glikogenu warto zjeść węgle proste i sporą ilość białka. Osobiście najbardziej lubię tego typu dania szczególnie gdy jest dosyć ciepło na dworzu, wtedy lepsze są wersje z jogurtem/kefirem/maślanką a zimą polecam owsiankę na ciepło.
No ale do rzeczy...
... przetestowałem już wiele różnych opcji z różnymi owocami i dodatkami, żadna nie jest gorsza czy lepsza z dietetycznej strony - wybór zależy od danego celu diety i gustu.
(Myślę że przez te przepisy to chyba dietetycy stracą pracę )

Ogólnie do tego typu śniadań potrzebujemy na pewno:
1.Mleko/ Jogurt /Kefir / Maślankę - najlepiej chude bo tłuszcz dodamy z innych źródeł a te produkty mają nadać odpowiednią płynną konsystencje.
2.Biały ser / Białko z odżywki wysokobiałkowej - nasze główne źródło białka w tych posiłkach
3.Płatki owsiane/żytnie/quinoa/sojowe/orkiszowe itp. - wolnoprzyswajalne węgle,
4.Otręby/Odtłuszczone siemie lniane/zarodki itp. - źródło błonnika
5.Orzechy włoskie, migdały, laskowe,Pestki słonecznika,dyni, siemie lniane.
6.Owoce (mrożone/świeże)- właściwie dowolne - źródło szybkoprzyswajalnych węgli,błonnika i ... smaku

7.Inne dodatki:
Suszone owoce,Kakao,Miód,Słodzik,Soki zagęszczone,Syropy,Sosy do deserów, Cynamon,Fruktoza. - dodatki mniej ważne z punktu widzenia dietetycznego, jednakże dodające sporo smaku
teraz pora na konkretne przykłady. Od razu piszę że nie będę podawał dokładnych proporcji każdego zestawu bo bym tu do jutra siedział. Dam kilka przykładów a potem w zależności od odzewu będę dodawał dokładne przepisy ze zdjęciami :)
GŁówną ideą przyświecającą mi jest poddanie pomysłów, bo w sumie mało się tu udzielam a wiedze mam w sumie sporą Uważam że bez sensu jest się męczyć pijąc oliwe samą skoro można skorzystać z dobroci natury i zjeść sobie np. trochę pysznych orzechów.

Najpierw pora na wiśnie.Obecnie zapewne mrożone bez pestek :)

Wiśniowa owsianka - Wersja 1.
350ml mleka chudego (0,5%)
200 g wiśni mrożonych bez pestek;
30g płatków owsianych górskich
10g Orzechów włoskich
20g Otrębów pszennych
15g Białka waniliowego (np. Syntrax Matrix wanilia)
10g Sok zagęszczony wiśniowy/Syrop wiśniowy

W miseczce rozdrabniamy wiśnie widelcem, Gotujemy mleko ok350ml - dodajemy płatki i otręby, odlewamy ok 100-150 ml do shakera. Dodajemy do gotującego sie już na maleńkim ogniu mleka płatki owsiane i otręby a w międzyczasie gdy mleko w shakerze troche przestygnie dodajemy białko i mieszamy.
(lepiej nie dodawać do gotowania żeby nie traciło wartości, a zmiksowane zimne mleka ochłodzi naszą potrawe)
Po ok 2-4 minutach przelewamy gotową owsianke z garnka do miski, mieszamy z wiśniami, dodajemy białko wymieszane z mlekiem, mieszamy, posypujemy ugniecionymi orzechami włoskimi, polewamy dla smaku zagęszczonym sokiem wiśniowym i rozkoszujemy się smakiem i wyglądem wspaniałego różowego dania :)

Zawartość składników przy podanych składnikach i ilości:
Białko:34g
(12 g zwierzęcego z mleka + 12 z odżywki; 10 g roślinnego
Węglowodany:68g (sacharoza 4g;laktoza 17g; skrobia 21g)
Tłuszcze:13g(3g nasyc.2g jednonienasyc.6g wielonienasyc.)

Oczywiście można skomponować ten posiłek zupełnie inaczej zmieniając składniki wg. tego co pisałem wcześniej. Myślę że wszyscy którzy potrafią liczyć b/t/w i mają trochę pomysłowości sami wpadną na setki pomysłów tak jak ja. następna będzie wersja na zimno
Dokładnie identyczny przepis a już o innym smaku uzyskamy przez dodanie mrożonych truskawek/malin/jagód/jeżyn zamiast wiśni. Ewentualnie dla smaku można dodać (szczególnie jeśli ktoś nie jest na redukcji) trochę dżemu, cukier wanilinowy itd.
Tak jak pisałem opcji jest mnóóóóstwo. Osobiście próbowałem już podobne dania z bananem, pomarańczą,malinami,jagodami,jeżynami, jabłkami,gruszką,kiwi,melonem.
Nie do wszystkiego pasuje wersja na ciepło dlatego już piszę jak zrobić przykładowe danie z jogurtem....
Jogurt Zott Jogovita 1% (2sztuki) = 300g
Biały chudy ser -50g
Banan mały - 75g
Otręby pszenne -15g
Płatki owsiane -20g
Rodzynki-10g
Migdały-10g

Białko-33g
(26g zwierzęcego; 7g roślinnego)
Tłuszcze - 11g
(1g nasyc.,4g jednonienasyc.,2g wielonienasyconych)
Węglowodany -55g
(Sacharoza-6g. Laktoza-16g. Skrobia -15g)

rozdrabniamy w misce ser, dodajemy jogurt, płatki, otręby, wszystko mieszamy i dodajemy pokrojonego banana i migdały. ENJOY !!!!!!

Ten posiłek jest jednym z lżejszych, lepszy na rzeźbe, jeśli robicie masę to dajcie śmiało więcej banana, płatków owsianych, możecie dodać zamiast twarogu białko - najlepiej bananowe i może trochę cynamonu, cukru waniliowego, kakao).
Osobiście do wersji na zimno lubię dodać płatki chrupkie ( np. bran flakes albo crunchy ale są mniej zdrowe,bardziej przetworzone).
Oczywiście znowu wszystko można zastąpić innymi składnikami

Ja dodaje zawsze do posiłków na słodko otręby, chociaż troszkę psują smak szczególnie w tej ilości ale zawsze można je zjeść na sucho łyżką i popić wodą jeśli ktoś nie chce ich dodawać do posiłku.

A jak komuś pasuje gęstsza konsystencja to do wszystkiego można zawsze dodać trochę odtłuszczonego siemienia lnianego ( szczególnie do gotowania mleka z poprzedniego przepisu)
Jak ktoś chce (LC) LOW CARB to w moich przepisać dodawajcie zamiast miodu słodzik albo jeśli możecie sobie odmówić słodkiego smaku to nie dodawajcie żadnego zagęszczonego soku/syropu/miodu tylko postarajcie ograniczyć się do owoców, najlepiej tych z niskim indeksem glikemicznym. Dla słodyczożerców dodam że lepiej sobie zjeść pół potrawy np. bez owoców (sam nabiał i płatki) albo same owoce i biały ser/białko z wodą jeśli naprawdę chcecie ograniczyć węgle a mieć chociaż trochę smaku.

Wersja z owocami egzotycznymi :
mango,pitahaya(dragon fruit),kiwi


300ml mleka chudego (1,5%)
80g białego sera chudego
30g kiwi; 50g mango; 70 g pitahaya - dosyć niskokaloryczne owoce
30g płatków owsianych górskich
10g Orzechów włoskich
20g Otrębów pszennych
8g odtłuszczonego siemienia lnianego

Kcal: 529
Białko:40g (29g zwierzęcego)
Tłuszcze: 15g (4/3/7)
Węglowodany:61g (17g laktoza;23g skrobia)

Na zdjęciach wersje na ciepło - bananowa i z owoców egzotycznych: mango,pitahaya i kiwi.
A propos owocu pitahaya (dragon fruit) czy ktoś go może jadł i mu smakował?? Dla mnie jest w sumie bezsmakowy, możliwe że kupiłem niedojrzały





Zmieniony przez - KAN87 w dniu 2009-03-14 11:47:39

Zmieniony przez - KAN87 w dniu 2009-03-14 11:48:00

Zmieniony przez - KAN87 w dniu 2009-03-14 11:49:21

Zmieniony przez - KAN87 w dniu 2009-03-14 23:24:58

Zmieniony przez - KAN87 w dniu 2009-03-15 19:11:31

Zmieniony przez - KAN87 w dniu 2009-03-15 19:12:31

What doesn't kill you makes you stronger!!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 4383 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 43252
KAN87 zjadłem dziś na śniadanie 2 wersję Twojego śniadania (tą z jogurtem) i zasmakowałem. Jedyna renowację jaką wprowadziłem to zamiast jogurtu tego co pisałeś dałem naturalny). Oczywiście po zjedzeniu wszamałem jeszcze ogóra, ale to już moje przyzwyczajenie :D.
A co do śniadania wysokobiałkowego to mogę jeszcze polecić coś takiego jak panierowany ser biały z polewą:
PANIEROWANY SER BIAŁY:
chudy ser twarogowy 200g (kostka)
płatki owsiane 1 szklanka
jajka 2 sztuki
łyżka oliwy z oliwek
POLEWA:
200g jogurtu naturalnego lub kefiru
banan
rodzynki

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
ser biały kroimy w plastry grubości odpowiadającej osobistym upodobaniom (nie mogą być zbyt cienkie, z uwagi, że się mogą rozlecieć)
następnie trzeba roztrzepać jajka
ser panierujemy w płatkach owsianych
smażymy obustronnie na teflonie na który dajemy kroplę oliwy z oliwek
mixujemy kefir lub jogurt naturalny z bananem i rodzynkami i polewamy panierowany ser. Do tego kroimy pomidora na ćwiartki i dojadamy nim. Smacznego! :D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 167 Wiek 30 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 3553
Nie wiem czemu nikt wcześniej nic tu nie pisał :D Wypas przepis, sog poleciał
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 137 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 2524
nie wydaje ci się on nie ma smaku , a co tematu to bardzo w fajny sposób to przedstawiłeś osobą które np nie próbowały robić czegoś takiego... sog dla ciebie

... Po trupach, Do celu

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 18 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1617
przepis zaje**sty, apetycznie to wyglada, jutro sprobuje. jak na sniadanie to troche malo kalorii. moj omlet ma ok 1800
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 731 Wiek 32 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 11986
dawaj przepis na ten omlet

No one likes us.. we don't care

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 87 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 546
ej ale po co Ci 1800kcal?? Jak chcesz mieć tak dużo to prosta sprawa - dorzuć więcej wszystkiego !! dla mnie to jest połowa zapotrzebowanie dziennego, więc raczej tyle na śniadanie nie jem. No ale to wiadomo zależy od zapotrzebowania każdego, najłatwiej zwiększyć dawke kalorii dodając więcej tłuszczy - najzdrowiej poprzez dodanie większej ilości różnych orzechów i pestek, ale przecież można też wziąć pełnotłusty nabiał, dodać więcej owoców, posłodzić np. miodem, dodać więcej płatków owsianów. Kto co lubi. Mnie chodziło głównie o to żeby na to forum wrzucać ciekawe pomysły na dania. Ja chciałbym ciągle odkrywać nowe smaki, a tradycyjne dania zmieniam w zdrowsze. Przecież to banalne - zamienić śmietane na jogurt naturalny (grecki ma fajną konstystencje), smalec na dobry olej, cukier na fruktoze/miód/melase/cukier trzcinowy/słodzik. No jest pełno różnych możliwości i uważam, że właśnie tym powinniśmy się tu zainteresować na forum. Co z czym połączyć żeby były fajne smaki, ale zdrowo. Kiedyś mnie skrytykowano i usunięto kilka moich postów - moderator nazwał je "przepisami z claudii" - z czym się kompletnie nie zgadzam. No ale zniechęcające to był, a ban za "spamowie - tzn dopisywanie nastepnego posta zamiast edytowania" było dla mnie już ostrą przesadą i od tej pory o wiele rzadziej się tu udzielam!
Sądzę, że na forum nie powinno się wielokrotnie edytować jednego wpisu bo to fałszuje!!

Jak dla mnie porażką jest uczyć się jakiś jadłospisów na pamięć, owszem męczące jest ciągłe ważenie produktów, no ale jak ktoś chce konkretnych efektów to trzeba być dokładnym. Dlatego uważam, że przepis owszem jest ważny z dokładnymi proporcjami ale nie trzeba się go zawsze ostro trzymać, bo przecież możemy kupić np. fasole konserwową z innej firmy i juz mamy inny skład, a to bardzo łatwo przeoczyć - polecam porównać składy np. z firmy Bonduelle i Rolnik albo Pudliszki!!

Teraz dodam dzisiejsze śniadanko :) (właściwie codziennie jem coś podobnego i zawsze wygląda podobnie, ale chyba najłatwiej zachwycić dziewczynę czymś takim :)





Zmieniony przez - KAN87 w dniu 2009-05-23 15:10:59

Zmieniony przez - KAN87 w dniu 2009-05-23 15:11:09

Zmieniony przez - KAN87 w dniu 2009-05-23 15:11:41

Zmieniony przez - KAN87 w dniu 2009-05-23 15:11:59

What doesn't kill you makes you stronger!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 919 Wiek 34 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 18478
wypas

Co Cię nie zabije to Cię dwa razy wzmocni !!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 87 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 546
zapomniałem do tych ostatnich zdjęć podać przepis:
Jest to oczywiście danie truskawkowe na zimno. W zależności od tego kiedy ją jemy to dajemy więcej lub mniej węgli. Każdy wie jak, więc nie będe się tu rozwlekał.

2 jogurty ZOTT jogovita 1%;
Biały ser 50g/Białko serwatkowe waniliowe- 20g
(niepełna porcja, bo białka mamy już sporo z jogurtów(ale ja osobiście wrzuciłem tutaj 15 g białka i 40g sera więc miałem mnóstwo białka)
truskawki świeże- ok 300g (troche zostawić do dekoracji)
Otręby pszenne- 12g
Odtłuszczone siemie lniane- 7g
Płatki owsiane górskie - 20g
Bran Flakes firmy OBST -16g
Migdały- 12g



a do tego dla smaku: słodzik, cukier puder waniliowy, esencja waniliowa gellwe,cukier z prawdziwą wanilią Kotanyi.
( PROSZĘ MI BANA za to nie dawać i nie kasować bo jest to tylko opcjonalnie, posiłek bez dodatków też jest pyszny. Szczególnie jeśli damy białko waniliowe dobre a nie twaróg!
U mnie te dodatki dodały ledwie 5-8g max. węgli bo w większości posłodziłem słodzikiem Huxol, który jest bez maltodekstryny ani fruktozy, jest w płynie!
Polecam każdemu kto jest na redukcji na śniadanie, pyszne, pożywne i słodziutkie. (jak ktoś robi to dla dziewczyny to polecam to tak właśnie ozdobić łyżeczką dżemu/płatkami migdałów/orzechami/pestkami itp)

Zmieniony przez - KAN87 w dniu 2009-05-24 18:11:08

What doesn't kill you makes you stronger!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 104 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 929
własnie ubieram buty i jade do sklepu po mrozone owoce!!
takie sniadanie chyba na dlugo u mnie zagosci....

Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 9947 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 52544
Ladnie wyglada, ale bialko z mleka to kicha, nie bialko. Poza tym laktoza

Zmieniony przez - Skerx w dniu 2009-06-04 19:22:17

Poszukuję książki "Na początku był głód" M. Konarzewskiego, gdyby ktoś miał egzeplarz na sprzedaż - proszę o kontakt mailowy ;)

Jedna z bardziej przemądrzałych osób na forum.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 87 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 546
polemizowałbym z Twoją opinią. W końcu białko, które spożywasz z odżywki jest właśnie z mleka. No ale szkoda tu rozpoczynać ogromnej dyskusji na ten temat. Myślę, że na pewno o wiele smaczniej, szczególnie gdy jest ciepło dodać sobie więcej białka z produktów mlecznych niż jajko. Owszem zgadzam się że przyswajalność i wartość biologiczna nie jest taka sama, ale właśnie poprzez uzupełnianie aminokwasów z różnych źródeł białka możemy podwyszyć wartość biologiczną. Dlatego coraz popularniejsze znowu są odżywki białkowe takie jak MATRIX 5.0 Syntrax'a zawierające w sobie taki mix.
A z własnego doświadczenia to polecam wszystkim - więcej luzu, szczególnie przy śniadaniu, mnie osobiście stres wyniszcza od ciągłego zwracania uwagi na to co jem. Im większa wiedza na tematy dietetyczne tym gorzej właściwie. Jest za dużo różnych opinii i badań, które częstokroć się wykluczają, a jak się jeszcze weźmie pod uwagę badania sponsorowane to w ogóle porażka.

What doesn't kill you makes you stronger!!

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

surówka z kapusty czerwonej i chrzanu

Następny temat

Kurczak w sosie curry

WHEY premium