SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Sól i Cukier

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 8629

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 33 Napisanych postów 1924 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 22174
Jedni za dużo solą, inni za dużo słodzą. A jak to się ma u Ciebie?

Sól
Zmniejszając spożycie soli, wielu ludzi mogłoby zlikwidować ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze. W nadciśnieniu tętniczymjuż od dawna propagowano na podstawie wielu spostrzeżeń klinicznych ograniczenie spożywania soli kuchennej. W chwili obecnej znane są niezależne od pochodzenia nadciśnienia, powiązania między czynnością kory nadnerczy a podażą soli. Im większa podaż chlorku sodu, czyli soli, tym większe ciśnienie tętnicze. Gromadzenie się sodu w komórkach mięśni naczyń zwiększa ich wrażliwość na bodźce zwężające. Dowodem na to jest przykład Japonii, gdzie wykazano w badaniach epidemiologicznych, iż więcej mieszkańców cierpi na nadciśnienie w północno-wschodniej części tego kraju, niż w południowo-zachodniej. Powodem tego jest rekordowe spożycie soli kuchennej w tym rejonie. Kolejnym aspektem przemawiającym za ograniczeniem spożywania soli kuchennej jest fakt, że zwiększa ona ilość wapnia wydalanego z moczem, a tym samym może prowadzić do osteoporozy.

Z chemicznego punktu widzenia sól, którą na codzień spożywamy to tzw. chlorek sodu. W tym połączeniu pierwiastki te wystepują w niejednakowych ilościach, a mianowicie sód stanowi około 40%, natomiast chlor 60%.

Negatywne skutki nadmiernego spożycia soli
Dietetycy przestrzegają przed nadmiernym spożyciem soli, ze względu na powstawanie:
* nadciśnienia tętniczego, co w efekcie może prowadzić do innych chorób związanych z układem krążenia (zawały serca, wylewy)
* doszukuje się również związku między nadmiernym spożyciem soli a występowaniem raka żołądka oraz udaru mózgu
* nadmiar podaży soli powoduje zwiększenie pobrania i zatrzymywania wody w organizmie (prawidłowa czynność nerek powoduje wydalanie nadmiaru tego składnika, natomiast w przypadku upośledzonej ich funkcji możenastąpić ich obrzęk)

Pozytywny wpływ spożycia niewielkich ilości soli:
Mimo wszelkich przestróg przed stosowaniem soli istnieją oczywiście jej zalety. Sól jest potrzebna organizmowi, jednak nie należy spożywać jej w nadmiernych ilościach. Zalety soli (sodu) :

* utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej
* regulacja gospodarki wodnej organizmu


Na temat dziennego spożycia soli a jej wpływu na zdrowie istnieje wiele kontrowersji. Dzienne spożycie soli (dodanej w procesach kulinarnych i zawartej w produktach spożywczych) nie powinno przekraczać 5 g (1 płaska łyżeczka). Optymalnym rozwiązaniem pozwalającym na ograniczanie jej spożycia byłoby unikanie stosowania (dodawania) soli do potraw oraz unikanie produktów, które są w nią bogate. Obniżenie jej ilości w codziennym jadłospisie powinniśmy rozpocząć już przy zakupie żywności, czytając dokładnie etykiety informujące o jej zawartości, niektórzy producenci tworzą nowe receptury swoich wyrobów, obniżając poziom chlorku sodu (bądź samego sodu) w produkcie.

Co jeść, aby ograniczyć ilość soli w całodziennym jadłospisie?
Przede wszystkim należy całkowicie wykluczyć solenie i dosalanie potraw podczas przyrządzania jak również podczas jedzenia. Tu pojawia się problem, ponieważ wiele osób uzna taką żywność za żywność bez smaku, jałową. Rozwiązanie leży w zastosowaniu zamiast “wszędobylskiej" soli przypraw ziołowych, których cała gama jest dostępna na rynku (bazylia, tymianek, estragon itp.). Wystarczy dobrze się rozejrzeć, potem już tylko wybór odpowiedniej przyprawy i posiłki znów będą smaczne, nawet bez soli. Do wyeliminowania z diety soli można się przyzwyczaić, zbadano, że już po około dwóch tygodniach od pozbycia się jej z jadłospisu wiele potraw kiedyś solonych zachowuje niemalże ten sam smak.

A co z produktami gotowymi? Należy prowadzić prawidłowy ich dobór już podczas zakupów.
Unikajmy kupowania:

* wszelkiego rodzaju konserw
* żółtych serów
* wędlin
* ryb wędzonych
* chipsów, snacków
* paluszków
* orzeszków solonych

Dużą zawartością soli charakteryzuje się również pieczywo, aczkolwiek istnieją producenci, którzy obniżyli zastosowanie soli do produkcji chleba.
Spożywajmy:

* świeże owoce
* warzywa
* chude mięso

Cukier
Dr William Coda Martin sklasyfikował cukier rafinowany jako truciznę, ponieważ jest on pozbawiony witamin i substancji mineralnych. "To" co zostaje, zawiera czyste, rafinowane węglowodany.
Cukier rafinowany jest szkodliwy, ponieważ dostarcza tylko to, co żywieniowcy określają jako "puste" lub "gołe" kalorie. Brak w nim naturalnych substancji mineralnych, które obecne są w korzeniu buraka cukrowego. Co więcej, cukier jest gorszy od innych rzeczy, ponieważ drenuje i wypłukuje z organizmu cenne witaminy i substancje mineralne z powodu wymagań procesu trawienia, detoksykacji i eliminacji, co wpływa na cały system.
Równowaga jest tak ważna dla naszych ciał, że mamy wiele dróg, aby zabezpieczyć się przed nagłym szokiem spowodowanym dużym spożyciem cukru. Substancje mineralne takie jak sód (z soli), potas i magnez (z roślin) oraz wapń (z kości) są mobilizowane i wykorzystywane w przemianie chemicznej; wytwarzane zostają neutralne kwasy, które próbują przywrócić równowagę kwasowo-zasadową krwi do normalnego stanu.
Spożywany codziennie cukier powoduje wytworzenie ciągłego stanu nadmiernego zakwaszenia i konieczne staje się pobieranie coraz większej ilości pierwiastków z głębi ciała w celu przywrócenia równowagi. W końcu w celu zabezpieczenia krwi, z kości i zębów zostaje pobrane tyle wapnia, że powstaje próchnica i rozpoczyna się ogólne osłabienie.
Nadmierna ilość cukru ma wpływ na każdy narząd organizmu. Początkowo jest magazynowany w wątrobie w formie glukozy (glikogenu). Ponieważ pojemność wątroby jest ograniczona, dzienny pobór cukru rafinowanego (powyżej wymaganej ilości naturalnego cukru) szybko powoduje, że wątroba rozszerza się jak balon. Gdy wątroba jest wypełniona do swojej maksymalnej objętości, nadmiar glikogenu powraca do krwi w formie kwasów tłuszczowych, które zostają przeniesione do każdej części ciała i magazynowane w najmniej aktywnych miejscach: na brzuchu, pośladkach, piersiach i biodrach.
Gdy te stosunkowo nieszkodliwe miejsca są całkiem wypełnione, kwasy tłuszczowe zostają następnie rozprowadzane do aktywnych narządów, takich jak serce i nerki. To powoduje osłabienie ich funkcji; w końcu tkanki ulegają degeneracji i zmieniają się w tłuszcz. Organizm jako całość zostaje uszkodzony w wyniku ich obniżonej zdolności działania i powstają zakłócenia ciśnienia krwi.
astępuje uszkodzenie parasympatycznego układu nerwowego, a podlegające mu narządy, takie jak móżdżek, stają się mało aktywne i ulegają paraliżowi (rzadko myśli się o normalnej funkcji mózgu jako o czymś równie biologicznym jak trawienie). Zostają opanowane układy krążenia obwodowego i limfatycznego i jakość czerwonych ciałek zaczyna się zmieniać. Występuje nadmierna ilość białych ciałek i spowolnieniu ulega proces tworzenia tkanek. Tolerancja i odporność naszego ciała ulega ograniczeniu. Nadmiar cukru powoduje senność i drastyczny spadek naszej zdolności oceny i zapamiętywania.
Cukier wszystkich rodzajów - naturalne cukry, takie jakie znajdują się w miodzie i owocach (fruktoza), jak również rafinowany biały cukier (sacharoza) - ma skłonność do blokowania wydzielania soków żołądkowych oraz hamujący wpływ na naturalną zdolność ruchu żołądka. Cukry nie są trawione w ustach jak zboża lub w żołądku jak tkanki i zwierzęce. Gdy są spożywane same, przechodzą szybko przez żołądek do jelita cienkiego. Gdy cukier jest jedzony z innymi składnikami pożywienia - na przykład mięsem i chlebem na kanapce - zatrzymuje się na pewien czas w żołądku. Cukier w chlebie i w coca-coli zostaje tam zatrzymany wraz z hamburgerem i czeka, aż zostaną one strawione. Podczas gdy żołądek pracuje nad białkiem zwierzęcym i rafinowaną skrobią chleba, dodatek cukru powoduje szybką fermentację kwasową za sprawą ciepła i dużej wilgotności panujących w żołądku.
Jedna kostka cukru w twojej kawie wypitej po kanapce wystarczy, aby zmienić żołądek w komorę fermentacyjną. Jeden napój gazowany wypity razem z hamburgerem wystarczy, aby zmienić twój żołądek w kolumnę rektyfikacyjną. Ziarno połączone z cukrem, bez względu na to, czy kupujesz je już scukrzone w pudełku, czy sam dodajesz do niego cukier, prawie zawsze gwarantuje fermentację kwasową."

No więc solić można, ale bardzo ostrożnie. Słodzić natomiast, nie należy w ogóle.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Co do soli to używam himalajskiej - ponoć zdrowsza od zwykłej i zawiera całe mnówstwo pożytecznych pierwiastków. Co do cukru to niczego nie słodze, nie pamiętam kiedy ostatni raz go uzywałem. Jedynie spożywam go jak czasem kupię sobię jakiś jogurt owocowy albo zjem musli prażone, które troche go zawiera.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 192 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 5928
Ciekawe :) fajnie brzmi cukier rafinowane węgle hehe:D

To wyzwanie napisane na piasku...
To najkrótsza droga między dwoma punktami...
To jak chodzenie po linie...
To oddziela słuszne działanie od szaleństwa...
To jest szersze niż ocean...
To nić, z której utkano Moje życie...
To Kulturystyka...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 4069 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 44515
kvrwa teraz to mam dopiero metlik w glowie Ja jestem uzalezniony od cukru

Łap soga

HST power!!!
"niech nienawidzą- byle by sie bali"

http://www.sfd.pl/Lager90/BLOG/W_Drodze_Na_Plaze_fotki_s.33,_filmik_str.36-t459544.html - Mój blog;]

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

duuużo zbędnego tłuszczu, proszę o pomoc

Następny temat

Zbilansowana dita redukcyjna do oceny.

Wiecej