SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Rozciaganie mięsni - po co to komu ?

temat działu:

Trening w domu

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 41712

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 682 Wiek 31 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 18321
Postanowiłem ten artykuł dać do tego działu gdyż w innych działach jest już ich kilka a to raczej od ćwiczeń w domu budujemy sobie sylwetki sportowe „ hollywoodzkie" . Podczas treningu domowego nie osiągniemy za dużej masy wiec rozciąganie mięśni jest równie ważne jak budowanie muskulatury. Sylwetka sportowa to nic innego jak ładnie widoczne mięśnie mały % bf , no i rozciągnięcie mięśni. To właśnie na tym zależy nam ćwicząc w domu ale dlaczego nikt nie rozciąga mięśni a skupia się tylko na budowaniu mięśni ?? Sam zaczynając ćwiczyć na siłowni miałem w d**ie streching, dopiero gdy zacząłem ćwiczyć w domu dla utrzymania „formy" zrozumiałem dlaczego to jest takie ważne. Same podstawy dzięki którym możemy zrozumieć po co tak wogule jest rozciąganie i jakie korzyści z tego czerpiemy.



Dlaczego rozciąganie mięśni jest takie ważne ?

Lepiej być dobrze rozciągniętym i słabiej umięśnionym niż słabo rozciągniętym a super umięśnionym. Jeżeli mięśnie nie są wystarczająco długie, wówczas zbyt szybko zużywają się stawy. Z kolei kręgi nie znajdujące się w odpowiedniej kolejności od siebie, zrastają się i mogą im grozić liczne zwyrodnienia. Zbyt blisko osadzone kręgi mogą by również przyczyną tzw. „ wypadania dysku ". A to tylko niektóre zagrożenia wiążące się z brakiem gibkości ciała, których brakiem musisz być świadomy. Jeżeli trenujesz, nie rozciągając się, możesz nabawić się poważnych kontuzji.
Weźmy za przykład sportowca z wklęsłym odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa oraz zbyt wysoko ustawionymi barkami (to bardzo często spotykana postawa ciała).Wyobraźmy sobie że, ta osoba za wszelką cenę chce zbudować muskulaturę, nie biorąc od uwagę sprężystości swojego ciała.

W wyniku wygięcia mięśnie pleców skracają się i stają się jeszcze bardziej napięte, czego skutkiem jest odczuwanie bólu. Zbyt blisko osadzone kręgi ocierają się o siebie i uszkadzają, a usztywnione stawy biodrowe znacznie szybciej się zużywają.



Napięcie odczuwane początkowo jedynie w dolnej części pleców przeniesie się z czasem na piersiowy i szyjny odcinek kręgosłupa. Kręgosłup straci część swoich właściwości amortyzujących. Odległość miedzy czaszka a kością krzyżową zmniejszy się wraz ze skróceniem się długości kręgosłupa. Pojawią się bóle w karku, które mogą być oznaką zwyrodnień i przepukliny kręgów szyjnych


Zbyt wysokie ustawienie ramion powoduje ucisk mięśnia czworobocznego, co potęguje odczuwanie ciągłego napięcia w karku. Sztywność i brak elastyczności klatki piersiowej ( przepony) oraz karku będą dodatkowo zwiększać się w sytuacjach wywołujących stres.


Brak odpowiedniej gibkości ciała wiążę się z wieloma negatywnymi skutkami. W takiej sytuacji wykonywanie ćwiczeń przeznaczonych jedynie do kształtowania muskulatury zwiększa ucisk nerwów. Sportowiec odczuwa nieustające napięcie w całym ciele. Następuje widoczny spadek energii spowodowany blokada lub wolniejszym przepływem impulsów nerwowych. Pojawiają się bóle stawów i mięśni. Z biegiem czasu ćwiczący jest coraz bardziej zmęczony i zniechęcony do dalszych treningów. Mimo ciągłych treningów przyrost efektow stopniowo się zmniejsza.


Źródło : Książka „ trening siłowy bez sprzętu " O. Layaf

A teraz kilka korzyści płynących z rozciągania mięśni:

- zmniejszenie ilości kwasu mlekowego w mięśniach ( zakwasy)
- lepsza regeneracja
- zwiększenie zakresu ruchu mięśnia ( czyż nie jest lepiej umieć podrapać się na plecach w miejscu w którym Cię swędzi a twoja muskulatura przeszkadza Ci w tym ? &amp)
- podnosi stopień rozluźnienia fizycznego jak i psychicznego
- Zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych kontuzji, takich jak dolegliwości w obrębie dolnego grzbietu, bóle mięśniowe i stawów
- Rozwija czucie mięśniowe




Zmieniony przez - Konr4d w dniu 2007-11-15 20:13:07

Zmieniony przez - Konr4d w dniu 2007-11-15 20:13:26

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 621 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 8580
bardzo fajne i ciekawe. zgadzam sie ze warto sie rozciagac, szczegolnie przed treningiem silowym. Sog leci do Ciebie :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 169 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 12505
hmmm czytajac ten ciekawy artykul doszedlem do wniosku ze chyba mnie ten problem spotkał.Ból w odcinku lędźwiowym i bóle stawów łokciowego i kolanowego chodź mam dopiero 18 lat... zawsze sie rozgrzewałem przed siłka (widocznie za słabo) i nieraz chodziłem na mate. Wiec zakładajać że mam stopniowe zwyrodnienie jakie ćwiczenia rozciągające proponujesz ??
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 682 Wiek 31 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 18321
Ćwiczeń rozciągających jest wiele proponuje dobrać sobie ćwiczenia na wszystkie partie z strony : http://www.kulturystyka.pl/atlas/stretching.asp 
Jak nic nie wyjdzie z tego układanie to wyśli mi e-mail a ja sprobuje podrzucić Ci ćwiczenia z ktorych korzystam bo mam je opisane w książce.

ps. Odbijam sogi

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 169 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 12505
patrzylem juz do atlasu :P nic od jutra zaczynam sie codzienie rozciagac :D mozesz mi napisac na meila [email protected] (jesli masz ochote) cos na rozciagniecie kregoslupa glownie chodzi o odcinek ledzwiowy dzieki pozdro :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 1625 Wiek 32 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 29127
Bardzo fajne, przejrzyżcie napisane i wogole
A masz Soga, bo ciekawe :P
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 614 Wiek 33 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 27790
Słuchajcie a ja mam takie pytanko, Kiedy najlepiej sie rozciagac po treningu czy w dni nietreningowe i jeżeli po treningu to całe ciało czy tylko te partie które były ćwiczone?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 682 Wiek 31 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 18321
Przed treningiem ułóż sobie jakiś plan rozciągania i rozciągaj mięśnia próbując wytrzymać 5-10 sekund w tej pozycji a w dni nie treningowe rob takie rozciąganie dłuższe.

ps. odbijam sogi

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 203 Wiek 32 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2882
a możesz wyslać mi tez na e-maila [email protected] te ćwiczenia na rozciąganie??? co prawda mam już jakieś wybrane z atlasu, ale wolałbym sie upewnić czy będą dobre...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 682 Wiek 31 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 18321
Powinieneś ułożyć sobie taki plan stretchingu żeby skupiał sie na całym ciele.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 3352 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46894
dobry art przyda się sog
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trening AW ile ??

Następny temat

Prosba o trening na atlas

WHEY premium