SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Rezonans magnetyczny - czy warto?

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2718

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 41 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 2276
Dzień dobry. Krótko opiszę swoją historyjkę zanim zadam pytanie. Dwa miesiące temu skręciłem kolano, kolano "uciekało" do przodu, pojechałem na SOR, tam miałem RTG, zalecenia - leżeć, nie obciążać kończyny, okłady z lodu, smarować voltarenem. Po 10 dniach poszedłem na kontrolę, ból dalej występował, lekarz zlecił USG z podejrzeniem, że może coś jest z łękotką. USG wykonałem, nic nie specjalnego nie wykazało, lekarz dodatkowo zbadał, stwierdził, że faktycznie kolano jest luźne, rehabilitacji nie zlecił bo za długie kolejki, zalecenia - jazda na rowerze, ogólnie lekko ćwiczyć to kolano. Czyli po prawie równo miesiącu po tej kontuzji zacząłem już jakiś lekki sport uprawiać, lekki bieg, około 3km, dwa razy w tygodniu. Co było chyba błędem, bo kolano tylko zaczęło jakby znowu gorzej boleć, a to uczucie "uciekania" kolana dalej towarzyszyło.
No i na początku lipca trach, kontuzja powróciła gdy wchodziłem na mocno skośny pagórek i obciążając kolano, z tym że trochę w inny sposób, tym razem nie miałem wrażenia, że kolano ucieka, był to jakiś taki uraz wewnętrzny. Skutkiem czego znowu wylądowałem na SORze, tym razem zebrał się w kolanie płyn, miałem punkcję - dwie strzykawki krwi odessane z kolana, zalecenia podobnie jak wcześniej, leżeć, nie obciążać kończyny, okłady z lodu, voltaren. Po dwóch tygodniach poszedłem na kontrolę, doktor obejrzał kolano i powiedział, że wszystko wygląda w porządku, rehabilitacji nie zlecił z takich samych powodów jak wcześniej, zalecił jazdę na rowerze, wzmocnienie mięśni dwugłowych uda. Ból odczuwam przy czynnościach, które wymagają większego zaangażowania kolana, kolano nadal jest trochę luźne, gdy próbuję wyprostować maksymalnie nogę to czuję pod rzepką jakiś ból. O czym mu oczywiście opowiedziałem. Powiedział, że JEŚLI CHCĘ to może mi dać skierowanie na rezonans magnetyczny, ale on by po prostu zalecił rower tak jak powiedział wcześniej. Prosto z mostu oczywiście oznajmił, że zrobienie tego rezonansu ma sens jedynie prywatnie bo w szpitalu pierwszy wolny termin na luty 2018.
Kolano ogólnie z dnia na dzień jakoś tam lepiej, no ale trochę jednak się o nie boje, szczególnie ta krew w kolanie mnie przeraziła.
Założyłem ten temat żeby się poradzić. Wykonać ten rezonans czy nie? Zastanawiam się nad tym dlatego, że koszt takiego badania to około 600zł, to jest 1/3 mojej pensji, wywalić tyle kasy dla zwykłej profilaktyki, trochę szkoda, szczególnie że sam doktor wcale jakoś specjalnie tego nie zalecał, nie wiem. Może gdzieś w okolicach Warszawy ktoś wie gdzie takie badanie wykonać możliwie jak najtaniej?
Może jest na forum ktoś kto miał podobną kontuzję? Jak ją przebył, ile czasu potrzebował do maksymalnej regeneracji? Co teraz dalej robić żeby uniknąć powrotu tej kontuzji w przyszłości? Bardzo by mi się przydała jakaś dodatkowa opinia kogoś kto miał z takim przypadkiem do czynienia.
Pozdrawiam
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
to jest tylko system i wiadomo że nie jest na bierząco aktualizowany ale jakiś pogląd może dać gdzie będzie wcześniej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 444 Napisanych postów 2520 Wiek 26 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 266183
Domagałbym się skierowanie na RM w trybie pilnym, znacznie by to wszystko przyśpieszyło, a masz do tego w mojej opinii prawo. Ile masz lat?
Jeśli po dwóch miesiącach lekarz nie znalazł prawdziwej przyczyny bólu to naturalną rzeczą jest pogłębianie badań lub pokierowanie do innego specjalisty.

Fajna rzecz ostatnio - pijawki. Zgłębiam temat i teoretycznie mógłbyś spróbować
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
Przecież nawet nie wiadomo co mu jest więc po co zalecenie żeby coś próbował ?

Pierwsza kwestia inny lekarz skoro traktuje Cie w taki sposób brak diagnozy, badania , rehabilitacji tylko odsyłanie do domu. Stwierdził coś podczas badania fizykalnego ? Rozszerzyć badania o RM można ale to czy jest potrzeba zależy co wyszło w pozostałych , skierowanie trzeba było wziąć (już 2 miechy i tak przeszły) skierowanie możesz zrealizować gdzie chcesz gdzie jest podpisany kontrakt z NFZ i może się okazać że gdzieś niewiele dalej od Ciebie terminy są trochę krótsze
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 444 Napisanych postów 2520 Wiek 26 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 266183
Sam jestem wielkim zwolennikiem najpierw diagnozowania, a dopiero później leczenia.
Pijawki nie zaszkodzą, a szansa, że pomogą co najmniej duża. Poprawa ukrwienia, substancje działające przeciwzapalnie - chyba lepiej niż łykać NLPZ, jeździć na rowerze i czekać do lutego
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 41 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 2276
Skierowanie na rezonans dostałem. Mówił, że nawet jakby mi dał tryb pilny to i tak bym musiał czekać pare miesięcy. No ale fakt, mogłem nalegać na tryb pilny, bo nie tylko w tym szpitalu mogę wykonać badanie. Także skierowanie mam zwykłe, kwestia tylko wykonania, w Warszawie 600zł to norma prywatnie, w szpitalu kolejki.
Sam doktorek powiedział, że "jeśli mam za dużo pieniędzy to mogę ten rezonans zrobić" ale nie jest to konieczne.
Tzn. minęły tak naprawdę dwa dni. Bo po raz pierwszy jak tę kontuzję miałem to nie było punkcji, ani płynu w kolanie, tylko występował ból przy np. całkowitym zginaniu nogi pięta-pośladek, na boki, no i luzy w kolanie.


Zmieniony przez - stefan007 w dniu 2017-07-28 12:28:33
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
BPL-G
Stwierdził coś podczas badania fizykalnego ?


?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 41 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 2276
Akurat ten lekarz wykonał takie pobieżne badanie fizykalne. Obmacał trochę i powiedział, że wygląda dobrze, kwestia tylko zrehabilitowania. Przy poprzedniej kontuzji, inny lekarz w mojej ocenie bardziej profesjonalnie to badanie fizykalne przeprowadził, normalnie na leżance, porównywał stany obu kolan, w różne sposoby badał to kolano i sam stwierdził, że faktycznie luzy w kolanie są.

Mnie zastanawia ta krew w kolanie, w górnej części nad rzepką po lewej stronie była zebrana. Skąd to się wzięło? Czy tam coś pękło, zerwało? Czy możliwe, że po poprzednim urazie był jakiś skrzep który pod wpływem nacisku pękł?


Zmieniony przez - stefan007 w dniu 2017-07-28 12:46:02
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 34 Napisanych postów 1026 Wiek 5 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 38185
Ogarnij skierowanie z dopikiem pilne i podzwoń po ośrodkach z rezonansem, da się to załatwić nawet w miesiąc-dwa przy odrobinie szczesćia.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
krzykacz Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 21749 Napisanych postów 71306 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 575848
Dokładnie, wystarczy zagdać z lek i spora część daje 'pilne' i bad masz stosunkowo szybko.

doping & zdrowie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
tomik2
Ogarnij skierowanie z dopikiem pilne i podzwoń po ośrodkach z rezonansem, da się to załatwić nawet w miesiąc-dwa przy odrobinie szczesćia.


miesiąc - dwa to może być cieżko ale rzeczywiście warto porozglądać się w innych placówkach
link poniżej będzie przydatny
http://kolejki.nfz.gov.pl 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 41 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 2276
Tylko jak to teraz zrobić. Bo to była wizyta kontrolna po SORZE. I na tej wizycie dostałem skierowanie. Więc jakby teraz już nie da rady. I teraz dopiero kolejną wizytę kontrolną mam 21 sierpnia.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

co robicie, gdy cos wam wypadnie?

WHEY premium