SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Reverse po 5 miesiacach redukcji.

temat działu:

Odchudzanie i forma po męsku

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 5202

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 56 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 12356
Witam,
Zwracam sie z uprzejmą prośba o sprawdzenie i ewentualna korekte mojego planowanego reverse'a.
Redukcja trwala 5 miesiecy, ubylo 11 kg, wedlug pomiarow na faldomierzu obecny poziom bf 7-8%, waga 79kg.Mam 24 lata, 186 cm wzrostu.Okres redukcji to glownie CKD, na zasadach IF, ostatnie 4 tygodnie to VLCD na 1500 kcal i ladowania CN oraz przez ostatnie 2 tygodnie czyste carb loading zamiast typowego CN.
Reverse zaplanowalem w taki oto sposob:


Po tym okresie planuje podbic kalorycznosc do okolo 3100 kcal ( w zaleznosci jak organizm bedzie reagowac) samymi tluszczami i robic mase na tluszczowce przeplatajac DT z 150g WW z DNT z 50g WW. Czasem wpadnie moze jakis cheat meal raz w tygodniu np. po treningu partii, ktora bedzie w tym czasie moim priorytetem. Bede wdzieczny za ocene i ewentualne korekty mojego planu na przyszle miesiace, z gory dziekuje za pomoc :)

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 289 Wiek 33 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 15206
Z chęcią bym poczytał jakieś większe opracowanie faftaq na temat revers diet. Ma ktos jakies jego wypowiedzi?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2586 Napisanych postów 29969 Wiek 42 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 200205
Jedna z wielu metod.
Wygląda sensownie, ale równie dobrze możesz dodawać na zmianę e7d
Ww
Fat

Na tluszczowce może być ciężko z.lapaniem masy.
Ale do odważnych świat należy.



Zmieniony przez - solaros w dniu 2015-07-28 20:28:56

"Cóż jest trucizną?
Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną!".
BLOG: http://www.sfd.pl/t1033576.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Osobiscie jestem zwolennikiem tego by dodawac kcal gwałtownie w pierwszym rzucie, nastepnie dopiero po podbiciu pod pułap bliski CPM robic delikatne podbicia.
Uzasadniam to tak, zę jeżeli jesteśmy na głębokim deficycie to dodanie 100jedynie przedłuża niekorzystną ekspozycję organizmu na jego działanie. Jeśli miałbym zobrazować zabieg, to jeśli dieta redukcyjna zakłąda dzienną podaż energii na poziomie 2000kcal, a dzienne zapotrzebowanie wynosi około 3000kcal to odrazu podbijam do około 2700 - 2800 (jest to średnia). Patrzę nastepnie na reakcję i dokładam dalej w miarę potrzeb. Dodawanie po 100kcal z tak niskich pułapów uważam za błąd.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Saida MMA Coach
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 28242 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 125433
A ja mam pytanie - skąd pomysł na tak tak niską podaż węgli w późniejszym okresie?

Feel the pain and do it anyway...

Obecny dziennik: http://www.sfd.pl/[Stara_Gwardia]_Saida_2014-t993979.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 56 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 12356
Zaplanowalem taki rozklad majac nadzieje(chociaz nie wiem czy uzasadniona dlatego tez zalozylem ten temat), ze wraz ze powolnym wzrostem podazy kalori tempo przemiany materi rowniez powoli bedzie rosnac i jeszcze przez te pare tygodni uda sie jeszcze bardziej polepszyc forme. Po wypowiedzi faftaq nie wiem co o tym myslec. Czy gwaltowne zwiekszenie podazy kalorycznej nie bedzie zbyt ryzykowne, jesli chodzi o tzw. "zalanie" ? W koncu od dluzszego czasu stosuje niska podaz kalori i weglowodanow na poziomie 30g ed?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Saida MMA Coach
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 28242 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 125433
Myślę, że Faf całkiem dobrze to wyjaśnił, zwłaszcza tym stwierdzeniem: "Uzasadniam to tak, zę jeżeli jesteśmy na głębokim deficycie to dodanie 100jedynie przedłuża niekorzystną ekspozycję organizmu na jego działanie".

Pamiętaj, że w miarę trwania redukcji metabolizm zwalnia, zachodzą także różne niekorzystne zmiany hormonalne. U mnie takie nagłe, duże dodawanie kcal po redukcji zazwyczaj powodowało właśnie jeszcze polepszenie formy.
1

Feel the pain and do it anyway...

Obecny dziennik: http://www.sfd.pl/[Stara_Gwardia]_Saida_2014-t993979.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 56 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 12356
Pomysl wzial sie stad, aby w okresie masowania nabierac mozliwie jak najwiecej suchej masy miesniowej bez zbednenej tkanki tluszczowej, by pozniej nie bylo potrzeby robienia kolejnej dlugiej redukcji.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Lanador - myślisz, że możliwe jest "zalanie się fatem" na ujemnym bilansie? Podczas redukcji metabolizm zwalnia, ale głowne czynniki za to odpowiadajace to:
- mniejsza masa ciała (mniej wazysz - potrzebuejsz mniej, zazwyczaj tak jest),
- mniejsza podaż energii (kalorie dostarczane z jedzeniem wywołują "efekt termiczny" wynoszący średnio około 10 - 12% sumy dostarczonej energii),
- zmniejszenie spontanicznej aktywności fizycznej - na niskich kcal częsciej z Twoich ust padaja słowa "możesz podać mi pilota" Mówiąc wprost - jesteś mniej skłonny do podjemowania jakichkolwiek czynności, zwłąszcza tych mniej istotnych lub też - bezsensownych (wbrew pozorom wykonujemy w ciągu dnia sporo takich czynności,bujanie się z nogi na dogę, kiwanie nogą pod stołem podczas siedzenia, pstrykanie długopisem, wiercenie się, etc - na redukcji to ustaje)
- zmiany w wydzielaniu i aktywnosci hormonów - m.in spadek poziomu leptyny, h.płciowych oraz gorszy metabolizm hormonów tarczycy

Jeśli dodasz 100kcal do tego co jadłęś do tej pory to utrwalisz wszystkie w/w punktu. Jak dodasz więcej kcal, to przyspieszysz metabolizm:
- zwiększysz efekt termiczny jedzenia,
- zwiekszysz aktywnosć spontaniczną,
- zwiekszysz wydzielanie w/w hormonów i ipoprawisz ich metabolizm

przy okazji poprawisz też zdolności wysiłkowe i będziesz mógł trenować ciężej.

Ludzie nie wiadomo dlaczego tak boją się dodawania kcal. Przecież po redukcji to jest lekarstwo. Dodawanie po 100kcal na tydzień jest jak podawanie odwodnionemu maratończykowi co kwadrans płynów w kieliszku od wódki żeby nie doprowadzicdo "przewodnienia". Przewodnienie jest mozliwe i moze być szkodliwe, ale podając wodę po kropelce - przedłużamy w czasie odwodnienie.

Po kawałku mozesz dodawać kcal jak wskoczysz na neutralny bilans.


Zmieniony przez - faftaq w dniu 2015-07-28 22:05:47
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2586 Napisanych postów 29969 Wiek 42 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 200205
To co z tak zwanym 'uszkodzeniem metabolizmu'?
Przez wiele osób [trenerów/dietetyków] pimpowane jest wychodzenie z każdej[!] redukcji poprzez reverse

Niekoniecznie tylko w przypadku rzekomego uszkodzenia metabolizmu,ale tłumaczone jest właśnie zwolnieniem metabolizmu i stopniowym jego bujaniem.

Nie jest tak [nie będzie tak] podbije to przykładu podanego przez Ciebie.
Mamy 2000kcal,nie chudniemy,nie przybieramy na wadze [gdzie CPM z kalkulatora 3000].
Ale spożywając 2000kcal nic się ne dzieje.
Wiec czy w przypadku dodania takiej ilości kcal [po za oczywistym przyśpieszeniem metabolizmu] nie przyspieszymy odkładania tkanki tłuszczowej?
A efekt jojo?

"Cóż jest trucizną?
Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną!".
BLOG: http://www.sfd.pl/t1033576.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Rzadko kiedy zdarza się tak, że przy zapotrzebowaniu = 3000kcal, na 2000kcal nie ma postępów (zazwyczja one sa - ale okazują siędla nas mało satysfakcjonujące). Może się tak dziać jeśli z 3000kcal schodzimy po 100kcal tygodniowo, wtedy jest to bardziej prawdopodobne. Jeśli mamy zapotrzebowanie 3000kcal, a nie chudniemy na 2000kcal to może to oznaczać, że zapotrzebowanie 3000kcal jest czysto teoretyczne (wylicozne wzorem, który moze byc omylny). Poza tym trzeba byłoby zdefiniować "uszkodzenie metabolizmu" - co to miałoby być? Organizm ma pewne zdolnosci adaptacyjne - ale nie są one nieograniczone (gdyby takie były - zagłodzenie nie byłoby możliwe). Adaptacje nastepują w dwie strony, przy czym wpływ na adaptacje mają własnie czynniki żywieniowe takie jak m.in. podaż energii. Ten fakt zdaje się umykać w Twoich rozważaniach. Nie ma jednego reverse diet. Dla mnie reverse polega na dodaniu dużej dawki energii na start (wyjście z niskich kcal) do pułapu lekko poniżej CPM. Zazwyczaj wtedy przybywa około 0,5 - 1,5kg, ale to głownei gliko i woda. Wiele osób wtedy panikuje. Niesłusznie.
Są też przypadki daleko posuniętych zmian w metabolizmie pod wpływem źle ustawonej diety redukcyjnej. Dotyczyć to moze choćby przemiany T4 do T3. Tutaj przyczyną są niskie kcal i niskie wegle, ale ten proces odwracamy właśnie dodatkowymi kcal / ww. NIeraz jednak wymaga to czasu, ale dodanie 100kcal - pogłębi problem. Bo przejscie z 1500 na 1600kcal to dla organizmu żadna różnica. To tak jakby przedłużyć 1500kcal w czasie pogłębiajać istniejący problem. Zmiany w kalorycznosci muszą być wyraźne. A co do adaptacji jeszcze - najtrwalsze są zaburzenia dotyczące osi podwgórzee-przysadka-gonady i podwzgórze-przysadka-nadnercza.

No i generalnie zakładam, zę staramy się robić redukcję w taki sposób, żeby nie doprowadzić do trwałych zmian w gosp hormonalnej (dlatego też zazwyczja odradzam VCLD które dla mnie jest kolnem wyśmiewanej na forach sportowych "fazy uderzeniowej diety Dukana") PO ciezkiej redukcji warto zbadac hormony, zwłaszcza - panel tarczycowy, kort, test, no i profilaktycznie morfologię.




Zmieniony przez - faftaq w dniu 2015-07-28 23:14:15
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Co do efektu jo-jo - rzadko kiedy pojawia się (przy zdrowym podejsciu do jedzenia) jako skutek powrotu do pułpapu bnliskiego CPM. Raczej jest to efekt "odbijania sobie" długich / cieżkich restrykcji poprzez sięganie po niepoliczalne dawki energii ze śmieciowego jedzenia.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Prośba o ocenę i korektę planu

Następny temat

Z ości na kości, czyli masa na IF+CBL

Wiecej