SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 14872

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 11 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 87
Zgadza się, łękotka cięta uszkodzenie poza zakresem szycia któryś róg i uszkodzenie chrząstki ok 30 %.

Czyli nie mam co się obawiać że śpie bez ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 78 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 446
kradam moze zamiast pouczac ludzi i chwalic sie wiedza ktora niby masz moze napiszesz cos madrego odnoszacego sie do postawionych pytan?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 3172 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21170
Pytanie kończy się zwykle znakiem zapytania i ma określoną formę. Jakoś nie widzę, w Twoich ostatnich postach pytań. Nie wiem na co miałbym odpowiadać.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 78 Wiek 35 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 7670
Z góry przepraszam za brak znaków ale pisze z tel. MOze powiem na swoim przykładzie. Ok rok temu miałem rekonstrukcję. Lekarz jak i 2 regabilitantow mówili ze najważniejsze jest osiągnięcie pełnego wyprostu bo pózniej może to uniemożliwić symetryczne chodzenie. I wyprost jest o tyle bezpieczny ze w takiej pozycji wiezadlo, przeszczep jest najbardziej schowany i nie zagraża mu żadne nadwyrezenie. Wiec nad tym pracowałem i teraz nie mam najmniejszego problemu. Za to ze zgieciem mam o tyle problem ze byle przestrzagany zeby z ty sie za bardzo nie spieszyć. No i chyba przesadzilem bo do tej pory nie dotkne pieta posladka. I w sumie nie wiem sam czy teraz jest sens to rozciągać i jest na to szansa. A co do rozbudowanych mięśni i ze kolano sie będzie trzymać to poczekaj do 35-45 lat gdy mięśnie oslabna. Na sali miałem takiego człowieka który był piłkarzem wiec czwórki miał ponad przeciętne ale doszedł do pewnego wieku i przy każdym zwrocie mu kolano "wypadało" wiec... Do autora: rozciagaj ale dopiero po przebudowie wiezadla chyba to następuje po okresie 3mc. Do granicy bólu i niezbyt intensywnie i może uzyskasz zakres jak w zdrowej nodze. Wiec powodzenia. Robie pełne siady wiec nie jest zle.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 11 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 87
Pojawił się u mnie kolejny dylemat na temat rehabilitacji po reko ACL. Konsultowałem się z dwoma lekarzami i rehabilitantką. Każdy z nich ma odmienne zdanie co do rehabilitacji.

1. Lekarz Operujący: Stabilizator i kule przez 7 tygodni, max. dwie godziny chodzenia, mobilizacja rzepki poprzez ruszanie jej w każdą stronę, napinanie czwórki i wykonywanie ćwiczeń z artykułu który liczy 10 lat. Nie zawiera nic ciekawego. Dodatkowe zalecenie po 4 tyg basen.
2. Lekarz Ordynator Ortopedii: Napinanie czwórki, stosowanie się do zaleceń operatora, stosowanie prądów zbędne bo jeżeli ćwicze to nie będą mi potrzebne. Wstrzymanie się od pełnego wyprostu. Gadanie o różnych podejściach do rehabilitacji i różnych zaleceniach przez rehabilitantów.
3. Rehabilitantka z zainteresowaniem usprawnianie stawu kolanowego po rekonstrukcjach więzadła krzyzowego przedniego: Odrzucenie tego co powiedział operator dotyczacego kul i stabilizatora. Dostałem zestaw ćwiczeń na każdą partię mięśniową: czwórka, przywodziciele, odwodziciele, łydka, rozciągające z wykorzystaniem gum i piłki rehabilitacyjnej. Zalecenia chodzenie po domu bez kul lub o jednej kuli w miare sił. Poza domem poruszanie się o kulach. Noga przy chodzie ma się zginać, nie mam prawa chodzić o sztywnej nodze. Basen za wcześnie w tym etapie ze względu na blizny pooperacyjne. Mobilizacja rzepki poprzez odpowiednie ćwiczenie, po którym efekt widać odrazu. Po czwartym tygodniu odrzucenie kul lub stablizatora. Prądy wskazane lecz nie konieczne. Wykonanie jej zestawu ćwiczeń zajmuje od 2,5 do 3 h dziennie, plus co godzine napięcia czwórki.

Kogo mam słuchać ? :(
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 58 Wiek 46 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 5538
Po wszelkich zabiegach ważne jest szybkie ( w miarę możliwości ) usprawnianie kończyny. W szpitalach juz na drugi dzień stosują szynę pcm aby wymuszać pracę i zginanie nogi. Nikt nie poruszył jeszcze ważnej kwestii - oprócz rozciągania i wzmacniania bardzo ważne są ćwiczenia na tzw. procepcję ( czucie głębokie ) które wraca stosunkowo późno. Zapobiegamy w ten sposób ponownym zerwaniom w przypadku niekontrolowanego skrętu np na przeszkodzie. Chodzi tu o wykonywanie ćwiczeń na niestabilnym podłożu - dmuchane dyski, gąbki, lekko flakowate piłki, ćwiczenia na równoważni itd.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 3172 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21170
@Olczykim, ale ja nie widzę istotnych sprzeczności w tych zaleceniach, także nie rozumiem Twojego pytania. Ćwiczysz i tak pod okiem fizjoterapeuty i zwykle to on ma największy wpływ na to co robisz.
A co do szyny PCM, to jest to kontrowersyjna kwestia, w niektórych miejscach jej się nie stosuje, spotkałem się z opiniami, że nie wpływa ostatecznie na ruchomość stawu po rekonstrukcji ACL.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 11 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 87
Podpowiedzcie mi jeszcze jak mogę walczyć z opuchlizna nad rzepką. Mam napewno trochę płynu, ostatnia punkcja po 2,5 tyg od zabiegu 40 ml płynu bez krwi. Robię zimne okłady, dokładać altacet ? Czy jest coś skuteczniejszego ? Punkcji nie mam teraz gdzie zrobić.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 3172 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21170
Nie ma nic skuteczniejszego, punkcje też są dyskusyjne, wielu lekarzy uważa, że w takich przypadkach mija się to z celów i tak znów płyn się zbierze a z czasem i tak sam powinien zejść.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 78 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 446
Czyli rozciagac miesnie do granicy bólu czy tylko je napinac?
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

wypryski

Następny temat

Badanie - insulina

WHEY premium