SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Pytanie do dietetyków Cz II - Łukasz Kowalski, Tadeusz Sowiński

temat działu:

Ladies SFD

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 100531

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
LukaszK
Moim zdaniem lepiej kupić dobrej jakości oliwę z oliwek extra virgin. Problem polega na tym, że większość oliw dostępnych w powszechnej sprzedaży (w cenie 20-40 zł za litr) nie zasługuje na miano extra virgin.


Wtrącę się - chyba się panowie nie pogniewają. To jest podobno niezła oliwa, można ją dostać w PiPie. Cena jednak dość wysoka 40-45zł za 500ml.
http://www.decare.pl/gaea


Zmieniony przez - lejdiG w dniu 2015-04-27 17:37:59
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 1017 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 41556
Tak, ta oliwa jest niezła godna polecenia jest też Frantoio Franci, dostępna w Almie. Obie rekomendowane są na: http://www.truthinoliveoil.com 

preria – przy zespole Hashimoto warto zbadać poziom 25 (OH) D, zasadność wprowadzenia i dawki pozostałych witamin i skł mineralnych dobrze jest ustalać mając na uwadze spożycie wraz dietą. Nie upierałbym się przy tym, żeby witamina C była organiczna.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 842 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 71137
LukaszK: Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Dobrze, w przyszłym tygodniu idę do ginekolog, to z nią porozmawiam o tych badaniach.
Tak przeczuwałam, że karoteny są nie tylko w czerwonych i pomarańczowych... A jest jakaś bezpieczna/sugerowana dawka warzyw na dzień? Od czego to najbardziej zależy: od pozostałych składników jadłospisu, wagi, czegoś innego? Podejrzewam, że niestety będę musiała sporo je ograniczyć.
No właśnie, coś już wiedziałam o słabej jakości oliwy, ale ta cena... A jeśli by szukać rozwiązania pośredniego, a mianowicie wybierać spośród tego oleju rzepakowego i oliwy nie najlepszej jakości (mam nadzieję, że to jednak nie totalny syf), to które jest wartościowsze?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 116 Wiek 57 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 7740
Witam,czy przy zespole jelita drazliwego powinno się stosować probiotyki, prebiotyki oraz enzymy trawienne ( jakie) ze względu szczególnie na nasilajace się gazy i wzdęcia, jestem na diecie bezglutynowej oraz bezlaktozowej a od niedawna na fodmag.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Chcialabym poprosic o pomoc w rozkladzie BTW na malej redukcji (1700-1800 kcal) do tej pory bylo 100/70-80/reszta (na ogol 140-150g). Rozlozone na trzy-cztery posilki. Pytam poniewaz sporo dziewczyn ma LC przy podobnych problemach, a nie chce sama kombinowac i pogarszac.

Podobnie jak spora ilosc ladies zmagam sie z brakiem miesiaczki od ponad roku. Tluszcz odklada sie glownie w dolnej czesci brzucha, "boczkach" i udach. Przeczytalam sporo dziennikow z podobnymi problemi i za porada dziewczyn zaczelam brac suplementy (tran, olej z wiesiolka, krwawnik, przywrotnik, magnez) Hormony plciowe raczej w porzadku, progestron niski ale w normie, testosteron w normie, Tarczycowe tsh tez w srodku normy, natomiast ft3 ponizej.

dziekuje

Zmieniony przez - merigold44 w dniu 2015-04-28 09:36:54
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 1017 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 41556
nolose – nie tylko wysoka konsumpcja warzyw i owoców bogatych w karoteny może przyczyniać się do hiperkarotenemii, ale również upośledzona konwersja karotenów do witaminy A. Szereg czynników może zmniejszać konwersję: niedobory żelaza, cynku, witaminy E, niskie spożycie tłuszczu, wysoki spożycie błonnika pokarmowego, nasilony stres oksydacyjny, ale również i to jest duży czynnik – obniżenie aktywności tarczycy. Z tego względu wyznaczenie bezpiecznej ilości warzyw niepowodującej objawów hiperkarotenemii jest utrudnione.

4-5 porcji (porcja: ilość mieszcząca się w szklance) warzyw i 2-4 porcje owoców (porcja: ilość mieszcząca się w garści) na dzień to rozsądna ilość, oczywiście przy dużym urozmaiceniu i diecie bogatej w skł odżywcze.

Skoro wybieramy między słabszej jakości oliwą z oliwek a olejem rzepakowym to nie upierałbym się przy żadnej z opcji

barka66 – niektóre prebiotyki i probiotyki mogą być problematyczne przy zespole jelita drażliwego. Sądzę, że przy nasilonych objawach powinnaś najpierw (wraz z dietą low FODMAP) wprowadzić suplementy zawierające składniki o właściwościach przeciwbakteryjnych/przeciwgrzybiczych, np.: pau d’arco, lauricidin lub laktoferynę. Na tym etapie pomocne mogę być też enzymy trawienne. Dopiero potem wprowadzałbym ostrożnie probiotyki i ewentualnie również prebiotyki. Wśród probiotyków polecałbym szczególnie preparaty zawierające bakterie glebowe (Presscript Assist) lub z tańszych opcji Saccharomyces boulardii.

merigold44 – w Twoim przypadku nie polecałbym większych restrykcji węglowodanów – obniżenie poziomu FT3 jest niepokojące. Możesz alternatywnie wprowadzić dni low (100-120 g na dzień – dni bez treningu siłowego) i medium-carb (180-190 g). Za jakiś czas powinnaś ponowić badania TSH, FT3 i FT4. Jeśli posiadasz glukometr to pomiary glikemii po typowych posiłkach byłby również wartościowe.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 195 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 23550
W poprzednim wątku pytałam o suplementację przy IBS, oprócz probiotyków została też wymieniona glutamina. Po zapoznaniu się z różnymi artykułami zdecydowałam się na jej zakup i teraz moje pytanie, czy może powodować biegunki zamiast im zapobiegać? Nawet przy 5g na dzień? Czy może zalecacie jakieś inne dawkowanie? Bądź polecacie glutaminę konkretnego producenta?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 36 Wiek 30 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 26
W jakich odstępach czasu wykonywać pomiary glukometrem, przed i po posiłku? Czy mogę gdzieś uzyskać informacje jakie wartości będą ok.?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
LukaszK dzieki za odpowiedz, to jeszcze dopytam, jezeli bede zmieniac to kosztem czego podwyzszyc ww w dni treningowe, przy kalorycznosci 1700, czy moze zwiekszyc kalorie do 1800 w DT i 1700 w DNT? Glukometr postaram sie zdobyc, badania zrobie w lipcu/sierpniu i moze uda mi sie dostac do dobrego endo.

I jeszcze pytanie jaka jest opinia dietetykow na temat mycoprotein (quorn), jest on powszechnie uzywany jako substytut miesa tu na wyspach. Sama zakupilam, wybralam produkt z najmniejsza lista skladnokow, tylko nie wim na ile jest to zdrowe.

Zmieniony przez - merigold44 w dniu 2015-04-29 21:17:48
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 842 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 71137
LukaszK: Serdecznie dziękuję za wszystkie informacje i odpowiedzi! (pewnie będę się jeszcze odzywać, szczególnie, jeśli z tą tarczycą uda mi się coś zdziałać i coś wyniknie)
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

btw

Następny temat

Aktywnie w ciąży

WHEY premium