SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Pytania do Pana dietetyka Tadeusza Sowińskiego:)

temat działu:

Ladies SFD

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 43548

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
setterka - sporo wapnia mało wit D. Moim zdaniem uzupełnienie spożycia wit D jest wysokim priorytetem, a pokrycie zapotrzebowania z konwencjonalnej żywności jest trudne. Zazwyczaj zalecam suplementację wit D, a wapń sugeruję dostarczać z "diety".

julinka39 - nie ma specjalnych zaleceń b/t/w stricte pod cukrzycę (tzn są pewne wytyczne, ale nie trzeba się ich kurczowo trzymać). Tutaj oprócz proporcji b/t/w duże znaczenie ma jakość spożywanej żywności, ładunek glikemiczny pokarmów, rozkład kalorii i makroskładników na posiłki. Istotne jest też to jak mocno zaawansowane są nieprawidłowości metaboliczne.

carrramba - przyczyn zajadó może być wiele, ale mogą im sprzyjać niedobory wit z gr B i żelaza. Suplementacja dużymi dawkami B2 i żelazem moze byćpomocna, choć w przypadku tego pierwiastka przyjmowanie z suplementó dawek wyższych niżRDA warto byłoby poprzedzić badaniami.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 211 Napisanych postów 8999 Wiek 45 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 79738
Czy niepohamowana chęć spożywania kredy tablicowej ma związek z niedoborem wapnia?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 54 Napisanych postów 8880 Wiek 44 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 71682
też mam pytanie o słodycze bo motam się strasznie w tym temacie, a ciagnie mnie do nich bardzo.
Czy lepiej robić własne ciasta, cistka/batony z płatków owsianych ze różnymi słodzikami naturalnymi czy sztucznymi oraz odżywkami białkowymi czy zrobić normalnie z cukrem/miodem? Oraz o te czekolady 70% i więcej czy jak raz w tygodniu zjem pasek to będzie ok? nie jestem na redukcji, biegam dużo.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 243 Napisanych postów 23792 Wiek 39 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 81252
A ja mam pytanie zwiazane z sylwetka. Czy istotny jest wybor bialka zwierzeco do typu sylwetki? Czy nie ma to znaczenia?


Zmieniony przez - PUSHhard w dniu 2015-04-14 19:59:06
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
nightingal Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6520 Napisanych postów 36028 Wiek 45 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 679732
Super temat. Myślę, że będzie najpoczytniejszy ze wszystkich w dziale.

Fachowe porady dietetyczne bardzo się przydadzą.

BEZ BÓLU NIE MA EFEKTÓW !!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
atraMento - istnieje takie przekonanie, że ochota na kredę związana jest z niedoborami wapnia, ale nie spotkałem się w literaturze naukowej z takim wyjaśnieniem (ale wydaje się ono prawdopodobne). Co ciekawe istniją natomiast wzmianki o tym, ze niedobory żelaza mogą wywoływać stan zwany spaczeniem apetytu, w efekcie tego pojawiają się zachcianki na rzeczy niejadalne, np. właśnie kredę, ziemię, zapałki, etc
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
kessik - warto byłoby się zastanowić nad przyczyną apetytu na słodycze. Niekiedy problem leży w zbyt niskiej podaży energii lub któregoś z makroskładników, niekiedy przyczyną problemu jest zły dobór jakościowy pokarmów, a niekiedy zbyt wysoka ich smakowitość. Trudno mi powiedzieć jak jest u Ciebie bo wymagałoby to szerszego wywiadu, ale przyczyny warto poszukać

Co do wyboru słodyczy - faktycznie lepsze są te, które możemy przygotować w domu, o ile nie użyjemy kiepskich surowców takich jak margaryny czy sacharoza. Moim zdaniem słodziki to lepszy wybór niż cukry rafinowane, z drugiej strony jednak gorzka czekolada ze sklepu (taka minimum 70% kakao) też będzie rozwiązaniem godnym uwagi. Przygotowując słodkości dobrze jest nie przesadzać z ich wyrazistością smakową. Najlepiej jest zdyscyplinować receptory smakowe poprzez zmniejszenie ich ekspozycji na działanie silnych bodźców. Nieraz skutecznie zmniejsza apetyt na słodycze dwutygodniowa abstynencja

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2015-04-14 20:16:59
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 211 Napisanych postów 8999 Wiek 45 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 79738
Dziękuję za odpowiedź, hemoglobinę mam na dobrym poziomie i do zapałek czy ziemi mnie nie ciągnie ;) Ochota na kredę towarzyszy mi od wielu lat falami raz bardziej raz mniej. W zasadzie tylko będąc w ciąży od niej stroniłam w myśl zerwania z wszelkimi nałogami. Większa chęć pojawia się w czasie trzymania ujemnego bilansu i regularnych treningów stąd moje przypuszczenie, ze może czegoś w organizmie brakować.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 125 Napisanych postów 12439 Wiek 50 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 85713
.

Zmieniony przez - markoto w dniu 2015-04-14 20:18:50
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 54 Napisanych postów 8880 Wiek 44 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 71682
dziękuje za szybką odpowiedz, co do słodyczy to mogę ich nie jeść i dwa tygodnie ale przed @ to wręcz chorobliwa ochota (nie żebym się opychała) po prostu chciałam wiedzieć czy jak już nie moge przestać myśleć o słodkim to co lepiej wybrać a ciastka różne lubie robić.
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

S.P.A.M.

Następny temat

Dziwna suchość w gardle - co jest?

WHEY premium