SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Pytania 16 latka - Siłownia

temat działu:

Junior SFD - pierwsze kroki na siłowni i w sporcie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 9102

Formularz - Proszę o pomoc

Zdjęcie sylwetki (mile widziane)

Jest

Wiek

16

Waga

70

Wzrost

180

Staż treningowy

Praktycznie w ogóle, kilka prób zaczęcia z treningiem i dietą, każda maksymalnie trwała 1 miesiąc.

Obwód pasa

Obwód klatki piersiowej

Obwód uda

Uprawiany sport lub inne formy aktywności (jak często)

WF 3x na tydzień, czasami wyjdę na dwór. :D

Ograniczenia żywieniowe (uczulenia, choroby)

Żadne.

Stan zdrowia

Dobry.

Preferowane formy aktywności fizycznej

Stosowane wcześniej diety (rozklad białko/ węglowodany/ tłuszcze)

Parę sam układałem, jedyne suple które stosowałem to białko iron whey

Wrażliwość na stymulanty

Możliwosci finansowe

Na utrzymaniu rodziców.

Cel/problem/opis

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 66 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 4429
Witam,

Nawet nie wiem, ile razu próbowałem coś zdziałać, jeśli chodzi o siłownię. Jest to już chyba 4 próba. Mam nadzieję, że teraz się nie poddam. Ale dobra, przejdę do rzeczy.

Mam 16 lat, mam 180 cm wzrostu oraz ważę 70 kg. BMI prawidłowe - 21,6.
Przez rok chciałbym zbudować dobrą sylwetkę. Najbardziej zależy mi na bicepsie, brzuchu oraz klatce. I teraz nasuwa mi się pytanie - trenować tylko te partię czy może dobrać jeszcze nogi i np. plecy i zrobić z tego FBW?
Wcześniejsze moje treningi które stosowałem to były zwykłe plany na brzuch, 100 pompek, FBW x1. Jakieś 4 lata temu próbowałem z A6W. FBW chyba najlepszy z tych wszystkich, ale chciałbym się upewnić czy lepiej skupić się na 3 partiach czy rozłożyć sobie trening i trenować 6 partii 3 razy w tygodniu?.


Drugie pytanie: Robić masę czy redukcję? Czytałem o tym artykuły, oglądałem filmiki na YouTube, lecz dalej nie wiem. Z jednej strony nie jestem jakiś mega gruby, a z drugiej "suchoklatesem" też nie jestem. Załączyłem zdjęcie.

Nie mogę teraz ułożyć planu treningowego oraz diety, ponieważ nie wiem co robić. Jestem totalnym laikiem, jeśli chodzi o siłownię. Do dyspozycji mam sztangielki regulowane, 2x20 kg. Na początku pewnie będę zaczynał od 7,5x2, bądź 10x2. Zobaczę jeszcze na moją formę.

Dziękuję za udzielanie się w temacie. Na razie czekam na odpowiedzi.
Pozdrawiam! ;)


Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Szacuny 17707 Napisanych postów 132168 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1460711
1 trenuje się całe ciało takie wybiórcze trenowanie doprowadzi do dysproporcji w sylwetce, zaburzyć może rozwój w domu raczej z takimi hantelkami nie powojujesz, w rok nie zrobisz super sylwetki, tak szybko to nie działa
2 zapoznałeś się z najważniejszymi tematami juniora w nich masz wszystko jak zacząć odżywianie i treningi.
3 raczej jesteś suchoklates, nabieraj masy, redukować nie ma z czego
1

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 4 Wiek 28 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 13
Mam brata, który idzie do 3 gim. Ma 171 wzrostu narazie i jest dość kościsty. Chce się za siebie wziąć. (Wzrostem się różnicie, ale zamiar macie ten sam) Ułożyłem mu mały plan działania i jak narazie widzę postępy.
O co chodzi? Skoro zaczynasz przygodę już n-ty raz, mysle ze problem tkwi w tym, że to Cię nudzi. (MONOTONNOŚĆ)
1. Najważniejsze jest to byś zaczął regularnie jeść posiłki. Żebyś nie zaniedbywał 3 podstawowych posiłków, a w miare możliwosci podjadał różne rzeczy. Nawet słodycze (w małych ilosciach)
2. Przez ok 1.5 do 2 tygodni skup się na robieniu cwiczeń "NA WSZYSTKO". Ciało musisz przyzwyczaić. W miare mozliwosci rob sobie treningi co 2 gora 3 dni.
3. Jak robić powtórzenia. Myślę że nie ma co filozofować jesli chodzi o serie itd.. Sam sobie wyczuj jak masz zmeczony miesien. np Biceps.. Zrób 3 serie zwykłych podciągnieć, pozniej 3 serie podciągnieć opartych na kolanie czy na pufie (bo uwzgledniam ze masz sprzet domowy). Itd. Urozmaicaj.
4. Jak z obciążeniem? Zaczynaj spokojnie do 12 -14 powtórzen i staraj się zeby ostatnia seria z danego cwiczenia byla tak obciążona zeby robić np 8-7 powtórzen i już dalej nie możesz. :P
5. Zrób sobie zdjęcie, zapisz podpisz z DATĄ i rob sobie co miesiąc kolejne i patrz na poprawe. NIC TAK NIE MOTYWUJE. :) Sam jechałem , bez trenerow itd. z głowy i wierz mi sie ze da. nawet ze sprzetem domowym.


Zmieniony przez - Firefight w dniu 2017-09-14 23:06:00
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 4 Wiek 28 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 13
Jeśli chcesz fajne cwiczenia, ktore sa spoko opisane to wpisz w google np : klatka kulturystyka.pl (http://www.kulturystyka.pl/atlas/klatka.asp) i wtedy masz fanie to tutaj pokazane, nawet w GIFACH. :D
POWODZENIA! NIE ODPUSZCZAJ! BĄDŹ DZIKIEM ! :D
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12041 Napisanych postów 160432 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234391
Firefight
Mam brata, który idzie do 3 gim. Ma 171 wzrostu narazie i jest dość kościsty. Chce się za siebie wziąć. (Wzrostem się różnicie, ale zamiar macie ten sam) Ułożyłem mu mały plan działania i jak narazie widzę postępy.
O co chodzi? Skoro zaczynasz przygodę już n-ty raz, mysle ze problem tkwi w tym, że to Cię nudzi. (MONOTONNOŚĆ)
1. Najważniejsze jest to byś zaczął regularnie jeść posiłki. Żebyś nie zaniedbywał 3 podstawowych posiłków, a w miare możliwosci podjadał różne rzeczy. Nawet słodycze (w małych ilosciach)
2. Przez ok 1.5 do 2 tygodni skup się na robieniu cwiczeń "NA WSZYSTKO". Ciało musisz przyzwyczaić. W miare mozliwosci rob sobie treningi co 2 gora 3 dni.
3. Jak robić powtórzenia. Myślę że nie ma co filozofować jesli chodzi o serie itd.. Sam sobie wyczuj jak masz zmeczony miesien. np Biceps.. Zrób 3 serie zwykłych podciągnieć, pozniej 3 serie podciągnieć opartych na kolanie czy na pufie (bo uwzgledniam ze masz sprzet domowy). Itd. Urozmaicaj.
4. Jak z obciążeniem? Zaczynaj spokojnie do 12 -14 powtórzen i staraj się zeby ostatnia seria z danego cwiczenia byla tak obciążona zeby robić np 8-7 powtórzen i już dalej nie możesz. :P
5. Zrób sobie zdjęcie, zapisz podpisz z DATĄ i rob sobie co miesiąc kolejne i patrz na poprawe. NIC TAK NIE MOTYWUJE. :) Sam jechałem , bez trenerow itd. z głowy i wierz mi sie ze da. nawet ze sprzetem domowym.



Zmieniony przez - Firefight w dniu 2017-09-14 23:06:00


bardzo fajnie opisane
2

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Remik7 Ćpaj Sport
Ekspert
Szacuny 737 Napisanych postów 34667 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 254666
patrząc na foto jednak szedłbym w kierunku masy zdecydowanie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
Podobnie jak kolega wyżej , również skłaniałbym się w kierunku masy mięśniowej
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 66 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 4429
Dziękuje za tak dużo odpowiedzi w tak krótkim czasie! :)
Gdybym nie zadał tego pytania to byłem pewny, że musiałbym trochę zredukować. Bo mam więcej tłuszczu niż mięśni :D
Także ja zabieram się do czytania przypiętych w tym dziale postów i układania sobie diety oraz treningu!
Firefight
5. Zrób sobie zdjęcie, zapisz podpisz z DATĄ i rob sobie co miesiąc kolejne i patrz na poprawe. NIC TAK NIE MOTYWUJE. :) Sam jechałem , bez trenerow itd. z głowy i wierz mi sie ze da. nawet ze sprzetem domowym.

Pewnie, na pewno będę robił sobie fotki. Ba, nawet codziennie! :)

Firefight
1. Najważniejsze jest to byś zaczął regularnie jeść posiłki. Żebyś nie zaniedbywał 3 podstawowych posiłków, a w miare możliwosci podjadał różne rzeczy. Nawet słodycze (w małych ilosciach)

O, czyli mogę od czasu do czasu nawet słodycze jeść? Jeśli tak to super.
Ogólnie dużo jem (nawet słodyczy), a na wadzę nie przybieram kompletnie. Dlatego też coś będę musiał sobie podjadać.

Firefight
Jeśli chcesz fajne cwiczenia, ktore sa spoko opisane to wpisz w google np : klatka kulturystyka.pl (http://www.kulturystyka.pl/atlas/klatka.asp) i wtedy masz fanie to tutaj pokazane, nawet w GIFACH. :D
POWODZENIA! NIE ODPUSZCZAJ! BĄDŹ DZIKIEM ! :D

Dzięki że o tej stronce wspomniałeś. Kiedyś z niej korzystałem. nawet są i FILMIKI! :D

anubis84
1 trenuje się całe ciało takie wybiórcze trenowanie doprowadzi do dysproporcji w sylwetce, zaburzyć może rozwój w domu raczej z takimi hantelkami nie powojujesz, w rok nie zrobisz super sylwetki, tak szybko to nie działa

W sumie to będę trenował całe ciało tak jak mówiłeś. Nie widzę sensu trenować 3 partii i katować się dietą. No dobra, może z tym "katowaniem" trochę przesadziłem :D


Zmieniony przez - Zawik w dniu 2017-09-16 17:07:23
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Remik7 Ćpaj Sport
Ekspert
Szacuny 737 Napisanych postów 34667 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 254666
jak już coś ułożysz to wrzuć tutaj do sprawdzenia
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 66 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 4429
Niestety ale przez ten tydzień nie chciało mi się kompletnie układać diety i treningu. Dziś postanowiłem się za to zabrać.
Skorzystałem z tego kalkulatora do wyliczenia BMR: https://www.sfd.pl/art/Kalkulatory/Kalkulator_kalorii_BMR-a3734.html
Wskaźnik BMR pokazuję mi 1822 kcal. Abym utrzymał wagę muszę jeść 2824 kcal. Do tego dochodzi masa, czyli jakieś +400 kcal, tak?
3200 kcal muszę jeść aby zbudować masę, dobrze rozumiem? Chcę jak najszybciej zrobić dietę i plan treningowy, bo chcę założyć u Was na forum dziennik treningowy :) A nie chcę zaczynać go bez diety oraz treningu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Szacuny 17707 Napisanych postów 132168 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1460711
oblicz jeszcze wg tego wzoru
https://www.sfd.pl/Zapotrzebowanie_kaloryczne,_skł._prod._żywnościowych,_%_bf-t276436.html 

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

16 lat redukcja

Następny temat

Zmiany w planie trningowym

WHEY premium