SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Przetrenowanie

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 42984

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 51 Napisanych postów 5468 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 30199

Słowo "przetrenowanie" jest ogólnym pojęciem opisującym jakikolwiek gługo- lub krótkotrwały stan, w którym nastąpiło zachwianie równowagi między treningiem lub ćwiczeniami a regeneracją. Wynikiem jest ostre, długotrwałe wyczerpanie, powodujące spadek możliwości trenigowych.

Syndrom przetrenowania

Syndrom przetrenowania (stagnacja) jest wynikiem długiego okresu bardzo obciążającego treningu, rezultatem czego zaczynają pojawiać się fizyczne emocjonalne i oznaki, które nie ustąpią jeżeli zakres treningu nie zostanie drastycznie zmniejszony, czy nawet całkowicie zatrzymany na okres kilku tygodni czy nawet miesięcy. Stąd syndrom przetrenowania jest czymś czego naprawdę należy unikać.

Nadwyrężenie mięśni - krótkotrwałe wyczerpanie lub ból spowodowany jedną lub kilkoma ostrymi sesjami treningowymi. Ten rodzaj bólu zaniknie po kilku dniach ograniczonego treningu lub przerwy w treningach.
Może być spowodowane:
- zwiększeniem ilości powtórzeń w serii,
- większa ilość serii,
- użycie większych ciężarów,
dodaniem nowego ćwiczenia do sesji treningowej.
Nadwyrężenie mięśni zniknie po kilku dniach, a prawdziwe syndromy przetrenowania potrzebują całych tygodnii do ustąpienia.

Przełamanie - jest krótkim, planowanym okresem przetrenowania, który czasami kończy się bardzo łagodną formą zastoju. Planowany krótki okres bardzo wytężonego treningu jest często częścią strategii stosowanej przez niektórych trenerów w celu spowodowania dalszych przyrostów.



Przemęczenie
Jedynym symptomem, który wydaje się być wspólnym we wszystkich przypadkach przetrenowania jest przemęczenie. Wynikiem jest zmniejszenie maksymalnego zakresu pracy.
Innym symptomem jest zwiększenie zuzycia energii i tlenu. Towarzyszy temu przyspieszonie rytmu uderzeń serca i oddychania. Zwiększenie się zuzycia energii może być powodowane zmianami w schemacie zaangażowania mięśni do wykonywania pewnej pracy. Normalnie organizm angażuje cały mięsień i części mięśni w najbardziej efektywny sposób, aby tę pracę wykonać. Jednakże z powodu zmęczenia zachodzi dużo mniej ekonomiczne wykorzystanie mięśni, a to kosztuje więcej energii i wymaga większych ilości tlenu.

Koncentracja hormonów we krwi - jak testosteron i kortyzol - może ulec zmianie. Poziom testosteronu może się obniżyć podczas gdy poziom kortyzolu, hormonu mającego wpływ na zuzycie węglowodanów i tłuszczu może wzrosnąć. Kortyzol widziany jest przez korę nadnerczy, gruczoł ulokowany na górze nerek. Testosteron można traktować jak hormon anaboliczny w znaczeniu, że poprawia doprowadzenie białek do mięśni i w związku z tym ma wpływ na zwiększenie się masy mięśni. Kortyzol natomiast można uważać za hormon kataboliczny, zwalniający dopływ białek do mięśni, stąd też nie powodujący żadnych zmian lub wręcz straty masy mięśniowej.

Zawodnicy mogą subiektywnie oceniać poziom zmęczenia i użyć to jako wskaźnika przetrenowania. Jednakże, jeżeli zmęczenie ma być użyte jako wskaźnik przetrenowania, nie powinno być żadnych innych powodów do przemęcznia - jak późne chodzenie spać przez kilka nocy.

Określenie częstotliwości uderzeń serca w czsie spoczynku jest praktycznym zastosowaniem oceny syndromu przetrenowania. Częstotliwość tą można zmierzyć poprzez zmierzenie ilości pulsów w czasie 15s w nadgarstku. Po pomnożeniu przez 4 uzyska się ilość uderzeń serca na minutę. Aby mierzenie uderzeń serca miało wartość, należy, zawsze robić to o tej samej porze dnia i po takiej samej aktywności fizycznej.

Wszystkim czego potrzeba, aby prawidłowo ocenić objawy, jest miejsce w dzienniczku treningów i prowadzenie zapisków. Np. tempo uderzeń serca w stanie spoczynku można mierzyć codziennie, zapisywać można ilość i częstotliwość występowania infekcji, zapisywać subiektywne odczucia psychologiczne ("Czuję się świetnie", "Nie chce mi się nic robić").
Prowadzenie zapisów objawów w połączeniu z prawidłowym ich odczytywaniem, planowanym ui uzasadnionym programem treningowym, oraz dobrze zrównoważoną dietą może być pomocne w uniknięciu przetrenowania.

Laboratoryjne objawy przetrenowania:
- Zwiększone zmęczenie w okresie odpoczynku i podczas pracy
- Zwiększenie zuzycia energii i tlenu
- Zwiększenie koncentracji mleczanu we krwi przy zakresie pracy mniejszym niż maksymalny
- Obniżenie koncentracji mleczanu we krwi przy maksymalnym obciążeniu treningowym
- Obniżenie koncentracji węglowodanów w wątrobie i mięśniach
- Wydłużenie czasu powrotu do normalnego tempa uderzeń serca po treningu
- Podniesienie się poziomu adrenaliny podczas treningu
- Nienormalny elektrodiagram
- Spadek liczby czerwonych ciałek krwi
- Spadek hemoglobiny
- Spadek hematokrytu
- Spadek koncentracji testosteronu we krwi
- Wzrost koncentracji kortyzolu we krwi
- Spadek stosunku testosteronu do kortyzolu



"Kogut tylko na własnym gnojowisku dużo może".
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 14 Wiek 31 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 215
Ok to sorry, że tak męcze ale zalezy mi na dokładnej odp - ile wg Ciebie powinienem spozywać kcal jesli mam 186cm wzrostu,90kg wagi,28lat, praca siedzaca, bf okolo 21% ?

Wlasnie z tymi proporcjami tłuszczy mam problem...czytalem jakies tam artykuly ale dalej nie wiem jak powinienem to dzielic...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Nie jestem zielony ale zobaczyłem ten artykuł i byłbym wdzięczny jakbyśmi coś wytłumaczył. Na wsi np na rzniwaqch zap******* sie od świtu do zmroku na pełnych obrotach śpi sie koło 6 godzin. Jest to także muj styl życia a pszetrenowania nie miałem. to chyba jak ze 3 serie se dodam to sie nic nie stanie???

Baretkj
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1129 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 4101
Cóż moje zdanie jest takie, wysiłek jaki jest podczas pracy na wsi i wogóle w jakiejkolwiek innej pracy jest odmienny od wysiłku kulturystycznego.
Tutaj skupiasz się na konkretnych mięśniach i to one pracują, dlatego na nie powinno sie ograniczać prace.

[Wiara potrafi zdziałać cuda, jeżeli tylko w to uwierzysz]

"Nikt nie czepia się silnych ludzi" Charles Atlas

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 67 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 1235
jaie testy na zawartosc testosteronu i kortyzolu?? czy mozna kupic taki "test" w aptece, lub jakos inaczej to sprawdzic?? chce zdiagnozowac u siebie czy jestem przetrenowany ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 19680 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 52823
nieglupi artyklu

Czy jest forma Czy nie!
Ja i tak KOKSUJE!
--==GAINER TEAM==--
AllianceBJJ

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 267
Czy przetrenowanie może wystąpić w innych dziedzinach sportowych - jak sztuki walki i akrobatyka?.
Od jakiś 4-5lat ćwicze non-stop - trening sztuk walki i akrobatyki - 3 razy w tygodniu + ćwiczenia siłowe w domu w inne dni tygodnia. Od jakiś 3-4 miesięcy czuje większe zmęczenie, a moje "osiągi" drastycznie spadły. Czy może to być przetrenowanie?

It gets more painful...
Everytime I Die!!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 3246 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 14357
dobry art. Warto dodac ze przetrenowanie laczy sie z brakiem cyklicznosci w treningach jak monotonnosci w diecie. Wtedy potrzebna jest zmiana treningu i wskazane tzw. bomby kaloryczne jak i nawet pare dni przerwy

misiek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 51 Napisanych postów 8416 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 79983
tak to moze byc przetrenowanie, odpusc na troche ćwiczenia zadbaj o własny orgaznim, masaże, sauna itd.

http://wicek-lampy.cba.pl/

"profesjonalna" naprawa

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 267
Dzięki za odpowiedź. Jak dotąd spotkałem się z artykułami o przetrenowaniu, które mówiły tylko o kulturystyce i trójboju.
Chciałem się jeszcze dowiedzieć jaki czas odpoczynku zalecacie i na jakie formy "ćwiczeń" mogę sobie pozwolić? Napewno basen - coś jeszcze? Jakieś małe seryjki pompek w domu?

It gets more painful...
Everytime I Die!!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 33 Napisanych postów 2517 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 23488
Żadnych ćwiczeń siłowych!! Opoczynek przede wszystkim, basen tak, ale bez przesady, diete trzymać i czekać.

Good ol' chicken!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 180
Witam Panowiem mam pewien problem poniewaz chyba uleglem przetrenowaniu we środe mialem zawody na lape pozniej poszedłem na trening reka bolala okrutnie;p ale w czwartek poszedlem pograc w siatke mialem okrutne bole w tej rece ale dalem rade w piatek na trening smignalem no nie bylo ciekawie i w czoraj bylem na trenie i nie miałem sily wogole ;/ opadlo o jakies 40% rece same w dół przy cieżarach plus wytrzymalosc zmalala lepiej odpoczac do poniedzialku czy w piatek maly tren taki sobie zrobi z góry dzieki za odpowiedzi:) Btw . Art bardzo fajny troche się dowiedziałm :) SoG!

Zmieniony przez - Teslar w dniu 2010-02-16 09:45:42
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Brzuch

Następny temat

proste plecy

Wiecej