SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Przepuklina - to nie żarty !

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 300975

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
Coraz częściej zadawane są pytania odnośnie przepukliny, ćwiczeń w okresie rehabilitacji, oraz wykonywania ćwiczeń w momencie powstanie przepukliny.
Zachęcam do dokładnej lektury zamieszczonego tu materiału, która uświadomi Wam, że jeżeli podejrzewacie wystąpienie przepukliny, koniecznie musicie udać się do lekarza. Kiedy lekarz rozpozna przepuklinę, miejcie świadomość konieczności poddania się operacji. Rekonwalescencja i powrót do treningów musi zostać skonsultowana z lekarzem prowadzącym leczenie i/lub chirurgiem wykonujacym operacje.

Miłej lektury:

„Wielu osób będzie cierpiało z powodu przepukliny w którymś momencie swego życia. Chociaż jest stosunkowo łatwa do wyleczenia, nie rozpoznana i nie leczona może obniżyć zdolność do pracy, a jeśli będzie bardzo dużych rozmiarów może ograniczać zwykłe codzienne czynności. W rzadkich przypadkach przepuklina może stać się źródłem poważnych problemów. Wiele osób zastanawia się co to takiego jest przepuklina?
Przepuklina jest nieprawidłowym przemieszczeniem narządów jamy brzusznej poza anatomiczne granice jamy brzusznej ( w przypadku najczęściej występujących przepuklin brzusznych). W jamie brzusznej panuje dodatnie ciśnienie, które nasila się przy kaszlu, parciu, podnoszniu ciężkich przedmiotów itp. W warunkach prawidłowych integralność jamy brzusznej jest utrzymywana poprzez prawidłowo ukształtowane powłoki brzuszne. Główną rolę w tym procesie odgrywają mięśnie i rozcięgna mięsni. W przypadku osłabienia któregoś z w/w elementów może dojść do uwypuklenia zawartości jamy brzusznej i powstania przepukliny

Dlaczego powstaje przepuklina?

Istnieje szereg przyczyn mogących doprowadzić do powstania przepukliny. Istnieje przekonanie, że przepuklina powstaje nagle w czasie podnoszenia ciężkich przedmiotów. Nie jest to jednak do końca prawdą. Istotnie podnoszenie ciężkich przedmiotów powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, ale zwykle do powstania przepukliny dochodzi u osób, u których istniała wcześniej przepuklina, lecz o niej nie wiedzieli. U części z nich mogło istnieć miejsce w powłokach jamy brzusznej o mniejszej wytrzymałości, np u osób w podeszłym wieku, a także u osób po przebytym urazie lub operacji brzusznej.

W jakim wieku powstają przepukliny?

Przepukliny występują zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w każdym wieku, również u dzieci. Istnieją jednakże dwa okresy w życiu człowieka charakteryzujące się częstrzym występowaniem przepuklin:
• dzieciństwo- najczęściej w wyniku wrodzonych zaburzeń powłok jamy brzusznej oraz drugi okres
• wiek podeszły, w którym mięśnie ulegają osłabieniu i zanikowi.
Przepukliny są bardziej rozpowszechnione wśród mężczyzn, najczęściej występując w okolicy pachwiny, zwane przepuklinami pachwinowymi . U kobiet częściej występują przepukliny udowe , pojawiające się tuż poniżej więzadła pachwinowego. Dzieci są najbardziej narażone na przepukliny pachwinowe, które w większości dotyczą chłopców. U niemowląt mogą występować przepukliny pępkowe. Najczęściej pojawiają się u wcześniaków wskutek niecałkowitego zamknięcia tzw. pierścienia pępkowego. Objawiają się w postaci wybrzuszenia w okolicy pępka. Przepukliny pępkowe u niemowląt są najczęściej mniej kłopotliwe niż inne rodzaje przepuklin, ponieważ mają tendencję do samoistnego cofania się w przeciągu pierwszych lat życia. Jeżeli to nie nastąpi należy je operować. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy udać się do lekarza pediatry, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Jak się objawia przepuklina?

Z reguły małe przepukliny nie powodują dolegliwości. Mogą okresowo pojawiać się w postaci niebolesnego guzka. Z czasem guzek może się powiększać i występować stale. Niektóre osoby mówią wtedy, że mają uczucie pociągania w okolicy guzka. Jest to z reguły okres kiedy przepuklina jest odprowadzalna, tzn uciskając lekko można ją odprowadzić z powrotem do jamy brzusznej. W wielu przypadkach chorzy odczuwają wtedy ulgę. Guzek może się powiększać w czasie wysiłku, przy dźwiganiu ciężkich przedmiotów, przy kaszlu i parciu. W miarę upływu czasu przepuklina zwiększa swoje rozmiary. Grozi to zawsze poważnymi powikłaniami. Każda przepuklina może ulec uwięźnięciu. Polega to na tym, że jelito stanowiące zawartość worka przepuklinowego ulega "zakleszczeniu", co powoduje przerwanie pasażu treści jelitowej oraz upośledzenie ukrwienia jelita. Uwięźnięcie przepukliny zawsze przebiega z nasilonymi objawami miejscowymi i ogólnymi. Do niepokojących objawów należą: żywo bolesne zaczerwienione uwypuklenie w miejscu przepukliny, któremu mogą towarzyszyć wymioty. Są to objawy świadczące o uwięźnięciu przepukliny oraz o rozwoju niedrożności jelit.

Jak wyleczyć przepuklinę

Należy dobitnie stwierdzić, że przepuklina nigdy nie ulega samowyleczeniu( z wyjątkiem niektórych przypadków przepukliny pępkowej u dzieci). Na krótką metę, ograniczenie ciężkich wysiłków fizycznych, spadek wagi ciała, i/lub noszenie pasa przepuklinowego mogą zmniejszyć dolegliwości oraz spowodowane przez przepuklinę. Jednakże, jedynym skutecznym sposobem pozbycie się przepukliny jest operacja.

Jakie są możliwe rodzaje operacji?

Otwarta operacja na przepuklinie
Jest to klasyczna metoda, polegająca na wykonaniu nacięcia worka przepuklinowego. Uwolnia się część jelita, lub innej tkanki tworzącej zawartość worka przepuklinowego, które następnie są odprowadzane z powrotem jamy brzusznej. W końcu, ściana brzucha jest wzmacniana przez zszycie otaczających mięśni ze sobą. Niestety, jest to metoda obarczona skutkami niepożądanymi, z których najczęstrza jest przepuklina nawracająca. Czas zdrowienia wynosi od 4 do 6 tygodni.Blizna w miejscu po szyciu może się rozejść w późniejszym czasie, co często wymaga powtórej operacji (nawracająca przepuklina).
Otwarta operacja z wykorzystaniem siatki z tworzywa sztucznego
Innym rodzajem operacji są te w których wykorzystuje się siatkę z tworzywa sztucznego (np.Dacron). Podstawową zaletą tego rodzaju operacji jest to iż pacjenci skarżą się na mniej dolegliwości i mogą wcześniej wrócić do codziennych zajęć. Ponadto stosowanie operacji z wykorzystaniem siatki z tworzywa wiąże się z mniejszą ilością nawrotów przepukliny.
Chirurgia laparoskopowa
W znieczuleniu ogólnym, chirurg wprowadza metalowe narzędzia przez ścianę brzucha. Jedno z nich jest kamerę video, służącą do pokazywania obrazu z jamy brzusznej podczas operacji. W trakcie operacji laparoskopowej chirurdzy używają również siatki z tworzywa sztucznego. Podobnie, jak w poprzedniej operacji, wyzdorowienie jest szybsze, niski odsetek nawrotów."

Źródło: mediweb.pl

Podsumowanie i informacje dodatkowe:

Przepuklina

1.Problem występowania przepuklin dotyczy ok. 2 % populacji.
2.Likwidację przepukliny u osoby dorosłej może zapewnić tylko interwencja chirurgiczna.
3.Nie leczona przepuklina z czasem powiększa się, dolegliwości z nią związane nasilają się i wzrasta ryzyko wystąpienia powikłań (niejednokrotnie zagrażających życiu!).
Przepuklina to nie tylko defekt kosmetyczny czy nieprzyjemna dolegliwość, ale przede wszystkim choroba mogąca zakończyć się fatalnie.
4.Operację przepukliny można przeprowadzić w każdym wieku.

Przebieg leczenia

Typowy przebieg leczenia przepukliny pachwinowej
z zastosowaniem metody "beznapięciowej":

1.Konsultacja - ustalenie wskazań do operacji, wyznaczenie terminu zabiegu oraz przeprowadzenie koniecznych badań. Czas trwania - ok. 1 godziny (w przypadku konieczności konsultacji pacjenta przez innych specjalistów, np. kardiologa czas może się wydłużyć)
2.Pacjent zgłasza się do leczenia w dniu operacji - ok. 1 h przed jej rozpoczęciem.
3.Kilka godzin po operacji pacjent wstaje i w ciągu 48 godzin wychodzi do domu.
4.Przez około 7 dni utrzymują się umiarkowane dolegliwości bólowe, które stopniowo ustępują.
5.Powrót do pełnej aktywności fizycznej następuje po 2 tygodniach.
6.Po operacji konieczne są 2 wizyty kontrolne.

Linki godne polecenia:

https://www.sfd.pl/temat63921/





Zmieniony przez - Mawashi w dniu 2005-05-13 12:04:51

Zmieniony przez - Mawashi w dniu 2008-07-24 09:54:02

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 567 Wiek 45 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 23464
mnie czeka ta sama operacja we wrześniu ,szkoda troszkę masy ale co zrobić jednak myślę ,że jak pójdzie wszystko dobrze to od nowego roku uderzę . ciekawe jak zadziała pamieć mięśniowa heh
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 359 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 17293
heh mam sasiada ktory ma przepukline, gdy sie schyla wyskakuje mu jakas gulka na gdzies w okolicach brzucha, nie pamietam jak to mowil.. i go strasznie boli..
Mawashi Ciekawy artykul Brawo :)
2

-the power and the glory-

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1089 Wiek 36 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 12061
Ciekawe i na pewno warte uwagi. Sog chyba wskoczył.
3

mundur niebieski, orzeł żelazny, zabiłeś dziecko, jesteś odważny...
nie odpowiadasz za swoje czyny, polska policja to sk***ysyny

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 114 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 2382
jak miałem 3 lata byłem operowany na przepuklinę pachwinową, odkąd pamietam brzuch w okolicach pępka jest jakby bardziej wybrzuszony, ok 2 miesiące temu zacząłem ćwiczyć przysiad, na drugim treningu poczułem lekki ból w oklicach pachwiny i przestałem na miesiąc, a od nastepnego miesiaca trening nóg zaczynam na prawie pustym żołądku i juz nic nie czuje niepokojącego, a ciezary zwiekszyłem o wiele, dodam ze ostro sie przyłożyłem do brzucha aby go wzmocnić by nic mi nie wypłynłęo stamtąd :) jeden człowiek na siłowni powiedział mi abym ćwiczenia jak przysiad i martwy wukonywał bez pasa, gdyż pas spowoduje wzrost cisnienia i zwieksza szanse nawrotu przepulkiny, true or false?? pozdro

zawsze można wiecej

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 50
JA mam przepukline pachwinowa, wszystko co tu zostalo napisane zgadza sie z moim przypadkiem, najgorsze jest to, ze zrobilem sobie przerwe w cwiczeniach i po 2 miesiacah nie cwiczenia pojawila mi sie przepuklina! Na poczatku byla to mala gul, ktora po nacisnieciu latwo chowala sie jednak na krotka mete, teraz to juz jest cos wiekszego i wciskanie jej nie daje rezultatow. Na poczatku trudno sie do tego przyzwyczaic bo bardoz ot przeszkadza jednak potem da sie z tym zyc. (Dodam jeszcze ze zdolnosc do przepukliny jest najczesciej uwarunkowana geetycznie.) Chcialbym sie pozbyc tego ale nasza sluzba zdrowia jest taka, ze jak sie nie da w lape to nie zrobia zabiegu! Mialem miec zabieg laparoskopowy jednak juz 3 razy przekladano mi go i teraz czekam na 4 termin! Od 1 czerwca od rozpoznania przepukliny az do teraz, nastepny zabieg ma byc w lutym zobaczymy ...

...:::***[Koksuj koksuj tylko sie nie popsuj]***:::...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 852 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 18496
Ja przepukline przechodziłem dwa razy ,po razie z każdej strony. Kiedy budzisz sie po operacji ,nawet zwykłe kasłanie lub głupi usmiech jest dla ciebie katorgą, przy tego typu schorzeniach pobyt w szpitalu trwa ok tygodnia czasu.
Teram moje pytanie ,czy jeśli sie miało już przepukline po razie z kazdej strony moze ona ponownie wystąpić??
2

Wykrztałcenie nie piwo ,nie musi być pełne

"W Życiu Piękne Są Tylko Chwile"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 50
To zalezy jakim sposobem miales robiona tą operacje ale jakim by nie bylo to przepuklina moze sie odnowic, po statndardowym zabiegu odnowienie jej jest bardzo prawdopodobne za to po laparoskopii jak wsadza ci siatke z tworzywa sztucznego to raczej nie ma jak sie odnowic co nei znaczy ze nie moze.

...:::***[Koksuj koksuj tylko sie nie popsuj]***:::...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 626 Wiek 40 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 4241
no i GIT, sog leci - duchowy jak narazie

BĄDZ SILNY, BĄDZ WIELKI, BĄDZ SZEROKI

**Abonent Działu Trening** koniecznie looknij http://www.insomnia.pl/temat169008/ 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 441 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 168926
Bardzo ciekawy artykuł sog.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 1604 Wiek 34 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 19686
hmmm a wiec moge sie nabawic przepukliny nawet przy robieniu barow?
1

Gdyby g**no mialo jakakolwiek wartosc, to biedak nie mialby nawet dupy..

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 2470 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 14730
biggin, ja też miałem przepukline po obu stronach
Piszesz że siedzi się w szpitalu ok. tygodnia, ja wyszłem ze szpitala w dniu operacji Przepuklina zawsze może wystąpić ponownie, obojętne co będziesz albo nie będziesz robić
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Plan Do Oceny

Następny temat

Jaki plan treningowy......?

WHEY premium