SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Piwo - kilka ciekawostek

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2921

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Piwo – jest napojem alkoholowym o zawartości alkoholu nie większej niż 9% (powyżej 9 są już wina), wyprodukowane z wody, słodu (pochodzący z jęczmienia) oraz chmielu przy udziale drożdży piwnych.

Piwo pite jest od tysięcy lat, popularność swoją osiągnęło w Europie, w Średniowieczu. W okresie tym spełniało bezpieczne źródło wody dzięki zawartości alkoholu, gdy ta nie była zdatna do spożycia ze względu na zakażenia.

Etanol
Piwo zawiera od 3 do 9% etanolu, resztę składu stanowi głównie woda. W piwach bezalkoholowych ilość alkoholu wynosi do 0,05%. Etanol jest b. dobrze rozpuszczalny w wodzie dzięki grupie OH. Rozpuszczalność w lipidach dzięki grupie C2H5 powoduje iż etanol działa destrukcyjnie na błony komórkowe.

Dzięki niskiej masie cząsteczkowej wchłania się przez dyfuzję, w szybkim tempie zwiększając stężenie we krwi. Zanim dotrze do tkanek organizmu, znajduje się już w całym obiegu układu krwionośnego. Im szybciej piwo zostanie spożyte, tym wyższe maksymalne stężenie etanolu we krwi zostanie osiągnięte.

Etanol jest metabolizowany do aldehydu octowego głównie w żołądku i wątrobie. Szybkość tego procesu jest bardzo ważna, ze względu na szkodliwe działanie aldehydu, w głównej mierze odpowiadającego za zatrucie alkoholowe. Związek ten przyłącza się do komórek powodując powstawanie szkodliwych adduktów. Aldehyd octowy jest dość szybko rozkładany do octanu. Rola ostatniego związku nie jest jednak dokładnie poznana.

Osoby nie spożywające przynajmniej okazjonalnie alkoholu powinny być ostrożne w jednorazowym przyjmowaniu dużych jego ilości.
Spożywanie alkoholu w umiarkowanych ilościach powoduje wzrost cholesterolu HDL, spadek agregacji płytek krwi oraz uwydatnia fibrynolizę krwi (rozpuszczanie skrzepów).
Analiza wykazała korelację między mniejszą zapadalnością na choroby układu krwionośnego i śmiertelność a spożyciem 1 piwa dziennie (tj. 350 ml.)

Przeciwutleniacze
Naturalnymi, głównymi przeciwutleniaczami w piwie są związki polifenolowe oraz melanoidy pochodzące z reakcji Maillarda. Właściwości te wykazuje też kwas askorbinowy dodawany w trakcie produkcji.

Reprezentatami polifenoli są tutaj flawonole, kwasy fenolowe, katechiny, procyjanidyny, taniny i chalkony.

Aktywność przeciwutleniająca jest większa od wina białego (zaw. 2x więcej antyoksydantów), ale mniejsza od wina czerwonego (zaw. połowę ilości antyoksydantów znajdujących się w winie czerwonym).

Substancje dodawane do piwa o wł. Przeciwutleniających
• kwas askorbinowy - dodawany jest w ilości od 30 do 50 mg. Badania dowodzą, iż ilość tego związku w różnego rodzaju piwach waha się w granicach 18-33 mg/l.
• Siarczany – dodawane w ilościach 2,35-6,6 mg/l.

Dowody wskazują iż umiarkowane spożywanie napojów alkoholowych obniża ryzyko rozwoju osteoporozy, nowotworu, chorób układu krwionośnego. Piwo jest również polecane przy kamieniach nerkowych. Piwosze mają również mniejsze stężenie homocysteiny we krwi.

„Recent papers indicate that beer components might also exert similar benefi cial effects on health (Gerhauser, 2005; Rivero et al .2005) and moderate beer consumption is supposed to be part of a healthy diet (Romeo et al ., 2006).”

Ponadto piwo dostarcza białka (2,0-4,8 g/l), witamin (z grupy B: B6, B12, kwas foliowy) i minerałów. Jeden litr piwa dostarcza 20-60% dziennie zalecanej dawki błonnika, a wartość kaloryczna mieści się w granicach od 15 (bezalk.) do 41 kcal/100ml.

Jeden litr piwa dostarcza:
1. 90-400 mg kwasu fosforowego (1.200 do 24 lat i 800 mg/d dla starszych)
2. 330-1,100 mg potasu (2.000 mg/d)
3. 60-200 mg magnezu (6 mg/kg m.c./d)
4. 40-230 mg sodu (~2.000 = 5.000 NaCl mg/d)
5. ~18 mg krzemu (5-20mg na podstawie badań na zwierzętach – mineralizacja kości, deficyt zaburza metabolizm tkanki łącznej i kości, powoduje nadmierne odkładanie się glinu). Piwo jest jednym z dwóch głównych źródeł krzemu w diecie mężczyzny.
Związki mineralne w piwie wykazują duża biodostępność.

Istnieją dowody na działanie kancerogenne, hepatotoksyczne, neurotoksyczne, teratogenne małych i dużych dawek alkoholu. Umiarkowane spożycie alkoholu powoduje wzrost ryzyka rozwoju raka piersi (wzrost estrogenów, androgenów). Właściwości rakotwórcze wykazują również nitrozoaminy mogące powstawać w trakcie słodowania, jednak występują w b. małych stężeniach. Podobnie jest z ochratoksyną.

Piwa powinny unikać osoby:
1. Chorujące na dne moczanową – puryny znajdujące się w piwie mogą być jednym z przyczyn powstawania dny moczanowej. Zalecane jest by osoby z dużym stężeniem kwasu moczowego unikały spożywania piwa.
2. Wrażliwe na białka zbożowe.


Tab. źródło: Beer in healt and disease. F. Preedy.



Zmieniony przez - Skalar. w dniu 2012-06-07 11:11:57
1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 335 Wiek 34 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 11020
dobry art idę wypić zalecaną dzienną porcję

albo 3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 3 Wiek 47 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 10
Mój zsąsiad kupił sobie sprzęt piwowarski i się już nie mogę doczekać żeby móc spożyć dzienną dawkę złotego trunku :)


Zmieniony przez - domer w dniu 2017-10-05 11:45:52
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6256 Napisanych postów 75964 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754464
Życzymy smacznego. Jednak jeżeli odświeżasz stare tematy to lepiej dodać coś więcej z tym związane a nie tylko reklamę strony.
1

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1717 Napisanych postów 27216 Wiek 29 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 516400
Cieszymy się bowiem to temat z 2012 roku.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Zamrażanie gotowych posiłków

Następny temat

Dieta na masę

WHEY premium