SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wpływ łączenia IF i treningu siłowego u młodych mężczyzn

temat działu:

Odchudzanie i forma po męsku

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1506

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 1017 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 41556
Na ostatniej konferencji International Society Of Sports Nutrition (ISSN), jeden z doktorantów z Uniwersytetu Baylor w Waco - Grant Tinsley - przedstawił wyniki pierwszego badania z użyciem jednej z metod intermittent fasting (dokładniej time-restricted feeding, TRF), w którym uczestnicy ćwiczyli siłowo. W ostatnich dniach zostały opublikowane wyniki tej próby.

Wśród uczestników znaleźli się młodzi, zdrowi mężczyźni. Jedno z kryteriów włączania stanowił brak treningów siłowych w ostatnich 3 miesiącach przed przystąpieniem do badania. Podzielono ich na 2 grupy:

-trening siłowy + time-restricted feeding
-trening siłowy + normalna dieta

Trening siłowy składał się z trzech sesji w tygodniu (trening góra/dół). Uczestnicy w grupie z time-restricted feeding w dniach wolnych od treningów spożywali pokarmy do woli w 4-godzinnym „oknie konsumpcji”, ustalonym w dowolnej porze między 16:00 a 0:00.
Po 8 tygodniach w grupie z time-restricted feeding, mimo znacznie niższe podaży energii w „dniach głodzenia” (średnio o 650 kcal) nie odnotowano ubytku masy ciała i tkanki tłuszczowej. Zastosowana metoda intermittent fasting nie przyczyniała się do zahamowania wzrostu siły oraz istotnego statystycznie zmniejszenia beztłuszczowej masy ciała (uczestnicy w tej grupie stracili średnio 0,2 kg bezłtuszczowej masy ciała). W grupie przestrzegającej konwencjonalnej diety wystąpił natomiast wzrost beztłuszczowej masy ciała (+2,3 kg), co może sugerować, że wprowadzenie „dni głodzenia” (nawet jedynie w dniach bez treningu siłowego) nie jest korzystne, gdy celem jest zwiększanie masy mięśniowej.

Wnioski/zastosowanie
Interesujące jest, że mimo znacznie niższej podaży energii u uczestników w grupie z time-restricted feeding nie wystąpił ubytek masy ciała i tkanki tłuszczowej. Takie efekt mógł mieć związek z wystąpieniem specyficznej adaptacji metabolicznej związanej z głodzeniem. W jednym z wcześniej przeprowadzonych badań z udziałem szczupłych mężczyzn odnotowano większe zmniejszenie podstawowej przemiany materii u osób przestrzegających podobnego protokołu intermittent fasting, w porównaniu do konwencjonalnej diety (2). Niestety możliwe jest również, że uczestnicy w tej grupie dostarczali większe ilości kalorii niż deklarowali w dzienniczkach dietetycznych.

W omawianej próbie nie określono wpływu zastosowanych rozwiązań na aspekty zdrowotne. Wyniki wcześniej przeprowadzonych badań dotyczących innej metody intermittent fasting –alternate day modified fasting sugerują, że łączenie metod intermittent fasting z wysiłkiem fizycznym ma korzystny wpływ zarówno na zmniejszenie cholesterolu frakcji LDL, jak i zwiększenie cholesterolu frakcji cholesterolu HDL (3, 4).

Zaprezentowane rezultaty nie stawiają metod intermittent fasting w pozytywnym świetle. Warto mieć jednak na uwadze, że badanie jakie przeprowadził Grant ma kilka poważnych ograniczeń. Uczestnicy w jego badaniu nie trzymali się ściśle określonej ilości kalorii i skracali „okno konsumpcji” do 4 godzin. W najbardziej popularnym w środowisku fitness programie intermittent fasting – Leangains, autor zaleca trzymanie się ściśle określonej ilości kalorii i jednocześnie nie poleca skracania „okna konsumpcji” do mniej niż 8 godzin. Poza tym rezultaty mogłyby być inne gdyby uczestnicy dostarczali zalecane przy treningu siłowym ilości białka. Uczestnicy w grupie przestrzegającej konwencjonalnej diety dostarczali 1,4 g białka na kg/d, podczas gdy uczestnicy w grupie z time-restricted feeding jedynie 1 g białka na kg/d, co mogło w decydujący sposób utrudnić im zwiększanie masy mięśniowej.

Wyniki tego badania na swoim blogu przedstawił również Martin Berkhan:
http://www.leangains.com/2016/09/intermittent-fasting-and-lifting_1.html

1) Tinsley i wsp. (2016). Time-restricted feeding in young men performing resistance training: A randomized controlled trial. Eur J Sport Sci. 22:1-8.
2) Soeters i wsp. (2009). Intermittent fasting does not affect whole-body glucose, lipid, or protein metabolism. Am J ClinNutr. 90: 1244-1251.
3) Varady i wsp. (2011). Comparison of effects of diet versus exercise weight loss regimens on LDL and HDL particle size in obese adults. Lipids Health Dis. 18;10:119.
4) Bhutani i wsp. (2013). Alternate day fasting and endurance exercise combine to reduce body weight and favorably alter plasma lipids in obese humans. Obesity (Silver Spring). 21: 1370-1379.
5
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Zielony-Byle do celu :)

Następny temat

Trening aerobowy w kulturystyce. Cz. I

WHEY premium