SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Problem z górną częścią klatki piersiowej

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1472

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51559 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Witam,
Czytałem sporą ilość artykułów dotyczących ćwiczeń pomagających rozbudować górną część klatki, jednak chciałbym przedstawić w nieco bardziej szczegółowy sposób problem, który dotyczy mojej osoby.

Na wstępie chciałbym zauważyć, że od początku przygody z siłownią miałem problem z "wyczuciem" pracy klatki podczas wyciskania. Sporo eksperymentowałem z ustawieniem ławki, objętością/ciężarem jednak po ok 1,5 roku treningów, jedyne co mogę powiedzieć to to, że satysfakcję z dobrze przepracowanej serii odczuwam tylko podczas wyciskania płasko przy użyciu hantli (czuje, że klatka faktycznie fajnie pracuje).
Wiem, że 1,5 roku jest czasem stosunkowo niedługim, ale walka z klatką trwa od pierwszych miesięcy + mam zwyczajnie dosyć ciągłych prób na ławce ze skosem dodatnim, bo są one bardzo frustrujące. Czucie mięśnia jest znikome, a trening klatki w danym dniu przepada (aktualnie fajnie mi się ćwiczy w systemie FBW).
Może wina leży nie tyle po stronie błędnej techniki przy wykonywaniu tego ćwiczenia co po stronie specyficznej budowy mojego ciała?

Tutaj pojawia się moje pytanie. Czy jest możliwy optymalny rozwój klatki przy braku głównego ćwiczenia na jej górną część, a dodatnie ćwiczeń dodatkowych ( nie wiem jak je profesjonalnie określić) typu różnego rodzaju rozpiętki, hammery skupiające się na górze klatki pomoże osiągnąć ten właśnie cel?

Ćwiczenia, które najczęściej wykonuję to : wyciskanie hantli płasko, pompki na poręczach, rozpiętki na bramie oraz sporadycznie pompki diamentowe "na dobicie"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6503 Napisanych postów 62293 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777603

Trening klatki piersiowej powinien być kompleksowy czyli dla kompletnego rozwoju klatki piersiowej powinny się znaleźć przede wszystkim ćwiczenia na mięsień piersiowy większy, który stanowi zdecydowaną większą część masy mięśniowej klatki piersiowej.

Większość osób wykonując ćwiczenia jak wyciskanie leżąc, pompki na poręczach, wyciskanie na skosie dodatnim czy też rozpiętki odpowiednio rozbuduję klatkę piersiową. Ale niestety nie jest to takie proste bo zdarzają się osoby, które nie muszą aplikować dodatkowych ćwiczeń na część obojczykową mięśnia piersiowego bo samo wyciskanie leżąc poziomo angażuje w taki sposób mięśnie piersiowe, że nie wymagają one dodatkowych ćwiczeń.

Musimy pamiętać, że wyciskanie nad głowę barkowe też mocno angażuję górę klatki piersiowej przez co dostaje odpowiednie bodźce do wzrostu.

Natomiast jeśli mamy problem z tym fragmentem musimy metodą prób i błędów dojść do tego, które ćwiczenia dla nas personalnie są najlepsze. Dla jednego będzie to wyciskanie na skosie dodatnim, dla innego rozpiętki, a może pompki z nogami na podwyższeniu. Musimy sami dojść do tego co nas działa najlepiej.

Oceńmy też czy nie mamy wady postawy, na przykład wysuniętych barków do przodu bo takie wady skutecznie uniemożliwiają rozwój klatki piersiowej.

Polecamy również: Trening, ćwiczenia i sposoby na górę klatki piersiowej




Zmieniony przez - rion10 w dniu 2021-04-17 14:42:42

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 222 Napisanych postów 936 Wiek 34 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 269919
Pewnie, że tak. Nie męcz się z tym ćwiczeniem i rób inne. Oprócz tych co wymieniłeś, możesz jeszcze spróbować

- Landmine chest press (wyciskanie końca sztangi stojąc dwurącz).
Wchodzi bardziej w górę klatki niż wyciskanie na skosie, ponieważ ściskasz koniec sztangi no i ręce idą pod bardziej dopasowanym do klatki kątem. Fajnie jak się dorzuci dodatkowo gumę (stajesz wtedy na niej, a drugi koniec jest zaczepiony o gryf).

- rozpiętki/wyciskania z gumą
Tutaj łatwo tak dobrać kąty, żeby tylko w górę klatki wchodziło i w nic innego. Nie mam bramy czy poziomego wyciągu w domu, dlatego to robię.

Po to jest tyle różnych ćwiczeń, żeby dobrać odpowiednie dla siebie. Nie ma żadnego obowiązkowego.


Zmieniony przez - xorton w dniu 5/15/2018 11:26:03 PM
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2076 Napisanych postów 4166 Wiek 39 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 290783
Wrzuć jakieś zdjęcie sylwetki przodem i bokiem tak aby było widac klatę . Zobaczymy jak wyglądają Twoje proporcje
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51559 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Amg27
Wrzuć jakieś zdjęcie sylwetki przodem i bokiem tak aby było widac klatę . Zobaczymy jak wyglądają Twoje proporcje













...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6503 Napisanych postów 62293 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777603
Warto by było dać jakieś ćwiczenie ciężkie na skosie dodatnim ewentualnie się skupić na górze i dać na nią dwa ćwiczenia + wl
Daj sobie na górę klatki wyciskanie sztangi na skosie 30 stopni i squeeze press z talerzem i odczucia powinny być dobre.

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51559 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
A może w ramach rozgrzewki pompki z nogami na ławce. Lub co drugi dzień w domu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 153 Wiek 30 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 4920
Może najlepiej by było jakbyś nagrał jak wykonujesz dane ćwiczenie? Ja też przez długi czas myślałem, że mam słaby gen do klaty, a okazało się że technika wykonywania ćwiczenia była nieodpowiednia i to właśnie też miałem problem ze skosem dodatnim, bo w ogole nie czulem klaty.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12029 Napisanych postów 160407 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234286
po tych fotach trudno cos ocenic, robione zbyt blisko

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4063 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347421
Jak dla mnie to brakuje masy w całej klacie, a nie tylko na górze.

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trening początkującego

Następny temat

Porada przy planie treningowym

WHEY premium