SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Prośba do Mawashiego

temat działu:

Trening w domu

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 22735

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a) Temat przeniesiony przez apokalipsa z działu Trening dla zaawansowanych.
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 22 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 76
Mam do Ciebie wielką prośbę.

Mam 17 lat, jestem wysoki i szczupły, mam skoliozę ( w kształcie litery Z - czyli odwrócone S), garba, garba żebrowego i odstające łopatki. Prawy bark oraz prawy mięsień klatki piersiowej znajdują się o 1 cm niżej od lewego. Prawe biodro jest wyżej i bardziej pochylone do przodu od lewego. Ponadto głowa jest pochylona do przodu.

Mój problem zaczął się w 2001 roku, gdy złamałem sobie nogę. Przez pół roku chodziłem o kulach, co pogłębiło moją lekką jak do tej pory wadę. Już wtedy miałem bardzo lekką skoliozę, wzięła się ona od wrodzonej asymetrii bioder.

Uczęszczam raz w tygodniu na rehabilitację, staram się też raz w tygodniu iść na basen, częściej nie mam możliwości. Z rehabilitacji, mam kilka ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśie. Trenuję 2 razy w tygodniu piłkę nożną, czasami gram w tenisa i jeżdżę dużo na rowerze.

Chciałbym skorygować moją postawę oraz zwiększyć masę mięśni i wzmocnić mięśnie, szczególnie te odpowiedzialne za kręgosłup. Czy mógłbyś mi coś doradzić, ustawić plan treningu? Sprzęt którym dysponuję to: drabinka, drążek, guma rehabilitacyjna, ekspander, ławka (bez możliwości ukośnej i rozpiętek). Jeśli Twój plan podany w artykule

https://www.sfd.pl/Trening_korygujący_-_dodatek-t150511.html

rozwiązałby mój problem to proszę o potwierdzenie.

Bardzo proszę o pomoc. Będę bardzo wdzięczny. Moja postawa jest fatalna!!!

Jeżeli będzie trzeba to prześlę zdjęcie wady na maila.

Innych forumowiczów, ktorzy byliby w stanie odpowiedziec na moje pytanie, także prosze o pomoc

Zmieniony przez - andrzej_l w dniu 2008-08-04 00:05:48
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
Jeśli kolega próbował metod nieinwazyjnych i nie pomogły, to często pozostaje wprawna ręka chirurga ortopedy.

Kilka tygodni rekonwalescencji i całe życie może się zmienić o 180 st.
Jedno jest pewne, jak nie zrobi się nic, to do grobowej desko człowiek będzie żałował.

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
Pierwszą podstawową sprawą jest Twoja przyczyna wady postawy. Jeśli mówimy o wrodzonej asymetrii bioder to bardzo mi przykro, ale żaden plan Ci nie pomoże. U Ciebie skrzywienie pierwotne i wtórne bierze się z krzywej podstawy kręgosłupa (zachwiany poziom bioder), czego nie naprawi trening - nawet najbardziej wymyślny.

Zapomnij o budowaniu masy mięśniowej, bo staniesz się kaleką na starość.

Moje rady dla Ciebie:
- przestrzegaj zaleceń rehabilitanta i lekarza prowadzącego,
- co drugi dzień wykonuj rozciąganie ogólne całego ciała,
- wykonuj lekkie treningi obwodowe w oparciu o zasady treningu ACT,
- uczęszczaj raz na 2 tygodnie na terapie manualną (masaż) całego ciała.

Dla Ciebie priorytetem powinno być zatrzymanie pogłębiającej się z wiekiem wady postawy. Jeśli nastawisz się na zwiększanie masy mięśniowej możesz ja tylko pogłębić i utrwalić. W Twoim organiźmie została zachwiana równowaga kostno szkieletowa, więc musisz starać się ja przywrócić.
Plan i cały artykół odnośnie wady postawy, a konkretnie skoliozy nie dotyczy osób z taką przyczyną jak Twoja. To plan dla osób które bocznego skrzywienia kręgosłupa nabawiły się przez różne zachowania nawykowe, a nie wrodzone.

Jeśli moge Ci jeszcze jakoś pomóc, to wal śmiało.

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 22 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 76
bardzo dziekuję za odpowiedź. w takim razie skupię się na wyprostowaniu kręgosłupa. czy istnieje granica wiekowa, w której nie da się już wady skorygować lub wada przestaje się pogłębiać? Czy 1,5 roczny trening na siłowni mógł mieć wpływ na kręgosłup? Jakie ćwiczenia głównie? Czy podciąganie na drążku oraz ćwiczenia z ekspanderem na łopatki są odpowiednim ćwiczeniem dla mnie?


Zmieniony przez - andrzej_l w dniu 2008-08-04 13:01:55
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
bardzo dziekuję za odpowiedź. w takim razie skupię się na wyprostowaniu kręgosłupa. czy istnieje granica wiekowa, w której nie da się już wady skorygować lub wada przestaje się pogłębiać?

Granica wieku utrwalenia wady to zakończenie kostnienia. Pośród wielu teorii stoję na stanowisku, że do 21 roku życia można z powodzeniem pracować nad korekcją.
Waada może się pogłębiać do grobowej deski. Oczywiście jeśli nic się nie będzie w tej materii robiło.

Czy 1,5 roczny trening na siłowni mógł mieć wpływ na kręgosłup?

- Co konkretnego masz na myśli?

Jakie ćwiczenia głównie?

- Ćwiczenia obwodowe z zastosowaniem treningu obwodowego.

Czy podciąganie na drążku oraz ćwiczenia z ekspanderem na łopatki są odpowiednim ćwiczeniem dla mnie?

- Min tak. Plus inne ćwiczenia korygujace.

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 22 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 76
ćwyczyłem głównie na klatkę, biceps, barki i triceps. Czy ćwiczenia na plecy są dobre czy złe dla skoliozy?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 109
Hej Mawashi, czy możesz odpowiedzieć na moje pytanie, konkretnie 6 z tematu https://www.sfd.pl/Trening_korygujący_-_dodatek-t150511-s10.html 

:D

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
Andrzej - przy korekcji/zapobieganiu i w ogóle ćwiczeniu mięśni szkieletowych obowiązuje zasada równomiernego pobudzania wszystkich partii mięśniowych. Obojętnie czy jesteś zdrowy czy masz wadę postawy, to nieodpowiednim treningiem możesz sobie zafundować skoliozę (lub inną wadę postawy) lub ją pogłebić.
Zachwianie równowagi w rozwoju mięśni szkieletowych (w tm posturalnych) do tego właśnie prowadzi:
- zbyt mocne mięśnie brzucha i słabe m. pleców pogłębią lordozę, odwortna dysproporcja będzie miała wpływ na kifozę.
- mocne m. klatki i naramiennych w stosunku do słabych m. grzbietu spowodują pojawienie się garbu (na pocczątku wystających łopatek) - podobnie słabe m. zębate przednie,
- wszelkiego rodzaju przykurcze mięśni (brak rozciagnięcia ogólnego) będzie prowadziło do podobnych zaburzeń i wad postawy.

Dlatego proponuję Ci skupić się na równomiernym ćwiczeniu całego ciała zgodnie z zasadami treningu ACT, oraz wykonywanie rozciagania całego ciała (streching).

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 22 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 76


ok, bardzo dziekuje. Rozumiem że brakowało mi ćwiczeń na plecy, a garb i odstające łopatki wzięły się także ze słabo rozwiniętych pleców a za bardzo klatki i ramion. Jakie są ćwiczenia na mięśnie zębate przednie? Bardzo dziekuję za pomoc i przydatne wskazówki!

I jeszcze jedno pytanko. Nie mam prawie wogóle masy mięśniowej w środkowej części klatki, normalnie mozna dotknąć żebra. Zdjęcie nr 1. Oraz czy da się jakoś wyrównać wewnętrzna część klatki? czy jest to przyczyna małej masy mięśni? Zdjęcie nr 2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 43 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1890
By określić zakończenie procesu kostnienia wykonuje się test Rissera (wykonuje się RTG miednicy i obserwuje przemieszczanie się jądra kostnienia wzdłuż brzegów talerzy biodrowych). W celu "wyprostowania pleców" powinieneś rozciągać mięśnie przykurczone, a wzmacniać mięśnie rozciągnięte - te właśnie różnice w napięciu mięśni powoduje skoliozę. Mówią Ci coś ćwiczenia asymetryczne??
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 22 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 76
nie. co to dokładnie? jak rozpoznać które to mięśnie przykurczone a które rozciągnięte?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 43 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1890
Piszesz, że masz 17 lat i 1,5 lat stażu na siłowni, czyli wychodzi że zacząłeś ćwiczyć jak miałeś trochę ponad 15 i już widoczną wadę postawy, zgadza się??. Zapewne jako młody wilk pakowałeś wszystko w bary, bice i klate (z resztą przyznałeś się do tego) co by się podobać dziewczynom i siać grozę wsród chłopaków na przerwach między lekcjami...i pytasz sie:

Czy 1,5 roczny trening na siłowni mógł mieć wpływ na kręgosłup?

Tak, Tak i jeszcze raz Tak, najpierw trzeba było powalczyć z wadą postawy, a dopiero później siłownia i to też ostrożnie. Dużo ćwiczyłeś na barki?? Obciążenie osiowe w skoliozach są niewskazane szczególnie, że jak piszesz masz wrodzoną asymetrię bioder, a co za tym idzie skolioze funkcjonalna w odc. lędzwiowym, a w procesie kompensacji wytworzyła się również skolioza w odc. piesiowym

nie. co to dokładnie? jak rozpoznać które to mięśnie przykurczone a które rozciągnięte?

Ćwiczenia asymetryczne, są to ćwiczenia idealanie nadające się do korekty postawy w przypadku skolioz 2 łukowych, polegające na jednoczesnym stylulowaniu mięśnie rozciągnietych do pracy i na rozciąganiu mięśni przykurczonych. Mięśniami przykurczonymi i rozciągniętymi są przede wszystkim wszystkie krótkie mięśnie okołokręgosłupowe, ale i prostownik grzbietu, pośladkowe itd.( zależnie od złożoności wady) Mięśniami rozciągniętymi są mięśnie leżące po zewnętrznej stronie łuku skoliozy, a mięśniami przykurczonymi, są te, które leżą wewnątrz łuku.

Do korygowania skolizo 2 łukowych, jak już pisałem, stosuje się ćwiczenia asymetryczne najlepiej do tego dodać elementy PNF (taka metoda terapeutyczna), ćwiczenia elongacyjne (rozciągające) kręgosłup i co bardzo ważne…ćwiczenia oddechowe!!!!. Piszesz, że masz garba żebrowego, czyli następuje już rotacja kręgów, a co za tym idzie zmniejszenie pojemności klatki piersiowej i wydolności oddechowej.

Po zdjęciach samej klatki piersiowej widać ze nie jest za dobrze…swoją drogą ciekawe jak wyglądają plecy??

Tak jak pisał Mawashi, zapomnij o budowie masy mięśniowej a weź się za swój kręgosłup…no i chyba czas zmienić rehabilitanta…

Możesz podać ćwiczenia, jakie masz na rehabilitacji i co robisz w domu??


jeżeli coś źle mówię to proszę mnie poprawić...


Zmieniony przez - mr.p w dniu 2008-08-05 01:58:31

Zmieniony przez - mr.p w dniu 2008-08-05 01:59:09
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Nagrody za aktywność AD LIPIEC 2008

Następny temat

Jak wyrzeźbić nogi ??

WHEY premium