SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Priorytet podciąganie na drążku!!!TRENING

temat działu:

Trening w domu

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 35014

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 98 Wiek 39 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1457
Witam!
Postanowiłem napisać krótki post na temat podciągania na drążku w oparciu o przeczytane artykuły zarówno w Men's health jak i na stronach wspinaczkowych(gdzie mocne plecy i podciąganie są bardzo ważne) oraz na kilku forach.
Jako że sytuacja mnie do tego zmusiła i nie mam warunków aby uczęszczać na siłowni muszę trenować w domu.Bez sprzętu jest ciężko,jednakże z treningiem pleców jest inaczej,do ich solidnego treningu wystarczy tylko drążek,albo AŻ drążek.Czemu używam stwierdzenia aż??,otóż dlatego że wystarczy spojrzeć co się dzieje na siłowni jaki odsetek osób ćwiczy podciąganie na drążku(umówmy sie że mówię tylko o podciąganiu nachwytem).Odpowiedź jest prosta,z moich obserwacji wynikało że nie więcej niż 20%!!! Rozumiem że mogą być wyjątki,ale w większości przypadków tak jest.Ktoś zapyta czemu sie tak dzieje?,otóż dlatego że wielu woli robić sćiagania do klatki lub za kark zamiast podciągania ponieważ nie dadzą poprostu rady podciągać sie w seriach przypuścmy po 6-10 razy.Także z tego powodu zdecydowałem się ostro wziąć za plecki własnei poprzez trening podciągania nachwytem do klatki oraz do karku.

PRZYKŁADOWE TRENINGI
1).WERSJA 1
"A oto jak może wyglądać Twój trening:

* Podciągaj się maksymalną ilość razy w 5-u seriach. Między każdą serią rób ok. 3 minuty przerwy. Trening ten powtarzaj 3 razy w tygodniu.
* Jeżeli nie jesteś w stanie podciągnąć się 5 razy pod rząd rób przez jakiś czas następujące ćwiczenie:
Postaw krzesło (lub inną podpórkę na nogi) pod drążkiem. Opierając obie nogi na krześle przyjmij pozycję w przyblokuj z brodą tuż nad drążkiem. Pamiętaj o łapaniu drążka nachwytem. Zdejmij teraz nogi z podpórki i w wolnym zwisie powoli opuszczaj się aż do pełnego wyprostowania ramion. Opuszczanie powinno trwać min. 5 sekund (licz sobie pod nosem). Natychmiast wróć do pozycji przybloku pomagając sobie krzesłem i powtórz ćwiczenie. Powtórz 5 razy. Zrób 2-3 serie opuszczeń z przerwami po 5 minut między seriami.
Zobaczysz jak szybko wzrośnie twoja siła. Wówczas przejdź do typowego podciągania.
* Jeżeli już się podciągasz ale brak Ci sił aby wykonać 5 pełnych serii (albo w ostatnich 2-3 seriach podciągasz się tylko 2-3 razy) pomóż sobie stawiając pod drążkiem krzesło. Kiedy nie dajesz już rady podciągać się na samych rękach oprzyj jedną nogę na brzegu krzesła i delikatnie sobie nią pomagaj w windowaniu tułowia do góry. Staraj się korzystać z nogi w stopniu minimalnym, tak aby dojść do przynajmniej 5-u powtórzeń.

Wielu osobom znacznie łatwiej podciągać się w tzw. piramidzie zamiast w regularnych seriach. Sprawdź czy i Tobie nie będzie szło lepiej tym systemem.
Podciągaj się w seriach: 1(podciągnięcie)-2(podciągnięcia)-3-4-5-4-3-2-1 z 2 minutowymi przerwami pomiędzy seriami. W ten sposób podciągniesz się 25 razy czyli tyle samo co robiąc 5 serii po 5 powtórzeń. Łatwo policzyć ile razy podciągamy się w piramidzie. Po prostu podnosimy maksymalną liczbę podciągnięć (szczyt piramidy) do kwadratu. W tym przypadku: 5 =25. Możesz z czasem przesuwać szczyt piramidy coraz wyżej. Dochodząc do 7 podciągniesz się 49 razy !"

2).WERSJA 2

Dobieramy trening na podstawie swojego rekordu w podciąganiu nachwytem

TWÓJ WYNIK: od 0 do 1 powtórzenia
Oznacza to że masz niewyćwiczone mięśnie pleców,lub poprostu są one za słabe w stosunku do Twojej wagi(gdyż mimo ze na przykład w wiosłowaniu sztangą dźwigasz 80 kg,a podnieść się nachwytem nie dasz rady.
W takim przypadku na poczatku musisz ćwiczyć opuszczanie z pozycji gdy głowa znajduje się nad drążkiem(pod nogami kszesło)czyli tak zwana forma negatywna-z góry na dół.Postaraj się aby faza opuszczania trwała tyle ile wskaże tabela ponizej.Tylko tak zbudujesz potrzebną siłe do samodzielnego podciągania w przyszłości.

Tabela1
Tydzień Serie Chwyt Powtórzenia CZas trwania ruchu
1 3 podchwyt 5-6 5-6s
2 3 neutralny 5-6 5-6s
3 2 neutralny 5-6 8-10s
4 2 nachwyt 5-6 8-10s



TWÓJ WYNIK:od 2 do 4ech powt.
Posiadasz jakąś tam siłę jednak czegoś Ci jeszcze brakuje.
Recepta na porpawe to więcej serii z mneijsza ilością powtórzeń.

Tabela2(wszytko nachwytem już)

tydzień serie il.powt. Przerwa
1 8 połowa rekordu 90s
2 8 połowa rekordu 60s
3 8 na maxa 90s
4 8 na maxa 60s



TWÓJ WYNIK to: od 5 do 7 powtórzeń
Masz siłę ale Twoim mięśniom brakuje wytrzymałości.
Trening:powinieneś zrobić więcej powtórzeń niż teraz.Niezależnei od tego ile zajmie Ci to serii.Tak więc staraj się zrobić 30 powtórzeń ,robiąc w każdej serii tyle ile potrafisz czyli np. 1 seria 7,2a seria 5 3 seria 3 itd aż dojdziesz do 30u powtórzeń.Przerwy po 60sekund.



TWÓJ WYNIK to: od 8 do 12powtórzeń
Jesteś silny.
Trening analogiczny do poprzedniego masz dojść do 50 powtórzeń w tylu seriach ile będzie potrzeba.Każda starssz sie robić na maxa ,odpoczynek po 90 sek.

Powyżej 12 bez problemu,tutaj już myślimy o jakimś obciążeniu.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 80 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 838
Ja robię 15, a ćwiczę 5 razy w tygodniu 3 serie po 8 podciągnięć. Czy to jest dobry program? Jak na razie minęły 3 tygodnie i nie widzę popraw, może za wcześnie jeszcze na nie, albo źle trenuję.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 285 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 4882
bardzo przydatny post . Ja podciagam sie niby 11 razy jednak podciagniecia nachwytem mam troche oszukane bo zarzucam sie nogami. Prubowac sie podciagac silowo bez zadnego kolysania czy moze byc tak jak teraz ?(silowo nachwytem ani razu nie dam rady ;) )
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 295 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 8791
Ciekawy artykuł
ja osobiscie nie podciągne się wiecej niż 15 razy podczas jednej serii, a z kolejnymi idzie już coraz gorzej. Czas poprawić swoje wyniki.
SoG
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 17
Mógłby mi ktoś odpowiedzieć na moje głupie pytanie. Czy jeżeli chcę zwiększyć ilość powtórzeń podciągania się nachwytem, to czy trenowanie podchwytu pomoże mi w tym?????? Bo czytając rożne posty wyczytałem ze przy podciąganiu obojętnie jaka metoda pracują te same mięśnie tylko trochę z inną intensywnością.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 89 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 311
Ćwicze plecy co 2 dni. Aktualnie robie 3 rodzaje podciagnieć, kazdy po 4 serie, w kazdej seri kolejno 8,9,10 razy.

1seria - nachwyt, nogi pod katem 90*
2seria - podchwyt szerszy - rece na wysokosci barkow
3seria - podchwyt waski

Zaczne teraz chyba podciagac sie z cieżarem po idzie mi to coraz latwiej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 80 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 838
Ja słyszałem o metodzie zwanej piramida na zwiększenie ilości powtórzeń. Dobre to jest?

Np. Do 9 i z powrotem - 1,2,3,4,5,6,7,8,9,8,7,6,5,4,3,2,1.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 12 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 424
WERSJA 2
Tabela1
Ile razy w tygodniu to robić jakie przerwy między seriami i co to znaczy(jaki to jest) chwyt neutralny
proszę o odpowiedź
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 285 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 4882
pilif a ty czytales w ogole post ?? przeciez masz ta mwszytko napisane. Lenistwo nie zna granic
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 12 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 424
czytałem i to dokładnie ale na wersji 2 nie pisze ile razy w tygodniu i jakie przerwy chyba ze mam robić tak jak w wersji 1??
Bo niektórzy mówią aby robić codziennie wiec nie wiem :) A jak jest w wersji 2 napisane jak często i jakie przerwy to sorry ale nie widzę
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Czy i kiedy rezygnowac z obwodowego treningu

Następny temat

15-latek

WHEY premium